Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Care este mai fiabil, joomla sau wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostOriginalCopy, on 20th May 2012, 17:30, said:

Framework e ceva care nu oferă funcționalitate executabilă, dar lacunele tale de cunoștințe te fac să crezi toate bălăriile.

Atâta timp cât despachetezi acel ceva și nu trebuie să scrii nicio linie de cod ca să integrezi componentele puse la dispoziție, ci ai o oarecare funcționalitate executabilă pusă deja la dispoziție, nu este un framework, este altceva (un CMS de exemplu).

A, că acel CMS oferă un API, asta e altă mâncare de pește. Una e un CMS cu un API, alta este un framework.

Dar fanatismul tău de a-i contrazice pe alții fără motive tehnice întemeiate nu îți dăunează decât ție.

Nasol e când fanatismul tău îi îndobitocește pe alții. Că atunci, îndobitoceala se perpetuă, iar asta e nasol pentru societate ;)

Poate fi si CMS, si framework in acelasi timp. In fond CMS-ul nu e altceva decat o componenta/extensie a framework-ului. Putem sa vb romaneste? framework = schelet.

Ambele platforme au tone functii (API despre care vb) pe care programatorul le poate folosi pe a-si construi aplicatia dupa cum are kef. Uite, daca doreste poate sa dezactiveze complet interfata grafica / templates si sa si-o construiasca pe a lui, folosind acele functii puse la dispozitie. Ia ca exemplu router-ul daca vrei. Symphony iti ofera o clasa pt asta, WordPress la fel. Diferenta consta doar in felul cum e scrisa si se foloseste

Edited by Nemesis-, 20 May 2012 - 16:42.


#38
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Framework-uri sunt Zend, Symfony, CakePhp etc.

Astea doua, sunt mai mult CMS-uri. Ai site-ul ca si facut dupa ce le-ai instalat. Doar misti module de colo-colo si pui o tema.

Edited by don_dannielo, 20 May 2012 - 16:45.


#39
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNemesis-, on 20th May 2012, 16:17, said:

Iar daca vizezi doar o anume nisa, iti vei crea propriul framework pt mai multa eficienta.
:lol: Altă bălărie. Eu zic să te lași de meserie, nemesis. Pe bune. Sau măcar nu mai răspândi necunoașterea, ține-o pentru tine.

Una dintre trăsăturile unui framework e faptul că este general reutilizabil, indiferent de application domain.

#40
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View Postdon_dannielo, on 20th May 2012, 17:41, said:

Framework-uri sunt Zend, Symfony, CakePhp etc.

Astea doua si cu drupal, sunt CMS-uri. Ai site-ul ca si facut dupa ce le-ai instalat. Doar misti modulele de colo-colo si schimbi tema.

Si wordpress si joomla nu sunt cms?

#41
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNemesis-, on 20th May 2012, 16:41, said:

Poate fi si CMS, si framework in acelasi timp. In fond CMS-ul nu e altceva decat o componenta/extensie a framework-ului. Putem sa vb romaneste? framework = schelet.
:lol: Iar bălărie. Și nu e prima oară când aud bălării peste bălării de la tine pe forumul ăsta. Le faci rău începătorilor gen credit, care mai și pun botul la necunoașterea ta.

Poți cel mult să construiești un CMS folosind un framework ca fundație.

Între cele două subsisteme, CMS și framework, vei avea o dependență. CMS-ul e partea "executabilă" care integrează componente din framework, eventual implementând noi componente, tot pe baza framework-ului.

View Postcredit, on 20th May 2012, 16:43, said:

Si wordpress si joomla nu sunt cms?
Ba da, sunt CMS-uri, dar nu sunt framework-uri. Oferă doar un API relativ stabil.

Din punctul de vedere tehnic al unui programator, codebase-ul WP și joomla sunt un gunoi. (nu au flexibilitatea și reutilizabilitatea unui framework, de exemplu, sunt design-uite de-a-mpana, adică deloc, etc).

Edited by OriginalCopy, 20 May 2012 - 16:48.


#42
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Cand am zis eficienta, m-am referit la performata in primul rand.
Nu este acelasi lucru sa folosesti cod venit la pachet care acopera o gama mai larga de cerinte, decat sa-ti faci tu propriile componente, care pot fi foarte bine reutilizabile.

Quote

Între cele două subsisteme, CMS și framework, vei avea o dependență. CMS-ul e partea "executabilă" care integrează componente din framework, eventual implementând noi componente, tot pe baza framework-ului.

Acea dependenta exista doar in mintea ta  :rolleyes:
Cum am zis, daca doresti poti ignora total partea cu CMS-ul.

Daca nu cunosti aceste platforme, de ce vb despre ele?  :nonobad:


View PostOriginalCopy, on 20th May 2012, 17:46, said:

Din punctul de vedere tehnic al unui programator, codebase-ul WP și joomla sunt un gunoi. (nu au flexibilitatea și reutilizabilitatea unui framework, de exemplu, sunt design-uite de-a-mpana, adică deloc, etc).

si uite cum ajungem la adevaratul motiv pt care ele nu sunt frameworks in mintea lui originalcopy  :rolleyes:
cum am spus, nu calitatea codului defineste acest standard. Hai sa lasam bias-urile la o parte si sa gandim rational

#43
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNemesis-, on 20th May 2012, 16:49, said:

Acea dependenta exista doar in mintea ta  :rolleyes:
Eu descriam relația dintre un CMS și un framework atunci când construiești un CMS pe baza unui framework, nu vorbeam despre gunoaiele ălea de CMS-uri ale tale.

View PostNemesis-, on 20th May 2012, 16:51, said:

si uite cum ajungem la adevaratul motiv pt care ele nu sunt frameworks in mintea lui originalcopy  :rolleyes:
cum am spus, nu calitatea codului defineste acest standard. Hai sa lasam bias-urile la o parte si sa gandim rational
Vai de capul tău, ești paralelă cu subiectul. Ține-ți necunoașterea pentru tine, ok?

#44
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Si acea relatie nu exista draga. CMS-ul este dependent de acel set de functii ce reprezinta API, nu si invers  :rolleyes:

#45
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
"Gunoi" nu era un argument de ce sunt CMS-uri și nu framework-uri, era o caracteristică a joomla și WP.

CMS-ul Drupal de exemplu nu este un gunoi.

#46
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View PostOriginalCopy, on 20th May 2012, 17:46, said:

:lol: Iar bălărie. Și nu e prima oară când aud bălării peste bălării de la tine pe forumul ăsta. Le faci rău începătorilor gen credit, care mai și pun botul la necunoașterea ta.

Poți cel mult să construiești un CMS folosind un framework ca fundație.

Între cele două subsisteme, CMS și framework, vei avea o dependență. CMS-ul e partea "executabilă" care integrează componente din framework, eventual implementând noi componente, tot pe baza framework-ului.


Ba da, sunt CMS-uri, dar nu sunt framework-uri. Oferă doar un API relativ stabil.

Din punctul de vedere tehnic al unui programator, codebase-ul WP și joomla sunt un gunoi. (nu au flexibilitatea și reutilizabilitatea unui framework, de exemplu, sunt design-uite de-a-mpana, adică deloc, etc).

Tu cand te referi la framework te gandesti la strict la frameworkuri de php. Termenul de framework are un inteles mai larg. Frameworkurile nu sunt numai in php.
baiatul a explicat pe intelesul tuturor. frameworkul este un schelet pe care poti construi diferite aplicatii personalizate.
Frameworkurile ca cele enumerate de tine nu sunt nici gunoi nici mina de aur. Sunt niste aplicatii web pentru care exista cerere in piata.

#47
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostNemesis-, on 20th May 2012, 16:53, said:

Si acea relatie nu exista draga. CMS-ul este dependent de acel set de functii ce reprezinta API, nu si invers  :rolleyes:
Asta am spus și eu, este o dependență între CMS și framework. :lol: Dar tu, fiind mai neexperimentată în software design, înțelegi "între" ca "<->" (bidirecțional), nu ca "->" (unidirecțional).

#48
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostOriginalCopy, on 20th May 2012, 17:52, said:

Vai de capul tău, ești paralelă cu subiectul. Ține-ți necunoașterea pentru tine, ok?

Doar jigniri in postarile tale... Argumente ai care sa-ti justifice aceasta infatuare?  :rolleyes:

#49
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcredit, on 20th May 2012, 16:53, said:

Tu cand te referi la framework te gandesti la strict la frameworkuri de php. Termenul de framework are un inteles mai larg. Frameworkurile nu sunt numai in php.
baiatul a explicat pe intelesul tuturor. frameworkul este un schelet pe care poti construi diferite aplicatii personalizate.
Frameworkurile ca cele enumerate de tine nu sunt nici gunoi nici mina de aur. Sunt niste aplicatii web pentru care exista cerere in piata.
Băi, mor de drag când începătorii predau lecții ălora mai avansați, e genial! :lol:

Câte framework-uri ai folosi tu în viața ta? Eu am folosit vr-o 5 în mod consistent, în diferite limbaje de programare.

#50
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostOriginalCopy, on 20th May 2012, 17:55, said:

Asta am spus și eu, este o dependență între CMS și framework. :lol: Dar tu, fiind mai neexperimentată în software design, înțelegi "între" ca "<->" (bidirecțional), nu ca "->" (unidirecțional).

si tocmai pt ca este unidirectionala, WP si joomla pot fi folosite ca si framework.

#51
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcredit, on 20th May 2012, 16:53, said:

Frameworkurile ca cele enumerate de tine nu sunt nici gunoi nici mina de aur. Sunt niste aplicatii web pentru care exista cerere in piata.
Uite cum spui lucruri contradictorii, ba că-s frameworks, ba că-s aplicații :lol:

View PostNemesis-, on 20th May 2012, 16:59, said:

si tocmai pt ca este unidirectionala, WP si joomla pot fi folosite ca si framework.
Ești penală. WP și joomla nu sunt framework-uri, au doar un API :lol:

#52
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View PostOriginalCopy, on 20th May 2012, 18:00, said:

Uite cum spui lucruri contradictorii, ba că-s frameworks, ba că-s aplicații :lol:


Ești penală. WP și joomla nu sunt framework-uri, au doar un API :lol:

Este si aplicatie dar cu framework in spate.

Daca este sa precizam in termeni exacti nu poti spune ca sunt nici cms-uri ci ca au implementat un sistem de management al controlului.
Asa orice site cu cms ai spune ca este cms, este impropriu. Corect este: are implementat cms.

#53
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcredit, on 20th May 2012, 17:03, said:

Este si aplicatie dar cu framework in spate.

Daca este sa precizam in termeni exacti nu poti spune ca sunt nici cms-uri ci ca au implementat un sistem de management al controlului.
Asa orice site cu cms ai spune ca este cms, este impropriu. Corect este: are implementat cms.
Ce deștept ești, uite cum le știi tu pe toate. Nu știu de ce-mi mai bat capul cu tine. Te-am lăsat pe mâna lui nemesis-, să-ți spele ea creierii cu framework-urile joomla și wp  :coolspeak:

#54
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Hai s-o luam ca si la gradinita pt OriginalCopy. Ce este un framework?

O librarie software (un set de functii/clase whatever) folosite pt a dezvolta aplicatii software. Suntem de acord pana aici?
Aceasta librarie trebuie sa aiba neaparat o caracteristica: sa fie extensibila fara sa trebuiasca sa-i modifici codul sursa.

Esti de acord? Daca nu, completeaza.

View PostOriginalCopy, on 20th May 2012, 17:57, said:

Băi, mor de drag când începătorii predau lecții ălora mai avansați, e genial! :lol:
cand simti nevoia sa spui altora ca esti "avansat", nu esti  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate