Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Vreau la tara (sat)

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 14:15, said:

Sistemul scolar catalan e bun dar de exemplu in anii mei daca aveai o corijenta erai rusinea tuturor aici daca reoeti anul de doua ori fara sa iei nici un examen -nu e nimic, abandonarea scolii e una din cele mai inalte in procente din europa, ficamea are un orar tampit care in tara nu exista-intra la 09.00 si iese la 13.00( poate sa si manance la scoala pe 8 euro) si dupamiaza intre 15.00-17oo, si dupaia teme, si alte cacatisuri. in rest liniste, simplitate-fara traditii.
toate scolile au program dupa cursuri unde raman sa-si faca teme si alte rahaturi
le da mancare si tot ce trebuie

#38
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postpetre69, on 26th May 2012, 17:36, said:

toate scolile au program dupa cursuri unde raman sa-si faca teme si alte rahaturi
le da mancare si tot ce trebuie
din contra pe mine ma bucura ca la 13.00 scapa de la scoala si gata, tu stii ce nasol e sa o duci si aduci de la scoala de doua ori pe zi???

#39
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 18:40, said:

din contra pe mine ma bucura ca la 13.00 scapa de la scoala si gata, tu stii ce nasol e sa o duci si aduci de la scoala de doua ori pe zi???
nu stiu dar banuiesc
-------------------

#40
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
A iesit careva din oras? Ce vi se pare asa medieval traiul la tara? Ai timp liber sambata si duminica sa nu ziceti ca e munca, pentru ca e la tine in curte si e de placere. Mare greutate sa dai boabe la gaini si sa le pui apa. Cu gradina e ceva mai greu pina deprinzi tainele. 20 de km de oras inseamna 10 minute in masina.

Fetita va avea doua grupuri de prieteni, la tara si la oras. 20 de km de oras nu e tara, si aia pleaca in oras la filme si mall-uri. Si daca cei din oras se duc undeva, ce? D-aia exista weekendul! D-aia are telefon sa-l sune pe ta-su sa vina s-o ia. Daca sta la oras si e mai aproe de scoala, ce rezolva? Fuge in statie printre masini, cartiere si alei rau famate.

Edited by scrisit, 26 May 2012 - 17:43.


#41
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View PostCarambool, on 26th May 2012, 17:21, said:

Vezi ca, daca nu ai mentalitatea necesara, te apuca dambaua si cand ingrijesti 200 de m
sunt o persoana lenesa( nu-mi place sa ies la bar cu amicii, nu mai vorbesc de discoteca si alte distractii tip, ma enervez cand merg la moll si vad atata lume stransa gramada si inghesuita) cand e vorba d oras dar cred ca mi-ar place la tara( imi place sa stau retras, eventual sa nu ma deranjeze nimeni, atat timp cat e soata langa mine-nu-mi lipseste nimic.

#42
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postscrisit, on 26th May 2012, 18:43, said:

A iesit careva din oras? Ce vi se pare asa medieval traiul la tara? Ai timp liber sambata si duminica sa nu ziceti ca e munca, pentru ca e la tine in curte si e de placere. Mare greutate sa dai boabe la gaini si sa le pui apa. Cu gradina e ceva mai greu pina deprinzi tainele. 20 de km de oras inseamna 10 minute in masina.

Tu ai iesit? Si daca da, langa ce oras?

#43
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Langa Bucuresti, chiar.

#44
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 18:44, said:

sunt o persoana lenesa( nu-mi place sa ies la bar cu amicii, nu mai vorbesc de discoteca si alte distractii tip, ma enervez cand merg la moll si vad atata lume stransa gramada si inghesuita) cand e vorba d oras dar cred ca mi-ar place la tara( imi place sa stau retras, eventual sa nu ma deranjeze nimeni, atat timp cat e soata langa mine-nu-mi lipseste nimic.
Eu sunt mai putin comod decat tine, cred, insa tare-mi este sila de ingrijitul solului. Imi plac florile, imi plac plantele si gradinile, dar trebuie munca pt ele.

View Postscrisit, on 26th May 2012, 18:45, said:

Langa Bucuresti, chiar.
Asta iarna cat timp ai ramas blocat in casa?
Iti duci copiii la generala din sat?
Faci 10 min pana in Buc?
Vacile si caprele consatenilor pe unde pasc?
Primaria cum administeaza localitatea?

#45
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View PostCarambool, on 26th May 2012, 17:51, said:

Eu sunt mai putin comod decat tine, cred, insa tare-mi este sila de ingrijitul solului. Imi plac florile, imi plac plantele si gradinile, dar trebuie munca pt ele.

cred ca mi-ar place
Asta iarna cat timp ai ramas blocat in casa?
Iti duci copiii la generala din sat?
Faci 10 min pana in Buc?
Vacile si caprele consatenilor pe unde pasc?
Primaria cum administeaza localitatea?
in privinta ramasului blocat in casa si in spanioa ai orase la -20º, care raman blocate de zapezi, iar aici 5cm de zapada si nu mai merge nimic-asta am vazut cu ochii mei. 20km prin zona galatiului se fac repede nu e bucuresti.

#46
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
Unde crezi ca gasesti tu 2.000 -3.000 m2 cu 5.000 euro , nu de alta dar as cumpara si eu ...... ????      

Si crede-ma ca te vei satura de atata munca. Macar acolo castigi cat sa pui deoparte aici muncesc ca sa ai ce sa pui pe masa a 2-a zi.


Aaaa si sa nu uitam. Dupa ce se duc banii ... crezi ca te vei descurca in Romania cu un salariu ?? De munca sigur, mai ales la tara nu ai unde sa o angajezi pe nevasta... si nici tu.

Edited by black1990, 26 May 2012 - 18:07.


#47
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Daca esti nascut si crescut la oras renunta la visul tau. Am visat si eu 10 ani de zile sa ma mut la casa la tara si acum cand sunt in prag de mutare parca as vrea sa renunt si tot aman momentul.Nu am ce face fiindca am investit ~ 46.000 euro fara sa fie la cheie desi am facut absolut totul cu manuta mea. Daca totusi vrei sa te muti la tara incearca sa cumperi mai mult teren si sa faci casa undeva in mijloc, un fel de ranch american, sa nu ai treaba cu vecinii. Zilnic sunt uimit cate probleme sexistentiale si ura poate exista la sat.Am gasit terenuri de 3ha in banii care i-am platit pe 500mp dar initial am crezut ca nu se poate trai in mijlocul campului fiindca nu se poate trage retea electrica, acum am descoperit ca se poate si fara. Daca cumva te hotarasti sa cumperi teren la tara vezi ce lume ai in jur, intra la o bere in carciumele din zona si trage-i de limba.Legat de modul cum iti castigi existenta eu nu cred ca in tara vei reusi sa castigi macar 50% din cat castigi acolo.

#48
andu2008

andu2008

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2008
Este incitanta discutia si nu ma pot abtine sa nu-ti spun de experienta mea :
m-am mutat din Iasi , intr-un sat la 4 km ( fac 15 minute - cu masina proprie -de acasa pina la scoala, serviciu etc, mergind in limita legii ).
am asa cum visezi 1000 mp cu tot cu casa , utilitatile de la oras + aer curat, liniste,vecini din aceasi categorie cu noi ( este o zona de case ridicate de curind si toti lucram in oras, dar ne place gradina, aerul etc de la "tara".
din pacate in afara de flori si ceva legume si fructe ( pomii abia au 3-4 ani de la plantare deci inca nu fructe ) ca sa cresti citeva gaini ( curci ) ai nevoie de cineva sa locuiasca acolo si ziua.
am citiva vecini cu parinti ( bunici) si la care admir gainile sii invidiez pentru oua si carne, dar va veni si rindul lor.
este drept copilul este mare - in an terminal - dar nu l-am auzit sa se plinga de distanta, iar cu prietenii se vede oricind doreste ( avem avantajul unui mijloc de transport in comun - maxitaxi- la fiecare 1/2 ore.
in orice caz, toti cei cu care am discutat dintre vecini sunt la fel ca mine si ca tine ( nu ne omorim cu mall-urile) si satisfactia de a face un gratar in curtea ta, de a te da in balansoar intre copacii tai, de a minca propriile capsune ( ca e sezonul lor ) este mare si zic ca merita.
nu stiu cum este sa practici o meserie manuala dar probabil dupa ce te vei face cunoscut o sa fie usor sa-ti organizezi timpul incit sa poti sa te bucuri de gradina ta.

#49
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 19:00, said:

in privinta ramasului blocat in casa si in spanioa ai orase la -20º, care raman blocate de zapezi, iar aici 5cm de zapada si nu mai merge nimic-asta am vazut cu ochii mei. 20km prin zona galatiului se fac repede nu e bucuresti.
Nu compara clima din Spania cu cea de aici.
Da, ai facut o alegere buna cu zona din jurul Galatiului, daca este sa vii in tara. Atat doar, asigura-te ca vei face ceva aici si ca nu vei regreta pt fiica ta alegerea facuta.

View Postblack1990, on 26th May 2012, 19:04, said:

Unde crezi ca gasesti tu 2.000 -3.000 m2 cu 5.000 euro , nu de alta dar as cumpara si eu ...... ????      

Si crede-ma ca te vei satura de atata munca. Macar acolo castigi cat sa pui deoparte aici muncesc ca sa ai ce sa pui pe masa a 2-a zi.
.
Iti dau eu langa Bucuresti la banii astia. Hai, te fac "latifundiar" intr-o saptamana.

#50
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postblack1990, on 26th May 2012, 18:04, said:

Unde crezi ca gasesti tu 2.000 -3.000 m2 cu 5.000 euro , nu de alta dar as cumpara si eu ...... ????      
---------google-raid galati-imobiliare-vanzari terenuri in afara orasului galati-arunca un ochi
Si crede-ma ca te vei satura de atata munca. Macar acolo castigi cat sa pui deoparte aici muncesc ca sa ai ce sa pui pe masa a 2-a zi.


Aaaa si sa nu uitam. Dupa ce se duc banii ... crezi ca te vei descurca in Romania cu un salariu ?? De munca sigur, mai ales la tara nu ai unde sa o angajezi pe nevasta... si nici tu.
in rest - nu cred ca stii tu ca ma voi satura de munca, aici muncesc 13h pe zi si doar platesc chirii, cand am plecat faceam acelasi lucru si castigam bani buni, acum sunt mai bun in ceea ce fac nu cred sa vina de aici problema

#51
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postrusman, on 26th May 2012, 19:06, said:

Daca esti nascut si crescut la oras renunta la visul tau. Am visat si eu 10 ani de zile sa ma mut la casa la tara si acum cand sunt in prag de mutare parca as vrea sa renunt si tot aman momentul.Nu am ce face fiindca am investit ~ 46.000 euro fara sa fie la cheie desi am facut absolut totul cu manuta mea. Daca totusi vrei sa te muti la tara incearca sa cumperi mai mult teren si sa faci casa undeva in mijloc, un fel de ranch american, sa nu ai treaba cu vecinii. Zilnic sunt uimit cate probleme sexistentiale si ura poate exista la sat.Am gasit terenuri de 3ha in banii care i-am platit pe 500mp dar initial am crezut ca nu se poate trai in mijlocul campului fiindca nu se poate trage retea electrica, acum am descoperit ca se poate si fara. Daca cumva te hotarasti sa cumperi teren la tara vezi ce lume ai in jur, intra la o bere in carciumele din zona si trage-i de limba.Legat de modul cum iti castigi existenta eu nu cred ca in tara vei reusi sa castigi macar 50% din cat castigi acolo.

Am facut eu casa in mijlocul campului, la o distanta de 700 de m de cea mai apropiata locuinta.
S-au facut ulterior case langa mine, s-a mutat mare scula scula iesit la pensie si tot taran este. A umplut curtea de rosii si ceapa, de sperietori de ciorii si clopotei. Un altul si-a adus struti. Apoi, bibilici. Taranul, tot taran moare. Coincidenta sau nu, la origini sunt din aceeasi zona geografica.
Acu, de cateva zile aud si o vaca ragand...
Daca nu intervin autoritatile statului, tot un rahat. Am mai zis, la noi legea trebuie aplicata cu biciul....

Edited by Carambool, 26 May 2012 - 18:24.


#52
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postandu2008, on 26th May 2012, 18:12, said:

Este incitanta discutia si nu ma pot abtine sa nu-ti spun de experienta mea :
m-am mutat din Iasi , intr-un sat la 4 km ( fac 15 minute - cu masina proprie -de acasa pina la scoala, serviciu etc, mergind in limita legii ).
am asa cum visezi 1000 mp cu tot cu casa , utilitatile de la oras + aer curat, liniste,vecini din aceasi categorie cu noi ( este o zona de case ridicate de curind si toti lucram in oras, dar ne place gradina, aerul etc de la "tara".
din pacate in afara de flori si ceva legume si fructe ( pomii abia au 3-4 ani de la plantare deci inca nu fructe ) ca sa cresti citeva gaini ( curci ) ai nevoie de cineva sa locuiasca acolo si ziua.
am citiva vecini cu parinti ( bunici) si la care admir gainile sii invidiez pentru oua si carne, dar va veni si rindul lor.
este drept copilul este mare - in an terminal - dar nu l-am auzit sa se plinga de distanta, iar cu prietenii se vede oricind doreste ( avem avantajul unui mijloc de transport in comun - maxitaxi- la fiecare 1/2 ore.
in orice caz, toti cei cu care am discutat dintre vecini sunt la fel ca mine si ca tine ( nu ne omorim cu mall-urile) si satisfactia de a face un gratar in curtea ta, de a te da in balansoar intre copacii tai, de a minca propriile capsune ( ca e sezonul lor ) este mare si zic ca merita.
nu stiu cum este sa practici o meserie manuala dar probabil dupa ce te vei face cunoscut o sa fie usor sa-ti organizezi timpul incit sa poti sa te bucuri de gradina ta.
tatal unei prietene de-ale mele din tinerete avea casa la tara cu gaini si munca la fabrica la oras, mergea dimineata dadea de mancare la oratanii, la oras la munca si dupamiaza inca o data la casa si apoi la oras, si gainile si curcanii nu aveau nimic de reprosat.
MULTUMESC pt sustinere.

#53
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 12:35, said:

vand in vedere ca nu vreau sa traiesc din cultivarea pamantului si din animale ci doar o independenta de piata, iar animalele cred ca pot trai cu ceea ce da gradina, (daca e nevoie cultiv si ceva porumb).Iar cu naveta e relativ usor, aici suntem obisnuiti sa facem multi km pe zi deci nu e un capat de lume,

Vise. Soselele din Ro nu sunt asa bune ca cele din Spania.  :rolleyes:  Dubleaza timpul de mers pentru circulatia in Ro. :D

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 17:42, said:

interioarele le fac eu, ginerele e instalator de apa, electricitate , gaz, aer conditionat, incalzire cu centrala vine o luna in vacanta si le facem toate ceea ce nu am e experienta in ale gradinaritului-dar se invata.

Care ginere, daca fata are 6 ani ???  :confuzzled:

#54
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
tu zici ca ai deja un apartament in galati ,nu ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate