Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Incarcator cupa pe tiranti UTB 445

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
De multe ori am ajuns si eu la concluzia asta.
Noroc ca pe mine nu ma arde (m-am apucat de incarcatorul cu brat si cupa acum vreo 3 ani si inca e in lucru), dar da, m-as fi miscat mai bine daca inchiriam utilaj si gata :) Si ieseam si mai ieftin.

#92
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Eu am lucrat o zii pe un massey ferguson 6265 incarcat si descarcat baloti rotunzi de pe 2 trailare pai numa te joci plus ca poti sa ii pui cum vrei si cand ii faci stiva si tot.A fost o placere sa muncesti nu chinuiala si altele si in camp luam 2 odata cu tapele balotii rotunzi

#93
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

View Posttil, on 12 noiembrie 2014 - 15:08, said:

Nu-i rea idee cu prelungirea, ca sa castigi ceva inaltime. Cred ca ar fi mai simplu ca prelungirile sa fie rigide, chiar pe cupa, ca sa nu ma chinui sa fac prelungire si pentru tirantul central si pentru cei laterali.
Mai degraba cred ca as cumpara una ca asta , ca e tare misto jucaria si rezolva si problema descarcarii cupei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g7OUAeuulpE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vad ca nici nu-i atat de lunga pe cat credeam.
Dispare doar bucuria lucrului facut cu mana ta. Dar cum nu am experienta de sudor, nici materiale, nici timp...


Si nu prea am nevoie de ea deocamdata, mai degraba imi trebuie o lama de impins/imprastiat/nivelat. Ar fi utila si iarna prin zapada, eventual. Dar cum doar o lama nu merita efortul, mai bine o cupa Posted Image Cupa care m-ar fi ajutat sa mut si gramada de nisip la care am dat la lopata WE-ul trecut, ca-mi statea in viitoarea poteca; implicit imi statea pe creier.

La cupa ar trebui sa am mai multe nivele in care pot prinde tirantul central. Jucand cu pozitiile disponibile acolo si cu lungimea tirantului pot sa obtin comportamentul dorit:
- la nivel, orizontala, cand e coborata la nivelul pamantului si inchisa cand e saltata. Comportament obtinut prinzand tirantul central in pozitia cea mai de sus pe cupa si scurtandu-l.
- descarcat la nivelul pamantului, orizontala sau putin inchisa cand e saltata. Asta se obtine lungind tiratul central, sau mutandu-l in prinderea de mai jos de pe cupa.

E doar o idee, n-am vazut asa ceva la lucru, dar in timp cred ca o sa fac asa ceva; sau fac proiectul si-l dau unui sudor care are experienta si materialul necesar, sa-l execute. Daca-l fac, sigur o sa includa niste prelungiri ca sa amplifice ridicarea.

Buna ziua, ati reusit sa faceti incarcatorul de gunoi in tiranti? M ar interesa si pe mine niste dimensiuni..Multumesc

#94
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Planul era sa fac cupa. Inca nu e gata, dar cand ajung pe acasa as putea sa dau o ruleta pe ce am facut.

#95
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Scuze, am uitat de intrebarea ta. Ma duc sa masor.

Uite schita unui coleg care a facut ceva asemanator:
https://forum.softpe...6#entry20974011

#96
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Uite si schita bratului meu, cel care apare in poze aici, la pagina 4:
https://forum.softpe...45/page__st__54

Nu am masurat componenta care sustine bratul pe vatale, daca mai ai nevoie o desenez si pe ea.

Attached Files


Edited by til, 03 February 2021 - 20:18.


#97
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttil, on 07 iunie 2017 - 10:38, said:

In lucru... m-am saturat si inca n-am ajuns la jumate Posted Image
In poza e ridicata pana la 1.80, probabil in pozitia normala o sa urce doar pana pe la 1.60.
Am de gand sa-i fac si doua pozitii extreme, una ca sa ridice bratul la maxim, lasand loc sa agati si remorca dupa tractor, una pentru ridicari mai grele la inaltime mai mica (probabil ~1,4 m).
Sunt incepator in ale sudurii, orice ocara constructiva e bine venita.

View Postscaiba, on 07 iunie 2017 - 10:50, said:

Ocară nu, sfat da.
Curăță cu polizorul unghiular porcăriile pe care le-ai făcut acolo.
Apoi, acordă atenție suprafeței pe care urmează să sudezi. Nu sudezi sub nicio formă pe rugină.
Probabil suprafața pe care o ai sudată cu adevărat este de maxim 20% din cât ți-ar fi permis materialul.

View Postgcom61, on 08 iunie 2017 - 18:42, said:

@til...,renunta la aparatul ala de sudura!
A durat ceva, dar am inceput sa ascult de acele sfaturi. Oricum am reconfigurat putin sandramaua, asa ca am taiat niste suduri cu totul. Pe altele le-am intarit, restul urmeaza sa fie tratate.

Nu mai lucrasem nimic la ea de atunci, din Iunie 2017. Am remodelat cupa rezultata din butelie, de la vreo 40litri capacitate a ajuns spre 100.
Am dat jos triunghiul din fata pentru suportul cupei, ca era cam lat, cat cupa. Si nu aveam idee cum sa scot urechi de prindere cupei. O sa fac o chinezarie subtire, dar care ar trebui sa tina la tractorasul japonez. Traversa de 55cm cornier de 50 in capat. Triunghiul va fi completat cu platband de 50x5 care vine pe lateral si care va sa si urechile de agatare a cupei. Daca nu o sa tina, dublez platbanda.

Tabla subtire si la cupa. Inaltarea am facut-o cu tabla de 1,5mm, ca asta aveam la indemana. Dar am continuat-o cu cornier care face muchia de sus sa fie suficient de sanatoasa. Lateralele cupei - tabla de 2mm.

Attached Files


Edited by til, 12 April 2021 - 21:59.


#98
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Si pentru ca i-am facut articulatia cupei in spate, nu pe laterale, sistemul de basculare si de limitare a rotirii cupei ei se complica.
Am gandit ceva, o sa am de lucru la el, stay tuned.

De fapt mi-a mai venit o idee adineauri, folosind un amortizor auto. E interesant, dar ma mai gandesc.

Attached Files



#99
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.11.2018
Am încercat și eu mai multe soluții dar cea mai simplă am găsit-o pe aceasta pe care am și adaptato. Am 2 poze în telefon dacă nu te descurci am să fac și altele  și le postez.Attached File  IMG_20171107_105625.jpg   208.46K   19 downloadsAttached File  IMG_20171107_105625.jpg   208.46K   19 downloads

Attached Files



#100
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Am vrut sa iasa cat mai usoara, ca hidraulicul japonezului salta doar vreo 400kg la nucile tirantilor.
Lateralele cupei sunt din tabla subtire, iar suportul de pe brat e la fel, mult mai usor decat daca as fi folosit UNP.

Acum ramane de vazut daca reusesc sa o fac sa descarce materialul, rotire completa nu o pot lasa sa faca, pentru ca s-ar smulge din articulatie cand da in capat.
Incerc varianta complicata, am priectat ceva misto. Daca nu merge, mut arcul sub brat, sa loveasca in el cupa. Pierd 10cm din inaltimea maxima, nu-i mare lucru.

Pentru agatare, tot asa carlig vreau sa fac si eu, dar o sa fie mai lung, il duc sa agate de buza de sus a cupei.
L-ai facut din platband simplu de 5 cm x 5 mm, sau e un fier mai gros?

#101
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Am revazut si proiectul tau. Mult fier ai bagat acolo, 5mm grosime si la tabla si la teava.
https://forum.softpe...6#entry20836647

Am ceva emotii cu a mea, sa vedem daca tine sau se indoaie. Bratul e din 80x80x3 , cupa din tabla de 3, iar unde ai pus UNP eu am pus cornier.

Edited by til, 19 April 2021 - 22:29.


#102
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.11.2018
Da. Am zis să fiu sigur de el. Cu cupa plină o ridică greu trebuie scuturată un pic să o ridice. Am folosit platbandă de 5. Aștept finalul.să pui filmare.

#103
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Asta e prima versiune, teoretic functionala.

Ti-am copiat cu nerusinare sistemul de agatare/decuplare a cupei :D
Pentru limitarea rotirii cupei am luat cea mai simpla solutie: un tampon vechi de motor montat sub brat.

Imi pare ca ar bate prea tare daca as descarca cupa. asa ca ma gandesc sa pun in locul tamponului arcul din pozele anterioare. Eventual si tamponul in capul arcului.
Asa, e prea dur, cauciuc gros, tasat si imbatranit.

Am intarit sudurile vechi, care vorba lui scaiba, erau aproape inxistente - vedeti in poze before/after cu buloanele de prindere in tiranti.

Dupa ce se usuca grundul de pe cupa urmeaza probele:
- poate sa o ridice incarcata?
- se infige bine, sau nu i-am nimerit unghiul de atac fata de orizontala? M-as gandi la adaugarea unei buze de platband de 50x5 pe care sa o decupez in zig-zag, ca sa se infiga mai bine. Buza asta ar veni strecurata cumva sub buza actuala.

Si mai am de facut cateva suduri pe structura actuala, ca sa pot spune ca e chiar gata. Sper sa nu mai trebuiasca sudat nimic la cupa, ca am vopsit-o.

Attached Files



#104
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Prima proba Posted Image

Confirmat calculele initiale: capacitatea de ridicare a japonezului e la limita, dar reuseste sa ridice cupa incarcata, mai ales pe pozitia in care are mai multa forta, dar inaltimea de ridicare e cea mai mica: 1,3-1,4 m

Desi nu am ranforsat cotul bratului, acolo unde l-am frant, iar teava e subtire, de doar 3mm, nu a dat semne ca vrea sa cedeze.
Dar nu-i exclus, daca intru odata in cupa mai cu viteza. A facut fata si la 4x4, se vede in a doua filmare.

Cupa a iesit perfect orizontala, dar as fi vrut sa fie putin orientata in jos, ca sa muste din material.
Ramane de vazut cum se comporta si la alte gramezi.

Prima filmare e pe pozitia medie. Ridica la 160-170cm, dar dupa cum se vede, salta cam greu cupa plina.
A doua filmare e pe pozitia "greu". Pozitia "usor" nu am incercat-o, ca nu pre e nevoie.

Apoi am facut si o simulare cu remorca agatata, e ok chiar si cu cupa pe greu, deci la inaltime mica. Pot sa ma deplasez asa cu ea.
Mai am si remorca facuta de mine, care e mai mare, dar mai joasa, plus ca obloanele sunt rabatabile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VhQLRCypRkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6SPb5_-iuzs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#105
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Am pus-o putin la lucru. La mranita merge brici, ca-i usoara.

Ce as modifica la ea: scurtat bratul pe latura care tine cupa.
Dupa cum se vede, portiunea aia nu contribuie la inaltimea ridicarii, dar solicita hidraulicul, limitand capacitatea de ridicare, pe care mai nou o estimez la doar 80kg.
El contribuie doar la adancimea de acces in remorca, la descarcare. Intra destul, aproape ca pot sa descarc cupa dincolo de remorca.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate