Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Digi Mobil - Date mobil in roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#145
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Multumesc.
Am postat si acolo: http://forum.softped.../#entry11936821

Edited by DieselCRDI, 02 September 2012 - 22:15.


#146
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Cu placere. Ai incercat? Merge? Daca nu iti mai ofer o solutie

#147
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Astept orice sugestii dar de incercat nu mai am cum sa incerc pana la urmatoarea iesire din tara. Posted Image

#148
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Am gasit rezolvarea!

View PostDieselCRDI, on 03 septembrie 2012 - 19:40, said:

La doar o zi dupa ce am facut sesizare in DigiCare, am fost sunat de o domnisoara foarte amabila de la RDS, care mi-a explicat cauza problemei mele: datele in roaming functioneaza DOAR in modul "Roaming", nu si in modul "National".
Felicitari RDS pentru promtitudine si suportul oferit! Posted Image


#149
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Multumesc ca ai afisat aici rezolvarea!
Sper sa ajute pe multi.

#150
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
La inceputul lui august plec in Spania si as vrea sa va intreb daca trebuie sa fac vreo setare la telefon ca sa sun si sa fiu sunat in roaming. Am citit undeva ceva de INMS ca trebuie nu stiu ce schimbat.
Serviciul de roaming l-am activat.

#151
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

View PostRedogs, on 20 iulie 2014 - 01:29, said:

La inceputul lui august plec in Spania si as vrea sa va intreb daca trebuie sa fac vreo setare la telefon ca sa sun si sa fiu sunat in roaming. Am citit undeva ceva de INMS ca trebuie nu stiu ce schimbat.
Serviciul de roaming l-am activat.

Cu Spania nu este nevoie de Change IMSI. Vezi AICIlista tarilor cu care avem parteneriat si intra direct.

#152
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Am fost plecat in Grecia in vara si nu am reusit sa folosesc datele. Serviciu de voce functiona perfect, in schimb internetul (datele) nu.
Am trecut telefonul (Moto G)si pe roaming si fara roaming.... nici o sansa sa functioneze...Care ar putea fi problema? La fel si cu telefonul lu fiu-miu (IOS 7)!!!

#153
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
tudor32, nu stiu daca ai facut setarile corecte pentru a avea acces in roaming la date.
Pe pagina oficiala scrie mic:

Quote

Pentru a activa internetul in roaming, este necesar ca anterior sa selectezi optiunea "Roaming" din Change IMSI (conform setarilor telefonului tau).
De cele mai multe ori, schimband IMSI-ul trebuie sa reconfigurezi APN-ul si sa-l reactivezi. Eu cel putin asa am facut si am avut acces la internet in Roaming, in Grecia, anul acesta. Din cate-mi aduc aminte, am folosit ca retea gazda Vodafone GR.

#154
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIGI_Helper, on 21 iulie 2014 - 13:17, said:


Cu Spania nu este nevoie de Change IMSI. Vezi AICIlista tarilor cu care avem parteneriat si intra direct.


Gresit, ESTE nevoie de Change IMSI. Mai mult, in momentul in care se inregistreaza in reteaua gazda (Vodafone, in cazul meu), telefonul (si Android si iOS) isi seteaza niste APN-uri ceva cu "TIM". Trebuie sterse si facut un nou APN cu numele "internet" exact ca si cel din tara. In rest lasati setarile pe automat. Verificat acum o luna in Barcelona. Am patit acelasi lucru si anul trecut in Olanda.

#155
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Conform cu http://www.rcs-rds.r...aming-operatori in Spania, nu este nevoie de Change IMSI. Asta daca intri pe Telefonica sau Orange Spania.

Asa ca Digi Helper nu a gresit, e drept ca nici tu nu gresesti.

In marea majoritate a tarilor din UE exista atat operatori cu care este incheiat acord de roaming direct si in cazul asta nu e nevoie de CHANGE IMSI, cat si operatori cu care nu este incheiat acord de roaming si in cazul asta trebuie sa apelezi la CHANGE IMSI.

Cu Vodafone Spania nu exista acord de roaming direct, asa ca logic ca a trebui sa folosesti optiunea Change IMSI, daca intrai pe Telefonica sau Orange Spania te conectai fara Change IMSI.

#156
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Eh, am pățit-o și eu, în Grecia și în Germania, practic n-am reușit să folosesc datele. Mai mult decît atît, în Germania vocea mi-a mers într-o singură rețea din cele patru disponibile, în celelalte trei nu se înregistra, nici cu IMSI pe național, nici pe roaming.

Din ce spuneți mai sus, trebuie șters acel APN TIM, apărut din neant, și recreat unul cu internet.

Acum nu mai am cum să verific, am să încerc data viitoare.

#157
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postcatalinman, on 14 octombrie 2014 - 20:25, said:

Conform cu http://www.rcs-rds.r...aming-operatori in Spania, nu este nevoie de Change IMSI. Asta daca intri pe Telefonica sau Orange Spania.

Asa ca Digi Helper nu a gresit, e drept ca nici tu nu gresesti.

In marea majoritate a tarilor din UE exista atat operatori cu care este incheiat acord de roaming direct si in cazul asta nu e nevoie de CHANGE IMSI, cat si operatori cu care nu este incheiat acord de roaming si in cazul asta trebuie sa apelezi la CHANGE IMSI.

Cu Vodafone Spania nu exista acord de roaming direct, asa ca logic ca a trebui sa folosesti optiunea Change IMSI, daca intrai pe Telefonica sau Orange Spania te conectai fara Change IMSI.

Probabil pe restul retelelor nici nu ai acces. In austria nu aveam acces la toate retelele.

#158
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008

View Posttudor32, on 13 octombrie 2014 - 22:56, said:

Am fost plecat in Grecia in vara si nu am reusit sa folosesc datele. Serviciu de voce functiona perfect, in schimb internetul (datele) nu.
Am trecut telefonul (Moto G)si pe roaming si fara roaming.... nici o sansa sa functioneze...Care ar putea fi problema? La fel si cu telefonul lu fiu-miu (IOS 7)!!!

View Postpamfil nastase, on 14 octombrie 2014 - 21:02, said:

Eh, am pățit-o și eu, în Grecia și în Germania, practic n-am reușit să folosesc datele. Mai mult decît atît, în Germania vocea mi-a mers într-o singură rețea din cele patru disponibile, în celelalte trei nu se înregistra, nici cu IMSI pe național, nici pe roaming.

Din ce spuneți mai sus, trebuie șters acel APN TIM, apărut din neant, și recreat unul cu internet.

Acum nu mai am cum să verific, am să încerc data viitoare.
In Grecia si cat am fost in tranzit prin Bulgaria datele au functionat fara probleme, la fel si vocea. Nu stiu cum reusiti voi sa aveti probleme, dar eu n-am facut nicio setare. Telefonul folosit a fost un S2 cu custom rom SlimKat.
Eu cred ca trebuie sa va schimbati telefoanele. Daca pe vechitura mea a mers, nu inteleg de ce nu ar merge pe orice telefon mai nou.

Attached Files



#159
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Confirm si eu, am fost in septembrie o sapt in Grecia si functioneaza atat roaming-ul de voce cat si cel de date. Eu din ce-mi amintesc cand am fost plecat pe harta arata doar roaming direct  pe voce. Am selectat optiunea "roaming" si dupa ce am recreat APN-ul ca si cel din tara au functionat si datele. In momentul de fata vad ca arata pe site ca exista in Grecia si acord direct pt date.

Cei care ati experimentat probleme cu roaming-ul de date, sa fiti sigur ca aveti activat serviciul de roaming pt date.

La scurt timp dupa ce-am facut abonamentul, am plecat in Italia si aveam probleme cu datele, vocea functiona. Am refacut si APN, comutat pe roaming... nimic. Dupa ce am revenit in tara, am descoperit butonand pe digicare ca nu aveam activat si roaming-ul pt date (cu toate ca in momentul contractarii am cerut sa fie activat roaming-ul, optiunea era bifata pe contract; nici nu mi-a trecut prin gand ca se activeaza doar roaming-ul pt voce).

Attached Files



#160
Ghenadie73

Ghenadie73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2009
Atentie !!! RCS RDS aplica un TVA de 53.76% in loc de 24% pentru traficul de internet in roaming(international, caci mai nou au si roaming national).
In Listele Convorbirelor Telefonice(desfasuratoare) sunt trecute urmatoarele date :
1) Valorile convorbirilor telefonice fara TVA.
2) Valorile si traficul pentru Internet in Roaming(daca e cazul...) ATENTIE !!! cu tot cu TVA pentru ca pretul 1Mb de date in Roaming are TVA-ul de 24% inclus deja(vezi aici : http://www.rcs-rds.r...tionale/roaming).
Ori in momentul emiterii facturii, cei de la RCS RDS ce fac ? Aplica TVA-ul de 24% la suma totala din desfasurator.
Pentru telefonia mobila, totul este in regula, in schimb pentru traficul de internet in roaming nu. Am sa va dau drept exemplu, situatia care am patit-o eu...
In August anul curent, fiind in concediu in Muntenegro am folosit internetul pe mobil(chiar daca este foarte scump am avut nevoie sa vad de urgenta cum pot sa-mi repar masina dupa o grindina ce tocmai ne lovise, dupa furtuna se luase curentul si nu mai mergea router-ul, un ghinion in lant, o sa vedeti mai incolo...).
Dupa vre-o 30 de min de internet in roaming am primit un SMS - "Ati folosit 80% de trafic in roaming", la scurt timp un al 2-lea SMS - "Ati epuizat traficul de internet in roaming", ambele SMS-uri, le-am primit pe la 5 diminiteata, caci grindina ne lovise pe la 4 dimineata(mi-a crapat parbrizul, si tabla ii plina de indoituri la Skoda Octavia mea din 2007).
A doua zi, sa sun in Romania - nu pot, cei de la Digi, mi-au blocat telefonia mobila.
Odata ajuns acasa, ii sun si-i intreb : "De ce mi-i blocata telefonia mobila", "Pai vi s-a emis o factura depozit in valoare de 1547 de RONi si pe care nu ati achitat-o in 24 de ore."
Le cer celor de la RCS RDS de urgenta desfasuratorul pentru luna August, il primimesc dupa cateva ore si ce gasesc acolo surprize, surprize.
34.64Mb * 7.37 EURO/1Mb cu TVA = 255.32 EUR cu TVA, ori in momentul cand mi-au emis factura, au mai aplicat odata TVA-ul: 255.32 EUR * 1.24 = 316.6 EUR.
255.32 EUR fara TVA ar fi 255.32 / 1.24 = 205.9 EUR, in procente avem 316.6(EUR cu TVA) / 205.9 = 53.76 %, facem diferenta si in RONi.
Deci, in loc sa platesc pentru internetul in roaming 255.32 EUR * 4.4196 RON/1EUR = 1128 RONi, cei de la RCS RDS m-au facturat cu 1399.25 RONi, au incercat sa ma fure cu 271 de RONi, aplicand un TVA de 53.76 % in loc de 24%.
Bineinteles ca i-am sesizat si pe cei RCS RDS, si-au recunoscut greseala, in schimb din 22 August 2014 pana astazi 21 Octombrie 2014 inca nu s-a intimplat nimic, isi mentin in continuare factura in valoare de 1399.25 RONi, in loc de 1128 RONi.
I-am reclamat la Agentia Nationala pentru Protectia Consumatorului si la Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii.
Cei de la Agentia Nationala pentru Protectia Consumatorului i-au intrebat deja de "sanatate".
Daca ati folosit si voi internetul in roaming, m-am gandit ca ar fi utila "povestea" mea si pentru voi.

#161
Ghenadie73

Ghenadie73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.09.2009
si dovezile :

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate