Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Server FTP

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Am un server ftp instalat la mine pe calc. serv este bullet proof, ruleaza pe xp sp2 iar calc este in retea de cartier cu port forward facut din router. La munca am 2 calculatoare, unul are ip public iar celalalt are ip normal de retea din clasa 192.168.0.xx si iese la net printr-un proxy.
In momentul cand accesez serv ftp de acasa de pe calc de la munca cu ip-ul public, merge bine merci, chiar daca serv meu de acasa nu merge pe 21, el functioneaza dupa cum am precizat pe portul cu redirectionarea....undeva peste 6000, nu prezinta prea mare importanta. Problema apare cand imi accesez serv ftp de pe celalalt calc care nu are ip public. Folosesc Total Commander si pt a iesi pe ftp folosesc acelasi proxy care se foloseste si in browser pt a naviga pe net....la conexiunea din total commander folosesc HTTP proxy with FTP support si ies pe orice ftp mai putin pe cel de acasa. Nu inteleg care e problema avand in vedere ca de pe celalalt calc ma conectez la ftp bine merci, deci portul forward functioneaza perfect. Mentionez faptul ca pe acelasi port folosesc in general apache si pagina imi poate fi accesata de oricine oricand....
Am vazut ca la serv de ftp exista o obtiune "passive mode", cineva spunea ca de acolo ar trebui sa fac nush ce setari ca sa intre oricine....sincer sa fiu habar nu am ce trebuie sa fac...
Daca are cineva idee care ar putea fi rezolvarea ca serv meu ftp de acasa sa poata fi vizibil de oriunde astept si eu un raspuns la obiect. Ma refer la  o solutie prin portul forward existent...
Va multumesc anticipat!

#2
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
try this:
http://support.bppre...ory_id=12&sid2=

daca tot nu vrea, zi si ce eroare ai la nivelul clientului.

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
daca vrei sa forwardezi FTP-ul de pe un client din LAN, trebuie sa forwardezi DOUA porturi, TCP 21 si 20 (CONTROL si DATA - parca).

Total Commander ar trebui sa iti mearga FARA probleme pe passive.

Uite mai multe detalii despre ce si cum si aici:

http://slacksite.com/other/ftp.html

Succes!

#4
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Nu am nici o eroare la nivelul clientului, pur si simplu nu merge daca ma apeleaza de la un ip care nu e public........( unii mi-au zis ca le da 530 error in loc sa ceara user si pass)
Folosesc bullet proof ftp server si am setat la passive mode ip-ul meu de iesire. Din ce am citit in paginile la care m-ati trimis, nu e cazul pt ca eu am un port forward facut in router si chiar daca sunt behind the firewall sunt vizibil pe net pe portul forward 6127....altul nu am, ala mi l-a dat si mie administratorul... deci serv ftp merge f bine pe portul ala, pt ca daca sunt apelat de un ip public merge perfect!
Ma depaseste faza asta cu ftp-ul, pur si simplu nu pricep de ce nu merge!
Pe portul asta 6127 tin permanent aproape un apache si sunt vazut de oricine!!!!!! Pe acelasi port am facut teste cu radio si video streaming (cu nsv)..merge perfect!!!!! am pus hub de dc++ tot asa ca test, merge si ala perfect, intra oricine, numai ftp nu merge!
Pt stiinta mea ma depaseste din toate punctele de vedere...nu prea stiu eu administrare calumea, linux&stuff ca sa pricep calumea..dar portul asta forward asa cum e el facut in iptables spune clar: in mom cand e apelat ip-ul public cutare pe portul 6127, cererea e redirectionata catre calc meu pe retea, indiferent de tipul cererii,deci de ce merge absolut orice numai ftp-ul doar cateodata (adica numai cand ma apeleaza un ip public?)
E cat se poate de clar si de concret ce vreau!
Multumesc inca o data!

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
ai incercat totusi sa forwardezi AMBELE porturi?!

PS: sper ca nu ai forwardate mai multe servicii simultan pe acelasi port!

#6
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005

 Tyby, on Nov 1 2005, 11:51, said:

ai incercat totusi sa forwardezi AMBELE porturi?!

PS: sper ca nu ai forwardate mai multe servicii simultan pe acelasi port!
Evident ca nu :)

The Basics

FTP is a TCP based service exclusively. There is no UDP component to FTP. FTP is an unusual service in that it utilizes two ports, a 'data' port and a 'command' port (also known as the control port). Traditionally these are port 21 for the command port and port 20 for the data port. The confusion begins however, when we find that depending on the mode, the data port is not always on port 20.
Acestea fiind spuse, e clar ca sunt probleme daca are nevoie de 2 porturi, un data port si un command port...deci la incoming e forwardat 6127 dupa cum am spus...cum dreaq mai trebuie coafat si celalat ca sa mearga....habar n-am.....si nu il mai rog pe administrator, ca nu-l mai rog....
Eu vroiam o solutie exact asa cum e acum..fara alte artificii in router..daca nu se poate asta e..eu oricum ma accesez de la munca de pe ip-ul public...
10x

#7
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
command port: 6127

data port: 6126

:D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate