Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

caut idei sau propuneri pentru a face programe cu baze date

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012
Buna ziua tuturor, sper ca am postat unde trebuia... Sunt novice in ale programarii ( dar nu detot ) dar doresc sa primesc din partea voastra cereri de realizare programe cu baze de date pentru a-mi dezvolta mai bine abilitatiile de programare.
Pentru acele programe la care nu reusesc sa le finalizez sau nu stiu o sa caut sa fac tot posibilul.

Multam fain si astept sa ma apuc de treaba. Orice idee e bine venita, numai bine.
Programele vor fi realizate in VB 6 si vor dispune si de grafica moderna.
Ca un mic exemplu voi atasa cateva imagini dintr-un program al meu.

Attached Files

  • Attached File  img1.JPG   178.65K   106 downloads
  • Attached File  img2.JPG   195.32K   128 downloads
  • Attached File  img3.JPG   194.27K   115 downloads


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
O aplicație pentru managementul unei colecții de ceva, unde "ceva" e ceva care te interesează pe tine (și chiar ai o colecție de acel "ceva").

PS: Vezi că VB6 a fost declarat mort de Microsoft.

#3
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012

View PostOriginalCopy, on 23rd July 2012, 10:14, said:

O aplicație pentru managementul unei colecții de ceva, unde "ceva" e ceva care te interesează pe tine (și chiar ai o colecție de acel "ceva").

PS: Vezi că VB6 a fost declarat mort de Microsoft.

mda asta stiam si eu ca e mort de mult de cand a aparut tehnologia . NET dar mie unu imi place f mult vb 6... legat de acel "ceva" nu prea l-am inteles sincer daca poti fi un pic mai explicit te rog. Pe mine m-ar interesa sa fac un soft util nu pentru mine ci pentru cineva sa se poata folosi de el.

PS: daca ai cumva vreo carte buna de unde as putea invata si vb 2008 cu . NET as aprecia foarte mult.

Edited by FliesOuija, 23 July 2012 - 10:59.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFliesOuija, on 23rd July 2012, 11:00, said:

Programele vor fi realizate in VB 6 si vor dispune si de grafica moderna.
Ma faci sa rad. Trage un ochi la firmele ce dezvolta controale ( http://www.devexpres...s/WinForms/Grid ) sa vezi ce inseamna grafica moderna. Ala-i doar un exemplu, gasesti multe firme. Si toate nu mai dezvolta pt. ActiveX (ce stie VB-ul tau) ci WinForms ori mai nou WPF (ambele din .NET).

http://www.syncfusio...rouping-control

Edited by neagu_laurentiu, 23 July 2012 - 11:36.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.google.r...lient=firefox-a

PS Grafica moderna inseamna in primul rand o interactiune mult mai bogata, nu doar culori diferite si poze in fundal. Mi-a luat-o neagu_laurentiu inainte :P

Edited by dani.user, 23 July 2012 - 11:37.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFliesOuija, on 23rd July 2012, 10:58, said:

legat de acel "ceva" nu prea l-am inteles sincer daca poti fi un pic mai explicit te rog. Pe mine m-ar interesa sa fac un soft util nu pentru mine ci pentru cineva sa se poata folosi de el.
Eu am fost destul de clar, probabil nu ai vrut tu să înțelegi.

Dacă vrei să faci o aplicație cu baze de date utilă, ai nevoie de un domain expert într-un anumit domeniu.

Eu nu știu la ce te pricepi tu, de aceea ți-am zis să alegi un domeniu care te interesează/pasionează.

Te pasionează mașinile? Fă o aplicație pentru managementul unui salon auto, sau al unui autohaus, sau sau sau.

Pentru designul efectiv al bazei de date, ar trebui să știi cel puțin database normalization până la 3. NF.

Dacă vrei să faci ceva care să fie folosit cu siguranță de cineva, te duci la o firmă și-i spui că vrei să faci un program gratuit, și să-ți arate cum se desfășoară logistica pe la ei (așa ai avea acces la un domain expert).

#7
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012
ok , multumesc de raspunsurile primite... o sa caut sa invat si vb 2008 sau 2010 sa vedem ce si cum as putea face in tehnologia .NET

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFliesOuija, on 23rd July 2012, 11:00, said:

baze de date pentru a-mi dezvolta mai bine abilitatiile de programare
Tot legat de asta ai acum in .NET tehnolgia LINQ unde aplici SQL local pe client. Stiu ca poti pe server la SGBD dar de multe ori e util si pe client (vrei o selectie, o filtrare s.a.m.d.). Asa tu o iei muncitoreste cu for prin date. Nu mai e de actualitate modul acesta de lucru cateodata.

Edited by neagu_laurentiu, 23 July 2012 - 11:49.


#9
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 23rd July 2012, 11:48, said:

Tot legat de asta ai acum in .NET tehnolgia LINQ unde aplici SQL local pe client. Stiu ca poti pe server la SGBD dar de multe ori e util si pe client (vrei o selectie, o filtrare s.a.m.d.). Asa tu o iei muncitoreste cu for prin date. Nu mai e de actualitate modul acesta de lucru cateodata.

inteleg dar cum am mai spus sunt incepator in ale programarii si nu cunosc asa bine.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Ideea e de a invata macar ce-i de actualitate daca tot te apuci de treaba si sa nu ramai pe o tehnologie moarta.

Edited by neagu_laurentiu, 23 July 2012 - 12:02.


#11
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012

View Postneagu_laurentiu, on 23rd July 2012, 12:01, said:

Ideea e de a invata macar ce-i de actualitate daca tot te apuci de treaba si sa nu ramai pe o tehnologie moarta.

foarte adevarat ce spui tu aici, doar ca inca nu prea gasesc pe cineva sa ma invete cu bazele de date in vb 2008 , la visual basic 6 tot asa din carti am invatat ( si am avut acasa o carte cu vb 4 care s-a potrivit si la vb 6 iar restu am mai aflat de pe net )

Ai putea sa-mi recomanzi o carte ceva de unde as putea invata si sa-mi si arate cum se lucreaza cu bazele de date conectare editare delete search... etc la vb 2008? un pdf sau ceva pe net? unde sa explice si cu coduri sau imagini?

#12
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postneagu_laurentiu, on 23rd July 2012, 12:48, said:

Tot legat de asta ai acum in .NET tehnolgia LINQ unde aplici SQL local pe client.
linq este aproape mort, ms lucrează din greu sa porteze hadoop

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Deocamdata asta are in VS2010.



View PostFliesOuija, on 23rd July 2012, 13:06, said:

unde sa explice si cu coduri sau imagini?
Inseamna ca esti mult prea la inceput daca vrei cu "imagini". Sunt carti destule pe net.
Eu folosesc MSDN-ul si e oarecum suficient insa pe mine nu ma pune la socoteala fiindca sunt demult in bransa ca sa pot citi un help.
http://msdn.microsof...y/951h6we4.aspx

Edited by neagu_laurentiu, 23 July 2012 - 12:19.


#14
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012
baieti cred ca tot la vb 6 o sa raman, ca pot face cu el si lucrurile ce se fac in astea noi, nu va suparati acum dar... mie chiar imi place visual basic 6.0 si macar stiu cat de cat sa lucrez in el , in afara faptului ca mai am de invatat cate ceva pe la comenzile acelea de sql la baze date.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007

View Posttracius01, on 23rd July 2012, 13:11, said:

linq este aproape mort, ms lucrează din greu sa porteze hadoop

Quote

The Apache? Hadoop? project develops open-source software for reliable, scalable, distributed computing.

Nu prea vad de ce ar cauza asta moartea linq. Daca vreau sa extrag niste informatii dintr-un vector de obiecte fara sa scriu 20 de randuri de cod, am nevoie de distributed computing?

@FliesOuija: stai linistit ca nu ne suparam, la fel de bine dormim noaptea indiferent de ce tehnologie alegi tu.
Daca zici ca poti face in vb6 "si lucrurile ce se fac in astea noi" iti dau o mica idee, tema pentru inceput: incearca sa faci un program cu o fereastra care atunci cand o redimensionezi sa se redimensioneze frumos tot continutul din ea.

Edited by dani.user, 23 July 2012 - 12:30.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Nu m-a pasionat dar vad ca e pentru Azure & Cloud: http://www.zdnet.com...iverables/12037

#17
FliesOuija

FliesOuija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.03.2012

View Postdani.user, on 23rd July 2012, 12:26, said:

Nu prea vad de ce ar cauza asta moartea linq. Daca vreau sa extrag niste informatii dintr-un vector de obiecte fara sa scriu 20 de randuri de cod, am nevoie de distributed computing?

@FliesOuija: stai linistit ca nu ne suparam, la fel de bine dormim noaptea indiferent de ce tehnologie alegi tu.
Daca zici ca poti face in vb6 "si lucrurile ce se fac in astea noi" iti dau o mica idee, tema pentru inceput: incearca sa faci un program cu o fereastra care atunci cand o redimensionezi sa se redimensioneze frumos tot continutul din ea.

pai asta am facut conteaza aliniamentul in forma a acelor obiecte si img de fundal si se redimensioneaza - se poate face in vb6 nui problema.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFliesOuija, on 23rd July 2012, 13:34, said:

se poate face in vb6 nui problema.
Daca scrii cod da. Dar vezi TableLayoutPanel in designerul VB.NET.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate