Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Samsung S7562 Galaxy S Duos

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#541
ibn

ibn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 19.04.2009
Ca raspuns pentru postul #538 si # 539 folositi aplicatia Sim selector de pe play store care rezolva problema. Eu o folosesc cu succes de multa vreme si sint foarte multumit.
Iar ca rom custom folosesc dupa ce am incercat si celelalte romuri custom varianta
SGS5-Xperience Rom care merge excelent. Enjoy!

#542
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View PostDan61, on 07 septembrie 2014 - 11:32, said:

Salut. Am un Gt-S7562 duos cu Android 4.0.4. Telefonul a fost achizitionat de la Cosmote, deci prima cartela este de la ei, iar cea de-a doua de la Vodafone. Am fost plecat in concediu in afara tarii si deoarece pe cartela Cosmote nu aveam roaming am mutat cartelele intre ele, la Vodafone avind roaming. Problema care am intimpinat-o a fost ca puteam suna, trimite SMS, chiar am primit SMS, dar cind eram sunat, cei care ma sunau primeau mesajul „Probleme tehnice. Contactați serviciul de relații cu clienții pentru remediere.”
La citeva zile de la revenirea in tara a trebuit sa plec din nou in afara tarii, de data asta cu ambele cartele avind roaming, dar si acum eu puteam suna, sa trimit SMS, sa primesc SMS, dar nu puteam fi sunat .
Poate cineva sa ma ajute cu aceasta problema, deoarece banuiesc ca este o setare de telefon pe care nu stiu sa o fac.

Multumesc

Internet n-ai folosit? Pe care cartela e?

Si in tara s-a plans cineva ca nu poate fi sunat cand activeaza internetul. Am raspuns atunci aici.

Poate totusi e ceva legat de functia “Dual SIM Always on”. Activeaz-o sau dezactiveaz-o. In roaming nu stiu cum e mai bine.

Edited by DanielD67, 10 September 2014 - 08:30.


#543
t530

t530

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.09.2014
Rog daca ma poate ajuta cineva cu urmatoarea situatie. Am un Samsung S7562 cu Sim 1 (Digi *doar date) + Sim 2 (Cosmote *voce+date)...vreau sa evit datele de pe Cosmote si sa folosesc doar pe DIGI..Am incercat toate variantele de setari, dar se misca foarte greu datele pe DIGI... Daca scot cartela de Cosmote este totul OK.

- Am incercat sa pun Mod Retea Cosmote GSM si Digi WCDMA, dar imi zice ("Doua cartele sim nu pot utiliza reteaua 3G simultan)

#544
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Vezi să nu ai cumva activată funcţia dual sim always on. Dezactiveaz-o, în caz că da, restartează telefonul. Funcţia aia încetineşte datele, başca faptul că atunci cînd cineva încearcă să te sune pe Cosmote, el încearcă să redirecţioneze apelul către cartela de date, ceea ce oricum nu e posibil şi probabil blochează ceva.

Încearcă şi să pui la Cosmote GSM, iar la Digi "automat" la mod reţea.

Ai APNurile create corect? Dar semnal digi bun?

#545
t530

t530

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.09.2014

View Postpamfil nastase, on 09 noiembrie 2014 - 22:28, said:

Vezi să nu ai cumva activată funcţia dual sim always on. Dezactiveaz-o, în caz că da, restartează telefonul. Funcţia aia încetineşte datele, başca faptul că atunci cînd cineva încearcă să te sune pe Cosmote, el încearcă să redirecţioneze apelul către cartela de date, ceea ce oricum nu e posibil şi probabil blochează ceva.

Încearcă şi să pui la Cosmote GSM, iar la Digi "automat" la mod reţea.

Ai APNurile create corect? Dar semnal digi bun?

Functia respectiva nu este activa si cu semnalul este foarte bine...sunt la 4 scari distanta de antena 3G Digi...

Problema este cand tin doar cartela Digi in telefon netul este ok cand bag si Cosmoteul...merge foarte greu.
APN
Nume:RDS
APN:internet
Proxy:Nesetat
Port:Nesetat
Nume de utilizator:Nesetat
Parola:Nesetat
Server:Nesetat
MMSC:Nesetat
Proxy MMS:Nesetat
Port MMS:Nesetat
MMC:226
MNC:05
Tip autentificare: Niciuna
TIp APN:Nesetat
Purtator:Nespecificat

#546
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Atunci chiar nu știu ce să zic, setările par corecte.

Eventual mai înceracă să selectezi „WCDMA only” la slotul pe care ai cartela digi și - pe încercate - ori GSM only, ori „automat” (WCDMA/GSM) la slotul cu Cosmote. Vezi dacă e vreo diferență.

Din setările sim debifează și „primește apeluri pe celălalt sim, cînd folosești rețeaua” (sau cum e formulat în românește, eu îl am setat în altă limbă), în caz că e bifat. Funcția asta comută rapid unitatea de emisie/recepție între cele două simuri, ca să poți fi sunat pe un sim, în timp ce navighezi cu celălalt, dar încetinește simțitor viteza pe net. N-o să mai poți fi sunat pe Cosomote (adică apelantul primește mesaj că ai telefonul închis), cîtă vreme navighezi cu cartela digi, dar ar trebui să meargă netul mai bine.

#547
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 07.03.2006
Salut.Nevastamea are telefonu asta si de cateva zile i-a aparut in coltul stinga sus o iconita in forma de cerc taiat,si nu stim ce este.Poate cineva sa-mi spuna ce reprezinta si ce trebuie facut sa dispara.Multumesc.

Attached Files



#548
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Intri la setari...apoi la dispozitivul meu si debifezi setarea numita"mod blocare" ce efectiv iti opreste notificarile...sms.alarme..apeluri...

#549
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 07.03.2006
Multumesc Marian,era simplu dar de...batrinetile.

#550
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
A incercat cineva overclock la acest telefon ?Am instalat pe el  custom rom-ul cosmic v1, intr-adevar se misca bine per total,insa pe mine ma intereseaza sa se miste ceva mai repejor in rularea aplicatiilor

Edited by vallyyy, 09 February 2015 - 15:39.


#551
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Pentru cei care mai au lag , recomand root,scoaterea tuturor programelor nefolositoare (am folosit titanium backup) si cel mai important un overclock la 1.2 Ghz,telefonul se misca decent dupa aceste operatiuni,pentru un user caruia ii trebuie doar youtube,facebook,internet browsing si 2-3 jocuri este excelent in varianta asta

#552
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 17.09.2007
Va rog frumos, puteti sa-mi dati si mie un link de unde pot descarca custom rom-ri pentru acest model de telefon ? Sunt nou la aceasta sectiune si nu stiu cum sa ma descurc...multumesc anticipat!

#553
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Sa ai spor http://forum.xda-dev...d.php?t=2471148

#554
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Salutare.am si eu o întrebare,am scăpat telefonul pe jos si sa crăpat ecranul sau sticla.touchscreenul nu mai funcționează dar ecranul merge se vede imaginea dar touch ul nu merge.se poate înlocui decât touchscreen ul sau trebuie schimbat cu ecran cu tot?touchscreen am găsit la 50 lei.

#555
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Daca ai gasit touch separat, inseamna ca poate fi schimbat separat. Eu nu am avut problema asta, dar, din cate-mi aduc aminte, ecranul si touch-ul nu sunt OGS sau altceva asemanator, nu sunt dintr-o bucata.
Problema mare nu cred ca este pretul touch-ului, ci operatia de inlocuire in sine.

#556
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Din dorinta de a scapa de lag-ul tot mai deranjant, a primit un root si un custom rom (Cosmic Rom se numeste). Intrebarea ar fi daca mai sunt utilizatori ai acestui rom, si ce baseband au. Singura problema pe care o intampin e faptul ca nu se activeaza mobile data (apelurile functioneaza, mesajele, wi-fi, etc). Am schimbat baseband-ul cu unul recomandat si aceeasi problema. E posibil totusi sa nu fie de la baseband. O sa intreb si pe xda-developers.

Evident, o sa incerc si altul, insa ar fi pacat ca problema sa nu poata fi rezolvata pentru ca, din cate constat pana acum, se simte o imbunatatire la nivel de lag fata de rom-ul original.

Edited by Alex-Softpedia, 06 September 2015 - 14:10.


#557
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Nu stiu daca te ajuta, dar asta am in rom-ul original (si eu am probleme cu lag-ul cu el si nu mai e folosit ca telefon):
Baseband original S7562XXLJ3
Numar versiune IMM76I.S7562XXALJ4
Versiune nucleu 3.0.8-1102401

#558
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Multumesc pentru raspuns, ma interesa insa cineva care are Cosmic Rom ce baseband are.

Intr-adevarul telefonul chiar si raportat la standardele minimale de astazi, se comporta foarte indecent la nivel de performanta :)) Fara o resetare generala timp de luni de zile, incepe sa aiba un lag foarte suparator inclusiv in agenda, setari...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate