Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare notebook

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010

View Postadishor, on 26th May 2012, 17:16, said:

Totusi cred ca o sa aleg dintre un DELL XPS si un ASUS N55 sau N56 daca apare in aprox. 2 saptamani. Imi inspira mai multa incredere.
As vrea sa le vad live inainte sa cumpar dar n-am idee unde le-as gasi. La Altex/Flanco/Domo am sanse sa le gasesc?


Cam mici sanse sa le gasesti. De exmplu poti sa comanzi de la emag si daca nu esti multumit il trimiti inapoi(in max 30 zile de la achizitionare,pe banii lor) si iti dau banii inapoi suma integrala sau alte produse. Aceeasi idee si la pcgarage, doar ca e pe 15zile, si nustiu de costu de retur.

#20
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010

View Postadishor, on 26th May 2012, 17:16, said:

Totusi cred ca o sa aleg dintre un DELL XPS si un ASUS N55 sau N56 daca apare in aprox. 2 saptamani. Imi inspira mai multa incredere.
As vrea sa le vad live inainte sa cumpar dar n-am idee unde le-as gasi. La Altex/Flanco/Domo am sanse sa le gasesc?

Asus N55 l-am vazut expus la Media Galaxy(Constanta), in rest, nici-un magazin de profil din Constanta nu-l mai avea expus(aveau in schimb N53).

In ceea ce priveste returnarea produselor - strict legal si in afara oricaror politici agreate de magazinele online, returnarea unui produs se face in termen de 10 zile lucratoare de la primirea produsului prin  notificare in scris comerciantului ca renunta la comanda, fara penalitati si fara invocarea unui motiv(Ordonanta 130/31.08.2000 cu modificarile si completarile ulterioare).
Asta este valabil doar pentru persoanele fizice care au achizitionat produsul prin curier. Pentru persoanele juridice termenul este de 48h.  Cheltuielile de returnare si a comisioanelor bancare sunt suportate de cumparator.

#21
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010

View PostSelsin, on 26th May 2012, 19:49, said:

Asus N55 l-am vazut expus la Media Galaxy(Constanta), in rest, nici-un magazin de profil din Constanta nu-l mai avea expus(aveau in schimb N53).

In ceea ce priveste returnarea produselor - strict legal si in afara oricaror politici agreate de magazinele online, returnarea unui produs se face in termen de 10 zile lucratoare de la primirea produsului prin  notificare in scris comerciantului ca renunta la comanda, fara penalitati si fara invocarea unui motiv(Ordonanta 130/31.08.2000 cu modificarile si completarile ulterioare).
Asta este valabil doar pentru persoanele fizice care au achizitionat produsul prin curier. Pentru persoanele juridice termenul este de 48h.  Cheltuielile de returnare si a comisioanelor bancare sunt suportate de cumparator.

Ultima actualizare este facuta de catre Emag in 9.05.2012, si este valabila pt 30zile si pe cheltuiala clientului.

#22
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Emag au 30 zile, Oktal au 30 zile doar la laptopuri.

#23
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
zbarciog, sunt de acord insa eu am facut precizarea strict din punct de vedere al legislatiei in vigoare iar din moment ce magazinele online respecta legislatia, acestea pot sa-si creeze orice politica interna peste cea prevazuta prin dispozitii legale pentru a-si imbunatati marketingul.
Ideea e ca, indiferent de ceea ce spune comerciantul, cumparatorul online este protejat prin lege, dupa aceea daca vrea el sa te atraga printr-o politica de marketing favorabila cumparatorului e o alta discutie. Sunt magazine online care respecta strict legislatia in vigoare neoferind nimic in plus in ceea ce priveste returnarea produselor achizitionate online si livrate prin curier.

Eu am achizitionat de la emag o imprimanta laser care nu avea instructiunile de utilizare si in lb. romana desi legislatia prevede expres acest lucru. Poate ca nu e un capat de tara dar mie mi-a dat de inteles ca nu exista seriozitate si respect pentru cumparator. Spun asta deoarece am vazut aceeasi imprimanta la un magazin cu achizitionare directa iar instructiunile de utilizare in lb. romana au fost tiparite separat de magazinul care comercializa respectiva imprimanta deoarece producatorul nu prevazuse instructiuni si in lb. romana.

Edited by Selsin, 26 May 2012 - 20:30.


#24
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
Am vazut pe emag laptopuri resigilate cu reduceri mari si defectul ar fi "ambalaj original deschis". Stie cineva ce inseamna exact asta? Sunt produse returnate de cumparatori?

#25
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Da.

#26
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 23.05.2010

View Postadishor, on 27th May 2012, 15:39, said:

Am vazut pe emag laptopuri resigilate cu reduceri mari si defectul ar fi "ambalaj original deschis". Stie cineva ce inseamna exact asta? Sunt produse returnate de cumparatori?
Cineva a cumparat laptopul, probabil cu un defect, l-a trimis inapoi, avand posibilitatea primirii banilor inapoi sau schimbarea produsului si cei de la emag l-au reparat si l-au pus in vanzare.

#27
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
Parea tentant. Sunt si cu reducere de 24%.

#28
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010

View Postadishor, on 27th May 2012, 19:39, said:

Am vazut pe emag laptopuri resigilate cu reduceri mari si defectul ar fi "ambalaj original deschis". Stie cineva ce inseamna exact asta? Sunt produse returnate de cumparatori?
In general au fost cumparate, si clientii au avut defectiuni(si au vrut alt produs) sau nu s-au ridicat la asteptarile lor, si au fost returnate.
Poti incerca sa iti iei unu si tu, iar daca nu iti convine il trimit inapoi, de preferat ar fi sa ai un showroom in orasu tau ca sa scapi de taxa de curier la returnare.

#29
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
Nu ma complic. O sa iau unul nou.
De asta ce parere aveti? Vad ca se vinde bine ca nu este pe stoc nici la pcgarage nici la emag.
http://www.pcgarage....ce-gt-630m-2gb/

#30
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010
http://www.pcgarage....610m-2gb-brown/
Ce zici? Asta il am eu de 2 zile si e bun :). Mai ales chestia cu carcasa rece tot timpul.

#31
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004

View Postdorurad, on 27th May 2012, 20:30, said:

http://www.pcgarage....610m-2gb-brown/
Ce zici? Asta il am eu de 2 zile si e bun :). Mai ales chestia cu carcasa rece tot timpul.
E ok dar parca placa video e cam slaba. Macar un 630m mi-ar place.

#32
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010

View Postadishor, on 27th May 2012, 20:22, said:

Nu ma complic. O sa iau unul nou.
De asta ce parere aveti? Vad ca se vinde bine ca nu este pe stoc nici la pcgarage nici la emag.
http://www.pcgarage....ce-gt-630m-2gb/

E ok. Procesor ivy, si o placa video buna. Placa integrata iti va duce fara nici o problema FullHD, iar cand este nevoie de o putere mai mare de calcul va trece pe nvidia.

#33
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Gofrce 610M este,daca cei de la notebookcheck au dreptate,intre 520M si 520MX.Ma intreb daca ea are vreun rol in sine,hd3000 e totusi destul de potenta in multe cazuri.

#34
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Nu va trece pe dedicata decat in jocuri care cer resurse-garantat.

Edited by Selsin, 27 May 2012 - 22:57.


#35
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010

View PostSelsin, on 27th May 2012, 23:57, said:

Nu va trece pe dedicata decat in jocuri care cer resurse-garantat.

partea buna, cand ai nevoie sa fie econom, sau doar ca vrei tu, poti sa setezi sa ruleze numai pe cea integrata sau cea dedicata :)

#36
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Postadishor, on 26th May 2012, 17:16, said:

Totusi cred ca o sa aleg dintre un DELL XPS si un ASUS N55 sau N56 daca apare in aprox. 2 saptamani. Imi inspira mai multa incredere.
As vrea sa le vad live inainte sa cumpar dar n-am idee unde le-as gasi. La Altex/Flanco/Domo am sanse sa le gasesc?
Sunt mai reusit XPS-urile ca si constructie, design decat seria N55 de la Asus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate