Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Facultatea de Limbi Straine - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#73
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007

 Soophie, on 10 ianuarie 2013 - 22:57, said:

Din ce in ce sunt mai dezamagita in privinta acestei Universitati-spaniola! Nu inteleg de ce nimeni nu face nimic pentru a imbunatatii conditiile si de asemenea de ce acesti profesori nu sunt dati mai repede afara din inst.!!!

Pai cine ar putea sa faca ceva din moment ce in ultima postare facuta de LawOfNature era vorba de incompetenta si dispretul fata de studenti ale sefului de catedra... Este vorba practic de cercuri inchise in care se intra prin relatii foarte puternice, iar cei cativa profesori adevarati care au mai ramas (in facultatea de spaniola probabil ca n-a mai ramas totusi nici unul) asteapta linistiti sa iasa la pensie fara batai de cap... Acum ca masinile luxoase au ajuns banale, pentru o perioada (nu prea lunga cred eu) da bine sa ai grade universitare si tot felul de titluri academice. In curand insa se vor banaliza si aceste "decoratii", din pacate insa cu pretul distrugerii invatamantului... asta doar ca niste oameni de nimic (nu ma feresc s-o spun direct) precum acest "profesor" Lupu sa-si satisfaca vanitatea si sa-si ascunda incompetenta sub titluri si diplome...

Sunt atatia tineri entuziasti si extraordinar de bine pregatiti care n-au nici o sansa din cauza acestor paraziti respingatori din toate punctele de vedere, ca si fizic sunt scarbosi si respingatori nu doar in privinta caracterului...

#74
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Da, din pacate asta e realitatea!
Soophie sa sti ca nu esti singura care nu intelege - ce se intampla aici la noi la spaniola merge contra oricarui minim bun simt!

dar cum bine a observat KantRO nu are cine ce sa faca... daca insusi seful de catedra face ce face... sau mai bine spus, el da tonul! el e seful si la magariile ce se fac ..

si sa va dau 2 exemple in care apare ca personaj principal Dl Lupu:

- pe la pagina 3 al acestui topic am pus o poza cu o pagina scrisa, ca forma de protest, de o persoana, anonima, si prinsa la vizier - pe pagina cineva de la Litere cu spaniola (probabil ca limba B  ) scria despre comportamentul incalificabil pe care-l are Silvia Stefan fata de studenti, cum tine examenele etc. Persoana desi nu s-a semnat a dat destule referinte, gen ca e la Litere, in ce zi a fost examenul la care SS si-a batut joc de ei/ele etc
rezultatul care a fost!?!?

pai - evident ca nu a fost greu sa afle profii despre ce grupa a fost vorba - stiind ziua si ora examenului si detaliul cu "sectia litere" a fost un fapt banal sa stie grupa...
si rezultatul a fost ca la un seminar din semestrul 2 Dl Lupu a aparut in mijlocul orei cu hartia respectiva (aia de protest) in mana si a inceput pe un ton rastit: "Bun! hai, care ati scris asta?Repede!"
normal ca in conditiile astea nimeni nu a spus nimic... ce sa mai spuna?! cine sa aiba curajul sa spuna "Eu, Domnule!"
dupa i-a luat ca ce.. le arde de proteste in loc sa puna mana sa invete?!?
si ca nu se face asa, ca aici (la Universitate) nu e pe strada si etc etc.

deci - asta a fost rezultatul!
uneori am impresia, chiar certitudinea, ca Silvia Stefan nu este "o oarecare" pentru Dl Lupu..
ma gandesc ca or fi rude... si daca nu rude... ceva ii leaga pe ei...

a 2 a poveste cu Dl Lupu:
la penultimul curs de anul trecut (la ultimul curs a venit cu 5 minute inainte de terminarea cursului si a facut lista de prezenta, dupa care ne-a urat "La multi ani!" si pa-pa) - cursul de la ora 8 dimineata la 10...
Dl Lupu apare, cum ii este obiceiul, la ora 8:40... incepe sa dicteze.. (se face si lista de prezenta, normal)
la un moment dat o colega susotea cu alta si a ras..
nu doresc sa o scuz pe fata aia, nu se face asta la curs, cand un om preda/vorbeste
daaaaaaaaaaar - respectul se castiga, nu se impune!!!
cand studentii nu te respecta poate ar fi bine sa te intrebi de ce... ca nu or fi toti imbecili si neciopliti!

oricum idea este ca Dl Lupu a dat-o afara de la curs... si dupa ce fata a iesit a inceput sa tina un mare discurs:
"Eu nu suport furtul! nu suport furtul de nici un fel... studenta asta ma fura, imi ia din timpul meu pretios pentru predare..."
evident ca toti am fi vrut sa-l intrebam "dar cum e cu timpul nostru?!!?" => faptul ca noi venim la 8 si el ajunge la 8:40 mereu!!! asta nu e furt?! el nu ne fura pe noi de 40 de minute in care ar putea sa ne mai invete ceva?!
dar evident ... cine sa riste sa-l intrebe asa ceva?!

oricum dupa ce si-a tinut discursul asupra furtului a intrebat cum se numeste colega data afara - si a facut un semn in dreptul numelui ei pe foaia de prezenta!
oare, sa ne miram daca fata asta pica toate examenele la spaniola si nu va ajunge niciodata sa-si ia licenta?!?!

oricum asta este - pestele de la cap se impute!
si se vede si se simte..
pe hol cand il vezi trecand, aratand de parca a dormit intr-o europubela vreo 10 nopti, vezi si un seminarist/o seminarista, 2 pasi in spatele lui, cu capul plecat, vorbind..
eu nu am vazut asa ceva la alti profi...
la engleza de exemplu nu exista aceasta atitudine umila... si cu decana cand vorbeau profii tineri - atitudinea era una foarte relaxata...
ca doar sunt colegi de munca!!!
ce daca e o diferenta de varsta si de grad?!? nu sunt tot colegi?
sau e pe sistemul stapan-vasal?!
la spaniola cam asa e... unul e seful, restul la 2 pasi in spate si capul plecat!

si atata timp cat au inteles regula asta si o respecta - pot face ce vor cu studentii!

asta se vede la mai toate cursurile!
de exemplu - anul asta la gramatica spaniola avem norocul si nu mai facem cu SS!
situatia s-a imbunatatit.. oarecum!
macar proful pe care-l avem acum nu e isteric!
evident o minte de geniu s-a gandit sa faca anul asta o grupa din 2 grupe jumatate de anul trecut!
si a amestecat grupa mea, de incepatori (care facand cu Silvia Stefan, a ramas tot la stadiul de incepatori) cu o grupa juma' de avansati (care nefacand cu SS au mai evoluat din anul 1 in anul 2)!
briliant!
acum noua grupa este formata jumate din oameni care cam stagneaza... aia de sunt avansati.. si jumate din oameni pe care-i depaseste materia si situatia in sine... caci e prea greu ptr noi incepatorii sa tinem pasul cu avansatii!

noi, cei care anul trecut am facut cu SS, i-am spus noului prof ca suntem cam in urma, ca daca am putea sa mai facem niste recapitulari ceva...
ne-a spus de la inceput ca nu e problema lui ca noi anul trecut nu am facut cum trebuia si ca sa depunem eforturi sa tinem pasul!
deci stie foarte bine care e situatia si in plus nu da 2 lei pe "tragedia" noastra!!!

evident notele la partial se impart in 2: cei peste 8 - avansatii... cei sub 7 - incepatorii...

nu mai zic ca stiind situatia dl profesor s-a gandit ca ultimele 2 cursuri de anul trecut sa nu le mai tina, caci vrea sa plece in vacantza mai devreme, la sfarsitul lui noiembrie, inainte sa se termine anul si sa intram oficial in vacanta de sarbatori (adica in decembrie pe 20)
caci la cat stim noi, si cu 2 cursuri in plus si cu 2 cursuri in minus tot aia este!!!

ei bine, la engleza nu exista asa ceva!
profii si seminaristii de engleza nu mai stiu ce sa faca, vin si fac in plus - pe "barba" lor cum s-ar spune..
deci la engleza doar sa nu vrei sa inveti, nu inveti...
se roaga de tine profesorii (profesoarele) sa vi in plus, la diverse ore sau cercuri, ca sa pricepi mai bine materia lor!

nu zic, si la engleza exista "tufe"... fiecare padure cu uscaturile ei... dar astea sunt exceptiile.
din pacate la spaniola e o regula - incompetenta si reaua vointa!

Edited by LawOfNature, 16 January 2013 - 10:53.


#75
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

 LawOfNature, on 16 ianuarie 2013 - 10:34, said:

evident notele la partial se impart in 2: cei peste 8 - avansatii... cei sub 7 - incepatorii...
Traiasca sfantu' 5! :P

#76
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
mda... traiasca, atunci cand il iei!
la spaniola se cam ia pe la a 3 a incercare.... (si avem si cazuri de oameni care repeta anul din cauza ca nu au luat examenele la spaniola nici la a 3 a incercare...si nu accepta profii o a 4 a incercare)

cand am spus sub 7 - adica tocilarele din partea acea a grupei care suntem incepatori iau 7...
si normal... totul merge proportional in jos...
unii se opresc la nota 1..

si da, la spaniola exista chiar si nota 0 (zero) - se pune nota zero la seminar, care reprezinta 33% din nota finala... la examen iei de la 1 in sus.... si se face media - 66% examenul, 33% seminarul...
(daca iei zero la examenul de la seminar si 1 la examenul de la curs, nu se mai face media, iei direct nota 1, caci zero in catalog nu se pune)
si daca 33% ai zero... cam cat trebuie sa iei la examen sa-ti atingi 5-ul?!?!

Edited by LawOfNature, 16 January 2013 - 23:45.


#77
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Eu am avut si note cu minus, deci nu-i problema.

#78
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
LawOfNature, nemultumirile tale par justificate, mai putin una. Zici ca vi se da sa cititi prea mult. Pai nu asta face un om de litere? Nu zic sa fiti toti scriitori, dar nici nu mi se pare normal sa terminati facultatea avand in total doar 10 carti citite. Da, e o problema ca nu e suficient timp de aprofundat lecturile, dar in mare parte seminariile pentru asta sunt: studentii citesc si la seminar doar discuta problemele care apar. Profesorul nu e acolo ca sa predea ca la scoala generala, el ar trebui sa discute cu oameni care deja stiu cu ce se mananca materia.
De fapt, asta e diferenta -pentru multi socanta- intre invatamantul preuniversitar si cel universitar, ca se trece de la ascultarea pasiva la discutii.

#79
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
@flegma: sa inteleg ca si tu ai terminat spaniola la Universitatea Bucuresti?
(de curiozitate intreb...)

@Antilopa Bongo: si eu sunt de acord cu cititul - d-asta am venit la Filologie si nu m-am dus la... Limbi Moderne Aplicate (de exemplu)..

dar sa sti ca exista principii si principii in viata si deci si in ceea ce priveste invatamantul...
decat mult si prost - adica dam studentilor de citit 1000 de pagini in 2 saptamani, si ei nu citesc nici 100 de pagini (caci din diverse motive nu reusesc, nu toate fiind motive triviale, cum s-ar putea crede) => deci perfect inutila cerinta (si profii sunt perfect constienti de asta!) - mai bine le dam 100 de pagini, la seminarii discutam (cum bine spui) si schimbam impresii - adica se creaza o emulatie de idei... si la final studentii raman cu ceva! (oare de ce la alte sectii, de ex engleza, germana, italiana, franceza, neerlandeza etc s-a inteles asta si se poate?!?)

la sectia de italiana spre exemplu acest lucru s-a inteles! (italiana acum 10 ani avea aceleasi probleme ca si spaniola, nimeni nu reuasea sa isi ia licenta, doar 3 genii poate!)
la spaniola - ba!

in plus trebuie mereu sa ne corelam cu realitatea!
reality-check!
noi putem visa cat vrem, dar realitatile sunt cele ce sunt!

la spaniola la incepatori degeaba le dai sa citeasca in spaniola Gabriel Garcia Marquez - nu vor reusi nici intr-un semestru sa faca asta, nu mai zic in 2 saptamani...
ptr ca, contrar opiniei generale, spaniola nu este o limba usoara, si nu are de-a face cu limbajul telenovelelor!
spaniola la nivel "academic" este o limba grea...limba de origine latina... (oricum orice limba la acest nivel nu poate fi prea usoara)

am dat exemplu G.G. Marquez - insa nu avem carti d-ale lui de citit in spaniola (sau cel putin nu am avut pana acum)- situatia e mai drastica - citim tot Cidul (peste 3.700 de versuri) in spaniola Evului Mediu (alte vremuri, alta limba)....
noi putem sa cerem luna de pe cer - dar cine sa ne-o dea?!?!
adica sa intelegem, un om care s-a apucat de 6 luni sa studieze o limba, fie ea si spaniola, nu va fi in stare sa citeasca El Cid in spaniola (veche) - asta este situatia, like it or not!

deci, ori nu mai accepta sectia de spaniola incepatori, ori corelam predarea cu realitatea...

altfel rezultatul este fix cel care este: 70% dintre studenti pica examenul de Literatura Ev Mediu, sau Renastere sau etc, cativa nu vor trece niciodata de aceste examene si ori repeta anii ori se lasa de facultatea asta...
din cei 30% care trec aceste examene, multi trec cu nota 5, maxim 6... (indeed, bun si 5-ul, mai ales daca dai examenul de vreo 3 ori, la 6 deja esti "doctor honoris causa")
din cei 200 de studenti care se inscriu in anul 1 (al oricarei "generatii") in anul 3 la licenta mai ajung undeva la 50 - 60 de studenti, dintre care vreo 20-30 iau licenta!

Cum mi-a spus mie un om destept odata: Esecul studentului (elevului) da masura neprofesionalismul profesorului!

nu zic, exista si cazuri extreme, de studenti care pur si simplu nu vor sa invete... insa 90% dintre studenti vor, sau ar vrea, daca profii ar fi profesionali in abordare!
nu e cazul aici la noi. la spaniola .. imi pare rau! si asta si in ceea ce priveste cititul! vad prin diferenta cu alte sectii....(deci nu din impresiile mele personale!)

deci, problema nu este cu cititul - problema este sa calibrezi totul astfel incat studentul sa poata parcurge "materia", lucrarile si operele ce trebuie citite...
normal, nimic nu se face fara efort - dar in cazul nostru nu exista efort pe care sa-l poti face ptr a parcurge ce iti dau ei!!!

si realitatea din pacate nu ma contrazice:
am avut un coleg, un geniu! omul ala citise tot ce era de citit la literatura spaniola, si din cate am vazut cam la orice alta literatura (in anul 1, semestrul 1) si in plus, mult mai mult - si citise de ceva vreme operele - discuta de la egla la egal cu profa de literatura spaniola - uneori chiar i-a dat el ei informatii despre carti, despre critici literari, despre teoriile literare nou aparute etc....
dar tipul era la incepatori dpdv al limbii spaniole!
in semstrul 2 dupa o luna s-a mutat - ptr ca nu e normal la nivelul nostru de cunoastere a limbii spaniole sa ne dai in 2 saptamani sa citim tot Cidul in spaniola veche (peste 3.700 / trei mii sapte sute de versuri) - nu este realist, nu obtii nimic de la studenti, nu esti un profesor mai bun daca vi cu astfel de cerinte!!!

si dupa te intrebi de ce la seminar nimeni nu spune nimic!!!!!!
ptr ca da, la noi la seminarii numai profesoara vorbeste, ea stie ce spune, noi stam, si care scriem, scriem automat: pe sistemul scrie ce auzi, si vezi mai tarziu daca pricepi!
devreme ce nu poti citi ptr ca nu ai cunostintele de limba sa intelegi ce scrie in carte - ce sa vorbesti la seminar?!? ce idei sa iti faci, daca nu intelegi cuvintele?!?

si dupa se mai intreaba profesorii de ce 70% dintre studenti pica examenul!

deci asta e... nu e nimeni impotriva cititului, dar lucrurile trebuie facute corect, gandite bine si nu in bataie de joc!
sa dai tone si sa nu te intereseze, scuze AntilopaBongo, dar nu este dovada de profesionalism, ci tocmai de neprofesionalism!

Edited by LawOfNature, 17 January 2013 - 19:42.


#80
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007
Da, intr-adevar este vorba de neprofesionalism si de reavointa din partea "profesorilor" de la facultatea de spaniola, de lipsa oricarei abordari pedagogice a procesului de invatamant, de lipsa oricarei chemari pentru meseria de dascal... sunt pur si simplu un grup de oamnei intrati pe pile si relatii pe niste posturi "linistite" din aparatul de stat, care in plus isi mascheaza incompetenta prin agresivitate impotriva studentilor.

Pot sa pun pariu ca acei "profesori" (va rog sa observati ca acest termen nu poate fi folosit decat intre ghilimele pentru aceasta facultate) care dau teme imposibil de realizat studentilor, nu au citit in viata lor respectivele carti, in cel mai bun caz poate vreo recenzie gasita pe internet... daca ar fi citit si ar fi si inteles cate ceva din ce au citit cu siguranta si-ar fi dat seama ca nu este normal sa dea astfel de teme cum ne povesteste LawOfNature ca se dau...

Mie mi-e foarte clar, ca ei fiind total pe dinafara fata de ce inseamna cu adevarat invatamantul si meseria de profesor isi inchipuie ca dand note cat mai mici isi dovedesc profesionalismul lor ridicat, nestiind ca nivelul studentilor este unul dintre criteriile importante care-i caracterizeaza ca profesori... nu este de ajuns sa le "comanzi" studentilor sa citeasca ceva - nu suntem in armata sau la puscarie unde ordinele se executa nu se discuta - ci trebuie sa-i faci pe studenti sa inteleaga ce au de citit, sa incadrezi materialul respectiv intr-o tematica generala, sa le dai niste puncte importante pe care sa le urmareasca, sa-i faci sa citeasca cu placere cartile respective, sa se bucure ca au invatat ceva in plus etc, etc. Dar pentru asta ar trebui sa fi"profesor" nu un om care a dat niste bani sau cine stie ce aranjamente sau relatii a avut ca sa se angajeze pe viata intr-un post linistit in aparatul de stat...

Se vede de altfel cat de bune sunt metodele de predare din Universitate si din faptul ca se afla cam in coada listei Universitatilor Europene....

Din pacate cam asta se intampla la ora actuala in toata societatea noastra: aranjamente, relatii, incompententa ascoiata cu rautate...

Edited by kantRO, 17 January 2013 - 20:21.


#81
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

 LawOfNature, on 17 ianuarie 2013 - 19:27, said:

@flegma: sa inteleg ca si tu ai terminat spaniola la Universitatea Bucuresti?
(de curiozitate intreb...)
Politehnica Timisoara, anul 2. Sunt si pe aici profesori extraordinari...

#82
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
@flegma: opa! adica butoiul cu jitii nu s-a rasturnat aici la noi?!?
si tu la poli ai 4, 5 ani sau cati?!?

mda - deci revenind la "subiectul preferat"

@KantRo - pai sa sti ca de multe ori a fost mai mult decat evident, ba chiar unii profi/profe au trebuit sa recunoasca faptul ca nici ei nu au citit ceea ce cerau de la noi!
deci... putem comenta?!?
putem - dar care e rostul...
omului de calitate proasta da-i posibilitatea sa fie deasupra cuiva, sa aiba pe cineva la mana cu ceva..... uhuuuuu!
te fereasca sa fi sub el sau la mana lui!

asa si cu profii de mana a 2 a, a 3 a, a x a de la spaniola .... da-le pixul rosu in mana!
n-or fi citit ei tot ceea ce "predau", dar la corectat sunt toti "modele de integritate profesionala"!

nu mai zic de secretomania de la spaniola - la toate examenele orale care se dau la alte sectii nota ti se spune pe loc - normal - ai stat de vorba cu proful/profa si si-a facut o parere pe loc, atunci si acolo!
pune nota pe o foaie si e si normal si firesc si de bun simt si asa se face - ii spui studentului ce nota a luat, ca sa stie cum sta!
nota la examenele scrise nu se dau pe loc ptr ca nimeni nu poate corecta pe loc o lucrare scrisa (doar in cazul in care ai scris un rand, din care jumate este numele si prenumele), nu din alte motive! nu pentru ca nota este si trebuie sa ramana un secret pana mai tarziu... cand... "se fac cartile" sau ce?!

ei bine, la spaniola nu este asa!
intri in sala, vorbesti, proful pune intrebari, tu raspunzi (ceva), dupa ti se spune ca "esti gata" si bye bye!
afli nota peste 3 saptamani?!?!

de ce?!?!
care sa fie oare explicatia?!?!
ca profului/profei ii e frica de prima reactie a studentului... nu?!
adica profu/profa pune note "dupa ochi, dupa afinitati" si alte criterii - nu pun notele pe bune!
"cartile" se fac si notele se pun mult dupa ce ai sustinut examenul, dupa criterii cunoscute de profesor/profesoara - d-aia nu se dau notele pe loc! alta explicatie... care sa fie?!?
si atunci e normal sa le fie frica de reactia imediata a studentului...  pe moment studentul (studenta) se poate supara... poate sa spuna ceva de genul ... "totusi!!!!", sa le bata obrazul, sa fie ceruta o reexaminare etc. Poate studentul (studenta) a invatat si e sigur(a) pe sine si nu e de acord cu nota pusa... nu e ok, ptr profi/profe care "fac carti" in loc sa predea carti, asta nu e bine!!!

asa... dupa 3 saptamani, proful e departe, prin vreo sala la vreun examen...
studentul deja e in mijlocul sesiunii sau la finalul ei, gata obosit...
ce sa mai faca? cine mai are chef de contestatii?!
in plus - te risti sa faci contestatie?!
mai treci dupa la vreun examen de orice fel?!?!

pai nu se duce proful la catedra si spune cine a facut contestatie?!?!
si... nu se trece numele studentului contestatar pe lista neagra?!?!

Edited by LawOfNature, 18 January 2013 - 16:48.


#83
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
@LawOfNature 4 ani.

#84
Elena94

Elena94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.01.2013
as mai vrea sa stiu daca ma pot inscrie la doua sectii la filologie..daca dau examen la engleza si romana. nu sunt sigura daca nu cumva nu pot opta decat pentru una.

#85
Exaryez

Exaryez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.07.2012

 Elena94, on 22 ianuarie 2013 - 12:58, said:

as mai vrea sa stiu daca ma pot inscrie la doua sectii la filologie..daca dau examen la engleza si romana. nu sunt sigura daca nu cumva nu pot opta decat pentru una.

Si eu as vrea sa stiu. Mai exact, ma pot inscrie la doua sectii ( specializarea A ) de filologie inainte de examen, iar dupa afisarea rezultatelor, cand ma inrolez cu dosarul sa-mi aleg doar una din cele doua ?

#86
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012
Voi chiar nu puteti da proful ala afara ? Adica nu puteti sa va strangeti mai multi sa mergeti la inspectorat sau ceva de genul si sa-l ardeti pe bou ?

#87
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
@Elena94 si Exaryez - nr de telefon de la secretariat este: 021 311 6837 (mi se pare ca trebuie sa specifici ca vrei sa vb cu cineva de la fac de limbi straine)
cel mai bine sunati si intrebati la doamnele secretare..

idea e ca de la un an la altul se mai pot schimba lucrurile.

oricum din cate stiu eu la specializarea B poti sa te inscrii la mai multe sectii si daca sa zicem nu ai nota ptr a intra la prima optiune, mergi la a 2 a, daca nu ai nici ptr aia, mergi la a 3 a optiune.
la specializare A nu stiu daca poti opta la mai multe... dar cred ca inainte de examen da...  poti sa te inscrii la cate facultati/departamente vrei.. (doar ca platesti taxa aia) si dupa, ramai unde poti (ai nota) si vrei...


@thomas3333 - sa sti, ca sa fiu eu foarte sincer, cred ca raspunsul este "nu"...
oricum nu risca nimeni sa mearga sa faca ceva "oficial" - ca la final sa nu rezolvi nimic, ala sa ramana acolo (sef de catedra, in plus!!!) si tu... sa nu mai treci nici un examen si nici sa nu-ti iei diploma la final...

oricum, culmea e ca toti stiu care e situatia!
adica daca vorbesti cu profii de la engleza - toti stiu cat de naspa e la spaniola! toti iti plang de mila!
si ne-a spus o profa de la engleza, femeie la vreo 50 de ani, ca asa era si pe vremea ei - "aia de la spaniola aveau ceva cu studentii!" (citat din profa asta de la engleza)
si i-am auzit pe multi profi, tineri si batrani, si de la alte sectii (nu numai engleza), spunand ca la spaniola nu e ok... ca nu-a normali la cap si ca au ceva cu studentii!
eu nu zic - si la engleza unii profi sunt mega-severi... deci pentru a trece trebuie sa nu dormi noptile invatand...dar totusi!
aia sunt profi care predau! care iti spun ce sa inveti si daca inveti, iei examenul!

astia de la spaniola - nu predau si din ce predau... oricum orice scri e ca la loto... iese sau nu iese "combinatia"... iei sau nu iei examenul - cum ti-o fi norocul!

Edited by LawOfNature, 25 January 2013 - 18:19.


#88
thomas3333

thomas3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 28.08.2012

 LawOfNature, on 25 ianuarie 2013 - 18:16, said:

@thomas3333 - sa sti, ca sa fiu eu foarte sincer, cred ca raspunsul este "nu"...
oricum nu risca nimeni sa mearga sa faca ceva "oficial" - ca la final sa nu rezolvi nimic, ala sa ramana acolo (sef de catedra, in plus!!!) si tu... sa nu mai treci nici un examen si nici sa nu-ti iei diploma la final...

oricum, culmea e ca toti stiu care e situatia!
adica daca vorbesti cu profii de la engleza - toti stiu cat de naspa e la spaniola! toti iti plang de mila!
si ne-a spus o profa de la engleza, femeie la vreo 50 de ani, ca asa era si pe vremea ei - "aia de la spaniola aveau ceva cu studentii!" (citat din profa asta de la engleza)
si i-am auzit pe multi profi, tineri si batrani, si de la alte sectii (nu numai engleza), spunand ca la spaniola nu e ok... ca nu-a normali la cap si ca au ceva cu studentii!
eu nu zic - si la engleza unii profi sunt mega-severi... deci pentru a trece trebuie sa nu dormi noptile invatand...dar totusi!
aia sunt profi care predau! care iti spun ce sa inveti si daca inveti, iei examenul!

astia de la spaniola - nu predau si din ce predau... oricum orice scri e ca la loto... iese sau nu iese "combinatia"... iei sau nu iei examenul - cum ti-o fi norocul!
bun faza e ca multi pica
De ca nu fac aia multi care oricum au picat ceva ? Adica sa se duca la inspector si sa zica : domnule,abuz ! Suntem 5-10-15 si vrem ca asta sa iasa din invatamant/sa-l dam in judecata pentru dracu stie ce (nerespectarea programei sau ceva )
tre sa fie o cale legal vorbind sa-l ardeti daca nu are pile pe la dracu stie unde

Edited by thomas3333, 25 January 2013 - 20:18.


#89
kantRO

kantRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2007
Acum universitatile dispun de autonomie universitara deci nu poate fi vorba de "inspectii" de la minister asa cum sugereaza @thomas3333. Probabil ca s-ar putea face sesizari scrise la rectorat (din ce povesteste @LawOfNature ar fi chiar ridicol sa se faca vreo sesizare la conducerea facultatii) dar mai mult ca sigur ca nu s-ar putea realiza o unitate de grup astfel incat sesizarea sa fie colectiva, iar cel care ar avea curaj sa o faca in nume propriu cu siguranta nu ar mai avea sanse sa treaca anul - tocmai pentru a se dovedi "competenta profesorilor" de la aceasta facultate... E clar ca e un grup inchis de tot felul de indivizi care n-au nici o treaba cu meseria asta si care clar nu stau in salariul primit de la Universitate - altfel ma gandesc ca si-ar da mai mult interes pentru meseria lor: din ce am citit sunt incompetenti, rau-voitori, total neseriosi (efectiv nu-si tin cursurile multi dintre ei) si au o atitudine profund dispretuitoare fata de studenti... E clar ca nu intamplator sunt cam toti la fel, adica nu e vorba de un caz izolat de un profesor mai "ciudat" sau prea exigent, e vorba aici de un comportament de grup...

Repet inca o data: semnificativ este faptul ca autnci cand studentii au pus un afis anonim cu nemultumirile lor la avizier conducerea facultatii s-a straduit sa afle cine l-a scris, nicidecum sa se intruneasca colectivul de catedra si sa ia in discutie respectivele nemultumiri ale studentilor, asa cum ar fi fost normal... Doar faptul ca afisul a fost pus anonim spune multe despre aceasta facultate... In mod normal orice profesor la sfarsitul cursului ar trebui sa obtina intr-o forma sau alta (prin chestionare sau discutii libere sau oricum) un feed-back din partea studentilor de care sa tina seama pe viitor pentru a se perfectiona, asa cum scrie un orice manual de pedagogie... dar ca sa stii aceste lucruri si sa le mai si pui in practica trebuie sa fii intr-adevar profesor ceea ce nu prea e cazul cu "personalul" facultatii de spaniola... Probabil in ignoranta lor isi inchipuie ca daca salariile sunt mici e o meserie foarte usoara... sau cine stie ce-o fi in miintea lor...

Si oricum anii studentiei ar trebui sa fie dintre cei mai frumosi si mai interesanti in viata unui om, nu sa stai sa incerci sa te lupti cu o gasca de pilosi care nu stii cat de tare au "spatele", lupta din care nu ai cum sa iesi altfel decat umilit ca student... Tot e bine ca acest sistem de relatii nu a cuprins in totalitate Universitatea... Este foarte bine ca s-a prezentat situatia din cadrul acestei facultati pentru ca viitorii studenti sa aiba grija sa o evite... Ce rost are sa te inscrii la o facultate unde nu vei invata nimic decat pe cont propriu si in care vei fi umilit in permanenta, ti se va vorbi urat si ti va reprosa ca esti incompetent de catre cine? de niste ignoranti cu "spate" care n-au ce face acasa si si-au gasit un loc caldult in Universitate...

Edited by kantRO, 28 January 2013 - 14:31.


#90
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012
Inca o diferenta intre departamente care din pacate arata dispretul si lipsa de respect a profesorilor de la spaniola pentru studentii lor:
- la literatura spaniola am avut acum 3 saptamani lucrare de seminar - nota acestei lucrari reprezinta 35% din nota finala pentru acest curs => nici pana acum nu au fost afisate/comunicate notele
- ieri am avut examen la literatura spaniola (pentru restul de 65% din nota finala) => sa vedem cand vom primi rezultatele... experienta anului trecut ne face sa credem ca probabil peste inca 3 saptamani aflam cele 2 note (lucrare seminar si examen curs) si prin urmare rezultatul final.

Daaaaaaaaaaaaar - la departamentul de italiana:
tot la cursul de literatura (doar ca italiana) - saptamana trecuta au avut examen oral la literatura - au aflat nota pe loc! (se pare ca la ei notele nu reprezinta secrete pe care profesorii le pastreaza cu sfintenie si le comunica la o luna dupa examen)
- ieri dimineata au avut si ei, in acelasi timp cu noi doar ca in alta sala, examenul scris la cursul de literatura - notele au fost comunicate ieri seara!!!

Intrebarea este: de ce la italiana, engleza, sau oricare alt departament se poate asa si la spaniola nu?!?!??!

Edited by LawOfNature, 01 February 2013 - 10:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate