Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Care este mai fiabil, joomla sau wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostDarkAngelBv, on 20th May 2012, 22:33, said:

Uite aici diferenta intre un CMS si un FRAMEWORK(Structura aplicatiei):
irelevant..
"system" poate fi wp-admin si wp-includes
"modules/application" poate fi plugins

View PostDarkAngelBv, on 20th May 2012, 22:33, said:

Da, atat joomla cat si wordpress au un core de RAHAT din punct de vedere al managementului resurselor si a interogarilor.
Si eu la inceput consideram wordpress un zeu al webului, dar cand am inceput sa fac situri mari (si aici ma refer la situri cu mii/milioane de pagini/articole) i-am vazut limitele...
or fi, dar asta nu e un motiv suficient de intemeiat incat sa nu le folosesti.
Cum am mai spus, nu toti au timp si bani la dispozitie pt a invata si dezvolta cu Kohana. Si aici intervine WP / Joomla / Drupal etc.

Edited by Nemesis-, 20 May 2012 - 21:45.


#92
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNemesis-, on 20th May 2012, 21:45, said:

or fi, dar asta nu e un motiv suficient de intemeiat incat sa nu le folosesti.
I-auzi DarkAngel, resurse hardware aruncate pe fereastră din cauza codului lor de rahat nu sunt un motiv întemeiat.

Dar deși în acest rând predică contra economisirii banilor, dobitocenia continuă, și în pe al doilea rând preaslăvește economisirea de bani:

View PostNemesis-, on 20th May 2012, 21:45, said:

Cum am mai spus, nu toti au timp si bani la dispozitie pt a invata si dezvolta cu Kohana. Si aici intervine WP / Joomla / Drupal etc.
Cât de dobitoc trebuie să fii, să spui lucruri contradictorii de pe un rând pe altul? :lol:

#93
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007
Am vorbit si cu profu. Mi-a zis ca sunt si frameworkuri. Nici nu era de mirare daca chiar in prezentarea platformei se mentioneaza ca este framework.
I-am dat un pont lui originalcopy. Da-i frate in judecata sa vedem cine pierde.

#94
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Toata discutia asta a inceput cand cineva o tinea sus si tare ca wordpress/joomla sunt frameworks.
NU SUNT.

Si degeaba zici ca modules poate fii plugins. Nu ai citit ce am scris mai sus. In wordpress nu pot sa suprascrii metode pentru ca ghici ce... clasele sunt initializate si modulele apelate din core. Tu ca "programator" nu ai nici un control asupra lor.
Un framework e un schelet in jurul caruia iti creezi PROPRIA aplicatie si o extinzi CUM DORESTI.
Un cms este mai mult un templating engine, dar trebuie sa lucrezi asa cum vor cei care au creat CMS-ul si esti LIMITAT.

Pentru situri mici nu are rost sa folosesti un framework pentru ca ai pierde destul de mult timp, dar daca ai mai facut ceva proiecte si deja ai o parte din module, atunci e chestie de cateva minute ca sa faci o aplicatie draguta si performanta.

Ca idee YII are un modul built-in numit GII care iti genereaza modele pentru tabele noi din baza de date, iti genereaza controllerele si toate cele, tu trebuie doar sa-ti extinzi clasele si sa-ti creezi metodele care le doresti. Wordpress/joomla au tabele lor initiale si nu iti da nici un fel de tool ca sa poti adauga si alte tabele. SIngura optiune e sa-ti scrii tu SQL-urile pentru tabelele respective.

#95
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcredit, on 20th May 2012, 21:50, said:

Am vorbit si cu profu. Mi-a zis ca sunt si frameworkuri. Nici nu era de mirare daca chiar in prezentarea platformei se mentioneaza ca este framework.
I-am dat un pont lui originalcopy. Da-i frate in judecata sa vedem cine pierde.
Mi-e milă de tine, sincer. Tu te lași prostit de toate strategiile de marketing ale ălora. Dacă citești pe un borcan de caca "cea mai bună miere e aici", o mai și mănânci cu poftă, așa-i? :lol:

Incredibil până la câtă tembelizare sunt în stare unii să meargă doar ca să "câștige" ce? Ca să câștige o pană. Amăgirea că știu verzi și uscate :lol:

#96
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007
de joomla ce zici? nici ala nu lucreaza cu frameworkuri?

#97
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Va certati de-an pulea oricum.

Cateva lucruri sunt certe:
- codul scris azi indiferent pe ce platforma, e de cacao, de aia softurile au ajuns sa aiba cateva sute de mega ba chiar cativa giga.
- lucrul asta a fost facut posibil de cresterea substantiala a puterii de calcul pentru ca:
- e mai ieftin sa faci upgrade hardware decat sa optimizezi o aplicatie, si aici intra si siturile web, cms urile si frameworkurile

CMS urile asa cum sunt ele, sunt foarte bune pentru marea majoritate a clientilor.
Sa nu ne imbatam cu apa rece, si softurile facute "de la zero" pe platforme puternice de asa zisi programatori profesionisti sunt in o foarte mare proportie VARZA si pline de buguri, vezi cum s-au blocat sistemele institutiilor publice romane, imi vine acum in minte blocajul softului CNAS dar au mai fost si altele ... aplicatiile se misca groaznic.

La urma urmelor are si initiatorul dreptate, la sfarsitul zilei conteaza cati bani ai in buzunar, nu sa mori sarac dar fericit ca ai livrat in 5 ani aplicatia perfecta.
Atata vreme cat clientul e multumit, pana si un rahat se poate vinde cu succes.
Pentru ca unii nici nu au nevoie de mai mult.

La o adica presupun ca sunt destui care au livrat CMS uri si daca au urmarit clientul au vazut ca dupa 1 an dupa 2 nu a modificat nimic pe site.
Poate doar un numar de telefon, dar chiar si pentru asta s-au adresat creatorului pentru ca li sa parea dificil sa intre in panelul de admin.

#98
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postcredit, on 21st May 2012, 00:55, said:

de joomla ce zici? nici ala nu lucreaza cu frameworkuri?
Joomla e si mai praf din punct de vedere al managementului de resurse.
Si nu, nu lucreaza cu framework-uri. Mai devreme o tineai sus si tare ca joomla e framework, acum zici ca lucreaza cu framework-uri. Chiar si un html chior cu un jquery lucreaza cu framework pentru ca ghici ce, jQuery e un framework JS :rolleyes:


@onlyone, am spus si eu. De cele mai multe ori WP sau joomla sunt suficiente pentru un site normal, micut. Dar de la un anumit nivel daca vrei sa folosesti in continuare aceste CMS-uri ori faci upgrade-uri majore la server ori modifici core-ul acestor CMS-uri in vederea optimizarii, si atunci intervine intrebarea logica: de ce sa modific ceva neperformant cand pot crea ceva performant in acelasi interval, cu diferenta ca acel ceva custom poate fii foarte usor extins si nu o sa crape la un upgrade.

#99
bojan_20

bojan_20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.09.2011
Până la urmă, ideea în sine nu e să fie clientul mulțumit ?  :confuzzled:

Am folosit majoritatea cms-urilor cunoscute (bine, n-am intrat foarte mult în cod), dar am făcut site-uri pe ele și clienții nu s-au plâns.

Asta la început. Acum sunt în stare să fac un site cu panou de administrare :D

Bine... așa cum știu eu, că mai am de învățat o grămadă. (iar îmi sare OC în cap) :D

Inițiator : Nu te speria. Toate la rândul lor. E normal să folosești un cms pentru site-urile tale, dar mai încolo o să vrei ceva mai mult și o să le faci de la cap la coadă. Să vezi cum e un site care e optimizat dpdv al codului sursă, bazei de date, șamd. Ăsta e una din diferențele dintre un cms și unul creat de la zero; + că înțelegi tot codul, pentru ca e făcut de tine.

Nu mai zic că la un moment dat o să-ți vină clientul și o să aibe anumite pretenții de la site (poate altele decât îți oferă un cms sau modulele lui). Atunci o să dai cu spatele...

Ca idee, cel mai bun - cel mai prost :

1. Drupal
2. Wordpress
3. Joomla (se mișcă ca o vacă)

#100
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postonlyone, on 21st May 2012, 00:59, said:

Va certati de-an pulea oricum.
OP și-a schimbat întrebarea din "care e mai fiabil", în "care e mai versatil", și cel mai versatil este folosirea unui framework (joomla și wordpress nefiind framework-uri, și ele te limitează).

#101
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Ba, voi ma luati peste picior.

Ai incercat tu o data sa elimini componentele de blog din Wordpress? Crezi ca e simplu ca aici?
Iti spun eu ce trebuie sa faci. Trebuie sa intrii peste n hook-uri si filtre cu care ascunzi interfata, dupa care sa vad eu cum inlaturi 2-30 de clase nefolosite, care mananca RAM la fiecare request (se poate chiar si asta), dupa care sa vad eu cum folosesti $wpdb elegant pentru altceva decat a fost conceput (iti explic eu, trebuie sa suprascrii clasa si te alegi cu doua conexiuni la DB, pentru ca pe prima nu o poti elimina nici cu slujbe fara sa modifici sursele).
Asta evident in ideea ca intelegi de ce vrei sa folosesti un framework public, open-source. Pentru ca altfel nu te opreste nimeni sa te-apuci sa modifici sursele.
Apoi vreau eu sa vad cat de bine intelegi "modulul" de routing, sa vad cum il modifici sa ajungi la ceva utilizabil, care _poate_ seamana cu un MVC.
Vreau sa vad dupa ce faci cu partea de templating. Aici n-am habar sincer ce-ai putea face, probabil mai bine nu-i faci nimic.
Si acum iti dai seama ca cea mai mare partea plugin-urilor nu mai functioneaza. Ai suprascris/eliminat parti esentiale. Din nou, de ce folosesti WordPress?
E a 3-a oara cand explic cu lux de amanunte de ce WordPress NU poate fi considerat un framework, ci un CMS. In cel mai permisiv mod putem sa zicem ca e un CMF poate.

Nemesis, care are ceva personal cu toti care o luam de sus,  si o facem pentru ca se incapataneaza sa sustina nuante de exprimare  ridicole ca sa se razbune. E un cerc vicios. N-am nimic personal cu  tine. Get over it. Te rog nu mai intoxica un incepator cu nuante de  exprimare.

Daca vrei performanta de la WordPress e evident ca trebuie sa implementezi ceva caching. Foarte rar scapi cu un full-page cache, asa ca trebuie sa recurgi la chestii custom. WordPress iti pune la dispozitie un API pentru object caching. De aici pana la un memcached extern e cale scurta. O sa zbarnaie. Din alea 2-30 de query-uri pentru o pagina ramai cu 4: sesiunea (daca o pastrezi in DB), taxonomiile, post-urile si postmeta-urile.

Daca vrei sa-ti pui mintea la lucru uita-te peste asta. Asta e un web aplication framework modern si performant. Nu implementeaza nimic ce ar presupune specializare intr-o anumita directie si e cat se poate de elegant.

#102
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Care "voi"? :)

#103
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postsergiu_spooky, on 21st May 2012, 10:12, said:

Nemesis, care are ceva personal cu toti care o luam de sus,  si o facem pentru ca se incapataneaza sa sustina nuante de exprimare  ridicole ca sa se razbune. E un cerc vicios. N-am nimic personal cu  tine. Get over it. Te rog nu mai intoxica un incepator cu nuante de  exprimare.

eu am ceva personal cu toti sau OriginalCopy are? Citeste mesaje lui!
Toate sunt jigniri indreptate OP-ilor sau celor ce nu-s de acord cu ideeile lui. Daca ii luam toate mesajele nu cred ca gasesti 10 care sa fie constructive. La el fiecare postare se reduce la "Esti prost, eu sunt destept. Marsh"

Uita-te si pe aria pe care o modereaza sa vezi cat de pustiu e. Cum apare unul sa ceara ajutor, e luat imediat la misto si tratat cu sarcasm si ironii. Pai asta e atitudine de profesionist? E problema lui ca a avut experiente ce l-au marcat cu nush ce programatori, carpaci sau cum ii numeste, dar nu trebuie sa isi verse nervii pe toti din cauza asta.

Despre framework vs CMS, s-o lasam balta. Fiecare crede ce vrea. Pt voi niste detalii sunt esentiale in a defini acest framework, ori ele nu exista in nici o definitie a acestui cuvant.

Eu nici macar n-am insistat pe tema asta, OC a facut-o. Mesajul meu catre OP a fost sa-si aleaga platforma in functie de necesitati si resurse.

#104
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNemesis-, on 21st May 2012, 13:23, said:

Toate sunt jigniri indreptate OP-ilor sau celor ce nu-s de acord cu ideeile lui.
Eu n-am aruncat cu idei în jurul meu fără argumente. A, că tu nu citești argumentele care ți se aduc, dar apoi ai nesimțirea de a cere argumente, păi scuză-mă, atunci sunt îndreptățit să spun că modul tău de a comunica e tembel.

Și nu, nu te jignesc atunci când zic că ai un mod tembel de a comunica, complet lipsit de profesionalism. Îți jignesc chiar modul de a comunica, și o fac deoarece inițial dai dovadă de junglism, necitind argumentele care ți se aduc. Tu dacă ai fi fată deșteaptă, și ai dori să evoluezi, ai lua afirmația "ai un stil tembel de a comunica, lipsit de profesionalism" ca pe o critică constructivă, te-ai autoanaliza, și ți-ai face un bine corectând lacunele de profesionalism pe care le ai. (aici ai fi tentată să zici: "dar tu de ce profesionalism dai dovadă când jignești?" și ai avea dreptate: de niciun profesionalism, și nici nu vreau să vorbesc cu profesionalism cu cei care nu discută cu profesionalism; cu profesionalism vorbesc cu cei care dau dovadă că știu să discute argumentat, cu profesionalism).

În altă ordine de idei, dacă tu îi tratezi cu nesimțire pe cei din jur (necitindu-le argumentele, de exemplu), atunci te tratez EXACT așa cum dorești tu să fii tratată (și dorești să fii tratată cu nesimțire, din moment ce tu însăți tratezi cu nesimțire argumentele celorlalți).

Știu că ți-e greu cu principiul echitabilității, e greu atunci când ești tratat cu aceeași monedă.

Și știu că din cauza junglismulului din jurul tău, tu ai impresia că eu am fost cel care a început să fie nesimțit, nu tu.

Data viitoare, gândește-te mai bine ce înseamnă aia "forum de discuție" și discută în concordanță cu acest lucru, și ai să vezi că poți discuta cu mine pur tehnic. Pentru că pe mine mă doare fix în pix de persoana ta (read: nu iau nimic personal și nu port pică), eu nu discut cu/despre persoane, discut mereu despre idei (aici: care este cel mai versatil: un framework, sau unul din CMS-urile joomla/wordpress? - și în caz că tot ai de gând să dai dovadă de junglism: da, el nu a întrebat de frameworks, a întrebat de "de la zero", dar în primul meu răspuns am spus deja că "de la zero" poate înseamna în programare și folosirea unui framework).

Încearcă și să nu mai ai nesimțirea de a dezinforma novicii cu porcăriile tale de idei greșite, ține-le pentru tine, și ai să vezi și atunci că vei fi tratată cu respect. Din nou, deși ți-am mai spus: mă doare fix în pix de nemesis, dar mă preocupă atunci când unul răspândește necunoașterea și dezinformarea în societatea din care fac și eu parte.

Pricepuși? Dacă nu, atunci și doar atunci ceva îți lipsește și e grav pentru tine și viitorul tău.

Mă bucur că te-am lămurit de ce ai fost tratată așa cum ai ales TU să fii tratată (și deoarece știu că îți lipsește profesionalismul de a înțelege argumentele de mai sus, încă o dată sintetizat pentru căpuțul tău: alegi să fii tratată cu lipsă de respect atunci când pe un forum de discuții nu te sinchisești să citești și să înțelegi argumentele celorlalți).

Iar asta:

View PostNemesis-, on 21st May 2012, 13:23, said:

Toate sunt jigniri indreptate OP-ilor sau celor ce nu-s de acord cu ideeile lui.
e o dobitocenie la cel mai înalt nivel, din simplul motiv că există discuții pe care le-am purtat aici pe forum în contradictoriu cu alți coforumiști, ei mi-au adus argumentele, și m-au convins că nu aveam dreptate. Dar mi le-au adus după ce mi-au contrazis argumentat argumentele mele, și nu în stil dobitocesc, cum ai făcut-o tu (și tu ai mai pus și cireașa pe tort, dezinformându-l pe novicele de OP).




Trăgând linie și adunând, ai fost tratată exact așa cum ai ales tu să fii tratată, și cu fiecare post al tău eu îmi reconsider poziția față de tine, și te tratez corespunzător.

Felul în care discut cu tine, depinde exclusiv de felul în care discuți cu mine. Dacă ești în stare să citești toate argumentele de mai sus care ți-au fost deja aduse despre subiect, și să le și înțelegi, atunci vei fi tratată ca un om.

Dacă nu le înțelegi, atunci, în ramele unui forum de discuții, ești "obligată" să ceri lămuriri (read: scopul tău ar trebui să fie să câștigi cunoaștere din discuție). Dar condiția e să le citești chiar pe toate, nu să vii iar în stil dobitocesc și să ceri lămuriri care ți-au mai fost oferite. Aia este tot o bătaie de joc, și vei fi tratată corespunzător.

Și ca să te ajut să vii pe calea cea dreaptă (pentru că în principiu, doresc să fac bine societății, făcând un bine oamenilor): renunță la ideea dobitocească că CMS-urile ălea ar fi framework-uri, nu sunt framework-uri, și asta n-am spus-o doar eu, au spus-o mai sus mulți oameni cu experiență în domeniu.

Edited by OriginalCopy, 21 May 2012 - 23:23.


#105
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Joomla si Wordpress sunt platforme CMS
Frameworkuri sunt T3, Gantry, Genesis, Warp, care vin instalate pe platforme...

#106
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
salut, unde iti gasesti clientii? ai firma sau cum? Eu incerc sa lucrez pe vworker dar local nu am prins nimic(cu exceptia unui prieten). Iti faci reclama undeva?

#107
IonAb

IonAb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2012
ma poate ajuta cineva cu wordpress-ul:   Vreau sa fac niste conturi de editor insa articolele sa nu fie postate fara aprobare, stie cineva cum se face asta???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate