Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Insulele Maldive (OLD topic)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1488 replies to this topic

#1459
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 Tz3posu, on 25 decembrie 2019 - 21:10, said:

1. In Maldive se poate merge pe tot parcursul anului. Perioada ideala este atunci cand e frig la noi (cel putin teoretic ca deocamdata avem temperaturi de primvara). Asta inseamna Noiembrie-Martie, dar si pretul o sa fie mai mare atunci, tine cont de asta.
Ideea e ca sunt 2 sezone, unul uscat si unul umed. Evident ca ideal e sa mergi in cel uscat.
Se poate merge si Iulie-August, dar sunt sanse mari de precipitatii.

2. Cauta si vezi ce iti place ca si locatie. Tine cont ca te va costa si transferul la locatie care se face pe apa sau prin aer cu un hidroavion. Recomand sa folosesti o agentie care de cele mai multe ori iti ofera un pret mai bun decat poti tu obtine luand zbor+cazare de pe booking.

3. All Inclusive e foarte ok avand in vedere ca totul e destul de scump daca le vei plati separat. Daca diferenta de bani nu te da afara din casa eu as lua all inclusive. In plus unele resorturi ofera si cateva servicii extra in acel all inclusive precum diverse activitati, nu se rezuma doar la mancare.

4. Personal am fost in Meeru si am fost foarte multumit. Exista si un post pe thread aici facut prin Februarie 2018 si cu ceva poze. Am vazut ca sunt destul de frecventate si Sun Island, Holiday Island Resort. Vilamendhoo Island Resort & Spa este un alt resort de top, dar cred ca depaseste bugetul.

O agentie, de fapt, de putine ori iti ofera preturi mai bune.
O agentie este rentabila, poate, pe distante scurte, Grecia, Turcia...
In locuri exotice, sanse extrem de mici sa gasesti mai ieftin prin agentie.
Am Japonia, Barbados, Singapore, Cambodgia luate pe cont propriu.
Agentiile nici macar nu puteam sa le iau in calcul.
Exemplu:anul trecut, Japonia, 10 zile, doua persoane, avion, cazare si abonament o saptamana pe trenul de viteza, doua persoane, total 2700 euro,evident,fara cheltuili extra.
Ce spunea Christian Tour la vremea aia?
2600 de persoana pentru aceste lucruri...

Ideea este si cu cat timp inainte poti sa iti rezervi, ca sa fie intradevar mult mai ieftin.
Noi, prin prisma serviciului, ne planificam zilele de concediu in Decembrie pt tot anul urmator, asta este regula la noi.
Prin urmare cumparam biletele de avion cu 6-7 luni inainte si rezervam pe booking si hotelul tot atunci, hotel pe care il platim la sosire.

Edited by Groh, 26 December 2019 - 13:28.


#1460
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Sunt anumite destinatii unde o agentie iti ofera un pret mai bun. Si fix diametral opus de tine acest scenariu a fost indeplinit pentru 2 destinatii in ceea ce ma priveste.
1. Maldive unde am luat prin Tui cazarea si a fost mai ieftin decat prin Booking/Agoda si altele asemanatoare.
2. Punta Cana unde doar cazarea pe Booking costa cat tot pachetul zbor+transfer+asigurari+cazare luate de la Dertour.

Am avut si o oferta pentru Filipine, care luata in exact acelasi moment in regim DIY era cu 1000 euro mai ieftin decat prin agentie. Sunt cazuri si cazuri, deci te cred in legatura cu destinatiile mentionate de tine.

Nu sunt nici eu adeptul agentiilor de turism si cu exceptia celor de mai sus am organizat totul pe cont propriu, dar sunt de parere ca pentru anumite destinatii o agentie este de preferat pentru ca are preturi negociate atat pentru cazare cat si pentru avion spre deosebire de tine care cumperi doar 1 singura bucata din fiecare.

Fiecare este liber sa aleaga varianta ce ii satisface cel mai bine cerintele si trebuie sa isi faca temele inainte sa dea banul, vorbim de o vacanta mai scumpa, nu de un concediu in Grecia.
Cred ca tocmai vacantele pe distante scurte sunt cele de organizat in regim DIY, dar nu numai. Depinde foarte mult de moment, destinatie, cu cat timp inainte se face rezervarea, etc.

Edited by Tz3posu, 26 December 2019 - 18:41.


#1461
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cum am spus, pentru destinatiile in care am fost si voi mai merge, niciodata nu am gasit mai ieftin prin agentie, desi am tot cautat.
Poate ma ajuta faptul ca rezerv cu 6-8 luni inainte si prind alte preturi.

#1462
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Eu pentru Maldive am gasit cel mai bun pret tot prin agentie, Meier's Weltreisen. Cat era prin booking/hotels/agoda cel mai mic pret am avut si transferul din Male inclus. luat in decembrie pentru inceputul lui septembrie. Trebuie intotdeauna comparat pe aceeasi camera/hotel. La fel am fost in Cipru prin Jahn Reisen si pretul a fost cu 2-300€ mai mic decat era cel mai ieftin online, tot din timp luat, ianuarie pentru august. Singurul loc unde nu am reusit sa gasesc mai ieftin prin agentie e in orase pentru city break-uri. Deci eu zic sa verificati peste tot, si nu neaparat la CT sau P45. Eu iau de la o agentie locala, destul de mica care are contracte cu tour operatori germani.

#1463
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Pt Maldive mai ieftin ca agentiile din UK nu gasesti niciunde. Magic of Maldives are o oferta pt Outrigger Konotta de 45% off, free upgrade la half board, free upgrade de la beach villa la jacuzzi beach villa sau water villa la sunset water villa, 25% reducere la transferuri, 20% discount la SPA etc.

Unde gasesti asa ceva la agentii traditionale sau pe booking sites.

#1464
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Am bifat si anul asta Maldive, Ayada a fost de vis. Nu am mai stat pe apa pentru ca nu ne intelegem cu lemnul incins din timpul zilei. Am avut Sunset Beach Suite care a fost perfecta. Au fost 9 zile de soare, macare excelenta si servicii de nota 11+. Las cateva poze.

Attached Files



#1465
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
Buna tuturor,

Are cineva bilete pentru aprilie? Mergeti, ramaneti, amanati, anulati?

Multumesc!

#1466
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Daca se raspandeste in Europa la fel ca Italia / Spania, mai mult ca sigur nu o sa ai cum sa zbori. Cel mai bun sfat de pe Trip Advisor, daca poti sa faci cancel si sa iei banii inapoi, go for it. Daca nu, asteapta sa vezi care e situatia atunci.

#1467
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Acum pe Kuredu....
https://www.kuredu.com/webcams/

Attached Files


Edited by T Irina, 07 April 2020 - 14:13.


#1468
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Azi, pentru Pastele catolic...

Attached Files



#1469
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Gasesc ceva la ~ 4000 Euro/culpu in Maldive 8-9 nopti All Inclusiv, cu casuta pe apa fara biletele de avion(am ceva reduceri la biletele de avion si pretul biletelor de avion nu sunt incluse in buget)????

Perioada: Sfarsit de noiembrie.

In cei 4000 euro sa fie inclus si transferul de la aeroportul din Male pana la insula cu pricina.

#1470
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Sun Island, dar anul asta nu stim inca ce va fi...

#1471
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
In 4000 de euro poti sa faci lejer Vilamendhoo care e best buy. Daca nu cresc tarifele anul asta...

#1472
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
De ce sa crească? Turismul este mort peste tot, eu am anulat absolut tot anul acesta pe destinații externe și cred ca sunt mulți care gândesc ca mine. Vorbeam cu niște prieteni italieni care călătoresc mult și ei spuneau același lucru: anul acesta rămânem în Roma.

#1473
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Sper ca nu-i mort de tot... Maldive deschid la 1 iulie. Eu abia astept sa gasesc un bilet de avion valabil (zburabil!Posted Image ). Inca mai am sperante pentru vara asta.

#1474
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
O sa apara si biletele de avion dar probabil cu preturi mai mari decat anul trecut, pentru aceeasi perioada.

#1475
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Au aparut, sunt in primul rand mai putine. Din Sofia am gasit la acelasi pret ca acum 2 ani - numai ca e cu Turkish nu cu Qatar. Dar momentan nu deschid ai nostri sefi cu Turcia. Poate pana la mijlocul lui august se mai schimba treaba... problema e ca se va schimba si pretul la bilete.

#1476
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Nu stiu ce sa zi, mi se pare cam 'loterie' plecatul in afara Europei cel putin pana prin septembrie.
Eu am luat o vacanta in Mexic dar pentru februarie. Sper sa se calmeze lucrurile pana atunci. Ma gandeam sa iau ceva si pentru in toamna dar am renuntat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate