Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

exista demoni, demonizati, exorcizari si alte lucruri ca acestea?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3354 replies to this topic

#253
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 09 septembrie 2017 - 19:30, said:

De exemplu Moise era un dumnezeu neadevărat, numit doar figurativ, pentru că avea un proroc care vorbea în fața lui.

Și dumnezeii de care vorbea Isus, la Ioan 10:35, tot neadevărați sunt? Atunci punctul de vedere al lui Isus a fost un fals ordinar!

Dumnezeii figurativi tot adevărați sunt, nu falși. Spre exemplu, dumnezeul acestei lumi, satana, este adevărat. El nu este fals. El chiar are stăpânire peste lumea/domeniul răului.

#254
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 09 septembrie 2017 - 20:27, said:

Și dumnezeii de care vorbea Isus, la Ioan 10:35, tot neadevărați sunt? Atunci punctul de vedere al lui Isus a fost un fals ordinar!

Dumnezeii figurativi tot adevărați sunt, nu falși. Spre exemplu, dumnezeul acestei lumi, satana, este adevărat. El nu este fals. El chiar are stăpânire peste lumea/domeniul răului.

Compară Ioan 10:35 ”Dacă Legea a numit „dumnezei” pe aceia cărora le-a vorbit cuvântul lui Dumnezeu...” cu Ioan 17:3 ”Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat”. Dacă iei afirmațiile literal, apare o contradicție sau, cum spui tu, ”punctul de vedere al lui Isus a fost un fals ordinar!”.
Ioan 10:35 vorbește însă despre ”dumnezei” în alt sens decât literal. Isus știa acest lucru și a folosit exemplul/citatul VT pentru a-i face pe iudei să înțeleagă că nu se făcuse pe sine dumnezeu în mod real atunci când vorbise despre Dumnezeu ca Tatăl său. Deci nu hulise. Era Tatăl lui în alt sens decât literal. Practic ei îl întrebaseră dacă este Cristosul și el răspunsese ”da, Dumnezeu este Tatăl meu” și ”sunt Fiul lui Dumnezeu” - corect, pentru că Cristosul este numit Fiul lui Dumnezeu în VT, bineînțeles nu în sens literal cum au luat ei cuvintele lui Isus.

Dacă există ”un singur Dumnezeu adevărat”, evident că dumnezeii numiți așa figurativ, ca și cei inexistenți ai neamurilor, sunt neadevărați (adică nereali).
Valabil și pentru ”dumnezeul acestei lumi”, care este ceea ce-i stăpânește, ispitește și orbește pe oameni. 1 Ioan 2:16 ”Căci tot ce este în lume: pofta firii pământeşti, pofta ochilor şi lăudăroşia vieţii, nu este de la Tatăl, ci din lume”.

#255
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 09 septembrie 2017 - 19:30, said:

Adică Isus spune că Dumnezeu trebuie cunoscut ”ca singurul Dumnezeu adevărat”, nu mai mulți adevărați în diferite grade pe o scară. Când a zis unul singur adevărat, i-a șters pe toți ceilalți de pe listă ca neadevărați. De exemplu Moise era un dumnezeu neadevărat, numit doar figurativ, pentru că avea un proroc care vorbea în fața lui. Dumnezeii neamurilor sunt neadevărați pentru că nu există. Sunt numiți dumnezei care se ”închină” în fața lui Dumnezeu ca o figură de stil.
"singurul Dumnezeu adevarat" se mai poate intelege si ca "singrul Dumnezeu conform cu adevarul" sau " singurul Dumnezeu veritabil, autentic" in opozitie cu un dumnezeu fals, mincinos care este contrar adevarului, cum ar fi satan & company.

"neadevarat" nu inseamna ca ceva nu exista ( cum zici tu), ci ca ceva este fals, prefacut, neconform cu adevarul

Edited by GRATEFUL, 09 September 2017 - 23:26.


#256
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 09 septembrie 2017 - 23:16, said:

"neadevarat" nu inseamna ca ceva nu exista ( cum zici tu), ci ca ceva este fals, prefacut, neconform cu adevarul

Nu te contrazic, dar depinde cum înțelegi. Dealtfel, și Pavel recunoaște că sunt mulți domni și dumnezei, 1 Cor 8:5.
Eu înțeleg așa: Singurul Dumnezeu este Acela care nu are ”Cap”/ ”Stăpân”. Această înțelegere este conformă cu sensul absolut al termenului. Iar prin puterea/autoritatea primită de la Unicul Dumnezeu, și alte entități devin Dumnezei (adică șefi, conducători, stăpâni). Și acestea pot fi numite Dumnezei în înțelesul relativ al termenului. Așa cum a explicat și preacucernicul frate Dude, potrivit înțelepciunii primite de el, este necesar să apară expresia ”atotputernic”, ori ”Preaînalt”,”al tuturor”, ”al dumnezeilor”, pentru a identifica pe Acela Unic. Simplu când zici: Dumnezeu, dacă contextul permite, se poate face referire la un înger, ori la Isus. Avem situații de acest gen destule în Scripturi.

#257
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 10 septembrie 2017 - 08:10, said:

Nu te contrazic, dar depinde cum înțelegi.
eu am vrut doar sa-l fac constient pe logic ca neadevarat nu inseamna ce ceva nu exista, cum zice el

Quote

Dumnezeii neamurilor sunt neadevărați pentru că nu există.
deoarece el prin afirmatia asta vrea sa concluzioneze ca demonii nu exista, ceea ce nu este adevarat.

Edited by GRATEFUL, 10 September 2017 - 08:52.


#258
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
De fapt, discuția nu era despre termenul ”Dumnezeu” ci despre existența sau inexistența demonilor. Logic folosește în stilu-i caracteristic un artificiu, pentru a demonstra că nu există duhuri necurate. Că dacă duhurile necurate sunt dumnezei falși, și dacă este un singur Dumnezeu, atunci aceste duhuri nu există. Din dorința de a demonstra această idee, Logic preia un stil de argumentație proprie branhamiștilor, oneness, trinitarilor, toți aceștia bazându-se pe versetul din Isaia care spune că există un singur Dumnezeu.

#259
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Discuția generală da, este cea a topicului, dar discuția de la urmă era despre un singur dumnezeu adevărat versus mulți dumnezei pe o scară ierarhică (oameni, îngeri, Isus). Postul meu anterior. Problema că demonii sunt dumnezeii falși ai barbarilor proveniți din spiritele morților a fost discutată (cu texte din Faptele 17) și nu ai obiectat.

Cât despre faptul că Dumnezeul evreilor este ”singurul Dumnezeu adevărat” (Ioan 17:3), arienii au greșit deopotrivă, când au pus în listă un dumnezeu adevărat secundar, justificat cu mulți alți dumnezei adevărați mai mici (îngeri, oameni). Nu diferă mult de politeism, unde zeii din panteon respectau o ierarhie, începând de la un zeu suprem, apoi zei naturali născuți de cel suprem și în final zei deveniți, făcuți din oameni. Modaliștii și trinitarienii încearcă să refacă monoteismul alterat timp de două secole de către arianism, dar o fac alergând după doi iepuri, fie reducând pe Dumnezeu și Cristos la o singură persoană, fie incluzând trei persoane într-un singur Dumnezeu.

Aștept să răspunzi la postul meu anterior despre Ioan 10:35... Posted Image

#260
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 10 septembrie 2017 - 08:10, said:

Pavel recunoaște că sunt mulți domni și dumnezei, 1 Cor 8:5.
Eu înțeleg așa: Singurul Dumnezeu este Acela care nu are ”Cap”/ ”Stăpân”. Această înțelegere este conformă cu sensul absolut al termenului. Iar prin puterea/autoritatea primită de la Unicul Dumnezeu, și alte entități devin Dumnezei (adică șefi, conducători, stăpâni). Și acestea pot fi numite Dumnezei în înțelesul relativ al termenului.

Așa înțelegi, conform gândirii ariene, am filmat. Pavel însă NU recunoaște că sunt mulți domni și dumnezei (în 1 Corinteni 8:5):

GBV

4 Un idol nu este nimic şi că nu este alt Dumnezeu decât numai Unul singur.

5 Pentru că, şi dacă sunt aşa-numiţi „dumnezei“, fie în cer, fie pe pământ (ca şi cum ar fi mulţi „dumnezei“ şi mulţi „domni“),

6 totuşi pentru noi este un singur Dumnezeu: Tatăl


BVA

4 Revenind la discuţia despre mâncatul cărnii rezultate în urma sacrificării animalelor ca ofrande pentru idoli, noi ştim că nici unul dintre aceştia nu există în realitate ca zei. De fapt, există un singur Dumnezeu.

5 Desigur, oamenii acceptă ideea că există mulţi „dumnezei” şi „domni” atât în cer, cât şi pe pământ.

6 Totuşi, pentru noi nu există decât un singur Dumnezeu. Acesta este Tatăl


BTF

4 Știm că un idol nu este nimic în lume şi că nu este alt Dumnezeu decât numai unul singur.

5 Căci chiar dacă sunt aşa numiţi dumnezei, fie în cer, fie pe pământ (aşa cum sunt mulţi dumnezei şi mulţi domni),

6 Totuşi pentru noi este un singur Dumnezeu Tatăl


Dacă reduci conceptul de Dumnezeu la acela de ”șef”, evident că pot fi mai mulți - de la Cel mai mare la cel mai mic. Dar atunci avem un nonsens în cuvintele lui Isus despre ”singurul Dumnezeu adevărat”. Eu am explicat expresia în ultimele posturi. Acum te rog pe tine să explici cum se împacă cu ”mulți dumnezei”.

Pentru că eu sincer nu văd ieșire din nonsens, iar adăugarea de atribute unice la Tatăl (necreat, nemuritor, singurul închinat, etc) nu rezolvă problema, ci o complică (argumentare circulară pentru că îi scoate din listă pe ceilalți).

Edited by logic1, 10 September 2017 - 15:03.


#261
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 10 septembrie 2017 - 15:02, said:

Dar atunci avem un nonsens în cuvintele lui Isus despre ”singurul Dumnezeu adevărat”.

Adică singurul care poate purta titlul de Dumnezeu în înțeles absolut. Asta a vrut să spună Isus.

View Postlogic1, on 10 septembrie 2017 - 14:37, said:

Nu diferă mult de politeism
Nu văd de ce ar trebui să fim monoteiști. Eu cred în mulți Dumnezei.

View Postlogic1, on 10 septembrie 2017 - 14:37, said:

Aștept să răspunzi la postul meu anterior despre Ioan 10:35... Posted Image

Termenul folosit de Isus este același, theos. Și nu se are în vedere majuscula, fiindcă textul biblic nu avea așa ceva...

View Postlogic1, on 09 septembrie 2017 - 21:26, said:


Compară Ioan 10:35 ”Dacă Legea a numit „dumnezei” pe aceia cărora le-a vorbit cuvântul lui Dumnezeu...” cu Ioan 17:3 ”Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat”.

Nicio contradicție, și am spus deja, Pavel zice: Dumnezeu, Singurul Înțelept. Adică Singurul Înțelept cu adevărat, mai înțelept decât toți. La fel și cu folosirea termenului DUMNEZEU. Este unul ABSOLUT care dă puterea altora, aceștia devenind și ei Dumnezei, prin puterea și autoritatea primită de la Dumnezeul tuturor.

#262
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 10 septembrie 2017 - 16:00, said:

Nu văd de ce ar trebui să fim monoteiști. Eu cred în mulți Dumnezei.


din punctul de vedere crestin ai facut o afirmatie gresita! un crestin crede intr-un singur Dumnezeu, Tatal ceresc.

apostolul Pavel spune clar lucrul acesta:
5. Caci chiar daca ar fi asa numiti "dumnezei" fie in cer, fie pe pamant (cum si sunt in adevar multi "dumnezei" si multi "domni"),
6. totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, si prin El si noi. (1Corinteni 8)

asa ca, exprimarea ta este foarte gresita.
crestinii sunt monoteisti.

Edited by GRATEFUL, 10 September 2017 - 16:18.


#263
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 10 septembrie 2017 - 15:53, said:

Adică singurul care poate purta titlul de Dumnezeu în înțeles absolut. Asta a vrut să spună Isus.

Deci cei care nu sunt dumnezei în sens absolut, ci relativ, sunt dumnezei neadevărați - conform cu cuvintele lui Isus?

Quote

Nu văd de ce ar trebui să fim monoteiști. Eu cred în mulți Dumnezei.

Da, creștinismul crede sub o formă sau alta în mai mulți Dumnezei. Pe aici @Robert era singurul care făcea excepție. Totuși evreii au fost și sunt monoteiști.
Și a fi politeist înseamnă în acest caz obligația de a ne închina la mai mulți dumnezei, respectându-le poziția pe scara ierarhică?

Quote

Termenul folosit de Isus este același, theos. Și nu se are în vedere majuscula, fiindcă textul biblic nu avea așa ceva...

În textul grecesc, într-adevăr, nu există diferențiere prin majusculă sau ghilimele, referitor la sensul literal sau neliteral în care este folosit un cuvânt, în acest caz termenul dumnezeu.
Eu ziceam să explici din logica sau gramatica textului dacă Isus a dat exemplul cu dumnezeii pentru a susține că el însuși este fiul lui dumnezeu în sens literal sau în alt sens decât literal. Pentru asta recitește te rog postul meu.

#264
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 10 septembrie 2017 - 16:11, said:

asa ca, exprimarea ta este foarte gresita.
crestinii sunt monoteisti.

Pentru mine este un singur Dumnezeu suveran. Dar Dumnezei sunt mulți.

View Postlogic1, on 10 septembrie 2017 - 16:18, said:

Eu ziceam să explici din logica sau gramatica textului dacă Isus a dat exemplul cu dumnezeii pentru a susține că el însuși este fiul lui dumnezeu în sens literal sau în alt sens decât literal. Pentru asta recitește te rog postul meu.

Eu cred că Isus a vrut să transmită ideea că a se face pe Sine Fiu al lui Dumnezeu, nu este păcat, așa cum considerau iudeii.

View Postlogic1, on 10 septembrie 2017 - 16:18, said:

Deci cei care nu sunt dumnezei în sens absolut, ci relativ, sunt dumnezei neadevărați - conform cu cuvintele lui Isus?

Sunt adevărați și ei, dar în sens relativ, prin puterea primită de la Unicul.

#265
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 10 septembrie 2017 - 16:22, said:

Eu cred că Isus a vrut să transmită ideea că a se face pe Sine Fiu al lui Dumnezeu, nu este păcat, așa cum considerau iudeii.

Pune degetul pe rană și spune de ce au considerat iudeii că el om se făcea dumnezeu? Ce nu au înțeles ei?

Quote

Sunt adevărați și ei, dar în sens relativ, prin puterea primită de la Unicul.

Și atunci Isus greșește când spune că există un singur Dumnezeu adevărat? Nu transformă cuvintele lui pe toți ceilalți în neadevărați? (”așa-numiți dumnezei” cum explică Pavel pe cei în antiteză cu ”singurul Dumnezeu”?

Vezi cum gândești aici? Nu puterea mai mică sau mai mare este criteriul (care ar permite o întreagă ierarhie, anulând calificativul ”singurul”), ci primirea sau neprimirea de la cineva a puterii (care nu permite nicio ierarhie, justificând calificativul singurul).

#266
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 10 septembrie 2017 - 16:42, said:

Și atunci Isus greșește când spune că există un singur Dumnezeu adevărat? Nu transformă cuvintele lui pe toți ceilalți în neadevărați?

Deci dumnezeiașii aceia sunt neadevărați în sens absolut și adevărați în sens relativ.

View Postlogic1, on 10 septembrie 2017 - 16:42, said:


Vezi cum gândești aici? Nu puterea mai mică sau mai mare este criteriul (care ar permite o întreagă ierarhie, anulând calificativul ”singurul”), ci primirea sau neprimirea de la cineva a puterii (care nu permite nicio ierarhie, justificând calificativul singurul).

Dacă dumnezeiașul primește puterea, automat nu se mai încadrează în categoria unică.

#267
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 10 septembrie 2017 - 16:49, said:

Deci dumnezeiașii aceia sunt neadevărați în sens absolut și adevărați în sens relativ.

”Singurul” înseamnă categorie unică, relativitatea înseamnă oricâte categorii (cel mai de jos e ”unic”, cel de la mijloc e ”unic”, cel de la vârf e ”unic”, etc).
Dacă înțelegi cum zici mai jos, e ok... :)

Quote

Dacă dumnezeiașul primește puterea, automat nu se mai încadrează în categoria unică.


#268
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Da, e și categoria ”bad”, respectiv satana, dumnezeul acestui veac.

#269
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Are suficient loc la categoria ”așa-numiți”... :)

”Dumnezeul” veacului acestuia este tot ce îi controlează pe oameni, îi ispitesc și-i orbesc.:


”Tot ce este în lume: pofta firii pământeşti, pofta ochilor şi lăudăroşia vieţii, nu este de la Tatăl, ci din lume” (1 Ioan 2:16).



#270
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,595
  • Înscris: 16.03.2004
Și cine se preface în înger de lumină? Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate