Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

I.T.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
nervu

nervu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 15.07.2006
mai exista acel posibil extra control facut de rar atunci cand mergi cu masina la itp ?

Edited by nervu, 05 February 2015 - 20:27.


#56
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Da, se mai face. Ai emotii?

#57
nervu

nervu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 15.07.2006
n-am ca l-am luat, dar mi s-au parut baietii f relaxati :D
de obicei erau mai agitati de frica unui supracontrol

#58
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Readuc si eu acest topic la viata fiindca observ ca nu a mai fost activitate pe el de aprox. 2 ani de zile.
Eu am facut ITP-ul pe Virtutii 17 (mai sus de BDT Ford spre Lujerului) si nu recomand fiindca sunt spagari si tupeisti. Cel putin individul care incasa banii si lua actele de la clienti m-a amenintat ca nu ma trece fiindca nu a fost multumit ca i-am dat doar 10 ron. Desi eu mai dadusem 10 ron si celuilalt care mi-a inspectat masina. Avand in vedere ca am o masina foarte ieftina si nu sunt plin de bani am considerat ca 20 ron este suficient (mai ales ca masina nu avea probleme majore ci doar 2-3 minore de care s-ar fi putut lega ce-i drept) dar se pare ca individul s-a simtit foarte ofensat. Daca a vazut ca nu poate sa scoata mai mult de la mine, m-a trecut pana la urma si m-a avertizat ca data viitoare sa nu mai vin la el cu 10 ron fiindca i se face rau instant si o sa ma puna pe drumuri.
Este prima data cand mi se intampla acest lucru la un ITP si am vrut sa-i avertizez si pe altii in legatura cu aceasta unitate.
Costa 95 ron benzina si 110 ron diesel (pentru autoturisme).

Attached Files


Edited by ravy21, 02 August 2017 - 12:55.


#59
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Poți să arăți cu degetul doar dacă mașina respecta normele ITP în totalitate. Dar atunci nu mai erai nevoit să întinzi nici măcar un leu. Spune mersi și asta e.

#60
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Daca nu respecta normele ITP trebuia sa ma pice dar te asigur eu ca le respecta. Eu n-am dat spaga, am oferit doar o atentie pentru faptul ca stateau in caldura aia suportand toti mitocanii sau toti nespalatii. Este vorba doar de bun simt si de recunostinta. Spaga cu siguranta este mult mai mare de 20 ron.

Daca vine un angajat de la PECO si iti spala geamurile, nu ii dai o atentie? Ii dai din bun simt si nu pentru ca ai fi obligat. Acelasi lucru l-am facut si eu.

Probabil faci parte din genul celor care da spaga ca sa treaca ITP-ul. Eu nu fac parte din categoria aia. Eu imi rezolv problemele tehnice si apoi merg la ITP.

Mentalitate tipic romaneasca dam spaga ca sa ne rezolvam problemele. Dam spaga ca sa ne operam in spitale si ca sa traim. Dam spaga ca sa ne putem educa copii etc. In modul asta cu siguranta nu vom ajunge bine.

Edited by ravy21, 02 August 2017 - 12:58.


#61
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

View Postravy21, on 02 august 2017 - 12:43, said:

(mai ales ca masina nu avea probleme majore ci doar 2-3 minore de care s-ar fi putut lega ce-i drept)


View Postravy21, on 02 august 2017 - 12:54, said:

. Eu imi rezolv problemele tehnice si apoi merg la ITP.

Chestiiile de mai sus tu le-ai scris, nu eu. Asta ai scris, de asta m-am legat. Se bat cap în cap. Tu spui că tara sta pe loc in timp ce dai o mica atentie pentru efort. Pentru efort i-ai platit legal serviciul.
Apoi banuiesti ca eu dau spaga. Fara comentarii.. ce sa zic?

Edited by caiuscorneliu, 02 August 2017 - 13:24.


#62
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Cand esti oprit de un politist pentru un control de rutina se poate lega de tine (daca doreste) pentru orice chichita, cum ca esti in bustul gol si nu trebuie sa conduci asa (ca un exemplu). Pentru mine asta este o problema minora, exact asa au fost si problemele minore pe care le-am specificat mai sus.

Pai da pentru efort am platit, dar nu pentru aminentare, este o mica mare diferenta. Cred ca am scris destul de clar mai sus ce m-a deranjat. Probabil daca veneam cu o masina facuta praf si dadeam spaga cu siguranta as fi trecut ITP-ul, chiar daca acea masina reprezenta un real pericol pentru trafic. De fapt asta este ideea, daca nu esti in regula nu trebuie sa treci ITP-ul indiferent de ce "atentie" sau spaga dai. Asa mi se pare normal. Dar sa nu ma ameninti ca nu ma treci itp-ul daca nu dau o "atentie" sau o spaga mai mare. Nu am dat niciodata spaga la ITP (si nu doar la ITP) ca sa ma treaca cu o masina care avea probleme si nici nu vreau sa dau fiindca am constiinta spre deosebire de altii si nu vreau sa omor lumea pe strada.

Asta este tot, destul de simplu si normal as putea spune. Desi poate pentru altii normalitatea este alta. Tot vina noastra a oamenilor este ca s-a ajuns aici. Pacat...

Edited by ravy21, 02 August 2017 - 13:38.


#63
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Domnule dragă, măcar nu mai încerca să-ți justifici acțiunile. Ai dat șpagă, asta e.

Dacă voiai să dai ”pentru efort”, adică un bacșiș cum dai la benzinărie sau la băiatul cu pizza, măcar îi dădeai după, nu înainte, ”din oficiu”. Sau dacă ți-e așa milă de ei că stau în căldură, te oprești într-o zi oarecare, când n-ai treabă cu ei, și le dai o sticlă de apă. Așa, pentru efort și recunoștință.

Dar nu, tu te duci cu banu' înainte, apoi tot tu ești nemulțumit că se dă șpagă. Da, ei sunt spăgari, complet de acord. Dar nici tu nu ești mai prejos.

#64
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Domnule draga inainte sa aruncati niste vorbe in vant cititi cu atentie ce scriu oamenii sau daca nu cititi mai bine va abtineti de la a scrie tot felul de prostii. Unde am scris eu ca am dat spaga INAINTE? Evident ca am dat acea atentie DUPA dar este greu sa citesti cateva randuri. Eu am premiat un serviciu care mi s-a facut desi nu trebuia sunt total de acord, dar probabil daca nu o faceam ori ma luau la bataie ori ma blestemau. Dar asa, doar m-au amenintat deci am scapat ieftin.

Dupa cum spuneam mentalitatea tipic romaneasca este de a ne crede superiori si atotstiutori, pe langa spagari sau hoti. Si aici inchei aceasta polemica fiindca observ ca ne pierdem timpul. Seara buna.

#65
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Nu te supara pe colegii de forum - au incercat sa te tempereze pentru ca nu ai reusit sa te exprimi destul de clar, pas cu pas, cum au decurs lucrurile.
Ceea ce ai descris tu e starea de normalitate - la genul ala de statie ITP.

Fiind un forum de unde trebuie sa invatam ceva eu o sa-ti recomand:
- in general te duci si faci ITP acolo unde iti recomanda prietenii
- nu faci ITP la o firma "no-name". Un patron care investeste intr-un "nume" o sa fie putin mai atent cu clientii.

Daca iti place sa traiesti intens si alegi un no-name pentru ITP, din diferite motive, trebuie sa fii pregatit ca daca ei "te ameninta" cu "rahaturi" si tu poti sa le spui ca-i reclami la RAR.
Acum mai departe... e o nebuloasa cu pile si incompetenta.

Din experienta proprie - cei de la RAR care fac controalele sint  capabili sa scrie procesul verbal dar incapabili sa aplice legea. Cum suna asta @caiuscorneliu? :)

#66
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Cei de la RAR sint una cu cei care fac ITP.Daca dai 100 lei spaga sa treci, si te blocheaza RAR, cu inca 100 se rezolva si aia.Daca apoi ramai fara frane si omori un om, cu spaga , mai multa de data asta, si aia se poate rezolva.Singuru care nu mai poate da spaga e ala care a murit..
Problema e cu statiile astea itp, ca de exemplu pentru o fisura minuscula in parbriz, te poate refuza daca nu dai spaga, desi pericolul e 0, in schimb daca vine unul fara frane si da suficient, trece.

#67
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Am si eu o intrebare.... Dieselurile alea care scot fum negru chiar si la relanti ce norma de poluare acceptata de catre RAR au?
Mai exista Ministerul Mediului caruia i-am platit taxa auto?
Nu vrea sa faca impreuna cu RAR un proiect pilot pentru stoparea poluarii?

Edited by Cloudfare, 11 August 2017 - 11:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate