Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

De ce sunt moldovenii priviti cu dispret?

- - - - -
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#55
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostMDCristi, on 26th June 2012, 22:48, said:

Poate nu ai tu limba asa de lata, sau poate daca esti fata si esti buna lumea avea alte preocupari decat sa rada de accentul tau.

Daca sunt obosit, am un accent de lesina prietenii din moldova de ras  :lol: Si nu, nu-s tipa, dar e adevarat ca nu-s chiar micut : oricum n-are nicio legatura. Poate ca oamenii se mai uita si la ce spui, si se presupune ca nu umbli in cercul alora care se duc la "manelele ie veata mea club"  :lol:

#56
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012
Fir-ati ai drec' cu melcii vostri!

#57
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View Postchaosss, on 26th June 2012, 20:02, said:

Depinde ce oameni ai intalnit. Intr-adevar accentul este unul din motivele pentru care moldovenii sunt ironizati prin alte regiuni. Dar cand intalnesti chiar bucuresteni cu o anumita educatie, principii etc, atitudinea va fi diferita.
Personal am locuit doar 1 luna in Bucuresti, nu am avut nicio problema datorita accentului sau a faptului ca sunt moldovean, nici macar o aluzie. Si am intrat in contact cu multi bucuresteni. Dar cred ca si modul meu de a fi, de a nu tolera astfel de atitudini, fiind o persoana care zice verde-n fata si cateodata intr-un mod mai acid, i-a descurajat pe unii sa se "manifeste". Principiul este simplu: respect pe cei care ma respecta, nu ii respect pe cei care nu ma respecta.
Tu poate esti adult da eu plm is licean... si ii usor unui om sa ia la misto un adolescent... cu un adult e alata treaba.

#58
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postloock, on 26th June 2012, 21:50, said:

Accentul se invata de mic, aproape fara voie, si doar cei cu o inteligenta mult peste medie, au capacitatea sa evite asa ceva, inca de la o varsta frageda.
Nu poti avea astfel de pretentii, de la oameni obisnuiti.
Cei care sunt insa mai destupati la minte, renunta rapid la accent, odata ce iau contact cu lumea, si odata ce se maturizeaza.

O cantitate foarte mare de aberatii. Nimeni nu trebuie  sa renunte la accent sau sa evite a-l folosi doar pentru motivele enumerate mai sus. Ma ingrozeste un astfel de mod de a gandi.

Edited by chaosss, 26 June 2012 - 22:10.


#59
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostMDCristi, on 26th June 2012, 23:03, said:

Bai nene daca eu ii spun de 10 ori sa nu mai faca un lucru? Nu-i normal sa-i sparg capu? Inca nici nu i-am facut cine stie ce, i-am dat 2-3 pumni de i-o bufnit un pic sangele, nu era ranit, dar daca ala e pastaie de om si suna la politie pt orice lucru.Daca l-o mancat in cur sa o faca pe grozavu...

Depinde cum ii spui, pot exista 1000 de moduri in care o poti face ;) Din pacate, dupa cum ti-ai spus, luandu-l pe ala la bataie ti-ai confirmat statutul. Daca il enervai in asa hal incat sa dea el primul, era cu totul si cu totul altceva, insa tu esti setat pe o singura chestie.

#60
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Sunt moldoveni si moldoveni. Dar majoritatea sunt moldoveni.

#61
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

View PostMDCristi, on 26th June 2012, 23:03, said:

Bai nene daca eu ii spun de 10 ori sa nu mai faca un lucru? Nu-i normal sa-i sparg capu? Inca nici nu i-am facut cine stie ce, i-am dat 2-3 pumni de i-o bufnit un pic sangele, nu era ranit, dar daca ala e pastaie de om si suna la politie pt orice lucru.Daca l-o mancat in cur sa o faca pe grozavu...
si daca veneau "tovarasii" lui si iti dadeau si ei tie 20-30 de pumni? :)
prin bucuresti sunt tot felu' de dezaxati. poate ai avut tu ghinion sa dai tocmai peste specimene d-astea. asta nu inseamna ca trebuie sa incep cu generalizarile astea cretine ca "bucurestenii sunt bla bla bla". pana una alta nu bucurestii au vandut materialele primite de la guvern ca sa cumpere bautura... asta asa, ca vad ca vrei s-o dam pe generalizari...

#62
eduardul2

eduardul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.10.2006

View PostMDCristi, on 26th June 2012, 23:03, said:

Bai nene daca eu ii spun de 10 ori sa nu mai faca un lucru? Nu-i normal sa-i sparg capu? Inca nici nu i-am facut cine stie ce, i-am dat 2-3 pumni de i-o bufnit un pic sangele, nu era ranit, dar daca ala e pastaie de om si suna la politie pt orice lucru.Daca l-o mancat in cur sa o faca pe grozavu...
cred ca topicu asta trebe mutat pe Fun... noi (moldovenii) suntem peste tot. Dezavantaj clar, restul.
traim mai mult pt ca mancam fara E-uri: legumi, fructi, banani, portocali, etc  ce mai! Is mancati!
acuma , serios:   aia cu mintea odihnita au antrenament

#63
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View PostRealThing, on 26th June 2012, 20:08, said:

Depinde cum ii spui, pot exista 1000 de moduri in care o poti face ;) Din pacate, dupa cum ti-ai spus, luandu-l pe ala la bataie ti-ai confirmat statutul. Daca il enervai in asa hal incat sa dea el primul, era cu totul si cu totul altceva, insa tu esti setat pe o singura chestie.
Bai ma lasi?


View Postdoctorwho, on 26th June 2012, 20:09, said:

si daca veneau "tovarasii" lui si iti dadeau si ei tie 20-30 de pumni? :)
prin bucuresti sunt tot felu' de dezaxati. poate ai avut tu ghinion sa dai tocmai peste specimene d-astea. asta nu inseamna ca trebuie sa incep cu generalizarile astea cretine ca "bucurestenii sunt bla bla bla". pana una alta nu bucurestii au vandut materialele primite de la guvern ca sa cumpere bautura... asta asa, ca vad ca vrei s-o dam pe generalizari...
Ma pis pe ei, il prindeam singur si spargeam fata, le-o dadeam parte in parte.

#64
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
ce spuneam... :)
refuzi sa gandesti si sa asculti orice fel de argument. tu o stii doar pe-a ta... ai facut un lucru minunat ca i-ai spart capul :lol:
meriti tot ce ti s-a intamplat si chiar mai mult.

#65
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ce pot sa zic.Daca taceai filozof ramaneai.Problema nu este ca esti moldovean.ci needucat.

#66
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostMDCristi, on 26th June 2012, 23:12, said:

Bai ma lasi?



Ma pis pe ei, il prindeam singur si spargeam fata, le-o dadeam parte in parte.

Mda, ultimele 2 reply ale tale m-au edificat, ti-ai meritat-o din plin si sincer incepe sa-mi para rau ca nu ti-au invinetit ochii. Hai o seara faina, chestii gen tu si mentalitatea ta nu au ce cauta prin zona, va gasesc pe acasa de m-am plictisit, cu maneaua in bot si terminati dupa orice cur mai gol la vedere sau "uite ce pisicuta are ala". Va cam meritati statutul, si da, ma delimitez de asemenea specimene neanderthaliene.

#67
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View Postdoctorwho, on 26th June 2012, 20:09, said:

si daca veneau "tovarasii" lui si iti dadeau si ei tie 20-30 de pumni? :)
prin bucuresti sunt tot felu' de dezaxati. poate ai avut tu ghinion sa dai tocmai peste specimene d-astea. asta nu inseamna ca trebuie sa incep cu generalizarile astea cretine ca "bucurestenii sunt bla bla bla". pana una alta nu bucurestii au vandut materialele primite de la guvern ca sa cumpere bautura... asta asa, ca vad ca vrei s-o dam pe generalizari...
Nu ma avant in generalizari, dar ideea este ca sunt astfel de specimene descrise de mine ce impanzesc Bucurestiu, desigur am intalnit si oameni jos palaria dar marlanii, cocalarii, emoneii sunt predominanti. Cel putin in piete sunt foarte multi grasi(ceafa groasa) care te enerveza, m-am dus la unul sa iau un kg de rosii si n-am mai luat(motive proprii) si mi-a zis"de ce piz** matii ma mai borfai daca nu cumperi"

#68
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

View Postloock, on 26th June 2012, 20:26, said:

Pt. ca accentul sunta caraghios la modul profund grotesc, de o maniera atat de evidenta, incat aproape orice idiot se poate considera mai destept, decat cineva care isi permite sa vorbeasca asa.
True, true.

#69
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View PostRealThing, on 26th June 2012, 20:16, said:

Mda, ultimele 2 reply ale tale m-au edificat, ti-ai meritat-o din plin si sincer incepe sa-mi para rau ca nu ti-au invinetit ochii. Hai o seara faina, chestii gen tu si mentalitatea ta nu au ce cauta prin zona, va gasesc pe acasa de m-am plictisit, cu maneaua in bot si terminati dupa orice cur mai gol la vedere sau "uite ce pisicuta are ala". Va cam meritati statutul, si da, ma delimitez de asemenea specimene neanderthaliene.
Nu ma intereseaza ce crezi tu despre mine. Iti urez o seara buna de asemenea. Si zic  sa nu clasificam oamenii dupa 2 postari pe un forum... asta denota ca esti superficial(sa-ti amintesc exemplul cu ciobanu?)

Edited by MDCristi, 26 June 2012 - 22:23.


#70
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View PostMDCristi, on 26th June 2012, 22:08, said:

Tu poate esti adult da eu plm is licean... si ii usor unui om sa ia la misto un adolescent... cu un adult e alata treaba.

Cand am "experimentat" viata de Bucuresti aveam cam 23 de ani. Tot timpul am fost la parerea ca te reprezinti pe tine insuti, fiind important ce fel de om esti, si in functia de atitudinea ta fata de ceilalti nimanui nu o  sa ii pese ca esti moldovean, oltean etc. Sau din contra. Am prieteni si din Ploiesti, Ardeal, Constanta, nu am avut probleme pentru ca sunt moldovean, etichete etc.
  Btw, fiind moldovean nu ai observat ca exista un oarecare dispret fata de cei din Vaslui din partea moldovenilor din alte judete ?  Am vazut chestia asta cand eram student in Iasi si aveam colegi din toate Moldova, vasluienii aveau o "eticheta". Dar bineinteles ca exista vasluieni si vasluieni.

Edited by chaosss, 26 June 2012 - 22:29.


#71
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View PostMDCristi, on 26th June 2012, 23:22, said:

Nu ma intereseaza ce crezi tu despre mine. Iti urez o seara buna de asemenea. Si zic  sa nu clssificam oamenii dupa 2 postari pe un forum... asta denota ca esti superficial(sa-ti amintesc exemplul cu ciobanu?)

Ai o mentalitate bazata pe forta fizica si cam atat. Daca vrei sa faci ceva, incearca sa cultivi partea intelectuala/psihica, altfel o sa ramai la stadiul de rupt uluci din gard sa-l altoiesti pe "inervant"  :lol: ma rog, din ce spuneai esti la liceu, poate te mai dezgheti si tu la un moment dat.

Exemplul cu ciobanul?  :lol: ti se pare ca esti vreun monument de cultura si intelepciune, sau ce?  :lol:

Edited by RealThing, 26 June 2012 - 22:26.


#72
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View Postchaosss, on 26th June 2012, 20:24, said:

Cand am "experimentat" viata de Bucuresti aveam cam 23 de ani. Tot timpul am fost la parerea ca te reprezinti pe tine insuti, fiind important ce fel de om, si in functia de atitudinea ta fata de ceilalti nimanui nu o  sa ii pese ca esti moldovean, oltean etc. Am prieteni si din Ploiesti, Ardeal, Constanta etc.
  Btw, fiind moldovean nu ai observat ca exista un oarecare dispret fata de cei din Vaslui din partea moldovenilor din alte judete ?  Am vazut chestia asta cand eram student in Iasi si aveam colegi din toate Moldova, vasluienii aveau o "eticheta".
Mult adevar spui. Poate ca si pe mine m-a luat valul. Nu am auzit de o astfel de mentalitate fata de vasluieni, poate datorita faptului ca sunt de loc din galati.


View PostRealThing, on 26th June 2012, 20:25, said:

Ai o mentalitate bazata pe forta fizica si cam atat. Daca vrei sa faci ceva, incearca sa cultivi partea intelectuala/psihica, altfel o sa ramai la stadiul de rupt uluci din gard sa-l altoiesti pe "inervant"  :lol: ma rog, din ce spuneai esti la liceu, poate te mai dezgheti si tu la un moment dat.

Exemplul cu ciobanul?  :lol: ti se pare ca esti vreun monument de cultura si intelepciune, sau ce?  :lol:
Pe ce baza faci tu aceste afirmatii? Ca am postat eu 2-3 replici intr-un forum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate