Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Curatare EGR la Mitsubishi Lancer

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Rhadhoo27

Rhadhoo27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2011
Salut. Am un Mitsubishi Lancer din 2008, motor 2000 diesel.  

Am avut acum ceva timp o problema cu ea - eram pe autostrada si dintr-o data nu mai urca turometrul peste 2000 de rpm.  M-am dus la reprezentanta si mi-au zis ca de vina sunt valvele EGR. Mi-au luat 500 de lei, mi le-au schimbat, dar apoi problema a aparut iar peste 6 luni. Atunci mi-a dat si eroare in bord - la constatare: EGR problem.

Un prieten mi-a spus ca a avut o problema identica pe un Opel Astra. A mers la service, la reprezentanta, i-a scos EGR-ul (tot), i l-a spalat intr-o solutie si puf... masina trage mai bine ca niciodata.

Si eu am problema asta - simt ca masina poate mai mult, dar e infundata.  

Am vazut pe youtoube ca se poate curata si cu un spray special, dar nu ma prea pricep eu la asta.

Stiti vreun service bun unde cineva mi-ar putea face aceasta operatiune?  Si la ce bani?

Multumesc

#2
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Nu stiu sa iti recomand un Service, dar dupa ce rezolvi problema (schimbat sau curatat EGR) incearca sa nu mai conduci subturat. Schimba pe la 2500 rpm si cand iesi din oras mai calc-o umpic. EGR-ul se infunda deoarece se depune calmina ( din cate stiu eu), fiind rezultatul unui mers subturat sau motorina proasta.

#3
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Incearca din cand in cand sa ii dai turatii de pana la 4000.Cum a zis si colegul de mai sus,daca mergi mosnegeste,singurul avantaj il ai la consum,dar mai trebuie si ceva mai forjat,mai ales ca ai un lancer,eu stiu ca e masina destul de sportiva.

#4
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Obtii un avantaj la consum, dar uite cat costa un EGR, dupa mine nu se merita

#5
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostAlex-AR, on 19th June 2012, 21:25, said:

Obtii un avantaj la consum, dar uite cat costa un EGR, dupa mine nu se merita


Dupa tine ar trebui desfiintata gramatica limbii romane.

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Folosesti spray-ul special daca dai valva jos si cureti intai grosul.
Sa nu te increzi in solutiile prezentate ca vor curata fara demontare. Nici nu curata cum trebuie si toata mizeria ti-o baga in cilindri.
Dar daca ti-ai schimbat valva egr la service acum 6 luni , nu mai ai garantie pentru lucrare ? Cu toate ,ca de 500 lei nu cred ca ti-a schimbat egr-ul (este mult mai scump). Ti-a luat acesti bani pentru curatare probabil. 

Edited by mihai!, 19 June 2012 - 20:50.


#7
Rhadhoo27

Rhadhoo27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2011
Multumesc pentru raspunsuri. Am aflat si eu ca trebuie mers la turatii mai mari. Eu oricum merg mai sportiv, dar cand mai cade pe mana lu' tata... e mai batran si na.  I-am explicat insa si merge si el mai bine de ceva vreme.  

Totusi m-ar interesa sa aflu un service care ar putea sa-mi rezolve problema. Eu nu ma pricep sa scot acel EGR si sa il curat si nici n-am spray.

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate