Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Insulele Maldive (OLD topic)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1488 replies to this topic

#1423
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
@incognitovalentino : Vacanta frumoasa iti doresc. Inteleg ca ai luat prin agooda cazare in Maldive, ai si transferul inclus intre Male si resort ? Daca nu, cum ai procedat ,  ai luat direct de la companiile locale ? Ai incercat sa gasesti cazare si prin agentii , gen Purely Maldives ?

#1424
incognitovalentino

incognitovalentino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.10.2013
Multumesc frumos.Transferul il achit direct la receptie, 381 $ de persoana, cei de la hotel mi-au transmis sa ma prezit la ghiseul 34 Voyages Maldives pt transfer. Nu am incercat prin agentii , momentan sunt plecat si abia dupa am reusit sa citesc recomandarile de aici. Cred totusi ca tot cam acolo ajungeam ca bani.

Edited by incognitovalentino, 23 March 2019 - 03:15.


#1425
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Cel mai bine intrebi la resort de transfer in alt resort si daca accepta asa ceva (si resort-ul tau dar si resort-ul care vrei sa-l vizitezi). Deobicei e foarte scump transferul.

#1426
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Legat de intrebarea de mai sus (resorts care accepta day visits), a facut cineva o lista :

https://www.tripadvi...t-Maldives.html

Cat despre noi, am facut plot twist si ne-am mutat la anul de la Outrigger Konotta la Ayada (tocmai a luat TripAdvisor Travelers' Choice Awards pt Maldive - https://www.tripadvi...ls-cTop-g293953)

Ce e pe plus este ca are sand bank si lagoon, in  vizitele anterioare am facut prioritate house reef si nu ne-am bucurat de un "sandy lagoon".

Este la marginea atolului, cea ce ajuta mult la bio-diversitate si pesti de dimensiuni mult mai mari.

Doar 300 de zile de asteptat. Posted Image

Edited by darksun, 10 April 2019 - 09:59.


#1427
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
@darksun nu arata rau. Concediu placut.

Eu am ales Fushifaru pana la urma (unul din motivele principale pt aceasta alegere, dupa ce am analizat pareri si poze, este faptul ca nu are decat putine water villa . Consider o nebuie ca f multe resorturi au construit f multe watervilla....si in felul asta au stricat lagunele. Nu as sta in viata mea intr-un watervilla ... pentru mine ideal e sa ies din vila direct pe plaja si sa simt nisipul pe talpi . Tot ideal este sa intru in ocean si sa nu vad watervilla). Legat de pret, cea mai buna oferta a venit prin agentie ( cu tot cu transferul local ). Daca luam prin agoda si plateam separat transferul..ieseam mai scump cu vreo 200 de eur.

#1428
joujou

joujou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2007
As vrea sa-mi achizitionez un pachet cu zbor, cazare si transfer pentru Kuredu Resort si vreau sa apelez la o agentie de la noi. Ce parere aveti despre Eturia, Dertour sau Tui ? Eventual recomandari pentru alte agentii, multumesc.

#1429
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013

View Postjoujou, on 14 aprilie 2019 - 13:11, said:

As vrea sa-mi achizitionez un pachet cu zbor, cazare si transfer pentru Kuredu Resort si vreau sa apelez la o agentie de la noi. Ce parere aveti despre Eturia, Dertour sau Tui ? Eventual recomandari pentru alte agentii, multumesc.

Nu pot sa te ajut cu agentiile de la noi, dar iti pot spune cum am procedat eu: zborul international l-am luat separat ( cea mai buna varianta este cu turkish prin istanbul ) . Cazarea si transferul local le-am luat prin purelymaldives ( o agentie din UK ) . Pentru mine asta a fost varianta cea mai buna.

#1430
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
@joujou, nu recomand sa iei prin tour operatori de la noi, majoritatea vacantelor sunt luate din Germania aia si sunt oferte low cost pt Europa de est. Plius ca preturile, in opinia mea, nu sunt mici pentru ce primesti efectiv. Iti recomand sa te indrepti spre agentii din UK (Purely Maldives, Simply Maldives, Magic of Maldives), au oferte foarte bune si pot sa-ti recomande exact ce vrei in bugetul ales de tine.

@mparvu multumesc, vacanta placuta si tie! :)

Edited by darksun, 15 April 2019 - 09:19.


#1431
joujou

joujou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2007
Va multumesc pentru raspunsuri, totusi pentru cei care au luat prin agentiile de la noi astept raspunsuri, multumesc.

#1432
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am luat anul trecut prin TUI doar cazarea. Am schimbat vreo 40 de mailuri pana la final, mi au răspuns la orice întrebare am avut.
Au și niște birouri in Afi mall dacă te ajuta și încânta sau îți oferă vreo siguranța suplimentară asta. Acolo am și plătit avansul și apoi restul online. Ei m au ajutat și cu asigurările de călătorie.

Ca idee, sejurul a fost in Februarie 2018 și pentru o săptămâna cu pensiune completa și transfer in resort am plătit 2900 euro. Meeru resort este locația. Biletele de avion le am luat eu separat.

Edited by Tz3posu, 16 April 2019 - 20:42.


#1433
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Agentiile de la noi iti vor vinde de fapt pachete Tui, Meiers, Jahn Reisen si altii. Nu cred sa fie macar o agentie romaneasca cu contracte directe cu hotelierii din Maldive. Nu zic ca e ceva rau, eu am luat de la o agentie locala prin Meiers, biletele de avion de la Qatar si asta a fost. Din ce ai zis tu, eu personal as evita agentia cu E, are preturile destul de umflate, trebuie si acei bloggeri care merg cu grupuri sa fie platiti nu?

#1434
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Totusi, eu iti recomand sa dai un email doar de curiozitate la o agentie din UK si sa compari cu oferta care o primesti de la noi. Eu zic ca o sa ai o surpriza. :)

Cat despre avion, ofertele pt Maldive sunt in ianuarie/februarie/ cel tarziu martie cu un an mai devreme, si prin septembrie am vazut. Un pret bun cu Qatar / Turkish e de 1200 de euro. Pret normal 1700 - 1800 de euro, overpriced e peste 2000 de euro.

#1435
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Eu as zice ca overpriced e orice depaseste 1200 euro. Gasesti oricand zbor cu sub 1000 euro cu Qatar/Turkish/Emirates. Oricand inseamna luate din timp, nu cu o saptamana inainte si preturile or sa fie ok. Poti sa dai un search din curiozitate pentru la anul in ianuarie sa zicem, toate sunt sub 1000 euro si chiar 650 euro cu Aeroflot daca prefera cineva. Aceleasi preturi sunt si pentru Mai anul acesta, dar deja nu mai e sezon.

#1436
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Este oferta acuma la plecarea din Milano cu AirItalia, 360 EUR dus intors , zbor direct pt noiembrie anul asta. Not bad. Posted Image

@Tz3posu eu am cautat anul trecut aproape 1 an de zile (bine voiam sa merg cu Turkish datorita orarului de zbor) si nu am gasit sub 1800 de EUR pt Februarie 2019. Am asteptat si am ajuns sa iau la 2300 de EUR, deci 1200 de EUR eu zic ca este un pret okey.

Sunt surprins cu Air Italia pt ca e zbor direct de 13 ore, avand in vedere ca deobicei zborurile ieftine fac 25 de ore.

Edited by darksun, 18 April 2019 - 09:05.


#1437
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
360 EUR .. wow .. esti sigur ? dus-intors ? .... pare incredibil
un pret "normal" cu turkish ( cel mai bun program de zbor pt romani) ...e pe undeva la 900 EUR. Daca prinzi vreo promo poti gasi si pe la 600. Transferul cu avionul acolo .. e pe undeva la 400 USD ( depinde de insula ) .

#1438
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Am gasit articolul, acuma este 422 de EUR dus intors, vezi pe skyscanner. it si 7-15 noiembrie. (atentie e pt 1 persoana)

Mai multe detalii : https://tiptrip.ro/v...opti-de-cazare/

Nu am vazut turkish la 900 de eur de 2 persoane ever.

Edited by darksun, 18 April 2019 - 15:58.


#1439
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Uite ca idee pentru Februarie la anul. Mereu le am găsit sub 1000€ atâta timp cât nu le cauți prin Decembrie/Ianuarie.
Nu te contrazic, probabil a fost o situație mai specială când ai cautat tu...!?!?

Attached Files


Edited by Tz3posu, 18 April 2019 - 17:45.


#1440
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
eu ma refeream la pret de persoana ( nu de cuplu ). Cu Turkish poti gasi , rar ce e drept, preturi de ~ 600 eur \ pers. In mod "normal" e pe la 900 eur \ pers.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate