Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

caut idei sau propuneri pentru a face programe cu baze date

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012

View Postconstantin1982, on 27th July 2012, 13:36, said:

salut,

tu vrei sa faci o aplicatie mai mult cu scop autodidactic, sa inveti..

incearca o aplicatie de facturare. bussinessu nu e greu deloc, e folositoare, inveti multe : baze de date, interfete grafice, exporturi...
cineva o va folosi... sau cel putin tu cand iti vei face firma :).

incepe cu pasi mici:
-gestiunea clientilor: adaugare, editare si vizualizarea lor intr-un view. ( nume, adresa, date de indentificare..)
-produse si servicii ( denumire, pret, unitate de masura..)
-facturi (modelul unei facturi il gasesti pe net)
-printarea facturilor (export in word sau pdf..)
-continui cu chitante...

dupa ce incepi sa creezi aplicatia, posteaz-o aici sa te mai indrumam.

spor

Foarte buna ideea ta draga Constantin1982, apreciez foarte mult... din pacate am fost plecat vreo doua saptamani jumate si abia acum am vazut postarea.
Am sa ma apuc de acest program si voi cauta sa-l realizez ca sa primesc indrumari pe mai departe.
Nu pot promite o data fixa cand voi posta programelul, dar o sa caut a-mi ocupa timpul liber cu solutionarea acestuia.
Legat de interfata grafica momentan il voi lucra fara iar dupa ce este complet functional spre final voi face si un design, important e ca el sa functioneze cum trebuie.

PS: cam este vreo 3 zile voi incepe sa lucrez la el...

Multumesc f. mult pentru idee.

#38
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012
ehh din nou am fost plecat o saptamana , insa intampin ceva dificultati la programel... nu stiu cum pot conecta un combo list la baza mea de date astfel incat cand se deruleaza lista aceea si se da click pe ceva din ea vreau sa-mi afiseze in casutele text si restu datelor respectivului click.

am baza de date de tip acces si folosesc adodc

daca ma poate ajuta cineva va rog

multam mult

#39
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View PostFliesOuija, on 21st August 2012, 09:20, said:

ehh din nou am fost plecat o saptamana , insa intampin ceva dificultati la programel... nu stiu cum pot conecta un combo list la baza mea de date astfel incat cand se deruleaza lista aceea si se da click pe ceva din ea vreau sa-mi afiseze in casutele text si restu datelor respectivului click.

am baza de date de tip acces si folosesc adodc

daca ma poate ajuta cineva va rog

multam mult

incepe cu tutoriale :)

#40
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012

View Postconstantin1982, on 21st August 2012, 09:14, said:

incepe cu tutoriale :)


am tot cautat dar nu gasesc unul care sa ma ajute

cel mult am reusit doar sa-mi ia din baza de date inregistrarile si sa le afiseze in acel combo mai exact datacombo am folosit ( nu stiu daca este potrivit )  insa atunci cand dau click pe o inregistrare din combo sa afiseze in casutele text si restul datelor nu se intampla nimik.

din ce am citit pe net am inteles ca nu prea se pupa controalele acestea cu adodc, dar nu ar avea logica asta... ceva trebuie sa existe si sa functioneze daca stie cineva pls help me.

#41
ITMaster

ITMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2009

View PostFliesOuija, on 21st August 2012, 12:34, said:

am tot cautat dar nu gasesc unul care sa ma ajute

cel mult am reusit doar sa-mi ia din baza de date inregistrarile si sa le afiseze in acel combo mai exact datacombo am folosit ( nu stiu daca este potrivit )  insa atunci cand dau click pe o inregistrare din combo sa afiseze in casutele text si restul datelor nu se intampla nimik.

din ce am citit pe net am inteles ca nu prea se pupa controalele acestea cu adodc, dar nu ar avea logica asta... ceva trebuie sa existe si sa functioneze daca stie cineva pls help me.

Poftim: Click aici

Sunt curios cum va iesi aplicatia.

Cheers,
Master

#42
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012

View PostITMaster, on 21st August 2012, 13:14, said:

Poftim: Click aici

Sunt curios cum va iesi aplicatia.

Cheers,
Master

wow, chiar functioneaza... multumesc mult, si eu voi fi curios ce pareri am sa primesc asupra aplicatiei, care inca se afla in lucru.

Ce am reusit pana acum sa fac la ea este doar gestiunea furnizorilor, firmelor client, persoanelor fizice ( add, save, edit, cancel, navigare )  fara listarea intr-un grid... urmeaza in curand si aceasta...
Am mai realizat si COMPACTAREA bazei de date care este necesara pentru spatiul de memorie ( compactare si reparare )

incerc sa mai lucrez la el in timpul liber pe care il am
la grafica inca nu am lucrat nimic ci l-am lasat simplu dar spre final voi modifica si grafica , cum am mai spus important este sa functioneze el ca soft sa faca ce trebuie facut.

inca o data multumesc mult ITMaster pentru acel pont.

ps: am dat modificare pentru ca am uitat sa atasez pozele :P

Attached Files


Edited by FliesOuija, 21 August 2012 - 16:31.


#43
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012
aaa... intampin o noua problema, este vorba despre butoanele mele de navigare in baza de date respectiv move next, move last, move previous si move first.

am pus acel combo care functioneaza adica cand dau click pe ce este in lista de combo box imi afiseaza si restul datelor dar dupa ce am dat click butoanele de navigare nu mai functioneaza dau click pe ele degeaba, mentionez ca restul de butoane cum ar fi adaugare editare salvare etc acelea functioneaza fara probleme

mai mentionez ca cele de navigare functioneaza perfect dar cand dau click pe acel combo sa selectez nu mai functioneaza deloc si nu imi da nici o eroare

mai jos atasez codurile pentru form load, pentru combo click si pentru but de navigare


Private Sub Form_Load()
'codul pentru combo la baza de date
adodbEM.ConnectionString = "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=c:\dbEM\dbEM.mdb"
ComboDenumireProdusServiciu.Clear
adodbEM.RecordSource = "select distinct DenumireProdusServiciu from ProduseServicii"
adodbEM.Refresh
With adodbEM.Recordset
Do Until .EOF
ComboDenumireProdusServiciu.AddItem ![DenumireProdusServiciu]
.MoveNext
Loop
End With
adodbEM.RecordSource = "ProduseServicii"
adodbEM.Refresh
'comanda de ordonare alfabetica
adodbEM.RecordSource = "select * from ProduseServicii order by DenumireProdusServiciu"
adodbEM.Refresh
End Sub



Private Sub ComboDenumireProdusServiciu_Click()
adodbEM.RecordSource = "select * from ProduseServicii where DenumireProdusServiciu='" & ComboDenumireProdusServiciu & "'"
adodbEM.Refresh
End Sub



Private Sub cmdFirst_Click()
adodbEM.Recordset.MoveFirst
End Sub



Private Sub cmdLast_Click()
adodbEM.Recordset.MoveLast
End Sub



Private Sub cmdNext_Click()
'Move to next item - if at end-of-file, backup one item
adodbEM.Recordset.MoveNext
If adodbEM.Recordset.EOF Then adodbEM.Recordset.MovePrevious
End Sub




Private Sub cmdPrevious_Click()
'Move to previous item - if at beginning-of-file, go down one item
adodbEM.Recordset.MovePrevious
If adodbEM.Recordset.BOF Then adodbEM.Recordset.MoveNext
End Sub




ps: am incercat sa fac un alt adodc denumit adodbEM2 si am modificat in form load si la procedura de click la combo insa nu mai functioneaza deloc combo, si nu stiu de ce , caci teoretic avand un adodc nou ar fi trebuit sa mearga, problema apare doar la clickul de la combo

stie cineva ce trebuie facut?

#44
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012
ehh se pare ca dupa ceva chin, am reusit sa tratez si aceea eroare cu combo si butoanele de navigare... inca lucrez la program sunt la faza cu tabelurile grid iar dupa ce termin faza de gestiune a programului am sa-l pun aici sa-l testati si bine inteles sa-mi dati sfaturi si sugestii in continuare...

ne vom reauzi... pana atunci numai bine.

#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Ecranele vreau sa le pot dimensiona cum vreau si vreau sa pot lucra in oricate doresc in acelasi timp, nu doar in cate unul.
Evident sa pot si micsora ecranele, am vazut ca la tine lipseste si butonul de minimize.

Edited by dani.user, 24 August 2012 - 22:46.


#46
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012

View Postdani.user, on 24th August 2012, 22:33, said:

Ecranele vreau sa le pot dimensiona cum vreau si vreau sa pot lucra in oricate doresc in acelasi timp, nu doar in cate unul.
Evident sa pot si micsora ecranele, am vazut ca la tine lipseste si butonul de minimize.

mdap, eu le facusem fara butoane, sunt modale si nu se redimensioneaza dar nu e problema le rezolv cum se cere :D

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Eu spre exemplu urasc butoanele alea de navigare ! Pune un grid sa vada tot omul ansamblul, ce inseamna ascunderea asta de informatii !

#48
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 25th August 2012, 10:22, said:

Eu spre exemplu urasc butoanele alea de navigare ! Pune un grid sa vada tot omul ansamblul, ce inseamna ascunderea asta de informatii !

am pus si griduri.... alea ce am afisat sunt de la inceput acum e putin mai altfel o sa vedeti in curand.

#49
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012
am atasat kitul de instalare la ce am facut pana acum.... dar intampin o mica problema de instalat se instaleaza insa nu apar datele de gestiune, la mine in PC merge dar am mai instalat pe un alt pc si nu stiu dc nu a mers, poate la voi merge .

nu se incarca  baza de date desi in combourile ce le am se vad datele, nu imi umple casutele text si tabelul grid. poate stiti voi ce trebuie sa fac sau poate sunt alte erori nu stiu ce sa zic., eu am folosit contrale ADODC care imi pun datele in casute si grid.

Attached Files



#50
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Debug

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
- daca ai dat drumul la resize fereastra dar controalele nu se redimensioneaza ci le tot pui in centru nu ai facut nimic, ai ascuns gunoiul sub pres;
- introdu ferestrele alea in aplicatia mare, vezi ce inseamna MDI;
- am numai erori la salvare de runtime;
- ce-s cu Text1 alea acolo ? Eu user am nevoie de campuri goale sau daca pui ceva pune util;
- nu incarca din acel combo ce ai in baza.


- eu as fi pus un control splitter pe forma si as avea doua zone: una cu un grid ce contine centralizatorul/nomenclatorul/documentele si in jumatatea cealalta campurile de editare, deci o relatie parinte copil. Si asa ai ansamblul cat si detaliile in aceeasi fereastra si la vedere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate