Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

WinXP Pro - Viteza f.mica in RETEA... AJUTOR!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Salutari,

Am instalat de curand WinXP Pro... Peste Win 98SE... totul a mers snur, a pastrat toate programele anterior instalate (mai putin Norton Works 2001 pe care a trebuit sa-l rad...).

Interfata faina, lenta implicit, rezolvata cu tips si tricks-urile gasite aici pe forum.

Mai am insa o problema NEREZOLVATA: Sunt conectat intr-un LAN local cu vreo 25 PC Win95 si Win98, pe 100Mbps... Huburi de calitate, placi retea asemenea...

INSA VITEZA CU CARE MA CONECTEZ LA oricare alt PC din retea este MICA-MICA-MICA... Aprox.20-30 secunde la fiecare PC!!!

Ce drac' pot sa-i fac? Aveti vreo solutie de "grabire" a conectivitatii in LAN?

Astept sugestii. Multumesc.

#2
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
in primul rand sa sthi ca tzine shi de compurile de la capatul celalalt....sthiu din proprie experientza...

daca ai incerca faza aia cu alocarea de ram la palaca de retea shi nu merge bine ...scoate-o....am OBS ca ori aduce rezultate bune pe unele compuri/os...ori jalnice-incetinind chiar :)...

#3
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Mare greseala instalarea lui xp PESTE 98...

Cum e configurata reteaua ta?

#4
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
Drivere gresite la placa de retea... (poate)

#5
adi55

adi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.06.2002
Am avut aceeasi problema la instalarea XP. Rezolvarea este simpla. Urmareste pasii de mai jos:

Traffic flow can be managed very well in Windows XP using the Quality of Service (QoS) Resource Reservation Protocol (RSVP).  However, programs must be designed to take advantage of this QoS API.  The traffic from programs that are not QoS-aware are sent directly to a different API called TCI.  These programs have to fight for bandwidth because unlike the QoS API, there is no bandwidth reservation.   If you use a lot of QoS-aware programs and would like to change the percent of the bandwidth that is reserved for the program, read below.
1. Make sure your logged on as Administrator.  Do not log on with any account that just has administrator privileges.
To log in as Administrator:
- Click on start->logoff->logoff
- At the logon screen hold Ctrl+Alt+Del.
- In the user field type 'Administrator'
- In the password field type the password for the administrator (if you don't have one leave blank) and press OK
2. Click on the Start button and select run.
3. Type gpedit.msc in the text box and click OK
4. Once the program loads, expand the Computer configuration branch.
5. Expand the Administrative templates branch.
6. Expand the Network branch.
7. Highlight the QoS Packet Scheduler in left window.
8. In right window double click the limit reservable bandwidth setting
9. On setting tab check the enabled option.
10. Where it says Bandwidth limit %, change it to read what ever percent you want to reserve for QoS-aware applications.
11. Click OK and exit the group policy editor.
12. Go to your Network connections (start->my computer->my network connection-> view network connections).
13. Right click on your connection, choose properties then under the General or the Networking tab (where it lists your protocols) make sure QoS packet scheduler is enabled.
14. Now just reboot your computer and you are all done.

When a QoS-aware program is in use it will reserve the allocated amount of bandwidth and that will take away form other non QoS-aware programs.   However, once the QoS-aware application is closed or closes the network connection, the bandwidth reservation is released.   This is done by a series of PATH and RESV refresh messages sent back and fourth over the connection.  Once these messages are no longer detected, the data flow is closed and the reservation of bandwidth is eliminated.


Asta va rezolva problema, dar mai uita-te shi la setarile de retzea: proprietati TC/IP, NetBios etc si chiar ale placii de retea.

#6
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Multumesc

Ati fost rapizi. Sunt pe bune mpresionat. Ca sa va raspund fiecaruia:

1. pt.drfan: nu stiu unde gasesc instructiuni pentru chestia cu alocarea de RAM pentru placa de retea. Poate reusesti sa ma directionezi cu un link.

2. pt.bibicu: Cred ca ai dreptate cu instalarea XP peste W98. Dar fiind prima experienta cu XP, am vrut doar sa vad ce poate rapid, fara formatari, fara salvari etc. Se pare ca n-a prea vrut ce-am cerut eu.

Reteaua este toata pe cablul UTP, 3 huburi de 8-16 porturi, 10/100 Mbps, placile de retea sunt combinate, unele de 10Mbps, unele de 100Mpbs. Toate celelalte PC-uri se vad perfect, merg ultra-fast, doar al meu este mototol la browsing prin retea. Imi deschide foarte-foarte greu discurile sharuite de ceilalti. Iar Office-ul mi se crapa non-stop daca incerc sa deschid prin retea fisiere.

Cred ca nu scap fara vreun reinstall curat.

3. pt k0n@d: Am observat ca XP-ul si-a trantit propriile drivere de placa retea peste cele provenite de la producator. Acum caut altele speciale pentru XP de la producator. Poate imbunatatesc ceva-ceva.

4. Pentru adi55: Am aplicat metoda. Se vede ceva-ceva imbunatatire. Mi-am setat latimea de banda rezervata 30%. Dar nu se compara nici pe departe cu viteza obisnuita din Win98SE.

Orice alte sugestii aveti sunt binevenite. Astept.

Pina atunci, il barbieresc de la zero, reinstalez tot, si daca da dracu' sa mearga la fel, ma intorc cu regret la MS-DOS 7.0. ... Doamne-fereste.

Bye.

#7
adi55

adi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.06.2002
Mai fa o incercare:
Intra pe Sistem Propreties, click pe tabul Computer Name, click pe Change, iar apoi, daca este pe Member of Domain schimba pe Member of Workgroup si da numele domeniul de pe serverul activ. Vei vedea o schimbare de viteza semnificativa.

#8
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
ia vezi tu daca ai instalat ipxu
daca da scoatel si sa vezi minunea cum apare

#9
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Salutari din nou,

Revin cu acest mesaj: am ras W98 si am incercat sa instalez XP Pro din MSDOS, dupa ce am bootat de pe o discheta Win98. TEAPA MIE!!! Nu vrea de sub DOS.

Asa ca am bagat inapoi Win98 si dup-aia "setup" WinXP Pro. A mers OK.

Pentru ADI55: am schimbat "Member of Workgrup"... Merge fast-fast. Ai avut dreptate!

In ceea ce priveste "ipxu" propus, nu stiu ce aplicatie este si unde o gasesc... Oricum, in acest moment trag din greu sa instalez toate nebuniile de softuri ce le-aveam inainte.

Sunt cu ochii pe voi in continuare.

Multumesc

Bye

#10
adi55

adi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.06.2002
Umax, XP se intaleaza de pe CD-ul bootabil, nu din DOS. Avand in vedere ca ai o retea, pentru sigurantza partitzioneaza discul sau discurile NTFS.

#11
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Yeah. tell me about...

Te cred pe cuvant, dar l-am rezolvat dupa cum v-am descris mai sus. Pe PC-ul mu nu am DCROM, am insa sharuite in retea CDuri de pe alte PC-uri... Problema e ca nu le puteam accesa din DOS prin retea inainte de instalarea win98...

Asa ca am copiat kitul pe hdd, iar dupa instalarea win98se (in directorul separat c:win98) am instalat XP-ul in c:Windows... Nu am facut partitii NFST pentru ca nu stiu ce avantaje au si cum pot altii accesa fisierele mele de pe respectivele partitii....  Poate-mi dai niste indicii...

Oricum aceasta metoda de instalare merge bine "so far". Imediat dupa instalare mi s-a remediat singura problema intarzierilor ce apareau la accesarea hdd-urilor share-uite in retea. Acum timpul mediu de acces si afisare a directoarelor acestor HDDuri din retea este de aprox. 1 secunda. Cred ca e normal...

Multumesc.

...standing-by....

Umax15

#12
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Revin pentru ca sunt bantuit de alt necaz: nu vad deloc un PC aflat in retea, desi este share-uit complet (inclusiv imprimanta atasata la el), iar toate celelalte calculatoare Win95-98 il vad OK. Eu am singurul PC cu XP din retea (vreo 25 calculatoare).

Mentionez ca aplicatia "ping" imi demonstreaza clar ca cele 2 pc-uri (al meu si cel vizat) comunica ok, chiar foarte rapid (TTL: 128ms). Suspectez niste protocoale de pe XP-ul meu, desi se vede cu toate celelalte din retea, configurate la fel...???... Sau poate sunt ceva probleme in huburi, desi pina aveam Win98 totul mergea OK intre ele.

Poate vi s-a intamplat si voua...

Astept vesti. Indur orice!!!

#13
adi55

adi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.06.2002
1. Pentru a cunoaste diferenta intre NTFS si FAT la adresa asta gasesti un tabel comparativ.
2. Du-te in Start -> Control Panel -> Network Connections si click dreapta pe conexiunea ta.  Aici trebuie sa ai instalate doar Client for MS Networks,   File & Printer Sharing, Qos si TCP/IP. Restul scoate-le.
3. Du-te pe Internet Protocols, click pe Propreties, apoi pe Advanced si apoi pe Tab-ul WINS unde la NETBios sa fie setat pe Enable NetBios over TCP/IP

#14
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Pt ADI55: Daca activez optiunea "Enable NETBIOS over TCP/IP" toata reteaua mi se duce naibii... Imi merge foarte-foarte incet conexiunea de retea cu oricare dintre pc-uri. Iar daca aleg optiunea "Disable NetBios over TCP/IP" atunci reteaua se blocheaza complet... Devin izolat de lume...Nu mai pot deschide nici un fisier din retea...

Asa ca acum am activata optiunea DEFAULT si merge asa-si-asa...

Nu mai stiu ce sa incerc...

#15
adi55

adi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.06.2002
Curtea s-a luminat !
Inseamna ca tu ai alocat adrese dinamic pe retea si nu static (fizic). Din cauza asta tzi se misca asa reteaua. Aloca adrese statice pt. fiece calc. din retea (e ceva de munca da se merita) shi o sa vezi cum BUBUIE.
Shi, nu uita indicatziile de mai sus. TOATE.

#16
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Dar am alocate adrese statice. ABSOLUT SIGUR. Sunt de genul 192.168.100.xxx. La toata reteaua.

De asta nu pricep ce se intampla.

Bye

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
hai sa o intreb shi io, altfel ... ping este la fel ca intre altele care merg foarte repede ? ma refer la TTL time shi la packet loss ?

incearca sa schimbi cablul... poate shi acela sa "scartzatie"

legat de adrese ... daca ai 25 mashini shi nici un DHCP server (insane) incearca sa aloci alta adresa... poate e totushi ceva conflict (shtiu ca ar fi fost raportat) dar cateodata se intampla. eu am vazut de pilda o nebunie asemanatoare... o superretzea la o scoala... totul pe Novel (bleah) o imprimanta de retzea.... STINSA ishi lua iPul cel mai recent ... deshi trebuia sa ia DHCP ... rezultatul ... mergea totul... dar foarte incet. n'am intzeles niciodata CUM de putea sa functzioneze... dar asha era.

alta treaba... ai DNS setat ok ?

altceva: gateway e la fel cu celelate ?

discurile sharuite sunt shared cum ?

pot fi 1000 de chestii aici... dupa tot ce ai zis se pare ca e o treaba de User thing totushi... e de incercat sa schimbi userul

#18
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Multumesc pentru interes. Incerca sa-ti raspund punctual:

1. pingul este identitc TTL=128 ms pentru orice calculaloare din retea

2. cablul e OK, mergea perfect pe Win98

3. Nu stiu ce este un DHCP server. Toate PC-urile din retea au IPul setat manual, static, de genul 192.168.100.xxx, unde serverul de internet (dedicat, pe Linux, legat prin modem si linie inchiriata la provider) are adresa 192.168.100.1

4. Ca si DNS server am setat serverul de internet (mentionat mai sus) cu adresa 192.168.100.1. PCul meu are 192.168.100.88, iar cel cu care nu se vede in retea are IPul 192.168.100.91

5. Ca si gateway am setat tot adresa serverului de net 192.168.100.1

6. Toate discurile din retea sunt sharuite din win95-98, ca si read-only sau full

7. Eu ma lochez la PC-ul meu cu WinXP ca si administrator. Are vreo influenta? Asta imi permite sa fac modificari in registrii, sa aplic tips-urile gasite pe acest forum.

Multumes inca odata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate