Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Dobandire apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dracu' gol

dracu' gol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.07.2007
Salut, cine ma poate ajuta cu o taxa informativa referitoare la trecerea unui apartament pe numele meu. Am 21 de ani locuiesc in Cluj Napoca, zona Farmec si mama doreste sa puna apartamentul cu 2 camere (42mp) pe numele meu. Cine stie ce taxe ar presupune asta si ce demersuri ar trebui sa fac ?

#2
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postdracu' gol, on 15th June 2012, 17:08, said:

Salut, cine ma poate ajuta cu o taxa informativa referitoare la trecerea unui apartament pe numele meu. Am 21 de ani locuiesc in Cluj Napoca, zona Farmec si mama doreste sa puna apartamentul cu 2 camere (42mp) pe numele meu. Cine stie ce taxe ar presupune asta si ce demersuri ar trebui sa fac ?

Cel mai bine e sa ti-l ¨vanda¨, in felul acesta  daca mai ai frati stiuti sau nestiuti nu or sa mai poata avea nici un fel de pretentie. Trebuie sa faci cadastru daca nu il ai facut, iti achiti toate facturile la utilitati (intretinere, gaz, curent, apa, rds sau ce mai ai), daca apartamentul a fost cumparat in rate de la stat trebuie sa mai iei de la primarie o hartie ca au fost acitat integral, te duci la un notar public si faci actele. Intabularea o sa iti vina cam peste 10 zile, si in 30 de zile dupa ce faci actele mai platesti o taxa la primarie cca 50 ron.


Sa pregatesti ceva bani ai o taxa de dat de 2%  din valoarea locuintei (poti declara un pret mai mic de cumparare), notarul iti mai ia si ala 800-1000 roni + alte maruntisuri.

Intreaba un notar, el o sa iti spuna exact ce acte iti trebuie si ce foi sa aduci cand faci actele.

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005

View PostIngN, on 15th June 2012, 20:25, said:

Cel mai bine e sa ti-l ¨vanda¨, in felul acesta  daca mai ai frati stiuti sau nestiuti nu or sa mai poata avea nici un fel de pretentie.

Normal, ca nici nu s-a mai auzit de vanzari intre ascendenti si descendenti atacate ca si donatie mascata.

#4
dracu' gol

dracu' gol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.07.2007
va multumesc, nici nu se pune problema de fratii care sa ceara sau sa aiba alte pretentii fiindca mai am un singur frate geaman si el are promis un alt apartament. aparamentul a fost cumparat cu " banii jos" deci faza cu priamria o exclud, cat despre cadastru sunt student in anum 2 la Masuratori tereste si cadastru *ca o ironie*.... toata treaeba se invarte undeva la 1500 ron ?

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

View Postsebulbus, on 17th June 2012, 10:14, said:

Normal, ca nici nu s-a mai auzit de vanzari intre ascendenti si descendenti atacate ca si donatie mascata.
Vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, daca mama mai sta acolo + declaratia fratelui ca a primit inturnare (pe toata mostenirea). Apartamentul celalalt e pe numele fratelui, deja?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate