Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

probleme in paradis chist submandibular

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
talibanu83

talibanu83

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 26.12.2009
sa fi trecut vreo juma de an de cand am depistat din intamplare o mica "tumefiere" submandibulara punctul verde din poza

am fost la control orl
mi s-au cerut
radiografie panoramica a dintilor
radiografie submandibulara nu au fost vizibile deformari osoase
o ecografie a tesuturilor moi submandibulare unde a fost vizibila o deformare a tesuturilor moi de dim 1.5/1

dupa ce a vazut medicul radiografia panoramica mi-a sugerat sa merg la stomatolog pt a trata vreo 2 infectii la masele intrucat tumefierea putea fi produsa de o inflamatie a tesuturilor moi cauzata de infectia maselelor.

Ca atare  am fost si le-am scos una la indrumarea stomatologului pt ca nu mai permitea amanare (maseaua era defapt juma' de masea)  iar cealalta la cererea mea intrucat necesita ceva timp pt "reparat"  iar eu vroiam un rezultat cat mai rapid

dupa vreo 3 sapt de la extractie am fost iara la orl intrucat nu am sesizat nici o ameliorare si  am fost sfatuit sa stau linistit sa imi fac "programu" pt ca inflamatia tesuturilor moi poate sa se resoarba intr-o luna doua noua... dupa organismul fiecaruia

intamplator am ajuns la ORL in Buc la spitalul Coltea , aici am fost programat deja pt operatie peste vreo 2 sapt  pt chist glanda salivara sublinguala ,
marea mea nedumerire fiind faptul ca diagnosticele sunt la extrema, un medic spune stai calm altul vrea sa ma taie  :naughty:

in planseul bucal nu este vizibila nici o schimbare/umflatura , sub barbie se vede  f putin o deformare sau cel putin o vad eu  :confuzzled:  in mom de fata am impresia ca acest chist a mai crescut (poate sa fie si paranoia desi nu cred)  nu doare, este destul de tare la palpare, tulburari salivare nu am si nu as vrea sa fie aplicata o tehnica chirurgicala gresita pt afectiunea cu pricina

ca atare vreau ajung si la un chirurg BMF in Buc,  totusi  cabinete st multe si  mi-ar prinde bine  ceva recomandari din partea celor ce au interactionat cu afectiuni de genu'

Fișiere atașate



#2
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.100
  • Înscris: 12.04.2012
Du-te la SPITALUL CLINIC DE CHIRURGIE ORO-MAXILO-FACIALA “PROF. DR. DAN TEODORESCU”. E spitalul de chirurgie OMF din Bucuresti si singurul loc in domeniul OMF in care te poti duce fara retineri deoarece acolo lucreaza colectivul didactid al fac. de stomatologie, adica numai conferentiari, asistenti univ. etc. In general cand o clinica privata o da in bara asta e locul in care se ajunge asa ca de ce sa risti mai bine ajungi direct aici, si scapi si mai ieftin.


http://www.spital.ch.../Bun_venit.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate