Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Piese AM vs OEM / cumparate din service vs. "alte magazine"

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.794
  • Înscris: 27.09.2005
Vreau o scurta comparatie.
Cum vad eu "disputele":

Avantaje AM vs OEM:

- mai ieftin;
- mai bun in masura in care cumperi piese de calitate superioara;

Invers:

- garantia producatorului pentru piesa si compatibilitate


Alte magazine vs. service:

- mult mai ieftin.

Invers:

- atitudinea service-ului fata de client (posibil sa fie mai ok daca le iei de la ei).


Din cate vad pretul pieselor uzuale (consumabile) de la masina este cu minim 50% mai mare in service. Destul de des diferenta ajunge la 100%.
Pentru un reper am gasit oferte si de 4 ori (PATRU ORI) mai mici la extrem (adica aftermarket, de la magazin de piese, vs. OEM de la service).

E normal sa fie diferente de genul asta? Risc ceva daca in loc sa ma curete de bani un service ma duc cu piesele luate de la alt magazin, piese produse de diverse alte firme (de doua ori mai ieftin)?

Editat de crz, 07 mai 2012 - 15:23.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.175
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt diverse articole de comparatie intre piesele AM si OEM.
Depinde ce masina ai, cat de noua, ce buget etc
La franare si directie merita piese cat mai bune.
In concluzie, poti lua piese AM linistit dar sa te axezi pe niste marci bune.

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.294
  • Înscris: 12.08.2006
Atat in piesele AM cat si OEM au intrat chinezii cu piese clonate care arata aproape identic si ca piesa cat si ca ambalaj,embleme...coduri...etc.
   Am vazut piese OEM false la care cu greu puteai sa-ti dai seama de acest lucru in ambalaj de piesa originala.
  Chinezii nu ezita sa falsifice ambalajul,timbrul,producatorul.
  Uneori un pret mic trebuie sa ridice semne de intrebare.

  http://www.ziare.com...onstanta-793677
  http://www.renault.r.../contrafacerea/

Editat de alexa32, 07 mai 2012 - 16:42.


#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.700
  • Înscris: 26.11.2001
Producatorii masinilor rar fabrica si piesele.

Marii fabricanti fac piesele.
De ex la filtre poti merge f. bine pe MANN sau Bosch.
La placute de frana sunt destui producatori buni etc.

#5
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.123
  • Înscris: 24.04.2008
AM pentru filtre si alte consumabile uzuale cam pentru toate marcile; AM pentru piese "responsabile" cu securitatea (directie , frane), dar de la producatori consacrati in domeniul lor, daca pretul este mai mic cu putin decit cele OE similare; se pot achizitiona si din magazin nu neaparat din service (la fel si in cazul uleiuirilor/lichidelor mai uzuale). Pentru suspensie cel mai recomandat sa folosesti OE (arcuri, piese adiacente) si AM pentru amortizoare, din punct de vedere al preturilor.

#6
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.794
  • Înscris: 27.09.2005
Okay, multumesc mult pentru sfaturi.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
La Citroen cel putin nu am fost multumit de AM. N-am fost multumit nici de "original" cumparat din alta parte decat reprezentanta. Desi arata identic cu cele din reprezentanta atat piesa cat si ambalajul nu cred ca erau cu adevarat originale.
Din putinele piese schimbate doar cele pe original luate din reprezentanta s-au apropiat de functionarea celor de prim montaj. Nu vorbesc de diferente majore dar sesizabile daca iti cunosti masina.
V-am mai povestit de istoria cu bujiile.
Ca si preturi, nu au diferit prea mult (cele originale din reprezentanta au avut 25% reducere pe motiv de masina mai veche de 3 ani).
La alte marci merita AM, diferenta de pret fiind semnificativa intre AM si OEM mai ales la cele nemtesti dar la Citroen nu prea merita decat daca vorbim de piese simple, nesupuse solicitarilor sau care nu au rol foarte important.


Placutele de frana mi-au placut mai mult aftermarket decat original. Cele AM, Textar nu stiu cum, pentru Pejo Partner :) , au o franare mai progresiva decat cele originale Bosch.

In cazul placutelor a fost o diferenta de pret care a meritat. La restul reperelor, sub nici o forma, ajungandu-ma pana la urma mai scump pe AM pentru ca pana la urma tot la original am ajuns ori pentru tot reperul (bujii, garnitura conica evacuare) ori pentru parti din piesa respectiva care au cedat (gen burduf bieleta directie care s-a dus intr-o iarna la bielalta AM si a trebuit sa fac din nou geometria cand am schimbat burduful pe original).

Editat de undercoverbrother, 08 mai 2012 - 10:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate