Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Citate Biblice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#1
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012
2. S-apuce groaza si frica de voi pe orice dobitoc de pe pamant, pe orice pasare a cerului, pe tot ce se misca pe pamant si pe toti pestii marii: vi le-am dat in mainile voastre!

3. Tot ce se misca si are viata sa va slujeasca de hrana: toate acestea vi le dau, ca si iarba verde.

4. Numai carne cu viata ei, adica sangele ei, sa nu mancati.

5. Caci voi cere inapoi sangele vietilor voastre; il voi cere inapoi de la orice dobitoc; si voi cere inapoi viata omului din mana omului, din mana oricarui om, care este fratele lui.

6. Daca varsa cineva sangele omului, si sangele lui sa fie varsat de om; caci Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Lui.


Aici nu voi vrea decat sa vad in cate moduri pot fi interpretate versetele de mai sus si sa vad daca se vor gasi care sa-mi confirme ca simt ca si mine,cum v-am mai spus parerea mea,credinta se simte nu prea se gandeste,creierul fiind doar un receptor,spiritul ar trebui sa proceseze informatiile.

Edited by monica800, 13 July 2012 - 00:25.


#2
abuzuripenibile

abuzuripenibile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 20.11.2011
Exact asta are lumea de facut cu timpul. Sa-ti confirme tie texte.

#3
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

View Postabuzuripenibile, on 13th July 2012, 00:44, said:

Exact asta are lumea de facut cu timpul. Sa-ti confirme tie texte.
Daca esti atat de ocupat nici nu trebuia sa te deranjezi sa scrii fraza de mai sus ca ai pierdut o vesnicie banuiesc,este pentru persoane care au ceva de spus nu pentru vedete atat de ocupate

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmonica800, on 13th July 2012, 00:21, said:

Aici nu voi vrea decat sa vad in cate moduri pot fi interpretate versetele de mai sus si sa vad daca se vor gasi care sa-mi confirme ca simt ca si mine,cum v-am mai spus parerea mea,credinta se simte nu prea se gandeste,creierul fiind doar un receptor,spiritul ar trebui sa proceseze informatiile.

Informațiile pe care dorești să le procesezi se reduc la credință?

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cine se arunca cu capul inainte sfarseste rau.

Sa iti feresti capul de frig si prostie. (nu e din biblie dar are o oarecare tangenta)

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
spiritul ar trebui sa proceseze informatiile.
[/quote]
Cam asa ceva. Creierul e doar un suport care te ajuta sa tii minte, depinde de la individ la individ cat de performant e. M-am gandit si eu la treaba asta si cred ca nu creierul iti creeaza personalitatea, logica si caracteristicile tale, totul tine de suflet/spirit. Creierul filtreaza, dar tu ca duh alegi ce te taie capul, bun sau rau. Totul se rezuma la astea 2 in principiu.

Edited by xkos, 13 July 2012 - 01:29.


#7
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View Postxkos, on 13th July 2012, 02:26, said:

spiritul ar trebui sa proceseze informatiile.

Cam asa ceva. Creierul e doar un suport care te ajuta sa tii minte, depinde de la individ la individ cat de performant e. M-am gandit si eu la treaba asta si cred ca nu creierul iti creeaza personalitatea, logica si caracteristicile tale, totul tine de suflet/spirit. Creierul filtreaza, dar tu ca duh alegi ce te taie capul, bun sau rau. Totul se rezuma la astea 2 in principiu.
In formarea personalitatii intervin mai multi factori. Individul primeste ereditar un bagaj de trasaturi de personalitate care mai apoi sunt modelate si dezvoltate de mediu (societate), educatie, cultura etc. Personalitatea unui individ este in continua modelare, dezvoltare.

Tot creierul te ajuta sa faci si alegerile.

#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
De fapt tu vrei sa ne spui ca esti vegetariana sau ce? Dobitoc= animal in contextul scris de tine. Si da, omul a fost odata regele naturii, toate i se supuneau..insa intre timp a devenit sclav.. Omul este omnivor, deci nu face fotosinteza. Daca vrei sa fi vegetariana nu mai incerca sa-i convingi si pe altii mai ales pe aria de spiritualitate.

#9
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postmonica800, on 13th July 2012, 01:21, said:

3. Tot ce se misca si are viata sa va slujeasca de hrana: toate acestea vi le dau, ca si iarba verde.
Ca dsi iarba verde,este un cifru daca bagi de seama.
Ca asa cum maninci iarba verde ,adica pe ales,numai anumite plante,ca Ceapa ,usturoi morcovi cereale etc etc etc .
Tot asa si din animale numai unele,adica cele specificate in Biblie ca curate se p[ot minca .
Adica ;ca si iarba verde.
Dar vezi desigur ca nu merg oamenii la pascut iarba verde.

#10
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postdan84, on 13th July 2012, 02:09, said:

(nu e din biblie dar are o oarecare tangenta)
Ce nu e din biblie?

View Postanticristul, on 13th July 2012, 13:33, said:

Ca dsi iarba verde,este un cifru daca bagi de seama.
Ca asa cum maninci iarba verde ,adica pe ales,numai anumite plante,ca Ceapa ,usturoi morcovi cereale etc etc etc .
Tot asa si din animale numai unele,adica cele specificate in Biblie ca curate se p[ot minca .
Adica ;ca si iarba verde.
Dar vezi desigur ca nu merg oamenii la pascut iarba verde.
Mai evreule, care ești evreu, povestea cu ce mâncați voi (vite, prepelițe, etc.), a fost cu mult mai târziu... :console:

Edited by Elihu_66, 13 July 2012 - 15:25.


#11
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postmeanman, on 13th July 2012, 09:20, said:

Omul este omnivor, deci nu face fotosinteza.
;) Si nici carnivorele sau erbivorele...

PS. De unde știi că omul a fost omnivor din totdeauna?

#12
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
Sa vi le zic preferatele mele:

Din Solomon:

Din o mie de femei, nu era nici una buna, iar din o mie de barbati am vazut unul bun!
Cum se intoarce cainele la ce a varsat, asa se intoarce nebunul la nebunia lui!
Nu raspunde nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu fi si tu ca el!

Osea 10:8 Și vor zice munților: „Acoperiți-ne!” Și dealurilor: „Cădeți peste noi!” (asta va veni cand Orientul va contamina Occidentul si coruptia va duce la mari dezastre economice)

Daniel 24. ,Și când vor ieși, vor vedea trupurile moarte ale oamenilor care s-au răzvrătit împotriva Mea; căci viermele lor nu va muri, și focul lor nu se va stinge; și vor fi o pricină de groază pentru orice făptură.’ (desigur nu e vorba e oameni morti trupeste, ci de cei morti sufleteste, chinuiti de constiinta trezita prin judecata)

23. Așa vorbește Domnul oștirilor: „În zilele acelea, zece oameni din toate limbile neamurilor vor apuca pe un Iudeu de poala hainei, și-i vor zice: Vrem să mergem cu voi; căci am auzit că Dumnezeu este cu voi!”

#13
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postorlovisk, on 14th July 2012, 06:22, said:

Sa vi le zic preferatele mele:

Din Solomon:

Din o mie de femei, nu era nici una buna, iar din o mie de barbati am vazut unul bun!
;) Să vezi ce o să sară pe tine feministele forumului...

#14
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View PostElihu_66, on 14th July 2012, 06:41, said:

;) Să vezi ce o să sară pe tine feministele forumului...

Aha, iata ce se va alege din fiii curvelor:
Zaharia
12. Dar iată că urgia cu care va lovi Domnul pe toate popoarele, care vor lupta împotriva Ierusalimului. Le va putrezi carnea stând încă în picioare, le vor putrezi ochii în găurile lor, și le va putrezi limba în gură.
13. În ziua aceea, Domnul va trimite o mare învălmășeală în ei; unul va apuca mâna altuia, și vor ridica mâna unii asupra altora.
14. Iuda va lupta și el în Ierusalim, și vor strânge bogățiile tuturor neamurilor de primprejur, aurul, argintul și haine foarte multe.
15. Aceeași urgie va lovi și caii, catârii, cămilele, măgarii, și toate vitele care vor fi în taberele acelea.

Sa va spun si de ce se vor aduna neamurile impotriva Israelului. Cauza e data aici:
Isaiah 60:11: 11Porțile tale vor sta veșnic deschise, nu vor fi închise nici zi nici noapte, ca să lase să intre la tine bogăția neamurilor, și împărații lor cu alaiul lor

Acum vizionati documentarele despre criza americana, produsa de bancherii de pe wall stret, sunt evrei, fosti profesori la Harvard.
Bossul de la Lehman Brothers e evreu (vezi Inside Job), avea 5 avioane private, lift personal care il aducea la etajul 41, singurul om care il vedea era soferul lui de limuzina. Cand s-a apropiat falimentul, mare parte din bani i-a trimis in banci din Israel. Si bomboana de pe tort e ca aceiasi evrei smecheri stapanesc si adminstratia Obama.

Deci iata cum lucreaza D-zeu cu poporul lui cel sfant, le da minte sa fure, sa saraceasca neamurile, apoi tot El zice ca dreptatea nu va fi cu ei cand vor veni la Armaghedon sa le-o plateasca evreilor. Si cine i-a ajutat pe evrei sa aibe azi vreo 600 rachete cu focos nuclear? Francezii. Fara acord ONU.

Nu vreau sa arunc anatema peste toti evreii, ca majoritatea sunt oameni de treaba. Dar pentru o mana de ticalosi, s-ar putea sa fie un nou holocaust. Unde ca si la precedentul aia destepti vor scapa si prostii vor fi ucisi.

Iata documentarele despre criza americana si cine a produs-o

Capitalism A Love Story - Michael Moore 2011
Sicko - Michael Moore 2007
Inside Job - 2010
In Dept We Trust - 2006
Zeitgeist: Moving Forward 2011
Sclavia Moderna (despre servitutea moderna), 46`(pe youtube)
Enron:The Smartest Guys in the Room 2005 (falimentul Enron)
Documentary.The.Power.Of.Nightmares.Pack.RoSub.iNT

Oricat de ticalosi sunt unii evrei, noi romanii suntem de 10 ori mai ticalosi. Pentru ca noi ne distrugem propria tara (aia care conduc) si propriile familii (sarantocimea). Ceea ce evreii nu fac.

Inca un citat fain, sa vad eu ziua aia cand curvele se vor smeri:
1. Șapte femei vor apuca în ziua aceea un singur bărbat, și vor zice: „Vom mânca pâinea noastră înșine, și ne vom îmbrăca în hainele noastre înșine; numai fă-ne să-ți purtăm numele, și ia ocara de peste noi!”

Matematic se deduce ca pentru a se intampla asta, trebuie sa moara multi barbati.

Edited by orlovisk, 14 July 2012 - 15:33.


#15
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

View PostOriginalCopy, on 13th July 2012, 01:02, said:

Informațiile pe care dorești să le procesezi se reduc la credință?
Nu neaparat,am folosit un cuvant gresit poate dar chiar ma intereseaza ce anume inspira fiecaruia din noi frazele alea,normal ca cine vrea,cine are alte treburi nu e nevoie sa se deranjeze

View Postxkos, on 13th July 2012, 01:26, said:

spiritul ar trebui sa proceseze informatiile.

Cam asa ceva. Creierul e doar un suport care te ajuta sa tii minte, depinde de la individ la individ cat de performant e. M-am gandit si eu la treaba asta si cred ca nu creierul iti creeaza personalitatea, logica si caracteristicile tale, totul tine de suflet/spirit. Creierul filtreaza, dar tu ca duh alegi ce te taie capul, bun sau rau. Totul se rezuma la astea 2 in principiu.
Asa e,spiritul face diferenta iar creierul nu trebuie sa aiba de-a face,acolo fiind ratiunea care se cam opune dorintelor sufletului.Nu am facut analize a ceea ce reprezentam niciodata dar este posibil sa avem 3"motoare"ca sa le zic asa:creierul fiind receptor adunand si stocand informatii unele de care habar nu avem ca exista,spiritul care diferentiaza binele de rau si sufletul unde sunt sentimentele.Tind sa cred ca doar din creier vin senzatiile de:ura,invidie,ambitii,orgolii fiindca se stie ca fiecare din noi ne simtim sufletul curat ca de copil,dovada fiind iesirile copilaresti pe care marea majoritate le au uneori

View PostZyklona-M, on 13th July 2012, 07:10, said:

In formarea personalitatii intervin mai multi factori. Individul primeste ereditar un bagaj de trasaturi de personalitate care mai apoi sunt modelate si dezvoltate de mediu (societate), educatie, cultura etc. Personalitatea unui individ este in continua modelare, dezvoltare.

Tot creierul te ajuta sa faci si alegerile.
Creierul face alegerile mai mult la barbati lasandu-se dominati de ce se intampla acolo,femeile se ghideaza mult dupa suflet,cand incep sa sufere nu prea mai baga in seama dorintele sufletului si devin masinarii conduse de teama de a nu mai fi ranite

View Postmeanman, on 13th July 2012, 08:20, said:

De fapt tu vrei sa ne spui ca esti vegetariana sau ce? Dobitoc= animal in contextul scris de tine. Si da, omul a fost odata regele naturii, toate i se supuneau..insa intre timp a devenit sclav.. Omul este omnivor, deci nu face fotosinteza. Daca vrei sa fi vegetariana nu mai incerca sa-i convingi si pe altii mai ales pe aria de spiritualitate.
Nu incerca sa te convinga nimeni de nimic,asta a fost impresia ta gresita si te rog sa nu ma acuzi pe mine daca te ghidezi dupa asemenea impresii.Nu sunt deloc vegetariana iar daca nu ai chef sa dai o opinie nu trebuie sa te deranjezi nici macar sa citesti fiindca nu te-a chemat nimeni aici.Fiind versete din Biblie nu cred ca pot posta la aria de sexualitate

View Postanticristul, on 13th July 2012, 12:33, said:

Ca dsi iarba verde,este un cifru daca bagi de seama.
Ca asa cum maninci iarba verde ,adica pe ales,numai anumite plante,ca Ceapa ,usturoi morcovi cereale etc etc etc .
Tot asa si din animale numai unele,adica cele specificate in Biblie ca curate se p[ot minca .
Adica ;ca si iarba verde.
Dar vezi desigur ca nu merg oamenii la pascut iarba verde.
Inca nu am ajuns acolo unde scrie care sunt acele animale curate,inca mai revad Geneza fiindca nimic nu e ceea ce pare

#16
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View Postmonica800, on 15th July 2012, 11:42, said:

Creierul face alegerile mai mult la barbati lasandu-se dominati de ce se intampla acolo,femeile se ghideaza mult dupa suflet,cand incep sa sufere nu prea mai baga in seama dorintele sufletului si devin masinarii conduse de teama de a nu mai fi ranite
Iarasi emiti imbecilitati.
Cu alte cuvinte vrei sa spui ca femeile sunt mai imbecile decat barbatii si nu sunt in stare sa-si foloseasca creierul. Te rog sa nu mai aplici imbecilitatile tale tuturor femeilor. Nu esti etalon decat poate pentru incultura si irationalitate.

#17
monica800

monica800

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 29.06.2012

View Postanticristul, on 13th July 2012, 12:33, said:

Ca dsi iarba verde,este un cifru daca bagi de seama.
Ca asa cum maninci iarba verde ,adica pe ales,numai anumite plante,ca Ceapa ,usturoi morcovi cereale etc etc etc .
Tot asa si din animale numai unele,adica cele specificate in Biblie ca curate se p[ot minca .
Adica ;ca si iarba verde.
Dar vezi desigur ca nu merg oamenii la pascut iarba verde.
Tot textul se vrea altceva decat pare daca nu ma insel si ma intereseaza ce sugereaza tot ce am postat fiindca poate va fi cineva care va intui adevaratul sens al cuvintelor de acolo

#18
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

View Postmonica800, on 13th July 2012, 01:21, said:

4. Numai carne cu viata ei, adica sangele ei, sa nu mancati.
Probabil ca asta e un verset folosit si de yoghini, care sunt vegetarieni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate