Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Vreau la tara (sat)

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#163
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006

View Postsudest_om, on 12th June 2012, 21:26, said:

Internet este.50 kb/s e ca un Ferrari. De regula 15-20 kb/s. Prin Cosmote3G /edge. Asa-i la mine...poate in alta parte e mai bine.

In legatura cu internetul prin GSM la tara adica 2G, recomand orange sau vodafone, feritiva de Cosmote sau romtelecom la internet prin GSM.
Iar ca o comparatie, in spania merge internetul prin adsl, cum merge netul la noi prin modemul de orange sau vodafone 2G. Eu am fost in spania si am vazut cum merge netul la spanioli, aia sunt inca in epoca lui ADSL cu maxim 12 Mbps download. Noi aici in Romania am trecut la "next level" adica VDSL cu maxim 30 Mbps download si upload pana la 6 Mbps. Cand am revenit in tara am zis ca nu e adevarat de cat de repede merge netul la noi. Obisnuit cu viteza de aici acolo ma plictiseam cat de incet mergea.
Ca o concluzie eu cred ca internetul prin adsl la spanioli e comparabil cu internetul prin modem de la Orange sau Vodafone 2G la noi. Parerea mea.

Edited by request, 14 June 2012 - 06:38.


#164
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postmateimateimatei, on 13th June 2012, 19:00, said:

Practic  ar fi bine sa ramana acolo.Dar eu am mai spus,daca se muta ,sa nu o faca in partea de est a tarii, o sa isi f*ta nervii cu toti terminatii.

Mai nou Spania are acelasi rating de tara ca si Romania (conf. Moodys) ! De ce crezi ca ii este mai bine acolo, ca si imigrant, decat aici !?

#165
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View Postrequest, on 14th June 2012, 07:37, said:

In legatura cu internetul prin GSM la tara adica 2G, recomand orange sau vodafone, feritiva de Cosmote sau romtelecom la internet prin GSM.
Iar ca o comparatie, in spania merge internetul prin adsl, cum merge netul la noi prin modemul de orange sau vodafone 2G. Eu am fost in spania si am vazut cum merge netul la spanioli, aia sunt inca in epoca lui ADSL cu maxim 12 Mbps download. Noi aici in Romania am trecut la "next level" adica VDSL cu maxim 30 Mbps download si upload pana la 6 Mbps. Cand am revenit in tara am zis ca nu e adevarat de cat de repede merge netul la noi. Obisnuit cu viteza de aici acolo ma plictiseam cat de incet mergea.
Ca o concluzie eu cred ca internetul prin adsl la spanioli e comparabil cu internetul prin modem de la Orange sau Vodafone 2G la noi. Parerea mea.
cam greu sa au 12 mbps prin 2 G... daca prinzi 128 kbps l-ai prins pe D-zeu de picior, probabil ca ai vrut sa zici 3.5 G care e max 7.5 Mbps...
Oricum ai punctat bine sa nu mai fie romanul suparat pe Romtelecom ca-i da 10-14 Mbps cu 10 euro in sat la cucurigu, in vest 10 Mbps la download e mult, e cam cum e 50 mbps la noi  :coolspeak:

#166
xcapefromhl

xcapefromhl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 30.07.2009
Fara dubii as alege mersul la "tara". Daca ai banii necesari sa ti faci ce ai nevoie si iti alegi si locul cu grija, e perfect. Daca ai un apartament in Galati, ori te muti langa Galati sa poti avea acces la el, sau il vinzi si cumperi ceva in orasul langa care te vei muta.

Pentru cine nu stie, am citit pe undeva ca Romania ar fi a 3 a sau a 4 a tara din lume la viteza pe net. Si una dintre cele mai ieftine din punctul asta de vedere.

#167
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

Quote

Mai nou Spania are acelasi rating de tara ca si Romania (conf. Moodys) ! De ce crezi ca ii este mai bine acolo, ca si imigrant, decat aici !?

Ce are ?

Sosele ,infrastrucuta etcc.Orice si-ar dori un om normal si nu are in Romania.
Adica trece tara printr-un moment mai dificil,si tu gata te apuci sa vii in Romania?Ca nu iti mai convine?Unde in Romania e si mai rau,dar tu te folosesti de un pretext aberant, cum ca vrei natura?
Ce o sa faca el aici?Sa castigi 1000E/luna in Romania ca PFA sau ANGAJAT trebuie sa fii Zeu,iar din cate am inteles doamna lui nu o sa munceasca.
O sa ii convina Spanioloaicei in Romania?Hai ma nu zau ?De cand si pana cand iti convine sa pleci de la bine la prost.

Edited by mateimateimatei, 14 June 2012 - 15:16.


#168
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,716
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrequest, on 14th June 2012, 07:37, said:

In legatura cu internetul prin GSM la tara adica 2G, recomand orange sau vodafone, feritiva de Cosmote sau romtelecom la internet prin GSM.

Mda, tare asta cu netul de lux al romanilor. Dar despre optiuni de net mobil nu as fi de acord, cel putin nu cu datele mai vechi pe care le am.
Cand mi-a dat Vodafone sa incerc noul lor stick de 7Mbps in Bucuresti, am vazut ca merge de fapt de 10 ori mai incet.
Acoperire in zona mea la tara nu au decat GPRS (parca 64k), nu 3G. Asa ca am zis pas.

In schimb Romtelecom mobil l-am folosit ocazional in ultimul an in Bucuresti si acasa, la tara avea semnal doar in unele zone dar avea mergea bine. Viteza maxima declarata mai mica, dar constanta.
Romtelecom mobil nu e GSM, e CDMA (infrastructura ZAPP, cred)

RDS mobil, uneori fuge de rupe in Bucuresti, alteori mai subtire, dar e ok. Acasa in schimb... intra in roaming :D

Acasa = undeva intre TL si GL, la Dunare.

#169
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postmateimateimatei, on 14th June 2012, 15:15, said:

Ce are ?

Sosele ,infrastrucuta etcc.Orice si-ar dori un om normal si nu are in Romania.

Ce o sa faca el aici?
Or sa fie si la noi, gandestete ca Dunrea e inca foarte slab valorificata, avand  in vedere ca transportul pe apa e cel mai ieftin dintre toate cele existente, cred ca incet incet o sa se dezvolte si Romania-eu unul de exemplu la o aruncare de privire am vazut o necesitate in tara care aici este bine servita si in tara nu.

Ce o sa fac eu? o sa muncesc cred, o sa-mi fac casuta mea( care nu mi-o pot permite aici) de exemplu pe domeniul meu uitandu-ma pe forum rezulta ca lucrez de cinci ori mai bine, cu jumatate din consumul de material care se face in tara si derivat de aici de doua ori mai repede( adica pot fi un pic mai ieftin), chestie pe care am verificat-o deja . si daca in timp pot implementa alte idei interesante .

Edited by PUERTAS, 14 June 2012 - 18:32.


#170
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostPUERTAS, on 14th June 2012, 19:24, said:

Or sa fie si la noi, gandestete ca Dunrea e inca foarte slab valorificata, avand  in vedere ca transportul pe apa e cel mai ieftin dintre toate cele existente, cred ca incet incet o sa se dezvolte si Romania-eu unul de exemplu la o aruncare de privire am vazut o necesitate in tara care aici este bine servita si in tara nu.

Ce o sa fac eu? o sa muncesc cred, o sa-mi fac casuta mea( care nu mi-o pot permite aici) de exemplu pe domeniul meu uitandu-ma pe forum rezulta ca lucrez de cinci ori mai bine, cu jumatate din consumul de material care se face in tara si derivat de aici de doua ori mai repede( adica pot fi un pic mai ieftin), chestie pe care am verificat-o deja . si daca in timp pot implementa alte idei interesante .
Da. Minunat, dar sa ai cu cine sau faci totul singur?

#171
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,672
  • Înscris: 31.01.2010

View Postbanat, on 14th June 2012, 14:54, said:

cam greu sa au 12 mbps prin 2 G...

ADSL e pe linie de cupru, RTC foloseste tehologia asta si chiar merge bine.

View Posttil, on 14th June 2012, 19:16, said:

Romtelecom mobil nu e GSM, e CDMA (infrastructura ZAPP, cred)

Au infrastructura lor , alta frecventa decit Zapp

Grig

#172
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postpoadol, on 15th June 2012, 00:37, said:

Da. Minunat, dar sa ai cu cine sau faci totul singur?
Probabil ca la inceput singur, si dupa aia cu echipa.Ramane de vazut.

#173
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postmedelin992, on 5th July 2012, 02:51, said:

Pot sa-ti recomand porci de la Peris,

nu se scrie Paris?  :confuzzled:

#174
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View PostCarrman, on 6th July 2012, 07:46, said:

nu se scrie Paris?  :confuzzled:
:roflmaofast:

#175
adriangtd

adriangtd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.06.2012
salut sint o persoana convinsa si  sint pe punctul de a ma muta la tara dar de curand unele cunostinte incearca sa ma ,,incuraajeze,, eu imi doream sa deschid o mica afacere dar inteleg ca acest lucru nu va fi posibil datorita ,, mafiei locale,,, imi poate spune cineva cateva cuvinte despre asa ceva ma intereseaza cineva care chiar a trait o asfel de experienta multumesc

#176
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
pai ce sa iti spunem noi??
de unde sa stim zona unde te muti si despre ce mafie este vorba.
eu unul nu am avut o asemenea experienta.
am batut multe ABC-uri de pe la sate si majoritetea erau afaceri mici de familie nici vorba de mafie.

#177
suprem_groove

suprem_groove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.09.2009
O carciuma tati. Prinde foarte bine. Storci pensionarii de lei si nu numai.

#178
adriangtd

adriangtd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.06.2012
nu sint conditionat de o zona anume ma interesa cineva care a trait o stfel de experienta

#179
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postadriangtd, on 11th July 2012, 23:53, said:

salut sint o persoana convinsa si  sint pe punctul de a ma muta la tara dar de curand unele cunostinte incearca sa ma ,,incuraajeze,, eu imi doream sa deschid o mica afacere dar inteleg ca acest lucru nu va fi posibil datorita ,, mafiei locale,,, imi poate spune cineva cateva cuvinte despre asa ceva ma intereseaza cineva care chiar a trait o asfel de experienta multumesc


Mafie la tara? N-am auzit de asa ceva. Primarii d-abia asteapta ca sa vina "sange proaspat" sa deschida afaceri in comuna lor si iti dau tot concursul sa te ajute.

Am putea vorbi eventual de o mafie la tara daca ne-am gandi la hotii care d-abia asteapta sa-ti "viziteze" magazinul, daca te gandesti la asa ceva. Dar, daca investesti in sisteme de alarma, nu vei avea probleme.

P.S. Poate ne spui si despre ce afacere e vorba.

Edited by barbarian, 12 July 2012 - 16:03.


#180
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcristinaptudor, on 25th August 2012, 22:38, said:

Cu cea mai mare placere . Ma bucur ca v-am incitat interesul . Si dc nu  poate fac cu sotia un schimb de retete . Mereu ma intreaba "Doamnele" mele cliente ce mai avem bun . M-ati inspirat . Mi-a mai venit o idee. Cred ca la iarna le fac si prajituri. Am tot de prin Ardeal niste retete...mama, mama :)) O sa le trimit cadou cateva la urmatoarele livrari :) . Acum abia facem fata cu rosiile astea care vin peste noi in fiecare zi.

Intrebare generala : stie cineva unde si cum pot face un test pt.paine ? Si cam ce costuri implica ? Tzest - ca sa fiu inteleasa .
Poate sunt de ajutor astea: cuptoare cu lemne
Se face focul inauntrul cuptorului cand s-a format jarul si este suficient de incins se indeparteaza jarul si se sterge cu o carpa umeda dupa care se introduce tava cu mancare sau aluatul de paine pregatite anterior (timpii difera in functie de cantitate sau cat este de incins cuptorul).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate