Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care este mai fiabil, joomla sau wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007
Care poate fi modificat intr-un mod mai usor. Ma refer la faptul ca sa scrii tu cod pe langa cel din template.
Cu wordpress am lucrat un pic, poti interveni pe cod de css cu usurinta dar pe partea de html si javascript e mai complicat. Trebuie sa mergi pe fir sa cauti .js-urile corespunzatoare elementelor pe care vrei sa le modifici. Isi schimba clasele cu jquery la anumite event-uri. Este cam greoi sa intervii. Mai bine scrii de la 0.

Despre joomla ce se poate spune? Sau de ce nu si drupal ca am auzit ca este smecher si asta.

Voi cum faceti site-urile? folositi platformele astea sau construiti de la 0?
Daca construiti de la 0 nu va ia prea mult timp sa faceti site-uri cu CMS? (multi clienti vor acum si CMS sa poate sa aduca ei modificari cand vor ca sa nu mai plateasca si intretinerea site-ului)


*de la 0 ma refer ca iei una bucata de notepad++ si ii dai bataie si scrii tot: html css javascript + un program de editare foto ca mai ai nevoie pe ici pe colo

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcredit, on 19th May 2012, 21:47, said:

Voi cum faceti site-urile? folositi platformele astea sau construiti de la 0?
De la 0.

View Postcredit, on 19th May 2012, 21:47, said:

Daca construiti de la 0 nu va ia prea mult timp sa faceti site-uri cu CMS?
Nu. Integrarea unui editor wysiwyg web-based e simplă, o scrii o dată, și apoi refolosești componenta aia în toate proiectele. Durată de integrare: 5-10 minute. Fără toate bălăriile în plus de care probabil n-ai nevoie.

View Postcredit, on 19th May 2012, 21:47, said:

*de la 0 ma refer ca iei una bucata de notepad++ si ii dai bataie si scrii tot: html css javascript + un program de editare foto ca mai ai nevoie pe ici pe colo
"de la zero" înseamnă în programare și folosirea opțională a 1+ framework-uri (nu, joomla & co nu sunt framework-uri, ZendFramework, Yii, CakePHP, etc, ălea sunt framework-uri pentru programatori).

Dacă ești băiat deștept, scrii multe componente o singură dată, apoi doar le integrezi. Dacă ai deja toate componentele laolaltă din proiectele trecute, integrarea lor pentru un nou proiect poate dura 1-2 zile. Din nou, fără toate bălăriile (read: fiabil, exact cum ai cerut).

Edited by OriginalCopy, 19 May 2012 - 23:34.


#3
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View PostOriginalCopy, on 20th May 2012, 00:22, said:

De la 0.


Nu. Integrarea unui editor wysiwyg web-based e simplă, o scrii o dată, și apoi refolosești componenta aia în toate proiectele. Durată de integrare: 5-10 minute. Fără toate bălăriile în plus de care probabil n-ai nevoie.


"de la zero" înseamnă în programare și folosirea opțională a 1+ framework-uri (nu, joomla & co nu sunt framework-uri, ZendFramework, Yii, CakePHP, etc, ălea sunt framework-uri pentru programatori).

Dacă ești băiat deștept, scrii multe componente o singură dată, apoi doar le integrezi. Dacă ai deja toate componentele laolaltă din proiectele trecute, integrarea lor pentru un nou proiect poate dura 1-2 zile. Din nou, fără toate bălăriile (read: fiabil, exact cum ai cerut).

Inteleg ca tu ai un model de CMS. Poti sa arati niste printScreen-uri sa vedem cum arata?
Si pentru clientii care nu sunt interesati de cum ii faci tu site-ul, ori de la 0 ori pe o platforma, pentru el e importanta sa coste putin (3 milioane).
Cu astia ce faci? Tot de la 0? Sau folosesti platforma?

Edited by credit, 19 May 2012 - 23:48.


#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postcredit, on 20th May 2012, 00:46, said:

pentru el e importanta sa coste putin (3 milioane).
tariful ala intra la prostitutie, decat prostitutie mai bine reprofilare.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcredit, on 19th May 2012, 23:46, said:

Inteleg ca tu ai un model de CMS.
Înțelegi prost.

View Postcredit, on 19th May 2012, 23:46, said:

Poti sa arati niste printScreen-uri sa vedem cum arata?
Nu, din motive legale.

View Postcredit, on 19th May 2012, 23:46, said:

Si pentru clientii care nu sunt interesati de cum ii faci tu site-ul, ori de la 0 ori pe o platforma
Clienții cu care am eu de-a face sunt interesați de cum le fac aplicațiile web, deoarece mulți au trecut prin ghearele risipitoare ale joomliștilor/wordpressiștilor/etc și a ieșit o varză care pe termen lung i-a costat mult.

View Postcredit, on 19th May 2012, 23:46, said:

pentru el e importanta sa coste putin (3 milioane).
3 milioane de ce? Pe unde locuiesc eu nu se face plata în milioane pentru așa ceva :lol:

Edited by OriginalCopy, 20 May 2012 - 00:07.


#6
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View PostOriginalCopy, on 20th May 2012, 01:01, said:

Înțelegi prost.


Nu, din motive legale.

Clienții cu care am eu de-a face sunt interesați de cum le fac aplicațiile web, deoarece mulți au trecut prin ghearele risipitoare ale joomliștilor/wordpressiștilor/etc și a ieșit o varză care pe termen lung i-a costat mult.


3 milioane de ce? Pe unde locuiesc eu nu se face plata în milioane pentru așa ceva :lol:

Motive legale sa arati niste imagini cu un cPanel? (ma indoiesc)
Risipitoare, nerisipitoare, trebuie sa vedem si realitatea indiferent daca ne place sau nu. Clientii (nu toti, dar multi) se uita dupa pret si pana una alta jomlistu' ti-a furat clientul si i-a papat banii.
In 2-3 zile al luat 300ron si tu ramai cu buza umflata.

Am un client care atat a vrut sa dea si eu nu prea m-am bagat cu wordpress-uri si joomle dar m-am jucat si azi cate putin prin ele, acum pe seara m-am uitat si pe joomla sa vad cam care e faza.

Nu are ce sa iasa varza, instalezi o tema si niste alte minunatii si voila! Nescriind cod nici nu ai ce sa gresesti si sa nu mearga site-ul. La ce varza de referi?
Eu incepusem sa-i fac prima pagina sa vedem asa cum iese si dupa aia sa personalizam. A picat proiectul din cauza pretului.

Uite iti dau aici prima pagina (am scos sigla si contactul sa nu-i fac reclama moca :) )
http://adp-travel.net16.net/

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcredit, on 20th May 2012, 00:20, said:

Nu are ce sa iasa varza, instalezi o tema si niste alte minunatii si voila! Nescriind cod nici nu ai ce sa gresesti si sa nu mearga site-ul. La ce varza de referi?
Eu incepusem sa-i fac prima pagina sa vedem asa cum iese si dupa aia sa personalizam. A picat proiectul din cauza pretului.
Niciodată nu i-am înțeles pe gogii ăștia care pun întrebări doar ca să primească confirmarea că fac bine.

Dacă știi deja cum e bine (pentru tine), la ce pana mea mai întrebi pe forum? :lol:

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Este superb situl de turism. Merita fiecare leu.

#9
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View Postonlyone, on 20th May 2012, 01:28, said:

Este superb situl de turism. Merita fiecare leu.

Ce buni sunteti la critica. Nu va intrece nimeni.
Daca va cer portofolii sau lucrari de alea voastre va e si rusine sa le aratati. Mai bine mai prost, am avut curajul sa arat cum am inceput.

Arata-mi si mie cateva lucrari de alea tale sau mai iei si tu cu faza cu legalitatea cum a facut OriginalCopy cand i-am cerut (atentie printScreen cu un cms de al lui NU cod sau altceva)

Pentru OriginalCopy: Eu daca as fi client cum m-ai putea convinge sa fac site-ul la tine? Ce avantaje ai oferi tu in raport cu o platforma de gen Wordpress, Joomla, Drupal etc.
De ce te-as plati pe tine mai scump? (la cms ma indoiesc ca ai un sistem mai bine pus la punct si mai versatil ca cele mentionate anterior). Sa te platesc mai mult doar pentru ca te chinui mai mult?
Iti dai seama ca nu ma intereseaza, la mine conteaza rezultatul indiferent de timpul pe care il aloci.

Edited by credit, 20 May 2012 - 10:23.


#10
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
E greu sa intelegi ca sunt oameni care fac site-uri/aplicatii pe "ceva" mai mult de 300 de lei?
Cand vorbesti de sume de la $5000 in sus clientul e deja mult mai informat decat orice "webmaster" care face site-uri pe 300 de lei.
Nu isi permite sa nu fie, nu pentru ca si-ar lua tepe ci pentru ca vrea ceva anume, nu se lasa la mana designerului si programatorului.
Si un client serios nu e un singur om. Discuti probabil cu 10 persoane pana sa intelegi exact ce vor.
La fel, un developer serios nu e un singur om.

Revenind la subiect:
Pentru ce nevoi au clientii tai si ce cunostinte ai tu, ce stapanesti cel mai bine e cea mai buna cale.
OriginalCopy are perfecta dreptate:
"Dacă știi deja cum e bine (pentru tine), la ce pana mea mai întrebi pe forum?"

Cand problema ta e ca "Trebuie sa mergi pe fir sa cauti .js-urile corespunzatoare elementelor pe care vrei sa le modifici." nu vad cum poti intra in discutia asta de orice fel.
Ai pus o intrebare la care nu esti calificat sa-ti raspunzi zingur.
Cand au venit raspunsurile le-ai respins pe motiv ca sunt gresite, desi nu esti calificat sa judeci corectitudinea.

Iti dovedesc si ca nu esti calificat, sa nu zici ca-s rau sau am ceva cu tine:

<!DOCTYPE html>

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" lang="ro" xml:lang="ro"> - sa zicem ca nu ai facut o greseala si chiar vrei sa servesti XHTML5, nu HTML5. Ce Content-Type vine de la server? Iti spun eu, "text/html", care e gresit. Daca vrei sa fie XHTML5 Content-Type trebuie sa vina application/xhtml+xml.

<meta charset="UTF-8" /> - ar trebui sa fie prima chestie din head, e element fara continut deci nu trebuie inchis ("/>")

<meta name="description" ... > - googlebot si orice crawler pentru un search engine mare nu mai iau in considerare (si chiar penalizeaza pentru) insiruiri de cuvinte sau propozitii in meta description care nu au legatura cu pagina indexata. Meta description trebuie sa fie contextual, nu acelasi pentru toate paginile, cum ai pus tu acolo.

<meta name="keywords" ... > - googlebot si orice crawler pentru un search engine mare nu mai iau in considerare de ani de zile (2009 cel putin) meta keywords.

<script src="jquery.js" > </script>
<script type="text/javascript"  src="http://ajax.googleap...></script>  - incarci de doua ori jQuery, doua versiuni diferite, probabil a doua includere vine din copy-paste la jQuery UI

$(".linkMenu img").eq(0).hover(function(){
$(this).attr("src", "pics/home1.png");
}, function(){
$(this).attr("src", "pics/home0.png");
});
- de ce folosesti Javascript aici? Daca pui niste clase unice pe link-urile alea si folosesti background-image nu e mai bine? Sau chiar mai bine, background-position?

<a class="linkMenu" href="http://adp-travel.ne...net16.net"><div class="imgMenu1" title="home"></div></a> - div in a?

Tabele pentru layout?...
Macar o validare W3C puteai sa faci.

Mai are sens sa continuam?
Esti pe drumul cel bun totusi. Daca tu ai scris JS-ul , cu doi-trei ani de experienta o sa ajungi sa-ti dai si tu seama ca n-are nimeni nimic cu tine, dar e enervant cand cineva cere ajutor dupa care il refuza pe motiv ca nu e corect.

Edited by sergiu_spooky, 20 May 2012 - 11:23.


#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
@sergiu_spooky degeaba te zbați să explici p-aci ceva, unii pur și simplu nu sunt destul de dezvoltați personal și profesional pentru a purta astfel de discuții.

Ceea ce nu e o problemă, lumea evoluează.


Dar mă înspăimântă gândul că România e atât de junglistă încât majoritatea nici măcar n-au perspectiva de a evolua.

Imuni la evoluție, în pana mea :lol:

View Postsergiu_spooky, on 20th May 2012, 11:20, said:

Cand problema ta e ca "Trebuie sa mergi pe fir sa cauti .js-urile corespunzatoare elementelor pe care vrei sa le modifici." nu vad cum poti intra in discutia asta de orice fel.
Nu cred că a realizat că joacă într-o ligă diferită. Când ești pus în ham, e greu să vezi în alte direcții, doar "drept înainte" merge :lol:

View Postsergiu_spooky, on 20th May 2012, 11:20, said:

Ai pus o intrebare la care nu esti calificat sa-ti raspunzi zingur.
Cand au venit raspunsurile le-ai respins pe motiv ca sunt gresite, desi nu esti calificat sa judeci corectitudinea.

[...]

Esti pe drumul cel bun totusi. Daca tu ai scris JS-ul , cu doi-trei ani de experienta o sa ajungi sa-ti dai si tu seama ca n-are nimeni nimic cu tine, dar e enervant cand cineva cere ajutor dupa care il refuza pe motiv ca nu e corect.

Cred că o să botez fenomenul: culmea ipocriziei.

#12
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsergiu_spooky, on 20th May 2012, 12:20, said:

E greu sa intelegi ca sunt oameni care fac site-uri/aplicatii pe "ceva" mai mult de 300 de lei?
Cand vorbesti de sume de la $5000 in sus clientul e deja mult mai informat decat orice "webmaster" care face site-uri pe 300 de lei.
Nu isi permite sa nu fie, nu pentru ca si-ar lua tepe ci pentru ca vrea ceva anume, nu se lasa la mana designerului si programatorului.
Si un client serios nu e un singur om. Discuti probabil cu 10 persoane pana sa intelegi exact ce vor.
La fel, un developer serios nu e un singur om.

Revenind la subiect:
Pentru ce nevoi au clientii tai si ce cunostinte ai tu, ce stapanesti cel mai bine e cea mai buna cale.
OriginalCopy are perfecta dreptate:
"Dacă știi deja cum e bine (pentru tine), la ce pana mea mai întrebi pe forum?"

Cand problema ta e ca "Trebuie sa mergi pe fir sa cauti .js-urile corespunzatoare elementelor pe care vrei sa le modifici." nu vad cum poti intra in discutia asta de orice fel.
Ai pus o intrebare la care nu esti calificat sa-ti raspunzi zingur.
Cand au venit raspunsurile le-ai respins pe motiv ca sunt gresite, desi nu esti calificat sa judeci corectitudinea.

Iti dovedesc si ca nu esti calificat, sa nu zici ca-s rau sau am ceva cu tine:

<!DOCTYPE html>

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" lang="ro" xml:lang="ro"> - sa zicem ca nu ai facut o greseala si chiar vrei sa servesti XHTML5, nu HTML5. Ce Content-Type vine de la server? Iti spun eu, "text/html", care e gresit. Daca vrei sa fie XHTML5 Content-Type trebuie sa vina application/xhtml+xml.

<meta charset="UTF-8" /> - ar trebui sa fie prima chestie din head, e element fara continut deci nu trebuie inchis ("/>")

<meta name="description" ... > - googlebot si orice crawler pentru un search engine mare nu mai iau in considerare (si chiar penalizeaza pentru) insiruiri de cuvinte sau propozitii in meta description care nu au legatura cu pagina indexata. Meta description trebuie sa fie contextual, nu acelasi pentru toate paginile, cum ai pus tu acolo.

<meta name="keywords" ... > - googlebot si orice crawler pentru un search engine mare nu mai iau in considerare de ani de zile (2009 cel putin) meta keywords.

<script src="jquery.js" > </script>
<script type="text/javascript"  src="http://ajax.googleap...></script>  - incarci de doua ori jQuery, doua versiuni diferite, probabil a doua includere vine din copy-paste la jQuery UI

$(".linkMenu img").eq(0).hover(function(){
$(this).attr("src", "pics/home1.png");
}, function(){
$(this).attr("src", "pics/home0.png");
});
- de ce folosesti Javascript aici? Daca pui niste clase unice pe link-urile alea si folosesti background-image nu e mai bine? Sau chiar mai bine, background-position?

<a class="linkMenu" href="http://adp-travel.ne...net16.net"><div class="imgMenu1" title="home"></div></a> - div in a?

Tabele pentru layout?...
Macar o validare W3C puteai sa faci.

Mai are sens sa continuam?
Esti pe drumul cel bun totusi. Daca tu ai scris JS-ul , cu doi-trei ani de experienta o sa ajungi sa-ti dai si tu seama ca n-are nimeni nimic cu tine, dar e enervant cand cineva cere ajutor dupa care il refuza pe motiv ca nu e corect.

Multumesc pentru sfaturi. Se vede ca am ce invata de la persoane ca tine. Imi plac oamenii care vin cu argumente si explicatii. Celorlalte  categorii le dau ignore ca si asa nu invat nimic de la ei doar ne consumam timpul reciproc.
Scriptul de jquery mi-a fost mai la indemana deoarece slice-urile de meniu le-am pus intr-un mapImage si le-am aranjat cu css cu clip:rect(). Am vazut mai tarziu ca puteam sa folosesc background-position in loc de clip:rect() [este mult mai usor]si tot cu background-position faceam si animatia.
Am folosit si validator dar nu am mai apucat sa fac modificarile si unele erori care mi le da validate-orul sunt pe scripturi externe.
La ce te referi cu fatpul cu tabelele pentru layout? Nu ai voie sa faci tabele pe prima pagina sau ce? Acele tabele urmau sa fie generate random dintr-o baza de date. Oferte din Romania.
M-am apucat de web acum 6 luni. Am invatat singur din diferite cursuri online free. Html, Xhtml, xml, javascript, jQuery, un pic de PHP(cat sa fac un formular de contact, sa citesc un xml sa operez in baze de date si sa extrag info de acolo), ajax cu jquery (cateva notiuni elementare pentru a extrage informatii din baza de date fara a da refresh la pagina). Ca notiuni minime de securitate folosesc codar pentru parole md5 si protectie sqlInjection. Chestiile astea le-am invatat de pe site-ul oriceon.com. Foarte util pdf-ul de acolo. Tot de pe softpedia am aflat de acel tutorial php. Este o baza foarte buna.
Toate chestiile astea in 6 luni. Nu am studii de specialitate dar am fost bun la matematica, statistica, fizica mecanica. Mi-au placut cifrele si imi plac.

Referitor la partea de meta nu i-am dat prea multa atentie, am citit asa in mare

Nu am pretentii sa fac site-uri de la 5000 de eur in sus si de altfel cred ca ii numeri pe degete pe cei care sunt implicati in proiecte asa de mari. Restul vorbesc la misto si gasesti multi grandomani aici pe forum care nu au curaj sa posteze acolo o poza cu ce fac ei. Halar developeri daca se pot numi asa.

Referitor la keywords de ce toate site-urile au inca keywords-uri? Ce naiba le mai tin daca nu sunt folositoare?

Referitor la partea cu meta, content-type-uri si chesti din astea poti sa imi recomanzi ceva?

Edited by credit, 20 May 2012 - 12:49.


#13
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Bun.
1) In meseria asta, daca vrei sa ajungi sus si sa lucrezi si tu pe proiecte de $5000, nu poti face lucrurile intr-un anumit fel pentru ca asa iti este mai la indemana. In primul rand conteaza impactul asupra performantei/utilizabilitatii, mai apoi dificultatea de implementare. De cele mai multe ori totusi se gasesc solutii atat de elegante ca si implementare incat dificultatea tinde spre zero in momentul in care le intelegi.
Ca o nota generala, evita pe cat posibil solutiile Javascript. Recurgi la asa ceva doar dupa ce ai studiat problema in detaliu si realizezi ca e singura solutie eleganta si, cel mai important, cross-browser.

2) W3C si Google (si mai toata lumea) recomanda sa NU folosesti tabele pentru layout inca de acum 12 ani cand a fost definit limbajul XHTML. Tabelele se folosesc pentru informatii tabelare, nu pentru layout. O discutie mai amanuntita gasesti aici.

3) Faptul ca majoritatea folosesc ceva gresit ne arata care e compozitia pietei de munca in domeniul asta. Majoritatea nu sunt la zi cu toate noutatile si nu se documenteaza inainte sa se apuce de ceva. Din punctul meu de vedere asta inseamna doua lucruri: mai multa munca bine platita pentru mine dar mai multi nervi reparand tampeniile negandite ale altora.

4) Eu iti recomand sa nu folosesti nici XHTML5 nici HTML5. De ce? Pentru ca versiunile vechi de Internet Explorer  (vorbim de 7 si 8, ca pentru 6 n-ar mai trebui sa munceasca nimeni) nu "il suporta" de nicio culoare. E o chestie tehnica legata de implementarea standardelor pe care IE, si nu numai, o face total aiurea.
Mai pe scurt, solutia implica Javascript si, din punctul meu de vedere, nu e deloc o solutie eleganta deoarece castigurile aduse de HTML5 sunt neglijabile deocamdata.
Mi-am mentinut pozitia asta in proiecte pe mult mult mult mai multi bani si pana acum nu s-a plans nimeni.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Daca cineva cunoscut ar veni la mine si mi-ar cere un site simplu pentru care n-ar avea de oferit decat 300 ron i-as instala un CMS pe gratis in 5 minute (eventual cu o tema adecvata, tot gratis) iar apoi sa se descurce cu actualizarea continutului. Banii sa-i foloseasca eventual pentru domeniu & gazduire.

La suma respectiva nu merita sa scriu cod de la mine si nici macar sa aud azi ca de ce nu e scrisul cu rosu si maine ca de ce nu e cu albastru.

Edited by dani.user, 20 May 2012 - 13:30.


#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdani.user, on 20th May 2012, 13:29, said:

Daca cineva cunoscut ar veni la mine si mi-ar cere un site simplu pentru care n-ar avea de oferit decat 300 ron i-as instala un CMS pe gratis in 5 minute (eventual cu o tema adecvata, tot gratis) iar apoi sa se descurce cu actualizarea continutului. Banii sa-i foloseasca eventual pentru domeniu & gazduire.

La suma respectiva nu merita sa scriu cod de la mine si nici macar sa aud azi ca de ce nu e scrisul cu rosu si maine ca de ce nu e cu albastru.
Bineînțeles. Trebuie să fii de-a dreptul tembel să dai banii pe așa ceva în primul rând. Caz în care însăși întrebarea "care e mai fiabil, joomla, wordpress sau custom?" nu-și mai are rostul.

Și oricum, el nici n-a definit ce înțelege prin "fiabil", acum îmi dau seama că înțelege alergarea tembelă după bani și nimic altceva (read: el n-are clienți cu cerințe, are proști de muls de bani)

Edited by OriginalCopy, 20 May 2012 - 13:38.


#16
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View Postdani.user, on 20th May 2012, 14:29, said:

Daca cineva cunoscut ar veni la mine si mi-ar cere un site simplu pentru care n-ar avea de oferit decat 300 ron i-as instala un CMS pe gratis in 5 minute (eventual cu o tema adecvata, tot gratis) iar apoi sa se descurce cu actualizarea continutului. Banii sa-i foloseasca eventual pentru domeniu & gazduire.

La suma respectiva nu merita sa scriu cod de la mine si nici macar sa aud azi ca de ce nu e scrisul cu rosu si maine ca de ce nu e cu albastru.


Toata stima mea @spooky.

Foarte pragmatic si la obiect @dani.user. Clientul trebuie servit cu ceea ce solicita si in functie de banii oferiti. Daca el are numai 3milioane si vrea musai site, sa il refuzi? Unde nu mai pui ca e si pentru tine mai usor si castigi banii foarte repede. Daca gasesti mai multi din astia (poate ai abilitati din domeniul vanzarilor) chiar asa cu sume mici e posibil sa-l intreci la bani si pe unul care face proiecte mari dar se intinde pe o perioada mare de timp.

Trebuie sa ne adaptam.(nu ma refer la spooky si la cei care lucreaza cu proiecte mari ci la noi astia novicii ca mine, ca originalCopy) Daca ne uitam spre piata din Asia cum au cucerit alte piete am observa ca au ajuns aici prin politici de pret. Acest lucru pune presiuni suplimentare pe alte piete. Avem de invatat.

Nu stiu de ce originalCopy este asa revoltat asupra logicii economice vis-a-vis de acest subiect.

Daca si CasaAlba foloseste Drupal.... mai gandeste-te originalCopy la viitorul site-urilor. Maine s-ar putea sa nu mai fie cum le stim noi.
Cand vor ajunge indeajuns de versatile vor inlocui orice editor de text. Chiar si tu OriginalCopy maine s-ar putea sa lucrezi pe o platforma... niciodata sa nu spui niciodata

Edited by credit, 20 May 2012 - 14:13.


#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcredit, on 20th May 2012, 14:07, said:

novicii ca originalCopy
Presupun că vorbești despre novicele OriginalCopy care se mai întâmplă să ajute la dezvoltarea lui PHP însuși, așa în puținul lui timp liber?  :rolleyes:

Of of, copiii din ziua de azi...


View Postcredit, on 20th May 2012, 14:07, said:

Nu stiu de ce originalCopy este asa revoltat asupra logicii economice vis-a-vis de acest subiect.

Daca si CasaAlba foloseste Drupal.... mai gandeste-te originalCopy la viitorul site-urilor. Maine s-ar putea sa nu mai fie cum le stim noi.
Cand vor ajunge indeajuns de versatile vor inlocui orice editor de text. Chiar si tu OriginalCopy maine s-ar putea sa lucrezi pe o platforma... niciodata sa nu spui niciodata
Probabil în tembelismul care ți-a fost inoculat de jungla în care trăiești (și nu, nu e vina ta, asta e viața), ai sărit peste ce am spus încă din primul post:

View PostOriginalCopy, on 19th May 2012, 23:22, said:

"de la zero" înseamnă în programare și folosirea opțională a 1+ framework-uri (nu, joomla & co nu sunt framework-uri, ZendFramework, Yii, CakePHP, etc, ălea sunt framework-uri pentru programatori).
Problema în care te afli e următoarea: ești extrem de "la început", atât de la început încât, cum a zis și sergiu_spooky, nici măcar nu ești în măsură să-ți dai seama când ți se răspunde la subiect, și când nu.

Acel "framework" ESTE "platforma", copilaș.

Greu, greu cu puștii din ziua de azi...

#18
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsergiu_spooky, on 20th May 2012, 14:15, said:

2) W3C si Google (si mai toata lumea) recomanda sa NU folosesti tabele pentru layout inca de acum 12 ani cand a fost definit limbajul XHTML. Tabelele se folosesc pentru informatii tabelare, nu pentru layout. O discutie mai amanuntita gasesti aici.

Eu ca profesie sunt economist. Dar vreau sa imi dezvolt si latura asta.

Referitor la validarea xhtml. Am codul de mai jos dar tot nu e valid xhtml. Unde gresesc?

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>
<!DOCTYPE html>

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" lang="ro" xml:lang="ro">

 <head>
<meta http-equiv="default-style" content="application/xhtml+xml" />
  <meta charset="utf-8"/>
  <title>Turism</title>
 </head> 
<body></body>
</html>

Edited by credit, 20 May 2012 - 15:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate