Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

industria romaneasca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1857 replies to this topic

#73
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Care mi-a șters link-urile către youtube? :w00t:

#74
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D8jmXFDBiTk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

În 1711 Resița era parte componentă a Imperiului Habsburgic.
in 1711 Resita era la turci, iar "imperiul habsburgic" nu exista.

#76
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostPengoon, on 17th May 2012, 08:56, said:

in 1711 Resita era la turci, iar "imperiul habsburgic" nu exista.

Banatul era austriac ca urmare a pacii de la Pasarovitz (1718). Tehnic vorbind imperiul in cauza era condus de familia mentionata mai sus  :rolleyes:

In plus , primul cuptor de topit cuprul apare la Ciclova Montana in 1718, in 1719 se construieste la Bocsa un furnal si o topitorie, iar in 1723 urmeaza altele la Dognecea. Se discuta aici de Resita in sensul ca acolo a inceput sa se faca serios metalurgie cu doua furnale inalte in 1771.

#77
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu țineam minte că primele furnale la Resița au fost date în folosință în 1711. Dar au fost în 1771.

#78
johnnyboo

johnnyboo

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 08.12.2009
industria romaneasca, reflecta industria inteligenta unei natiuni ?

Nu cred, inteligenta n-are nici o vina. Nu s-a batut saua 22 de ani cu potentialul turistic (si agricol !) ? Brusc, se constientizeaza ca avem nevoie de industrie...  18 miloane de suflete e cam greu de crezut ca pot subista deceniile urmatoare doar din pariuri sportive, frizerii, taximetrie, case de amanet, farmacii, sucursale marunte de banci cu capital dubios, saormarii, termopane, cofetarii si covrigarii si alte maruntisuri dominante in orice oras din Romania, restul de cateva milioane la carca prin tarile industrializate din vest. Sigur ca se poate si mai rau, dar pe undeva prin deceniul asta cred ca se va ajunge la mimimul curbei.

#79
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View PostAllahu, on 13th May 2012, 10:11, said:

referitor la industrie, nemtii au industrie chimica, mecanica, rusii extractiva, aerospatiala, japii au de toate, noi
ce mai avem ?
recuperari fier vechi, spalatorii (ecologice) auto, (computer controlled) echilibrari roti, tamplarie plastic si PVC
reflecta asta inteligenta natiunii ?

noi
œce mai avem ?œ noi suntem plini români semianalfabeți așa ca Allahu care habar n-au ce-i cu ei și ce-i pe lumea asta, care cresc mari și continuă marasmul în țara asta....

-----------
apropo, plastic=PVC  :lol:

View Postdan84, on 13th May 2012, 10:48, said:

20 de ani ati aplaudat cu 10 maini chestia aia "desteapta" care se cheama privatizare si acum va mirati unde dracu va e industria?

œnemtii au, rusii, japii...œ toți, dar absolut toți, au o industrie bazată pe inițiativă privată  așa că întrebarea ta e fix trânta.

#80
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La noi au fost 2 mai probleme:
1) În fabrici, înttreprinderi și uzine mai toată lumea fura;
2) Cum puliticenii români au fost puși pe căpătuială (nu mă luați cu P.D.-L. vs U.S.L. și alte prostii din astea) i-a durut fix în vârf de pix de cum se face privatizarea.

#81
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostAllahu, on 13th May 2012, 10:11, said:

reflecta asta inteligenta natiunii ?

Să înțeleg că pe vremea împușcatului eram mult mai inteligenți ca acum? Ne-am îndobitocit în numai douăzeci și ceva de ani?

#82
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

Quote

reflecta industria inteligenta unei natiuni ?

Evident si nu doar inteligenta ci si alte calitati

#83
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postdjl, on 17th May 2012, 14:18, said:

La noi au fost 2 mai probleme:

La noi nu au fost problemele mentionate pana la ciuma comunista.

#84
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Și pâmă la Ciuma comunsită 2 (aia de după 1989).

#85
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View Postdjl, on 16th May 2012, 21:22, said:

Sunt fan industrie grea, nu ai ce să-mi faci :bigwhitegrin: În plus, îmi plac imaginile vechi :inlove:
vezi ca una 2 te fac astia nostalgic comunist si nu uita : pentru toate bubele si nefericirea omeneasca doar comunistii sunt de vina, nimeni altcineva  :coolspeak:

#86
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi plac și imaginile din S.U.A. din anii '30-'50. Asta înseamnă că-s mare nostalgic comunist? :lol:
Industria grea ar fi fost mai utilă în România... dacă se construiau mai multe. Sunt nostalgic comunist în măsura în care exista industrie pe la noi.
P.S. Nu tot ce se producea în Ro era bun
P.S. 2 În cazul frigiderelor s.h. le prefer pe cele sovetice/rusești în defavoarea celor românești.

#87
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
https://picasaweb.go...355011232056594

Care îmi tot șterge link-urile către filme și de ce? Ce regulament încalc?!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yZnX4sRYLLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#88
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Posteddingro, on 17th May 2012, 14:09, said:

noi
œce mai avem ?œ noi suntem plini români semianalfabeți așa ca Allahu care habar n-au ce-i cu ei și ce-i pe lumea asta, care cresc mari și continuă marasmul în țara asta....

-----------
apropo, plastic=PVC  :lol:



œnemtii au, rusii, japii...œ toți, dar absolut toți, au o industrie bazată pe inițiativă privată  așa că întrebarea ta e fix trânta.
si somalezii sunt foarte intreprinzatori, si totusi stau destul de prost cu industria :nonobad:

Edited by Allahu, 23 May 2012 - 16:31.


#89
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdjl, on 17th May 2012, 01:08, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D8jmXFDBiTk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar, cum de nu se supara nimeni pe emisiunea asta ca doar arata o grmada de insuficiente/furturi/trafic de influenta/etc. ???????
Oare pentru-ca nu exagereaza totul pina la ridicol????

Edited by gelunechifor, 23 May 2012 - 16:38.


#90
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
Poate ca se exagereaza. Da' ce s-a construit in loc ? Specula cu terenuri ? Specula cu case ? Importuri de orice, de la aparatura ultramoderna pana la hartie igienica ? OK. Altceva ? Aaaa, stiu, au "adevaratii" masini bengoase si conturi umflate. Merita, frate ! Pentru masinile si conturile alea merita sa distrugi tot, nu-i asa ?

Edited by SDan222, 23 May 2012 - 18:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate