Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

ALIBABA anuleaza cursele charter din iunie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Mirceapopescu

Mirceapopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.05.2012
Sunt nou inscris pe acest forum desi il consult extrem de des.
Deschid acum acest subiect... pentru ca e prima oara in ultimii 5 ani cand "" m-am fript""
Sunt clientul agentiei ALIBABA tour de cel putin 5 ani, si pana acum am fost multumit de ofertele lor , e drept cu mici comentarii privind serviciile agentiei.
anul acesta( 2012) am achizitionat un pachet turistic de la ei cu earlybooking platit integral pana in luna aprilie, pachetv care cuprindea pe langa altele si transport cu o cursa charter , cu plecarea din bucuresti in data de 26.06.2012. Pentru mine si familia mea era prima calatorie cu avionul, desi ne putem lauda ca am vizitat cateva state europena si de vreo trei ori turcia , dar cu masina personala.
ieri 09.05.2012 agentia ne-a anuntat sec " cursa charter pe acre o aveam inclusa in pachet S-A ANULAT!!!!!" si ne-au oeferit cu [u]multa importanta[/u] un transport cu o cursa de linie cu escala in istambul, cu un transport individual de la aeroport ( antalya) pana la hotel. oricum pierdem o zi cu aceasta noua oferta numai prin aeroport si pe drum...
Va intreb... s-a mai intalnit cineva cu o asemenea situatie? ce parghii am sa-i fac sa imi acorde serviciile pentru care am platit?
Stie cineva ... ALIBABAB E CUMVA IN PRAG DE FALIMENT? INSOLVENTA? ETC?

#2
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
https://www.google.r...s...280&bih=662

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca ai platit cu cardul vezi urgent daca mai poti sa faci chargeback. In nici un caz nu o sa va upgradeze la cursa de linie (=mult mai scumpa decit discounterul ala cu charterul). Problema nu e stresul dintr-o zi de concediu, problema e pierderea aproape sigura a banilor.

#4
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View Postf300, on 10th May 2012, 18:50, said:

Daca ai platit cu cardul vezi urgent daca mai poti sa faci chargeback. In nici un caz nu o sa va upgradeze la cursa de linie (=mult mai scumpa decit discounterul ala cu charterul). Problema nu e stresul dintr-o zi de concediu, problema e pierderea aproape sigura a banilor.
Am plecare in iunie cu Turkish in Antalya, cu vreo 200 euro mai putin decat imi oferea Alibaba charter-ul, asa ca am luat doar cazarea de la ei.Transferul de la aeroport Antalya spre hotel l-am rezervat pe net, 3 persoane 18 euro(pana-n Lara).Deci se poate....:)

#5
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
confirm, cursa cu turkish, escala in istanbul este mai ieftina decat pretul pus de orice operator din romania la charter.

Insa tu esti de vina ca nu ai cascat ochii pe aici sa citesti cu ce se ocupa turcii astia in tara noastra si nu cred ca ai ce face sa primesti ce ai platit .

Eu in locul tau as insista sa iti returneze absolut toti banii si sa fii tu multumit cu ei in buzunar dupa care ori iti iei in septembrie ori te duci in alta parte .
Stiu ca ai luat probabil la un pret foarte bun ( ??????????? ) cu early booking and all dar mai bine sa ai banii in buzunar decat saajungi acolo si sa nu te cazeze , sa stai sa dormi prin receptie cum dealtfel s-a intamplat si anul trecut si lumea  nu s-a invatat minte.

#6
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View Posttak30ver, on 11th May 2012, 15:27, said:

confirm, cursa cu turkish, escala in istanbul este mai ieftina decat pretul pus de orice operator din romania la charter.

Insa tu esti de vina ca nu ai cascat ochii pe aici sa citesti cu ce se ocupa turcii astia in tara noastra si nu cred ca ai ce face sa primesti ce ai platit .

Eu in locul tau as insista sa iti returneze absolut toti banii si sa fii tu multumit cu ei in buzunar dupa care ori iti iei in septembrie ori te duci in alta parte .
Stiu ca ai luat probabil la un pret foarte bun ( ??????????? ) cu early booking and all dar mai bine sa ai banii in buzunar decat saajungi acolo si sa nu te cazeze , sa stai sa dormi prin receptie cum dealtfel s-a intamplat si anul trecut si lumea  nu s-a invatat minte.
eu nu vad ce e asa rau ca i-a dat omului Turkish in loc de Sky Airlines(daca nu ma insel), exceptand escala din Istanbul.In acceptul meu i s-a inlocuit un lowcost cu un regular, deci e cat se poate de bine. A zis el c-ar fi probleme cu cazarea, de unde deduci tu ca ar trebui sa doarma pe la receptie? Are factura, i s-a dat voucher pt cazare, Alibaba e asigurata(a propos, asigurarile astea sunt publice, se pot verifica in ce cnstau)...nu vad de unde teama ca ar pierde pachetul de vacanta.

#7
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
alibaba a anulat toate zborurile din iunie, de ce, nu stiu, si acum cica incearca sa isi mute turistii pe turkish si charterele altor agentii, dar alibaba a avut probleme si anul trecut la sfirsitul lui august, s-a scris pe aici pe undeva pe forum

nu cred ca veti ramine fara cazare la hotel

SI TINETI MINTE: verificati pe forumuri si pe gugle agentiile INAINTE sa le dati banii, intrebati in agentie pe cine au parteneri in turcia, verificati-i si pe astia ca s-a scris despre ei anul trecut pe forumul asta si probabil si pe altele

folositi-l pe goagle!

Edited by rottweiler2007, 11 May 2012 - 16:13.


#8
Mirceapopescu

Mirceapopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.05.2012

View Postbarbat, on 11th May 2012, 09:31, said:

Am plecare in iunie cu Turkish in Antalya, cu vreo 200 euro mai putin decat imi oferea Alibaba charter-ul, asa ca am luat doar cazarea de la ei.Transferul de la aeroport Antalya spre hotel l-am rezervat pe net, 3 persoane 18 euro(pana-n Lara).Deci se poate....:)

Adika ai luat bilete de avion de la alta agentie? Si cursa directa sau cu escala? Alibaba mi-a oferit transfer antalya -lara individual 2 persoane  la 150 de euro dus intors...va dati seama ce prosti ne cred astia???? Si cand le-am cerut despagubiri penrtu magaria facuta de ei mi-au spus ca biletul le cursa de linie e mai mult mai scump decat charter... Adika imi fac un favor ca imi dau peste cap tot programul de vacanta...

Am facut plangere la OPC bucuresti si voi face si la ANAT dar la cum se misca functionarul roman probabil ca voi primi un raspuns in vacanta viitoare.

#9
lalita

lalita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.02.2011

View PostMirceapopescu, on 11th May 2012, 17:07, said:

Adika ai luat bilete de avion de la alta agentie? Si cursa directa sau cu escala? Alibaba mi-a oferit transfer antalya -lara individual 2 persoane  la 150 de euro dus intors...va dati seama ce prosti ne cred astia???? Si cand le-am cerut despagubiri penrtu magaria facuta de ei mi-au spus ca biletul le cursa de linie e mai mult mai scump decat charter... Adika imi fac un favor ca imi dau peste cap tot programul de vacanta...

Am facut plangere la OPC bucuresti si voi face si la ANAT dar la cum se misca functionarul roman probabil ca voi primi un raspuns in vacanta viitoare.
daca te-ai fi informat din timp ai fi vazut ca ANAT-UL  a exclus ALIBABA TOUR ,pe linga alte citeva agentii ..doar daca dai un search..

#10
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
oricum nu are nicio relevanta faptul ca agentia e sau nu cotizant la anat, anatul asta e un sindicat si atit si toate agentiile alea de asta-toamna care au batjocorit mii de turisti erau membre de sindicat

Edited by rottweiler2007, 11 May 2012 - 17:22.


#11
lalita

lalita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.02.2011

View Postrottweiler2007, on 11th May 2012, 18:22, said:

oricum nu are nicio relevanta faptul ca agentia e sau nu cotizant la anat, anatul asta e un sindicat si atit si toate agentiile alea de asta-toamna care au batjocorit mii de turisti erau membre de sindicat
de acord..dar omul vrea sa se plinga la ANAT...la ce-i mai foloseste daca ei sint deja exclusi?

#12
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Nu exista cursa de linie a niciunei companii care opereaza in Romania care sa nu aiba escala la Istanbul spre Antalya. Sunt 2 optiuni, cu Turkish Bucuresti-Antalya via Istanbul sau din Istanbul-Antalya(Anadolu Jet - subsidiara Turkish) ori Tarom pana la Istanbul si Istanbul-Antalya cu Atlas Jet(parteneriat cu Taromul, puteti cumpara direct de pe www.tarom.ro). Sunt 2 agentii distincte, Alibaba Tour(falimentara din cate stiu) si Alibaba Tour Holiday care putin conteaza ca e membra ANAT sau nu(nu-ti da nicio garantie ANAT-ul) care e ok si lucreaza in Turcia cu Alibaba Tour(agentia mama) si se descurca destul de bine pe piata turca, n-am auzit de probleme ale agentiei mama din Turcia. E Alibaba dezinteresata de client? Ti-a dat un zbor la o cursa regular pe ultima suta de metri, net mai scump decat Sky Airlines si mai bun calitativ(parere personala). Dar atat timp cat 70 % dintre romanii care merg intr-o vacanta habar nu au cu ce avion au zburat sau nu sunt informati asupra destinatiei si au asteptari irelevante in ce-i va astepta, nu ma mira atitudinea ta, draga Mircea.

View PostMirceapopescu, on 11th May 2012, 17:07, said:

Adika ai luat bilete de avion de la alta agentie? Si cursa directa sau cu escala? Alibaba mi-a oferit transfer antalya -lara individual 2 persoane  la 150 de euro dus intors...va dati seama ce prosti ne cred astia???? Si cand le-am cerut despagubiri penrtu magaria facuta de ei mi-au spus ca biletul le cursa de linie e mai mult mai scump decat charter... Adika imi fac un favor ca imi dau peste cap tot programul de vacanta...

Am facut plangere la OPC bucuresti si voi face si la ANAT dar la cum se misca functionarul roman probabil ca voi primi un raspuns in vacanta viitoare.
Daca dai pe google ''airport Antalya transfer'' nu mai putin de 10 site-uri iti vor aparea a unor firme care organizeaza asa ceva, la preturi reale nu halucinatii gen 150 euro. Nu vad de ce as cumpara un bilet de avion de la o agentie atata timp cat am informatia, bani pe card si internet.

#13
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
oricum charterul e cea mai proastă soluție de transport pt o vacanță în turcia, și scumpă și proastă

dacă iei, din timp, , bilet la cursă de linie turkish airlines bucuresti-istanbul-antalya sau izmir sau bodrum sau dalaman iesi mai ieftin cu tot cu transfer decit orice charter de pe piață iar agențiile sînt obligate să îți spună care îți sint optiunile  :bigwhitegrin:

nu exista nicio alibaba-mamă în turcia

alibaba a lucrat de-alungul anilor cu multe agenții din turcia, jaro, sinaia tour, imta, suntimes, euronuștiucum, 3E, toate cu probleme mari

Edited by rottweiler2007, 11 May 2012 - 18:02.


#14
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View Postrottweiler2007, on 11th May 2012, 18:59, said:

oricum charterul e cea mai proastă soluție de transport pt o vacanță în turcia, și scumpă și proastă

dacă iei, din timp, , bilet la cursă de linie turkish airlines bucuresti-istanbul-antalya sau izmir sau bodrum sau dalaman iesi mai ieftin cu tot cu transfer decit orice charter de pe piață iar agențiile sînt obligate să îți spună care îți sint optiunile  :bigwhitegrin:
Exact, pentru curiozitatea unora pot spune ce preturi am platit in luna ianuarie pentru 10 zile Delphin Palace, avion Bucuresti-Antalya via Istanbul cat si transferul aeroport Antalya-hotel(Lara).

Eu am conversatie pe mail cu Alibaba Tour Turcia(deci ea exista), am solicitat informatii vis-a-vis de programul de fidelizare a clientilor in lantul Delphin.Asa e, Alibaba Tour sau mai nou Alibaba Tour Holiday a lucrat si cu unele agentii specificate de tine, anul trecut de exemplu stiu sigur ca a lucrat si cu 3E.

#15
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
am dat un serci pe goagle și nu apare nicio agentie alibaba in turcia și știu ca nu există asa ceva iar alibaba a lucrat doar cu agentiile mentionate de mine in ultimii 10 ani

https://www.google.r...s...440&bih=756

#16
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View Postrottweiler2007, on 11th May 2012, 19:11, said:

am dat un serci pe goagle și nu apare nicio agentie alibaba in turcia și știu ca nu există asa ceva iar alibaba a lucrat doar cu agentiile mentionate de mine in ultimii 10 ani

https://www.google.r...s...440&bih=756
Çağlayan Mah.2054 sokak . pektaș villa daire : 4/ ANTALYA
Tel:  0242 . 323 22 32      Fax: 0242 . 323 22 02
Asta e adresa firmei Alibaba Tour Turcia.

#17
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postbarbat, on 11th May 2012, 19:13, said:

Çağlayan Mah.2054 sokak . pektaș villa daire : 4/ ANTALYA
Tel:  0242 . 323 22 32      Fax: 0242 . 323 22 02
Asta e adresa firmei Alibaba Tour Turcia.

dacă nu apar pe web înseamnă că nu există :naughty: dar să lăsăm discutia asta ca nu îl ajută cu nimic pe userul care a deschis topicul ăsta

Edited by rottweiler2007, 11 May 2012 - 18:22.


#18
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Eu zic ca Mircea isi face probleme degeaba si ca va avea o vacanta minunata, Made in Turkey ! :)

Edited by barbat, 11 May 2012 - 19:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate