Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Recomandare notebook

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
Salutare.
Ma gandesc sa-mi cumpar un laptop in urmatoarele 2-3 saptamani. Bugetul e de aprox. 3500 lei.
Problema e ca mi s-a pus pata pe un ssd, deci as vrea un laptop cu 2 locuri pt. hdd sa pot sa adaug si un ssd.
Aveti ceva recomandari?
Nu o sa fie folosit pt. jocuri decat foarte putin dar vreau totusi o placa video buna care sa duca filme fullhd perfect pentru ca-l voi mai conecta la plasma.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mai asteapta putin,poate apar si la noi laptopurile cu AMD trinity la un pret acceptabil si o gama mai diversificata,din ce arata reviewurile,AMD chiar au dat lovitura cu noua platforma.

#3
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Poate cu Trinity mai scad preturile la Ivy-uri si tot merita asteptarea :D.

#4
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010
daca poti face un mic efort pana la suma de 3800 asta este cea mai buna alegere Laptop   Duce maxim 16Gb ram, procesor  i7, iar hdd de 750Gb la 7200rot/min.    Se micsca foarte bine si in gaming. (are un prieten)

#5
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Pe principiul asta isi ia ceva mai bun chiar, cu 8GB RAM (arhisuficient acum, maxim 16GB), 17", 1600x900, i7 3rd gen, GT 640M(mai buna decat 630M cu destul) - atat ca are HDD mai incet, dar POATE, fiind de 17", suporta 2 (nu stiu asta).
Sau http://www.pcgarage....ce-gt-630m-2gb/ - mai bun decat ASUS-ul de mai sus, mai ieftin (cu destul), i7 3rd gen, HDD 7200RPM; cu inca 100 lei mai pune 4GB RAM si tot e mai ok.

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011

View Postxeleron, on 23rd May 2012, 22:20, said:

Mai asteapta putin,poate apar si la noi laptopurile cu AMD trinity la un pret acceptabil si o gama mai diversificata,din ce arata reviewurile,AMD chiar au dat lovitura cu noua platforma.
O mare porcarie...procesoarele sunt slabe rau.

Merita bani Asus-ul recomandat de priderzaur.

#7
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010

View Postpriderzaur, on 23rd May 2012, 23:36, said:

Pe principiul asta isi ia ceva mai bun chiar, cu 8GB RAM (arhisuficient acum, maxim 16GB), 17", 1600x900, i7 3rd gen, GT 640M(mai buna decat 630M cu destul) - atat ca are HDD mai incet, dar POATE, fiind de 17", suporta 2 (nu stiu asta).
Sau http://www.pcgarage....ce-gt-630m-2gb/ - mai bun decat ASUS-ul de mai sus, mai ieftin (cu destul), i7 3rd gen, HDD 7200RPM; cu inca 100 lei mai pune 4GB RAM si tot e mai ok.

Placile video sunt la fel, 8Gb sunt putini(pt mine-depinde la ce il folosesti) iar pt un user normal 4Gb is suficienti, procesorul o fi poate putin mai rapid, dar nesimtit in aplicatii folosite zi de zi, iar daca vrei sa il cari cu tine, un laptop de 17" este cam greu de manipulat. Avantaj mare ai la pret.

Zicea ca are nevoie de un laptop in principal pt FULLHD, unde merge si un amarat de i3 2nd generation si HD3000(placa video integarata), si gasesti undeva in jurul pretului de 1800.
Pt gaming iti recomand un desktop.



EDIT: @priderzaur :  Recunosc ca sunt obosit, dar si laptopul pus de tine tot Nvidia GT630m are !!! :)

Edited by zbarciog, 23 May 2012 - 23:57.


#8
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Cu asta cu i3 si HD3000 sunt de acord. Dar 640M e undeva peste GT 555M, care-i mai buna ca GT 540M = GT 630M :)

Acuma revenind: pe bune, ia cel mult vreun Probook sau un Asus seria K prin 2200 lei maxim, cu i3 2nd gen si HD 3000 pentru ce vrei tu.

#9
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Intr-adevar nu merita sa dai prea multi bani pt. ce zici tu acolo. Filme fullHD duce orice amarat de laptop dual core, deci un i3 cu placa video integrata e perfect. Important e sa fie o firma serioasa, sa aiba finisaje bune si garantie cat mai mare.

Cat despre adaugat SSD, cel mai comod e sa scoti unitatea optica DVD si sa pui un adaptor pt. SSD. Eu asa am procedat, a fost vreo 50 de lei adaptorul si merge impecabil.

#10
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010

View Postrick23ro, on 24th May 2012, 01:49, said:

Intr-adevar nu merita sa dai prea multi bani pt. ce zici tu acolo. Filme fullHD duce orice amarat de laptop dual core, deci un i3 cu placa video integrata e perfect. Important e sa fie o firma serioasa, sa aiba finisaje bune si garantie cat mai mare.

Cat despre adaugat SSD, cel mai comod e sa scoti unitatea optica DVD si sa pui un adaptor pt. SSD. Eu asa am procedat, a fost vreo 50 de lei adaptorul si merge impecabil.

De unde ai facut rost de adaptor?  Ca si eu sunt interesat. Doar ca la unitatea DVD in loc de sata e ministata.

#11
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
Va multumesc pt. raspunsuri.

View Postxeleron, on 23rd May 2012, 22:20, said:

Mai asteapta putin,poate apar si la noi laptopurile cu AMD trinity la un pret acceptabil si o gama mai diversificata,din ce arata reviewurile,AMD chiar au dat lovitura cu noua platforma.
N-am de gand sa dau peste 3000 de lei pe un laptop cu AMD. Nu stiu, poate gandesc eu gresit dar prefer Intel mai ales la configuratii de top.

View Postzbarciog, on 23rd May 2012, 22:45, said:

daca poti face un mic efort pana la suma de 3800 asta este cea mai buna alegere Laptop   Duce maxim 16Gb ram, procesor  i7, iar hdd de 750Gb la 7200rot/min.    Se micsca foarte bine si in gaming. (are un prieten)
Chiar ma gandeam la un Asus din seria N. Imi plac, din review-uri par ok dar daca imi iau as astepta seria N56 care trebuie sa apara si preturile incep de la 3800. N53 e o serie destul de veche.



View Postrick23ro, on 24th May 2012, 01:49, said:

Intr-adevar nu merita sa dai prea multi bani pt. ce zici tu acolo. Filme fullHD duce orice amarat de laptop dual core, deci un i3 cu placa video integrata e perfect. Important e sa fie o firma serioasa, sa aiba finisaje bune si garantie cat mai mare.

Cat despre adaugat SSD, cel mai comod e sa scoti unitatea optica DVD si sa pui un adaptor pt. SSD. Eu asa am procedat, a fost vreo 50 de lei adaptorul si merge impecabil.
Am de gand sa tin laptop-ul macar 3 ani si in timpul asta nu vreau sa ma enervez ca e prea lent. Dau acuma un ban si dup-aia stau linistit. N-am mai avut laptop pana acum si vreau sa-mi iau ceva bun.
Adaptorul ala de SSD se poate pune in orice laptop? Sau depinde de producator?

#12
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007

View Postadishor, on 24th May 2012, 19:39, said:

Adaptorul ala de SSD se poate pune in orice laptop? Sau depinde de producator?

Cititi topicul asta http://forum.softped...howtopic=807415

Eu am luat de pe CG forum.

#13
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
http://www.emag.ro/l...--pN55SF-S1393V
http://www.emag.ro/l...--pDL-272001564

astea 2 imi plac. gasesc altceva mai bun la banii astia?
e diferenta mare intre placile alea video?

#14
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010

View Postadishor, on 24th May 2012, 20:47, said:

http://www.emag.ro/l...--pN55SF-S1393V
http://www.emag.ro/l...--pDL-272001564

astea 2 imi plac. gasesc altceva mai bun la banii astia?
e diferenta mare intre placile alea video?

Dintre cele doua modele iti recomand asus-ul.
+FullHD
+Placa video mai buna decat cea din dell
+Capacitate mai mare a hdd-ului

#15
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
Ar mai fi asta.
http://www.pcgarage....gb-linux-black/

+procesor i7 3rd gen.
-e Acer
-rezolutie mica

Grea decizie o sa fie.

#16
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Are o constructie mai buna decat Aspire-urile din seria veche, deci asta cu "e Acer" nu mai conteaza asa mult; da, garantia de fapt e problema mai mare.
Ai uitat sa zici: +placa video, 640M e mai buna decat GT555M (chiar si daca pe ASUS-ul ala e pusa cea mai buna varianta de 555M, ca sunt vreo 5 in total)

#17
zbarciog

zbarciog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.04.2010

View Postpriderzaur, on 25th May 2012, 16:29, said:

Are o constructie mai buna decat Aspire-urile din seria veche, deci asta cu "e Acer" nu mai conteaza asa mult; da, garantia de fapt e problema mai mare.
Ai uitat sa zici: +placa video, 640M e mai buna decat GT555M (chiar si daca pe ASUS-ul ala e pusa cea mai buna varianta de 555M, ca sunt vreo 5 in total)

Acer face produse bune la preturi minime. Eu detin un exemplar cu i5 430m si GT320m din 23.12.2010, si nu am nici o problema cu el(sper sa nici nu am).
Garantia e din cauza pretului, dar se poate cumpara o extensie de garantie de 2ani cu ~250lei si ai 3 ani, nu vad care ar fi problema.

#18
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
Totusi cred ca o sa aleg dintre un DELL XPS si un ASUS N55 sau N56 daca apare in aprox. 2 saptamani. Imi inspira mai multa incredere.
As vrea sa le vad live inainte sa cumpar dar n-am idee unde le-as gasi. La Altex/Flanco/Domo am sanse sa le gasesc?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate