Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

De ce sunt moldovenii priviti cu dispret?

- - - - -
  • Please log in to reply
410 replies to this topic

#19
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 23.04.2011
Tind sa cred ca eticheta negativa de "moldovean" nu-i data de regiunea tarii din care faci parte, ci mai degraba de meltenismul care se afla-n tine. Asadar, si unui ardelean ii poti zice "ce moldovean esti", daca e o putoare de om.

Cu alte cuvinte, nu cred ca se uita cineva stramb la tine daca vii din Moldova si esti ok. Accentu' intr-adevar e subiect de batjocura copioasa pentru unii, da' se rezolva.

#20
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Tu ai o problema.Mai lasa nervii si cuvintele adresate cu dispret la adreas unei categorii de oameni pe care nu o cunosti in totalitate.Gandeste-te ca poate si ala din piata era tot moldovean ca tine stabilit aici ,dar cu timpul s-a dat bucurestean.Crede-ma ca nu suntem toti asa.
P.S.:Nici eu nu sufar moldovenii,tiganii,ungurii,dar mai ales needucatii.

Edited by danutz96, 26 June 2012 - 21:39.


#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pe principiul accent ciudat poti arunca cu noroi in oricine,personal cand vorbesc cu un bucurestean am impresia ca imi vorbeste de sus,dupa urechile mele de ardelean vorbesc aproape academic,dar imi trece repede,nu ma consum cu asa ceva,am mult mai multe pe cap decat sa ma stresez pentru un accent.
Personal,obisnuiesc sa vorbesc cat mai "ardeleneste" posibil,si imi ajustez limbaju' doar in cazuri speciale(gen examene la facultate),pentru mine e o mandrie sa fiu ardelean si sa vorbesc ca atare indiferent de zona in care ma aflu.

#22
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 Carambool, on 26th June 2012, 22:36, said:

Intr-o casa cu multi frati, nu?
-de asteptat.
Asteapta mult si bine, sunt singur la parinti.
Cunosti bine subiectul "multi frati" sau de ce te pronunti?

#23
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Si inca un lucru, am observat ca majoritatea taximetristilor o luau pe drumurii cat mai lungi(eu nu cunosc drumurile dar mi-au spus persoane apropiate ca dura mult prea mult)...

#24
catalin_2010

catalin_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 26.12.2010

 danutz96, on 26th June 2012, 22:38, said:

Tu ai o problema.Mai lasa nervii si cuvintele adresate cu dispret la adreas unei categorii de oameni pe care nu o cunosti in totalitate.Gandeste-te ca poate si ala din piata era tot moldovean ca tine stabilit aici ,dar cu timpul s-a dat bucurestean.Crede-ma ca nu suntem toti asa.
P.S.:Nici eu nu sufar moldovenii,tiganii,ungurii,dar mai ales needucatii.

pot sa te intreb de ce nu suferi de ex. ungurii?

#25
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 OutOfMind, on 26th June 2012, 21:29, said:

Nu stiu altii cum sunt ... dar mie personal moldovenii imi lasa o impresie proasta abia atunci cand deschid gura.
Probabil ma simt superior lor din momentul in care ii aud cat sunt de incapabili sa pronunte anumite vocale, invatate de obicei la varsta de sub un an.
Tu esti un fel de arian!o rasa superioara,ca un fel de extraterestru.

#26
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

 DenisaCiobotaru, on 26th June 2012, 22:35, said:

nu accepta explicatii idioate! in bucuresti esti taran indiferent ca ai accent de muntean cat timp nu scrie pe buletinul tau bucuresti. nu o lua ca pe o discriminare de accent! pur si simplu te-au identificat mai rapid si prefera sa te umileasca. asa se simt ei bine.
conform statisticilor, oamenii fara studii superioare si ratatii societatii, in principiu cei de prin zona berceni isi educa copiii cu aceasta ura
era un topic aici fascinant cu multe pagini anul trecut in care si-au dat cu parerea si au explicat situatia multi oameni, de la tarani de la coada vacii  cu buletine de bucuresti pana la ignoranti si oameni care au avut de suferit. se pare ca a fost sters topicul in proportie de 95% spre surprinderea mea. probabil de unul cu aceasi mandrie in sange de troglodit cu 12 clase.

Pisi, stau in Berceni, ce tot aberezi tu acolo? Ma voi unde traiti, in filme?!?!

#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 MDCristi, on 26th June 2012, 22:39, said:

Si inca un lucru, am observat ca majoritatea taximetristilor o luau pe drumurii cat mai lungi(eu nu cunosc drumurile dar mi-au spus persoane apropiate ca dura mult prea mult)...
Asta patesti oriunde te vede ca fiind strain, nu doar in buc.Am intalnit situatia si la cluj cand am venit sa ma inscriu la faculta ,soferul a incercat sa se scoata ca sunt lucrari si etc pana i-am zis ca{,} cunosc drumul si vreau sa ma duca pe ala.

#28
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Carambool, on 26th June 2012, 22:29, said:

jura-te!


 Carambool, on 26th June 2012, 22:30, said:

i-auzi!
unde ai vazut lumina zilei, frumuselule?

De ce agiti atat ? Moldovean ?  :naughty:

Pana la urma rautatea gratuita e cel mai usor lucru de pe lume.

Prin facultate, demult  :rolleyes: , fiind de fel din BZ, erau multi bucuresteni certati cu geografia care incercau sa ma convinga ca eu de fapt sunt moldovean si nu reuseau sa-si dea seama ce trucuri folosesc de nu pot sa-mi recunoasca accentul moldovenesc  <_<

Acum lucrez zi de zi cu moldoveni, de-aia adevarati de la "muma" lor, nu din Moldova noastra si pot sa spun ca ii prefer cu mult fata de asa zisii bucuresteni get-beget (melteni adica cu aer de superioritate), ce-o fi mai insemnand si asta.

#29
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 23.04.2011

 MDCristi, on 26th June 2012, 22:39, said:

Si inca un lucru, am observat ca majoritatea taximetristilor o luau pe drumurii cat mai lungi(eu nu cunosc drumurile dar mi-au spus persoane apropiate ca dura mult prea mult)...

Asta se-ntampla peste tot, nu doar in Bucuresti.

#30
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

 lik_lights, on 26th June 2012, 22:40, said:

Tu esti un fel de arian!o rasa superioara,ca un fel de extraterestru.
Daca te afli inca la nivelul broastei, este totusi posibil sa ma vezi intr-o asemenea lumina. Multumesc.

#31
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
toti jegosii dupa ce ajung la capitala isi uita originile . nu mai conteaza ca are si el o luna de cand a venit in bucuresti din fundul padurii. omu e de la capitala. pun pariu ca nu exista vre-un bucurestean 100%. asta e orasul in care vin aproape toti ciobanii care nu au ce manca acasa si se gandesc ca in bucuresti mai au o speranta.

Astept sa vad ce ziceti tinand cont ca sunt "made in moldova" :>

Edited by emyboy, 26 June 2012 - 21:44.


#32
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 catalin_2010, on 26th June 2012, 21:40, said:

pot sa te intreb de ce nu suferi de ex. ungurii?
Cum s-au purtat de-a lugul istoriei cu noi.De aia nu'i sufar.

#33
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

 MDCristi, on 26th June 2012, 22:35, said:

Acasa nu am avut astfel de probleme... cum de fix cand am juns in Bucuresti se intampla... raspunsul este ca e un oras plin de rebuturi.Inainte de a recurge la aceasta masura extrema cred ca le-am zis de vreo 10 ori "bai nene lasama in pace".

Am batut tara asta in lung si-n lat de nu mai stiu cate ori, in afara de cateva mistouri bine plasate cu privire la accent (intoarse de altfel pentru modul de exprimare specific - al bucurestenilor de exemplu gen "decat", "pa" si multe alte dezacorduri flagrante dar populare pe aici) n-am servit nimic altceva, iar oamenii au fost foarte ok. Mie ardelenii imi plac la nebunie :).

#34
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 OutOfMind, on 26th June 2012, 21:43, said:

Daca te afli inca la nivelul broastei, este totusi posibil sa ma vezi intr-o asemenea lumina. Multumesc.
Ai deja si aura!

#35
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 emyboy, on 26th June 2012, 21:44, said:

toti jegosii dupa ce ajung la capitala isi uita originile . nu mai conteaza ca are si el o luna de cand a venit in bucuresti din fundul padurii. omu e de la capitala. pun pariu ca nu exista vre-un bucurestean 100%. asta e orasul in care vin aproape toti ciobanii care nu au ce manca acasa si se gandesc ca in bucuresti mai au o speranta.

Astept sa vad ce ziceti tinand cont ca sunt "made in moldova" :>
Ce sa zic,ai dreptate.Oricum daca e sa o luam logic,cei care sunt nascuti aici nu sunt bcuresteni?Oricum e o mare prostie ca se face atata valva din faptul ca esti sau nu din "capitala".Si asa e un oras tampit(vorbesc de oameni).Tot felul de adunaturi,si edili care isi bat joc de oras.D abia astept sa plec de aici.

#36
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

 emyboy, on 26th June 2012, 22:44, said:

toti jegosii dupa ce ajung la capitala isi uita originile . nu mai conteaza ca are si el o luna de cand a venit in bucuresti din fundul padurii. omu e de la capitala. pun pariu ca nu exista vre-un bucurestean 100%. asta e orasul in care vin aproape toti ciobanii care nu au ce manca acasa si se gandesc ca in bucuresti mai au o speranta.

Astept sa vad ce ziceti tinand cont ca sunt "made in moldova" :>

Da, confirm, exista multi retardati de genul descris mai sus. Oricum, fac parte din "low end people" ca sa ma exprim asa, ii gasesti in general la sapa sau stergand cu carpa ligheanul din dotare cand ploua  :lol:

Edited by RealThing, 26 June 2012 - 21:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate