Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Vreau la tara (sat)

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#73
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View Postscrisit, on 26th May 2012, 22:47, said:

Alexandre, te-ai uitat prea mult la filme.

Cred ca tu te inspiri din filme, din cele americane, acolo unde oamenii din mediul rural majoritar nu se spala-n lighean si nu-si fac nevoile-n buda din lemn din fundul curtii, si, paranoia mea, acolo unde salvarea nu vine dupa 1-2 ore, sau poate nu vine ca e zapada si n-are cum sa ajunga, nici pompierii sau altii.

Nu stiam ca DN5 trece prin Galati, pana mea, tu vorbesti de Bucuresti.

Banii cheltuiti pe carburant trebuie luati in calcul ! Ti-ai facut vreodata calculul ce inseamna sa stai la 20 km de oras ? Daca parcurgi 80km pe zi (2 drumuri) pana la intrarea in oras, intr-un an ai un cost total de vreo 12000 lei (120 milioane vechi, da), la un consum de 7 litri. Asta PANA LA INTRAREA IN ORAS, deci practic ce te costa pe tine luxul de a sta la tara, restul transportului in oras, alti bani, alta treaba. Rezulta ca platesti pe carburant 1000 lei/lunar !. Ce parere ai, la un salariu mediu de 1500 lei de caciula, venit total pe familie de 3000 lei (1500 sotia, 1500 tu), iti permiti sa dai 33% din el pe carburant ?

Hmmmm... Sa vezi cum se apuca ala micu de muls vaca pe la vecini daca vrea bani doar sa ajunga in oras, fara sa mai cheltuie si pe-acolo ceva.

#74
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 17:42, said:

vreo 45.000 euro, 5000 terenul, 25.000 casuta acoperita cu ferestre si alte alea, nu uita ca lucrez u lemn aici si pot sa-mi controlez santierul si sa si particip activ la constructie cu tot ce e necesar-sculele necesare, masina de carat materialul, forta de munca etc, interioarele le fac eu, ginerele e instalator de apa, electricitate , gaz, aer conditionat, incalzire cu centrala vine o luna in vacanta si le facem toate ceea ce nu am e experienta in ale gradinaritului-dar se invata.

Nu sunt foarte multi bani, dar macar sunt ceva. Ok, am lamurit ceva macar.
Din ce zona sunt rudele tale ? Dar ale sotiei ?

Hai ca o luam asa din aproape in aproape, ca sincer numai discursuri demoralizatoare gasesti de la colegii nostri !  :peacefingers:

Eu sincer incurajez astfel de actiuni, numai ca trebuie facute cu cap, si organizare, oricum viata in Spania nu mi se pare cu nimic mai buna decat aici, cu o situatie cat de cat (in Spania ca imigrant).

Deci, respunde daca se poate la intrebarea privind zona ! :rolleyes:

View PostCarambool, on 26th May 2012, 20:06, said:

Asa cum am sesizat si eu si altui, problema-i ca si "tara" in Romania este locuita! :D

Da, dar totusi ceva constructiv poti spune si tu !? Stim ca este greu, mai peste tot, dar solutii, solutii ai si tu ? Ca de vaicareli suntem buni !



View Postenoxcj, on 26th May 2012, 20:13, said:

Dar de ce nu faci toate astea acolo, la tine in Spania?  :huh: Repet, nu m-as intoarce acasa pentru nimic. Nu cunosc prea bine legislatia, nu ai voie sa cumperi acolo? Sau dumneata vrei neaparat in Romania?

Ce sa cumperi in Spania cu 45.000 euro, o garsoniera sau apartament conf2 in periferie ? Daca le poti lua si p-alea !
Cand aici cu aceeasi suma iti poti face o gospodarie chiar reusita !

Da chiar tara asta a noastra, plina de bogatii, natura, si chiar in dezvoltare, nu se poate compara cu stepa iberica plina da infumurati latino-macho prea plini de datorii si somaj ?


View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 21:38, said:

iar la treaba cu scula le cereai si tu 5 lei chirie si 500 garantie.

Exact, sau le dadeai un sut in dos de nu se vedeau !

Sudest, am impresia ca esti prea bun cu ei, in general, exista anumite categorii de oameni cu care nu te poti intelege decat cu "biciul", asa sunt ei croiti si nai ce le face.
Oricum generatiile se schimba, greu ce-i drept, dar in general in bine.

#75
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012
Am spus destule lucruri de bagat la cap. Atentie, nu am zis niciodata nu te muta la tara. Citeste toate posturile de faci asemenea afirmatie. Va purtati ca aia de pe aria SL, unde sunt toti experti in sex, insa au vazut pi..a (prima) anul trecut. Nu am pretentia ca detin adevarul, insa pot sa va spun urmatoarele; clar, pentru cine nu-i obisnuit, crescut la tara sau are maxima disponibilitate, nu-i de mutat la tara. Spun asta in cunostinta de cauza si anume:
-Sunt crescut in oras, la casa, cu asfalt, trotuar, apa curenta, canalizare, baie-n casa. Gradinita, sc generala, liceu, spital, biblioteca, discoteci, teatru etc.
-proletar din tata-n fiu... ( pe mine ma excita mirosul de vaselina, nu sa " aud cum creste porumbul")
-apoi mutat in bucuresti, facultate, serviciu.
-de vreo 6-7 ani mutat la tara- 24 de km de pct 0 al capitalei.
...
-Abia acum am canalizare, ce s-a infundat cu ploile astea. Nu m-am legat la ea si bine am facut- am sistem de fose performant; vreo 15 ani functioneza fara nici o interventie sau curatire, desfundare, golire.
-apa curenta de la reteaua urbana canci, urmeaza
-gaze, urmeaza
- asfalt, la sf. Asteapta (am cunoscut noroiul dupa 35 de ani... Nu stiam ce-i ala)
- transport in comun, canci... Aaa da, exista maxi taxi, 3 km pana acolo, 10-lei dus-intors Bucuresti.
-sa va mai zic de reteaua electrica, care-i varza?! Sau de idiotii de functionari publici ce sunt in zonele astea limitrofe capitalei?


Insa, cea mai mare problema sunt "concetatenii", care nu-s nici tarani, nici oraseni. Sunt vai de curul lor.

Mie sa-mi vorbeasca ala care chiar locuieste langa un mare oras, este persoana activa din pct de vedere profesional, a construit de la zero cu toate aprobarile luate ( inclusiv autorizatia de constructie), a prins vreo 2 ierni si poate sa dea un raspuns corect.
Eu, doresc sa ma mut din tara, cand ma retrag din activitate, asa-zis " la pensie".

Da, toti cainii maidanezi (si pisicile) sunt mutati la periferie de cei cu "suflet mare". Asa ca, nu puteti face alergarea de dimineata sau bicicleta. Ei, eu sunt obisbuit ca de pe la 16 ani sa alerg vreo 2 km la prima ora. Cum m-am mutat la tara, m-am ingrasat vreo 10 kile. Paradoxal, nu?.

Edited by Carambool, 26 May 2012 - 23:26.


#76
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Personal nu prea prefer casele de langa marile orase, inghesuite, si cu conditii ca la tara.

Tocmai tu o spui pana la urma, ai ales fosa in detrimentul canalizarii infundate, deci se pare ca mai exista si solutii. Crezi ca daca stai intr-o cuitede beton in care te bate soarele si toba de esapament este mai bine ?

Peste tot sunt plusuri si minusuri ! Depinde cum jongalm cu ele, insa !

#77
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Posttavktm, on 27th May 2012, 00:10, said:

Personal nu prea prefer casele de langa marile orase, inghesuite, si cu conditii ca la tara.

Tocmai tu o spui pana la urma, ai ales fosa in detrimentul canalizarii infundate, deci se pare ca mai exista si solutii. Crezi ca daca stai intr-o cuitede beton in care te bate soarele si toba de esapament este mai bine ?

Peste tot sunt plusuri si minusuri ! Depinde cum jongalm cu ele, insa !


Mai omule, am gradina botanica in curte... Si vreo 750 de mp. Eu zic ca este suficient.
Eu, in curtea mea, sunt cel mai fericit om; insa ce sa-i fac vecinei care-desi a fost vreo 30 de ani sefa unei respectabile institutii- asculta tot antena satelor cu muzica populara la maxim si pune in gradina ceapa si rosii. Mentalitatea aia de om cu "baie-n casa" se obtine in generatii. Apoi, cand ies pe drum, ma apuca groaza si nu-i saptamana sa nu mai dau de cate o surpriza; gauri in drum, blocat, o alta bariera instalata de vecinii mei care cred ca sunt smecheri de stau" in cartier".
Cunosc persoane bastinase, care si-au vandut terenuruile de au ridicat case cu etaj, cu bai si wc si care au buda-n curte si tot acolo isi fac nevoile. Bine, eu ii ironizez in stilul meu, ei raspund nonsalant" cum sa-mi fac nevoile in casa?!"

#78
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View PostCarambool, on 27th May 2012, 00:21, said:

Mai omule, am gradina botanica in curte... Si vreo 750 de mp. Eu zic ca este suficient.
Eu, in curtea mea, sunt cel mai fericit om; insa ce sa-i fac vecinei care-desi a fost vreo 30 de ani sefa unei respectabile institutii- asculta tot antena satelor cu muzica populara la maxim si pune in gradina ceapa si rosii. Mentalitatea aia de om cu "baie-n casa" se obtine in generatii. Apoi, cand ies pe drum, ma apuca groaza si nu-i saptamana sa nu mai dau de cate o surpriza; gauri in drum, blocat, o alta bariera instalata de vecinii mei care cred ca sunt smecheri de stau" in cartier".
Cunosc persoane bastinase, care si-au vandut terenuruile de au ridicat case cu etaj, cu bai si wc si care au buda-n curte si tot acolo isi fac nevoile. Bine, eu ii ironizez in stilul meu, ei raspund nonsalant" cum sa-mi fac nevoile in casa?!"
Nu inteleg un lucru...;tu vrei sa spui ca-i rau sa cultivi legume si sa cresti animale in gospodaria de la tara (evident, in conditii igienice)?
Atunci eu sunt mai taran ca taranii bastinasi, pt. ca am legume (de toate), afara sau in solar, gaini, curci, gaste, capre, caini, motan.E drept si ca spatiul imi permite (7400mp).Am si o gramada de anexe construite.
Dar am si locul meu de relaxare, cu gratar si urmeaza un iaz.Am si multa vegetatie ornamentala (liliac, soc, nalbe...)
Despre muzica data tare...te aprob 100%.Am si eu o vecina care pana acu' suferea de lipsa si ma innebunea cu manele de jale, acum si-a gasit si baga de-alea de fericire.Ma trezesc uneori fredonand in gand...desi urasc genul... :lol:
App. de educatie.Ma intreaba fiica-mea cea mica, ce-i face cocosul gainii, cand se urca pe ea.I-am spus ca "o iubeste".
Evident ca stia raspunsul si mi-a spus: " Ba nu tati, o f...te ca sa faca oua...ca asa mi-a spus "X" prietena".
Ma cam ia cu tremurat cand ma gandesc la viitor.

Edited by sudest_om, 27 May 2012 - 09:44.


#79
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Posttavktm, on 26th May 2012, 22:38, said:

Nu sunt foarte multi bani, dar macar sunt ceva. Ok, am lamurit ceva macar.
Din ce zona sunt rudele tale ? Dar ale sotiei ?

Hai ca o luam asa din aproape in aproape, ca sincer numai discursuri demoralizatoare gasesti de la colegii nostri !  :peacefingers:

Eu sincer incurajez astfel de actiuni, numai ca trebuie facute cu cap, si organizare, oricum viata in Spania nu mi se pare cu nimic mai buna decat aici, cu o situatie cat de cat (in Spania ca imigrant).

Deci, respunde daca se poate la intrebarea privind zona ! :rolleyes:

------------sunt din galati, si sotia e din zaragosa spain

Da, dar totusi ceva constructiv poti spune si tu !? Stim ca este greu, mai peste tot, dar solutii, solutii ai si tu ? Ca de vaicareli suntem buni !





Ce sa cumperi in Spania cu 45.000 euro, o garsoniera sau apartament conf2 in periferie ? Daca le poti lua si p-alea !
-------------------------------------aici cu 45.000 poti sa-ti faci doar datorii,  la bloc un ap.mai de doamne-ajuta un etaj4 fara lift e 100000-120000 si asta fara amenajare deci ipoteca pe multi ani-nici gand. :nonobad:
Cand aici cu aceeasi suma iti poti face o gospodarie chiar reusita ! :thumbup:

Da chiar tara asta a noastra, plina de bogatii, natura, si chiar in dezvoltare, nu se poate compara cu stepa iberica plina da infumurati latino-macho prea plini de datorii si somaj ?




Exact, sau le dadeai un sut in dos de nu se vedeau !

Sudest, am impresia ca esti prea bun cu ei, in general, exista anumite categorii de oameni cu care nu te poti intelege decat cu "biciul", asa sunt ei croiti si nai ce le face.
Oricum generatiile se schimba, greu ce-i drept, dar in general in bine.

Edited by PUERTAS, 27 May 2012 - 10:37.


#80
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,715
  • Înscris: 30.07.2003
Legat de una din dilemele initiale:
Ai mei au o gradina de ~1500 mp de unde-si scot ceva legume (rosii, ardei, castraveti, vinete, ceapa, usturoi, morcov, albituri pentru ciorba, fasole, mazare, naut), o parte din cartofii necesari peste an, sfecla, dovleci, hrean, o parte din porumbul necesar peste an, ceva fructe, popcorn si 200 litri de vin.
Alaturi mai au un porc si vreo 100 gaini.

Porumbul din gradina nu-i suficient pentru pasari si porc, cumpara destul de frecvent tarate. Cred ca mai cumpara si ceva grane uneori.

Deci pentru hrana animalelor o sa mai ai ceva bani de dat, dar nu multi, ai mei se descurca din pensii.

Ca sa depinzi cat mai putin de piata o sa trebuiasca sa-ti faci sera/solar. Ceva in plus de munca, dar e placut. Anul asta am facut si eu unul foarte mic si mai mult de dragul lui am batut 300 km pana acasa in WEuri, ca sa mai ajut la treaba.

#81
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Posttil, on 27th May 2012, 15:55, said:

Deci pentru hrana animalelor o sa mai ai ceva bani de dat, dar nu multi, ai mei se descurca din pensii.

Ceva in plus de munca, dar e placut.


#82
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@PUERTAS

Ce am inteles eu din acest topic

- ai un mare avantaj ai scule si cunosti meserie, la sat e un mare atuu.
- conditii poti sa iti faci ca la oras sa te c....i in casa cand vrei tu.
- din ce am inteles ai rude si pe aci in romania, nu esti chiar venetic

Sfatul meu e sa mergi prin sat asa pe carciuma / prieteni sa ii interbi in ce stadiu se afla treburile pe acolo, ce avantaje poti sa ai ce probleme pot aparea.  Avantaje si dezanatajele difera de la un sat la altul de la o regiune la alta.

Eu m-am nascut si am copilarit la tara langa bucuresti, acum stau in bucuresti si avem o casa la curte in Pestera, Constanta.

Ce avantaje sunt acum la tara, ex Pestera
- exista apa curenta in Sat, dar nu canalizare, avem internet prin cablu, avem TV prin cablu. strazile sunt pietrute, exiata maxi - taxi, oras aproape la 15 Km aprox.
- alte lucruri de lucat in calcul, la tara casa si  curtea mai mare , mai multe cheltuieli de intretinut, Important ce vecini ai, se fura mai usor bunuri din curte.
Ceea ce cred ca e cel mai important sa vrei si sa iti placa la tara.
In alte localitati (sa nu zic sate ) nu exista unele din avantajele de mai sus sau nici una din ele mentionate.
Eventuale probleme, daca e sa faci o treaba (schimbat priza, montat fainta, gresie, parchet, montat hota .... ) prin sat, sau comunele apropiate banii ii primesti la pensie sau eventual beneficiarul negociaza ca de ii ceri prea mult pe munca prestata, eventual te plateste in natura, vezi aici primesti malai, faina, oua, branza.

De munca in ce anume scriai ca te pricepi se gaseste tot pe langa orase sau chiar in orase, cum se zice "o lucrare" de un apartament ceva sau altceva in domeniu.

Meseriasi greu mai gasesti care sa aibe experienta si sa fii multumit de cum lucreaza, din experineta zic anul trecut am schimbat vreo 2 meseriasi pentru o lucrare in apartament.

Tot ce am scris e mai sus e parerea mea, ce am observat ca incep sa se schimbe si aici in romania lucrurile incet dar nu peste tot.

Edited by request, 27 May 2012 - 23:34.


#83
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostPUERTAS, on 26th May 2012, 12:35, said:

Iar cu naveta e relativ usor, aici suntem obisnuiti sa facem multi km pe zi deci nu e un caopat de lume, iar in galati in centru am un apartament, sotia nu cred ca ar trebui sa munceasca deci doar sa duca fata la scoala si sa se ocupe de ale ei (deschide o federatie a spaniolilor din galati ea fiind spaniola)
Ai vorbit cu sotia si este de acord sa se mute in Romania? A locuit macar 6 luni in Romania, departe de Spania? Ai trait la tara?
Problemele "vin" de unde te astepti mai putin sa apara. Sotia poate sa ofere lectii de spaniola contra cost celor care doresc sa invete.

Edited by poadol, 28 May 2012 - 02:19.


#84
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postrequest, on 27th May 2012, 23:25, said:

15km de galati nu e departe, aici stau tot asa , practic de lucru o sa am nu doar la sat ci majoritar la oras.

View Postpoadol, on 28th May 2012, 02:17, said:

Ai vorbit cu sotia si este de acord sa se mute in Romania? A locuit macar 6 luni in Romania, departe de Spania? Ai trait la tara?
Problemele "vin" de unde te astepti mai putin sa apara. Sotia poate sa ofere lectii de spaniola contra cost celor care doresc sa invete.
a locuit in total mai mult de 6 luni, cu dat lectii de spañola nu cred.Dar e o optiune.

#85
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ma mut si eu la tara peste vreo 10 ani...aka atunci cand va avea copilul 18 ani (si incepe sa isi vada de viata lui), pana atunci NU! argumentul principal e ca devii sclavul copilului (dus-adus de la scoala, dus-adus la alte activitati extrascolare) sau il faci pe el sclavul unei navete ne-necesare.

"la tara la mine" inseama la 14 km de oras, pe un drum european. in mod normal e o distanta de strabatut in 10 min si asa se intampla in zilele bune...care-s rare, ca in rest: primavara si vara sunt niste cratere in asfalt de iti rupi masina, daca ploua torentialse inunda prima banda si se stranguleaza traficul, iarna se face deszapezire in doru' lelii, pe acelasi drum circula cu nonsalalta carute si biciclisti beti de la primele ore ale diminetii!

#86
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
Inca e ok sa te muti la tara in Ro, dar cu 2-3000 mp nu te menti , iti trebuie minim 5-6 ha - e drept ca si cheltuielile sunt scazute la tara, vara practic te costa doar curentul si daca iti pui panouri solare pentru apa, platesti doar 50-100 lei/luna :coolspeak:
Apropos de copil, vezi ca satul respectiv sa aiba o scoala cat de cat si sa existe si un liceu in zona (max 1 km), la facultate poate face naveta dar sa nu inceapa din scoala ca e stresant pentru copil ; mai vezi la tv pe amaratii aia care fac 6 km pana la scoala prin zapada....
Daca satul e pe DN vei avea acces mai rapid la oras (strazi principale evident) decat daca stai pe o straduta in acel oras; caz clasic, eu din Lehliu am facut 45 min pana la SPit. Pantelimon iarna, iar o ruda din Bucuresti nu si-a putut scoate masina din zapada si gheata aruncata de pe strada pe masini de plugul domnului Oprescu. Faptul ca in orase se circula mai bine iarna ca la tara sau pe sosele e un mit total absurd;
Oricum poti combina o mica afacere in sat cu un serviciu stabil in oras, asa practic vei avea maxim din nivelul de trai posibil in Ro in conditii legale  :coolspeak:

#87
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bre ,da multi pesimisti pe acilea
ce vi se pare voua ca e un dezastru sa te muti in tara ?
omul are deja un apartament in oras
are si ceva bani ca sa puna casa in picioare
are scule
are o masina ,doua  
cunoaste o meserie
care e marea problema ?
ok vine aici ,incearca ,si daca nu merge peste cativa ani pleaca inapoi in spania ca doar nu pleaca pe luna
ce mare acomodare iti trebuie tie ca roman care stii ce si de unde ai venit
cand ii aud pe unii care au fost plecati cativa anisori ca mama ,vai de mine nu ma pot acomoda si alte alea ----zii sa moara mata ca parca te-ai nascut in rai si te muti in iad---basini ieftine
iar sotia poate preda in limba spaniola ,poate face traduceri,poate colabora cu o firma ceva de prin spania ,poate cine stie ce
copilul va invata limba ca doar nu e chineza
------------------
multi nu vad esenta
de ce vrea sa se mute omul asta in romania ?
pai e simplu
acolo tot ce produce se duce pe chirii
aici tot ce va produce (chiar daca mai putin -dar niciodata nu se stie-) poate sa ii salveze sau sa-i bage in vacante sau sa-si cumpere gaini
care e problema ,nici una ?
omul sta sub acoperisul casei lui unde nimeni nu-l da afara
nu are de munca ,taie gatul gainii
vrea liniste ca doar a zis ca e o persoana mai retrasa
20 km de oras -iar ,care e problema ?
vine zapada -iar ,care e problema ? taie gatul gaini si trece saptamana pana se topeste zapada


View Postbanat, on 28th May 2012, 11:33, said:

Inca e ok sa te muti la tara in Ro, dar cu 2-3000 mp nu te menti , iti trebuie minim 5-6 ha
nu are ce face cu atata
pt 2 gaini si 3 rosii ii ajunge 2-4 mii mp

#88
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,715
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpetre69, on 28th May 2012, 12:12, said:

"ce barbar", ar zice multi :D

Asa-i pentru un gospodar care are alta ocupatie principala decat agricultura, nu trebuie mai mult de juma de hectar. Daca are mai mult, f bine, dar trebuie sa-l dea cuiva sa-i faca lucrarile.
Ca doar nu vrea sa traiasca doar de pe urma pamantului.

Bun sfat asta cu studiatul locului, mers prin sat, prin carciumi etc.
Acolo poti sa afli si ceva oferte interesante, nu doar ce e publicat pe net.
Anunturi interesante gasesti de exemplu la postul local de cablu TV. Exemplu la mine in oraselul de 5000 locuitori: casa cu gradina de 4000mp in care are si vie si pomi, oferita la vreo 11000 E.
Bine, era si altul care vroia 50000 E pe alta casa, cam aceeasi configuratie (casa veche, 4000mp, livada, vie, gradina), ca avea omul poarta la soseaua europeana.

#89
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postanknic, on 28th May 2012, 09:06, said:

sau il faci pe el sclavul unei navete ne-necesare.
Deci sa stabilim o data pt totdeauna--- IN SPANIA NU EXISTA NOTIUNEA DE NAVETA-NU AU NICI UN CUVANT ( CARE SA_L STIU EU) CARE SA DEFINEASCA DEPLASAREA PT A MERGE LA MUNCA_E SIMPLU __AICI MERGI LA MUNCA SI ATAT.Eu am destul de des lucrari la 30-40km de unde stau si nu ma traumatizeaza, acum de exemplu lucrez la 9km si de dimineata pana acum am facut drumul de 4 ori. Ficamea a crescut cu curu-n masina si nici ea nu stie ce e aia naveta si cred ca nici nu ar intelege , nici ea si nici un spañol sanatos la cap, amm cunoscuti care fac cate 120km pe zi dus intors.DECI TERMINATI CU PROSTIILE.


View Posttil, on 28th May 2012, 12:35, said:

Asa-i pentru un gospodar care are alta ocupatie principala decat agricultura, nu trebuie mai mult de juma de hectar. Daca are mai mult, f bine, dar trebuie sa-l dea cuiva sa-i faca lucrarile. :peacefingers:
Ca doar nu vrea sa traiasca doar de pe urma pamantului. :kisstogether: :thumbup:


#90
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
@PUERTAS

- ce te-a determinat sa pleci din tara, ce ai sperat sa gasesti in strainatate ?
- cum ai reusit sa economisesti 45.000,00 €?

- de ce te intereseaza parerea forumistilor in legatura cu convingerile si deciziile tale?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate