Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Acumulatori sau baterii?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,358
  • Înscris: 14.06.2006
Am un aparat de fotografiat. Nu din ala performant. Un Canon ce-l folosesc in vacanta, sau cand mai merg la un gratar prelungit. Si mai am 6 acumulatori. De 2500. Nefolosind camera foarte des, acumulatorii ii tin in husa aparatului si 2 in aparat. Acum incercand sa fac o poza, vad ca-s morti toti acumulatorii. Descarcati. Folosindu-i atat  de rar, probabil ca se uzeaza in timp.

Intrebarea mea este: merita sa investesc 100-150 de lei (atat cred ca ma costa 4 acumulatori) care vor avea garantie 2 ani(?) si pe care-i voi folosi la fel de rar ca si pe ceilalti, sau sa cumpar baterii de fiecare data cand am nevoie? Un set de 4 baterii varta sau duracell costa aproximativ 12-13 lei si sigur fac macar 40-50 de poze cu ele. Nu e vorba aici de suta de lei data pe acumulatori ci e vorba de rezistenta lor in timp atunci cand nu-i folosesti.

Pana la urma cum e corect? Sa cumpar niste acumulatori care se vor strica sau sa cumpar baterii de fiecare data cand am nevoie?

Edited by December, 26 June 2012 - 13:53.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,490
  • Înscris: 05.08.2002
folosind aparatul asa rar, cumpara baterii

Edited by aeon, 26 June 2012 - 13:56.


#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,358
  • Înscris: 14.06.2006
Daca as sti ca acumulatorii "tin" curent in ei, as lua altii dar ma enerveaza ca acum de exemplu, n-am nici o baterie AA in casa sa pot face o poza. Va trebui sa fac tot cu telefonul.

#4
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
in cazul acesta => baterii.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E un mega-thread, chiar sticky: http://forum.softped...showtopic=19075
Pe scurt, ia-ti eneloop, ultima data erau sub 10 bucata (daca luai 4), nici nu merita discutia cu bateriile. Poate intr-un ceas care sa te tina 3 ani o baterie e o chestie, dar intr-o camera unde pe linga faptul ca arunci banii pe fereastra nici nu stii niciodata daca mai ai de facut 15 poze sau 100 cu bateriile respective, nu merita.

#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
bateriile sunt foarte bune! de exemplu in excursii cand faci o tona de poze, poti schimba mai multe seturi de baterii pe zi dar daca ai acumulator (nu sub forma de baterii AAA) trebuie sa-l incarci sau sa mai cumperi unu/doi pe langa

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,276
  • Înscris: 24.02.2007
Sanyo Eneloop tin mult chiar daca nu le folosesti des.

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,358
  • Înscris: 14.06.2006

 f300, on 26th June 2012, 15:07, said:

E un mega-thread, chiar sticky: http://forum.softped...showtopic=19075
Pe scurt, ia-ti eneloop, ultima data erau sub 10 bucata (daca luai 4), nici nu merita discutia cu bateriile. Poate intr-un ceas care sa te tina 3 ani o baterie e o chestie, dar intr-o camera unde pe linga faptul ca arunci banii pe fereastra nici nu stii niciodata daca mai ai de facut 15 poze sau 100 cu bateriile respective, nu merita.
AM vazut topicul ala dar vorbeam de userii de aparate foto asa ca mine, care folosesc o camera foto de 10-15 ori pe an.

 rasistu, on 26th June 2012, 15:08, said:

bateriile sunt foarte bune! de exemplu in excursii cand faci o tona de poze, poti schimba mai multe seturi de baterii pe zi dar daca ai acumulator (nu sub forma de baterii AAA) trebuie sa-l incarci sau sa mai cumperi unu/doi pe langa
Ultima oara cand am avut nevoie am apelat la un pachet de baterii ramase in portbagajul masinii de multa vreme. Acumulatorii nu m-au tinut decat foarte putin, probabil din cauza uzurii. Si-s relativ noi, nu cred ca au 2 ani.

 dani.user, on 26th June 2012, 15:11, said:

Sanyo Eneloop tin mult chiar daca nu le folosesti des.
Si tu si f300 vorbiti de acumulatorii aia din altex, nu? Daca o sa-i iau si-i folosesc in acelasi stil nu se vor uza la fel de repede?

Edited by December, 26 June 2012 - 14:13.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
rasistu: Nu e cazul sa "dar daca", deja foloseste baterii.
December: erau eneloop aia care te-au dezamagit?

Edited by f300, 26 June 2012 - 14:13.


#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,358
  • Înscris: 14.06.2006
Nu. Ii cheama Sanyo Ni-Mh 2500, model HR-3U.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 06.01.2008

 December, on 26th June 2012, 15:11, said:

AM vazut topicul ala dar vorbeam de userii de aparate foto asa ca mine, care folosesc o camera foto de 10-15 ori pe an.
...
Sunt cam in aceeasi situatie ca si tine. Iar cu aparatul vechi, un Nikon L16 cu 2 baterii AA, trebuia neaparat sa iau Duracell scumpe pentru aparate foto ca sa tina macar la 50-60 de poze fara blitz. Restul bateriilor se descarcau dupa maxim 25-30 de poze.

#12
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
kodak c813 facea cam 200 poze cu o pereche de baterii

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bateriile nu rezista la curentul mare pe care il cer (in unele/multe cazuri) camerele digitale. Depinde acum, ca si bateriile si camerele au evoluat dar au existat camere care faceau (aproximativ, asa mergea gluma dar nu era departe de adevar) cu 4 baterii de marca alcaline 4 poze (iar cu acumulatori de ordinul sutelor). Desigur, cind intervine descarcarea "de la sine" alta e situatia, daca nu ai acumulatori "low self discharge" poti sa pui mina pe ei dupa 3 saptamini sa fie descarcati.

#14
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand imi aduc aminte de vremea ... cand aveam acumulatori ma gandesc la ce zici tu.
Eu foloseam acumulatorii la blitz, iar cum blitz-ul il folosesc rar tare ( anul asta de exemplu l-am folosit de 2 ori) au ajuns acumulatorii sa ma tina foarte putin.
In concluzie acum folosesc baterii Duracell, iar cand folosesc blitz-ul, nu-l folosesc intens - 20-30 de cadre intr-o sedinta foto.
Daca stiu ca-l voi folosi intens (eveniment de exemplu) imi iau 2 seturi de Duracell.
Cat timp voi folosi blitz-ul asa rar voi ramane pe baterii :)

#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 December, on 26th June 2012, 15:11, said:

Si tu si f300 vorbiti de acumulatorii aia din altex, nu? Daca o sa-i iau si-i folosesc in acelasi stil nu se vor uza la fel de repede?
Eneloop cu coronita, plus un incarcator decent (nu ultra-rapid; daca ai unul care sa opreasca incarcarea cand trebuie, cu atat mai bine). Ce-ai povestit in primul post nu se numeste uzura, ci autodescarcare... ori, tocmai acesta e punctul forte al acestor Eneloop.
Baterii ar merita cele de litiu, insa trebuie sa le suporte si aparatul. Cu alcalinele nu faci nimic...

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,358
  • Înscris: 14.06.2006

 TS030, on 26th June 2012, 18:54, said:

un incarcator decent (nu ultra-rapid; daca ai unul care sa opreasca incarcarea cand trebuie, cu atat mai bine).
Asta-l am eu:
Attached File  IMG_1008_1_.JPG   2.12MB   7 downloadsAttached File  IMG_1009_1_.JPG   1.97MB   6 downloads

#17
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Asta e un incarcator "chior", care n-are habar cand trebuie terminata incarcarea; are doar un timer de protectie de 16 ore. O metoda buna de a-ti distruge acumulatorii e sa-i tii cele 16 ore, ei fiind aproape incarcati ;)
Totusi, cu ceva grija poate fi folosit pentru Eneloop. Timpul de incarcare precizat, daca acumulatori sunt descarcati, este de 10 ore.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate