Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Am niste actiuni la SIF Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Salutare,

Am niste actiuni cumparate in baza cupoanelor alea date de stat acum multi ani, la fostul FPP2 Moldova (azi SIF Moldova).
Intrebarea mea este: cum le vand?

Multumesc

Edited by Adonis, 03 November 2005 - 17:19.


#2
DeMeintzs

DeMeintzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.05.2005
foarte simplu daca sunt pe numele tau te duci cu respectivul cupon la orice firma de de brokeraj si le vinzi dar itzi vor opri comisin de vreo 1,5-3% , dar tias recomanda sa te duci cu ele la o firma de brokeraj si sa itzi deschizi cont fiindca sif 2 moldova merge foarte bine , acest tip de actiuni asigura un randament foarte bun , eu pe anul asta la sif2 am profit de peste 80% in momentul de fata asa ca itzi recomand satzi deschizi contul si pur si simplu sa uiti de ele

#3
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Salut guys, am si eu niste intrebari, destul de on-topic, va multumesc in avans daca ma puteti ajuta:

1. Eu am bagat cuponul (parca!) la SIF Transilvania, de atunci nu mai stiu nimic de el, si nici nu mai gasesc cuponul, mai am vreo sansa sa recuperez ceva sau daca am pierdut cuponu' asta la vista baby?

2. Sotia mea a bagat si ea cind era tinara si nelinistita cuponu la Dacia. Stiu ca acum a devenit societate inchisa, whatever that means! Pot obtine vreun beneficiu, sau cum pot sa scap de actiune?

Thanks guys!

#4
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
ZETICS:

1. Suna la SIF 3 Transilvania (http://www.siftransilvania.ro/) si intreaba-i care este procedura pentru a-ti elibera un extras de cont cu numarul de actiuni pe care le ai. Dupa ce-l primesti in original, poti merge la o soc.de brokeraj pentru a le vinde. Banuiesc ca detii vreo 1.000 actiuni la SIF3 (un "cupon"), iar o actiune acum este cotata la peste 25.000 lei, deci ... ESTI BOGAT ;-)

2. Idem, suna la Dacia Automobile, cere la biroul actionariat, si intreaba-i ce poti face pentru a le vinde... Poate-ti spune o tampenie...

Spor !

#5
tytyshorhere

tytyshorhere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2010

View PostDeMeintzs, on 4th November 2005, 11:59, said:

foarte simplu daca sunt pe numele tau te duci cu respectivul cupon la orice firma de de brokeraj si le vinzi dar itzi vor opri comisin de vreo 1,5-3% , dar tias recomanda sa te duci cu ele la o firma de brokeraj si sa itzi deschizi cont fiindca sif 2 moldova merge foarte bine , acest tip de actiuni asigura un randament foarte bun , eu pe anul asta la sif2 am profit de peste 80% in momentul de fata asa ca itzi recomand satzi deschizi contul si pur si simplu sa uiti de ele
as vrea si eu sa stiu acum in momentul asta cam cat valoreaza 2000 actiuni la SIF Moldova???plsz...si daca le pastrez cam cat ar fi profitul,cum merge societatea acum in 2010

Edited by tytyshorhere, 18 March 2010 - 21:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate