Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Vreau la tara (sat)

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008
Buna ziua tuturor. Dupa ceva timp de gandire si meditare asupra subiectului expun domniilor voastre urmatoarea idee, deci-sunt nascut la oras( Galati) si traiesc deja de 8 ani in Barcelona, am 35 de ani, familist cu doua lighioane feminine in dotare( sotia si fata de 6 ani). Sunt satul de viata si stresul in viata de zi cu zi in occident si chiar daca am o activitate economica proprie si-mi mentin familia deocamdata fara mari probleme, aici , din cauze externe mie, nu o sa pot sa am nimic in proprietate( apartament) un larg timp de acum inainte asa ca optiunea pt mine e sa revin in tara dar departe de lumea dezlantuita de la oras - adica la sat.
Ideea in sine e sa cumpar o bucata de glie stramoseasca la 15-20km de galati, cat anume-mi permite portofelul-2000-3000m2 , sa-mi fac o casuta de P+M cu 100-120m2, o gradina de legume de 500 de metri2 cu cele necesare unei familii -rosii, castraveti, cartofi, ardei verzi si rosii, vinete, fasole verde, mazare etc..., o poiata de gaini cu vreo 30-50(100 daca se permite) de chiriase , doi porcusori, 5-6 iepuri( optional pentru fata) - cu alte cuvinte sa ma bucur de oarece independenta de aprozar si macelarie. Si pe deasupra sa continui cu activitatea mea( interioare de calitate , am sculele toate cele necesare, masina de transport material, masina mica sotie ) dar intr-un ritm mai linistit , mai fara de stressul de aici.
Deci-utopie sau realizabila?, Pot sa ma ocup de gradina si animale si sa-mi ramana timp si de munca sau nu??? O sa am si timp sa stau linistit cu o bere-n-mana pe cerdacul casei sau nu???? Mentionez ca sunt tipul de persoana pentru care duminica-i cea mai plicticoasa zi a saptamanii ,si nu mi-e rusine sa ma terezesc dimineata la munca.
Va invit deci cu drag la aceasta dezbatere daca se merita sa ma intorc in tara, la sat, sa renunt la occident pt o viata mai linistita ( cred eu, poate ma insel)...

#2
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Sa nu mai depinzi de aprozar si piata?
In Ro si nu numai, dar aici mai abitir, este o idee retentie sa papi SANATOS, at first!
L-ai da Gaudi pt un camp, cu pamant NEGRU?
:)
Depinde si ce lucrezi...
Daca-s usile acelea... DA, vino acasa!

#3
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011
Daca ai posibilitatea de ce nu ? :naughty:

#4
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postbudrom, on 26th May 2012, 10:32, said:

L-ai da Gaudi pt un camp, cu pamant NEGRU?
:)
Depinde si ce lucrezi...
Daca-s usile acelea... DA, vino acasa!
L-as da pe Gaudi pentru linistea de la tara, si da sunt usile si nu numai, poate chiar aduc si-n tara usi...cine stie¿¿¿

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
de ce nu te orientezi in jurul bucurestiului ?

#6
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postpetre69, on 26th May 2012, 10:41, said:

de ce nu te orientezi in jurul bucurestiului ?
Sotia asa spune, dar in galati gasesc asa suprafata de teren cu 4000-5000euro, ceea ce nu ai in bucuresti, sau voi va ganditi la usile alea? pe 7 august vin in tara si plrec pe 26, dar pot veni la bucuresti vreo 2 zile la casa unor prieteni( care au lucrat cu mine aici) poate ne vedem si vorbim

#7
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Dar e totusi Bucuresti!
E o idee buna, a lui Petre.
Daca cauti adanc, ai sanse sa gasesti un teren bun, la un pret normal.

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
1. Lighioanele alea si gradina o sa iti manance absolut tot timpul. Nu e usor deloc sa ai grija de o gospodarie. Cel mai bine e sa te axezi doar pe un singur "domeniu": gaini sau cel mai bine curci (sunt mai rezistente la boli, nu ti le fura uliul, sunt mai mari si hranitoare ca gainile, etc) si o mica gradina. Nu baga lighioane in curte ca Noe in arca (,) ca iti prinzi urechile. Oricum nu o sa fii independent total, o sa trebuiasca sa cumperi in continuare hrana pentru oratanii, nu o sa poti produce tu totul.
2. Incearca sa te apropii mai mult de oras. 20km e o distanta mare care te va incomoda mult la naveta, costuri suplimentare cu combustibilul care nu e ieftin deloc si nici nu da semne de ieftinire din contra, fata se va chinui foarte mult cu naveta la scoala de 2 ori pe zi (eu am facut naveta cativa ani 6km la scoala si iti zic ca mi-a iesit pe nas; desi nu pare, e foarte obositor), etc. Sunt convins ca se pot gasi locuri linistite si mult mai aproape de oras.
3. Nu stiu prin Galati, dar prin orasele din Ro in general e cam lipsa de mesteri si cand spun mesteri ma refer la oameni de calitate si priceputi nu carpaci terminati de bautura si plini de ifose, desi din cate am vazut nici astia nu prea mor de foame. Eu am cautat de m-am spetit un om cu o bormasina sa imi strapunga un perete si m-au refuzat o gramada pentru 10-15 minute de munca si 150-200 roni si nu cred ca din lipsa de clienti. La inceput iti va fi greu dar dupa ce iti faci o imagine pe piata sunt sigur ca vei gasi de lucru in sezonul cald. Trebuie sa iei in considerare ca in Ro vreo 6 luni/an e mult mai frig decat in Spania deci nu se fac mai deloc renovari.
Cat despre vreo afacere cu usi nu stiu sa mearga prea bine. Sunt multi si oricum romanii prefera chinezariile ieftine.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pai uite motive pt bucuresti
-se construieste de cel putin 5 ori mai mult decat in galati
-se gasesc terenuri la 20 km de bucuresti ca sa poti creste ce vrei tu
-aeroport pt vacante aproape
-oamenii care ar aprecia mai mult calitatea fie ca asa vor ei fie ca vor sa arate vecinului ,pt tine nu conteaza ,important e nr de clienti serviti
-daca iesi 20 km din buc pe autostrada constanta ai autostrada la indemana sa ajungi la clienti si legatura destul de rapida cu autostrada ploiesti si autostrada pitesti ,deci alti potentiali clienti
-sau poate te incadrezi in bani pt teren intre bucuresti si ploiesti

#10
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 11:44, said:

Sotia asa spune, dar in galati gasesc asa suprafata de teren cu 4000-5000euro, ceea ce nu ai in bucuresti, sau voi va ganditi la usile alea? pe 7 august vin in tara si plrec pe 26, dar pot veni la bucuresti vreo 2 zile la casa unor prieteni( care au lucrat cu mine aici) poate ne vedem si vorbim
La 20-25 din centural Bucurestiului, gasesti terenuri bunicele, langa o apa, padure, la un pret bun!

Motivul nr 1:
poti sa-i pui lui petre usi, la toate blocurile lui!
:thumbup:

Daca vrei sa si lucrezi in tara... alege numai Bucuresti.

#11
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postpetre69, on 26th May 2012, 11:57, said:

pai uite motive pt bucuresti
-daca iesi 20 km din buc pe autostrada constanta ai autostrada la indemana sa ajungi la clienti si legatura destul de rapida cu autostrada ploiesti si autostrada pitesti ,deci alti potentiali clienti

Pe autostrada nu m-as baza. In curand vor baga taxa si nu va mai fi deloc convenabila naveta. 

Edited by mihai!, 26 May 2012 - 11:23.


#12
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postdan84, on 26th May 2012, 10:51, said:

1. Lighioanele alea si gradina o sa iti manance absolut tot timpul. Nu e usor deloc sa ai grija de o gospodarie. Cel mai bine e sa te axezi doar pe un singur "domeniu": gaini sau cel mai bine curci (sunt mai rezistente la boli, nu ti le fura uliul, sunt mai mari si hranitoare ca gainile, etc) si o mica gradina. Nu baga lighioane in curte ca Noe in arca (,) ca iti prinzi urechile. Oricum nu o sa fii independent total, o sa trebuiasca sa cumperi in continuare hrana pentru oratanii, nu o sa poti produce tu totul.
2. Incearca sa te apropii mai mult de oras. 20km e o distanta mare care te va incomoda mult la naveta, costuri suplimentare cu combustibilul care nu e ieftin deloc si nici nu da semne de ieftinire din contra, fata se va chinui foarte mult cu naveta la scoala de 2 ori pe zi (eu am facut naveta cativa ani 6km la scoala si iti zic ca mi-a iesit pe nas; desi nu pare, e foarte obositor), etc. Sunt convins ca se pot gasi locuri linistite si mult mai aproape de oras.
3. Nu stiu prin Galati, dar prin orasele din Ro in general e cam lipsa de mesteri si cand spun mesteri ma refer la oameni de calitate si priceputi nu carpaci terminati de bautura si plini de ifose, desi din cate am vazut nici astia nu prea mor de foame. Eu am cautat de m-am spetit un om cu o bormasina sa imi strapunga un perete si m-au refuzat o gramada pentru 10-15 minute de munca si 150-200 roni si nu cred ca din lipsa de clienti. La inceput iti va fi greu dar dupa ce iti faci o imagine pe piata sunt sigur ca vei gasi de lucru in sezonul cald. Trebuie sa iei in considerare ca in Ro vreo 6 luni/an e mult mai frig decat in Spania deci nu se fac mai deloc renovari.
Cat despre vreo afacere cu usi nu stiu sa mearga prea bine. Sunt multi si oricum romanii prefera chinezariile ieftine.
Lighioanele alea deja-mi mananca tot timpul( soata si fata). In tinerete am avut prietena o fata din Roman, si tatal ei avea lucru la fabrica de zahar di Roman ca mecanic sau nu mai stiu eu ce-deci ave lucru de zi cu zi si in acelasi timp avea si gradina cu animale intr-un satuc la vreo 10km de roman, si o casuta pe care o facuse el si livada de 5000m2, se trezea la 06.00 se suia in masina si la tara la dat de mancare la animale, udat pe acolo , mers la lucru la fabrica , dupamiaza iar la sat strans oua etc, si avea si mult timp fizic de baut un pahar de vin si-o bere - eu nu am vazut sa-i manance tot timpul un an intreg cat am fost impreuna cu fata aceea, de ce anume trebuie sa-mi manance tot timpul mie??? Avand in vedere ca nu vreau sa traiesc din cultivarea pamantului si din animale ci doar o independenta de piata, iar animalele cred ca pot trai cu ceea ce da gradina, (daca e nevoie cultiv si ceva porumb).Iar cu naveta e relativ usor, aici suntem obisnuiti sa facem multi km pe zi deci nu e un caopat de lume, iar in galati in centru am un apartament, sotia nu cred ca ar trebui sa munceasca deci doar sa duca fata la scoala si sa se ocupe de ale ei( deschide o federatie a spaniolilor di galati ea fiind spaniola)


View Postpetre69, on 26th May 2012, 10:57, said:

pai uite motive pt bucuresti

in toate ai dreptate, poate-mi faci loc pe agenda ta pentru 24-25 august( daca esti in tara), oricum cred ca felul de a munci de aici curat ordonat si cu capul pe umeri, solutiile tehnice , cred ca ar prinde, unde anume caut terenuri pe net pt buc???

Edited by PUERTAS, 26 May 2012 - 11:40.


#13
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
o intrebare...mai exista fabrica unde lucra tatal prietenei tale? daca da, jos palaria pentru tatal ei, daca nu, vei sti ca nu vei mai avea timp de nimic. din experienta proprie nu prea sunt mesteri buni in romania indiferent de distanta de oras, apropierea de oras mai mare le ofera oamenilor posibilitatea unei alegeri, departarea ii face captivi, am renuntat la viata de oras pentru 6 ani, si am revenit in oras pentru ca nu mai rezistam...nu compara viata la tara din vest cu cea din romania...in plus orice hartie mai importanta te fugareste la orasul cel mai apropiat sau la resedinta de judet. o sa-ti enumar cativa dintre factorii care m-au facut sa revin la oras: penele de curent(pot dura si zile si nu prea ai ce face, nu ai apa si altele), penele de internet, mentalitatea oamenilor(esti venetic, iar daca ai vreo afacere, indiferent care iti va fi foarte greu, mereu vei fi privit ca ala care a venit sa ne ia banii, vei avea parte de rautati din partea lor, de asemenea lipsa de educatie ii face pe multi sa te urasca doar pentru faptul ca nu se pricep sa faca lucruri pe care le faci tu)

Edited by partyman, 26 May 2012 - 12:04.


#14
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postpartyman, on 26th May 2012, 11:55, said:

o intrebare...mai exista fabrica unde lucra tatal prietenei tale? daca da, jos palaria pentru tatal ei, daca nu, vei sti ca nu vei mai avea timp de nimic.
Nu inteleg o iota?????????????????????????????????????????????????
Citesc aici pe forum si opiniile celor ce traiesc la casa si sunt impartite multi nu s-ar mai intoarce niciodata la oras si altii din diverse motive da, eu unul nu sunt o fire cu multi prieteni si altele ca sa plang dupa viata sociala etc... mersi, mai astept opinii de la cei ce traiesc la sat si au o mica gospodarie.

#15
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Eu vin in atentia ta cu o problema care, pe cine cel putin, m-ar pune pe ganduri, anume dezvoltarea sociala a familiei in general, iar in special dezvoltarea copilului.

- O sa fie data la gradinita/scoala in oras ? Daca da, o sa faca naveta banuiesc, oare nu e obositor pentru un copil mic ?
- Oare nu e periculos pentru un copil adolescent ? Cand o sa fie la liceu, in ce colectiv se integreaza daca nu poate din cauza timpului si locatiei dupa ore sa stea cu prietenii de la oras, isi formeaza 2 grupuri de prieteni, unii la tara iar altii doar in orele de scoala, la oras ? Nu crezi ca o sa fie marginalizata din cauza asta ? Ei se duc la teatru, se duc la un film, se duc dupa ore mai stiu eu unde, se intalnesc in weekenduri si fac lectiile impreuna, etc. Ea ce o sa faca ?
- Crezi ca grupul de prieteni de la tara nu or sa o traga in jos d.p.d.v al dezvoltarii in societate ?
- Viata la tara in general crezi ca nu o sa-i afecteze dezvoltarea ? Unde-i teatrul, unde-i o opera, unde-i un film, unde-i un mall, unde-i o biblioteca, niste activitati mai actuale, poate vrea sa ia cursuri de karate, de inot, de mai stiu eu ce, o sa fie pe drumuri toata adolescenta ei intre tara si oras ?
- Ai nevoie de o urgenta medicala, spitalele de la tara sunt o gluma, nici nu sunt spitale mai precis, nu ti se pare periculos sa fii la 15-20-25km de oras ?

Aici pot spune multe alte lucruri insa banuiesc ca ai inteles la ce ma refer si ce vreau sa punctez. Daca n-ai fost de mult timp in tara sa stii ca lucrurile s-au conservat perfect in mediul rural, e tot cum le banuiesti din pacate, nimic nu s-a dezvoltat.

#16
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Eu nu m-as intoarce in Romania nici sa-mi dai in cap...mai ales dupa 8 ani petrecuti afara....

#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
@PUERTAS daca zici ca sotia si copilul vor sta la apartament atunci trebuie luat in calcul faptul ca s-ar putea sa nu mai gasesti nimic prin gospodarie.
Zici ca sotia e spanioloaica (?!?) daca da atunci trebuie sa te asiguri ca ii place viata in Romania, altfel e nashpa sa traga de tine sa plecati in tara ei dupa ce ai facut niste investitii.

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postenoxcj, on 26th May 2012, 13:25, said:

Eu nu m-as intoarce in Romania nici sa-mi dai in cap...mai ales dupa 8 ani petrecuti afara....
dar dupa 14 ?  :naughty:

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 12:35, said:

in toate ai dreptate, poate-mi faci loc pe agenda ta pentru 24-25 august( daca esti in tara)
deocamdata nu am nimic in program in perioada aia ,iar daca am ceva in august va fi intre 7-20 august
ziua de nastere  a nevestii 10 si a mea 14 ,si intodeauna plecam undeva cateva zile

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate