Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

exista demoni, demonizati, exorcizari si alte lucruri ca acestea?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3354 replies to this topic

#1
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012
Bun deci in Biblie(atat cea Crestina cat si cea Catolica parca se mentiona si in Coran ceva legat de tema asta) apar termeni apropiati de campul semantic al cuvantului demon.
Deci ca un credincios de rand ar trebuii sa cred in asa ceva... dar oare chiar exista, posibil sa aud raspunsuri ca pacatosule te indoiesti de cuvantul lui Dumnezeu(adica cele expuse in Biblie), dar si Biblia asta a fost scrisa de niste omanei... nu ma intelegeti gresit, cred in Dumnezeu. Dar subiectul asta a fost atat de mediatizat si inflorit in cat nu stiu ce sa mai cred.

V-as ruga daca puteti sa-mi dati niste exemple concrete, explicatii(de preferat cele care au un sambure de adevar).
Rog adeptii tuturor religiilor sa ia partea la aceasta discutie, deoarece acest fenomen il intalnim(mai mult sau mai putin) in orice religie.

#2
lovesexmagic

lovesexmagic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.03.2010

View PostMDCristi, on 4th June 2012, 19:43, said:

Bun deci in Biblie(atat cea Crestina cat si cea Catolica parca se mentiona si in Coran ceva legat de tema asta) apar termeni apropiati de campul semantic al cuvantului demon.
Deci ca un credincios de rand ar trebuii sa cred in asa ceva... dar oare chiar exista, posibil sa aud raspunsuri ca pacatosule te indoiesti de cuvantul lui Dumnezeu(adica cele expuse in Biblie), dar si Biblia asta a fost scrisa de niste omanei... nu ma intelegeti gresit, cred in Dumnezeu. Dar subiectul asta a fost atat de mediatizat si inflorit in cat nu stiu ce sa mai cred.

V-as ruga daca puteti sa-mi dati niste exemple concrete, explicatii(de preferat cele care au un sambure de adevar).
Rog adeptii tuturor religiilor sa ia partea la aceasta discutie, deoarece acest fenomen il intalnim(mai mult sau mai putin) in orice religie.


Oameni dereglati exista, posedati... n-am vazut unul. Nu crezi ca e cam ciudat cum doar UNII (de ex. de atei posedati eu unul nu am auzit) sunt posedati?

#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Mi s-a blocat browserul cand am cautat "demon" pe Google. O fi vreun semn divin?

Nu cred sa existe asa ceva, de cele mai multe ori cei care se spunea ca sunt demonizati sufereau de boli psihice.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMDCristi, on 4th June 2012, 21:43, said:

Bun deci in Biblie(atat cea Crestina cat si cea Catolica parca se mentiona si in Coran ceva legat de tema asta) apar termeni apropiati de campul semantic al cuvantului demon.
Deci ca un credincios de rand ar trebuii sa cred in asa ceva... dar oare chiar exista, posibil sa aud raspunsuri ca pacatosule te indoiesti de cuvantul lui Dumnezeu(adica cele expuse in Biblie), dar si Biblia asta a fost scrisa de niste omanei... nu ma intelegeti gresit, cred in Dumnezeu. Dar subiectul asta a fost atat de mediatizat si inflorit in cat nu stiu ce sa mai cred.

V-as ruga daca puteti sa-mi dati niste exemple concrete, explicatii(de preferat cele care au un sambure de adevar).
Rog adeptii tuturor religiilor sa ia partea la aceasta discutie, deoarece acest fenomen il intalnim(mai mult sau mai putin) in orice religie.
demonizari / deposedari gasesti in biblie

@lovesexmagic - am vazut eu atei dereglati.

#5
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Acum 2000 de ani nu exista Psihiatria.
Cred ca orice persoana cu tulburari psihice care facea urat, era incadrata la posedare.
Astazi stim cum se trateaza "posedarile", cu medicamente, nu cu legat de cruci, tinut "posedatul" nemancat, pana iese demonul (gen cazul Tanacu).
Exista si unii de sunt platiti sa faca pe posedatii, ca sa creasca veniturile unor manastiri, biserici.

Edited by Sorin84k, 04 June 2012 - 20:58.


#6
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View Postlovesexmagic, on 4th June 2012, 18:48, said:

Oameni dereglati exista, posedati... n-am vazut unul. Nu crezi ca e cam ciudat cum doar UNII (de ex. de atei posedati eu unul nu am auzit) sunt posedati?
Bun deci afirmatia ta face loc (din punctul meu de vedere) la 2 feluri de interpretari. Una concreta rationala, care s-ar putea sa te intrebe "stii tu sigur ca nu sunt cazuri de atei posedati?", dar care ti-ar da dreptate. Si una indoctrinata care s-ar putea sa-ti spuna ceva de genul: "Ateii sunt oamenii lui Satana ei nu mai au de ce sa fie posedati".

#7
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
http://www.crestinor...play.php?f=5045
Cica exista..pe forumu' asta e un subiect cu ,,sa povestim ce am vazut".Am citit si eu...unele faze erau chiar horror..poate exista!

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMDCristi, on 4th June 2012, 21:54, said:

Si una indoctrinata care s-ar putea sa-ti spuna ceva de genul: "Ateii sunt oamenii lui Satana ei nu mai au de ce sa fie posedati".
Si in acest caz cine si ce frica are?

#9
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View PostMarianG, on 4th June 2012, 18:56, said:

Si in acest caz cine si ce frica are?
Bun, pana acum doar oameni rationali cu coltar la cap care nu cred in asa ceva. Dar nu aud nici o parere pro?
Ateilor de Divinitate si necredinciosilor de atei si sefi lor.

Edited by MDCristi, 04 June 2012 - 20:59.


#10
lovesexmagic

lovesexmagic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.03.2010

View PostMarianG, on 4th June 2012, 19:51, said:

demonizari / deposedari gasesti in biblie

@lovesexmagic - am vazut eu atei dereglati.


Nici n-am pretins ca nu ar exista atei dereglati. Dar posedati, NU! De ce? Pt. ca nu exista chestii d`astea.  :rolleyes:  Cauta-mi un ritual ceva de posedare/invocare si PROMIT ca-l fac. (chiar de implica capre macelarite and shit :lol: )

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postblacktiti89, on 4th June 2012, 21:56, said:

http://www.crestinor...play.php?f=5045
Cica exista..pe forumu' asta e un subiect cu ,,sa povestim ce am vazut".Am citit si eu...unele faze erau chiar horror..poate exista!

E ca si cum tu candidezi la primarie si te votezi singur. Ce ai vrea sa gasesti pe forumu' ala, inafara de mai multe voci care fredoneaza non-stop texte din Biblie?

@ lovesexmagic: Daca afli cum sa-ti vinzi sufletul diavolului sa-mi zici si mie la ce numar trebuie sa sun si de cine trebuie sa intreb.

Edited by oauzor, 04 June 2012 - 21:03.


#12
Deathvim

Deathvim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 01.05.2012
Nu exista, revino-ti.

#13
lovesexmagic

lovesexmagic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.03.2010

View PostMDCristi, on 4th June 2012, 19:54, said:

Bun deci afirmatia ta face loc (din punctul meu de vedere) la 2 feluri de interpretari. Una concreta rationala, care s-ar putea sa te intrebe "stii tu sigur ca nu sunt cazuri de atei posedati?", dar care ti-ar da dreptate. Si una indoctrinata care s-ar putea sa-ti spuna ceva de genul: "Ateii sunt oamenii lui Satana ei nu mai au de ce sa fie posedati".

De ce ai impresia ca dracu` & co. ar poseda DOAR oameni credinciosi? Daca un om BUN(dpdv biblic) ar fi posedat si care si-ar taia felioare toata familia, ar fi judecat de dzeu pt. asta?  :nonobad:

#14
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009

View Postoauzor, on 4th June 2012, 22:00, said:

E ca si cum tu candidezi la primarie si te votezi singur. Ce ai vrea sa gasesti pe forumu' ala, inafara de mai multe voci care fredoneaza non-stop texte din Biblie?

@ lovesexmagic: Daca afli cum sa-ti vinzi sufletul diavolului sa-mi zici si mie la ce numar trebuie sa sun si de cine trebuie sa intreb.
Trebuie sa suni la 666,la 12 noaptea!:))))

#15
lovesexmagic

lovesexmagic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.03.2010

View Postoauzor, on 4th June 2012, 20:00, said:

E ca si cum tu candidezi la primarie si te votezi singur. Ce ai vrea sa gasesti pe forumu' ala, inafara de mai multe voci care fredoneaza non-stop texte din Biblie?

@ lovesexmagic: Daca afli cum sa-ti vinzi sufletul diavolului sa-mi zici si mie la ce numar trebuie sa sun si de cine trebuie sa intreb.


Daca asa ceva ar fi posibil , ma gandesc ca o mare majoritate din crestini ar fi vanzatori. :lol:  Dar din pacate n-am numarul magic .

#16
MDCristi

MDCristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 05.01.2012

View PostDeathvim, on 4th June 2012, 19:02, said:

Nu exista, revino-ti.
Bun si vagoanele de filme facute pe baza acestui lucru sunt o minciuna(mai toate au la sfarsit "inspirat din realitate")?

Toti o dati pe boli psihice.. dar daca omu e diliu de unde stie el ca trebuie sa urle sau sa faca pe chiropracticianu la vederea crucii?

Dar fazele alea cand vorbesc in sumeriana veche(ma refer la acele din realitate)?

Dar relatarile despre case bantuite, lucruri ce leviteaza, posedati cu puteri supraomenesti?

#17
lovesexmagic

lovesexmagic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.03.2010

View PostMDCristi, on 4th June 2012, 20:10, said:

Bun si vagoanele de filme facute pe baza acestui lucru sunt o minciuna(mai toate au la sfarsit "inspirat din realitate")?

Toti o dati pe boli psihice.. dar daca omu e diliu de unde stie el ca trebuie sa urle sau sa faca pe chiropracticianu la vederea crucii?

Dar fazele alea cand vorbesc in sumeriana veche(ma refer la acele din realitate)?

Dar relatarile despre case bantuite, lucruri ce leviteaza, posedati cu puteri supraomenesti?

Ai vazut tu personal vreunu? Ai fost acolo? Nu? NU s-a intamplat. E usor.

#18
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postblacktiti89, on 4th June 2012, 22:05, said:

Trebuie sa suni la 666,la 12 noaptea!:))))

Alt numar nu mai exista? Un TelVerde sau un Infoline? Ca asta e numar cu suprataxa si nu vreau sa-mi fure 666 creditul.

View Postlovesexmagic, on 4th June 2012, 22:09, said:

Daca asa ceva ar fi posibil , ma gandesc ca o mare majoritate din crestini ar fi vanzatori. :lol:  Dar din pacate n-am numarul magic .

Pai ziceai ca te apuci de incantatii si de taiat gaini. Poate ai succes.


MDCristi, iti recomand sa nu te mai iei dupa ce zice lumea si ce vezi in filme.

Vazusem anul trecut parca un documentar pe National Geographic despre o casa care se credea bantuita, pentru ca au decedat mai multi proprietari in termen de cativa ani (sau ceva de genul). Un tip din acel orasel s-a apucat sa scrie carti despre acea casa bantuita, toate famiile care au locuit acolo, etc. A avut un succes fantastic si a castigat milioane de dolari.

Ghici cine a imprastiat zvonul in oras ca respectiva casa era bantuita?

Edited by oauzor, 04 June 2012 - 21:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate