Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Facultatea de Limbi Straine - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#109
ElenaAND13

ElenaAND13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2013

 Jayanti, on 10 mai 2013 - 14:31, said:

Faptul că facultatea asta te atrage (şi, presupun, că ai aptitudini specifice domeniului) nu prea contrabalansează, din păcate, gradul slab al eficienţei studiilor în cadrul acesteia. Dacă este însă ceea ce îţi doreşti şi consideri că îţi va deschide un drum profesional, ar fi bine, ca studentă, să încerci să profiţi cât mai bine de puţinii oameni care ştiu ce fac acolo (lectori, profesori) şi să alegi în cunoştinţă de cauză cu privire la orice aspect al studiilor (de exemplu, alegerea combinaţiei de limbi/a secţiei, a unei a treia limbi străine cât mai avantajoase etc. + dobândirea de informaţii/cunoştinţe în domenii conexe sau chiar urmarea în paralel a unei alte specializări/cursuri). Referitor la pregătirea pentru admitere, nu este prea devreme. Caută modelele subiectelor din anii precedenţi. Probabil îţi vei putea da seama la ce nivel te situezi în prezent şi la ce trebuie să mai lucrezi. Bibliografia/lista manualelor cred că e orientativă şi nu obligatorie.



Rezultatul de la olimpiadă nu te va scuti de nicio probă de examen sau ce formă de admitere se mai foloseşte (interviuri, concursuri de dosare).
Se spune clar aici ca olimpicii pot intra fara admitere (pg 11-12)...: http://www.limbi-str...13-Partea-I.pdf

Edited by ElenaAND13, 13 May 2013 - 08:45.


#110
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

 ElenaAND13, on 13 mai 2013 - 08:39, said:

Se spune clar aici ca olimpicii pot intra fara admitere...

Am o rugăminte: dacă nu uiţi, după ce intri la facultate peste două luni sau când o fi, scrie aici dacă ai fost admisă automat la franceză în baza unei menţiuni la olimpiada naţională, pe ce loc te-au plasat cu menţiunea respectivă/ce punctaj ţi-au dat/care a fost sistemul aplicat, dacă ai dat examen la a doua limbă şi orice alte detalii mai doreşti. Thanks.

#111
ElenaAND13

ElenaAND13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2013

 Jayanti, on 21 mai 2013 - 13:54, said:


Am o rugãminte: dacã nu uiþi, dupã ce intri la facultate peste douã luni sau când o fi, scrie aici dacã ai fost admisã automat la francezã în baza unei menþiuni la olimpiada naþionalã, pe ce loc te-au plasat cu menþiunea respectivã/ce punctaj þi-au dat/care a fost sistemul aplicat, dacã ai dat examen la a doua limbã ºi orice alte detalii mai doreºti. Thanks.


Ok. Tu de unde stii ca nu se poate intra fara examen ca olimpic? Era doar o presupunere sau stii dintr-o sursa sigura?

#112
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

 ElenaAND13, on 24 mai 2013 - 20:17, said:

de unde stii ca nu se poate intra fara examen ca olimpic?
Prin regulamentele de admitere se spune ca se poate intra:
http://www.limbi-str...13-Partea-I.pdf
http://admitere.unib...iterii-2012.pdf

#113
ElenaAND13

ElenaAND13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2013

 neagu_laurentiu, on 24 mai 2013 - 20:25, said:

Prin regulamentele de admitere se spune ca se poate intra:
http://www.limbi-str...13-Partea-I.pdf
http://admitere.unib...iterii-2012.pdf

Stiu, dar acum ceva timp am sunat la secreatariat la UB si mi s-a spus ca nici olimpicii nu pot intra fara admitere... nu mai intelegeam nimic! Am mai sunat o data, acum 1 saptamana si mi s-a spus acelasi lucru din regulamentele de admitere> se poate intra! Oricum, inscrierea petru olimpici are loc mai devreme decat examenele de admitere, in caz ca nu intru pe loc de olimpic.

#114
joya12

joya12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.10.2012
Salut! Poate cineva sa imi spuna nise pareri despre catedra de portugheza? Ma gandesc sa merg pe filologie engleza-portugheza(incepatori). Multumesc!

#115
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

 ElenaAND13, on 24 mai 2013 - 20:17, said:

Ok. Tu de unde stii ca nu se poate intra fara examen ca olimpic? Era doar o presupunere sau stii dintr-o sursa sigura?

Ştiu din cazuri din anii trecuţi. Deşi la fel, în broşuri se menţiona de treaba asta, nu au aplicat-o. Oricum, din noua broşură nu se înţelege nici ce se întâmplă cu a doua limbă, e examen, nu e, acum înţeleg că sunt ambele limbi într-o singură probă, deci ce se întâmplă?

Ar fi bine să încerci să vorbeşti cu cei din comisia de admitere, prin email, poate POATE au informaţii clare. Şi după ce termini chiar te rog să scrii pe aici cum au decurs treburile.

Baftă.

#116
ElenaAND13

ElenaAND13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.05.2013

 Jayanti, on 26 mai 2013 - 11:41, said:


Ştiu din cazuri din anii trecuţi. Deşi la fel, în broşuri se menţiona de treaba asta, nu au aplicat-o. Oricum, din noua broşură nu se înţelege nici ce se întâmplă cu a doua limbă, e examen, nu e, acum înţeleg că sunt ambele limbi într-o singură probă, deci ce se întâmplă?

Ar fi bine să încerci să vorbeşti cu cei din comisia de admitere, prin email, poate POATE au informaţii clare. Şi după ce termini chiar te rog să scrii pe aici cum au decurs treburile.

Baftă.

Am trimis deja un mail pe [email protected] si nu mi s-a raspuns...

#117
Shalom

Shalom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2013
Buna!Eu sunt clasa a XII-a si vreau sa dau la sectia de studii iudaice .Mi-ar fi utile parerile celor care au studiat ebraica sau cunosc pe cineva care lucreaza in domeniu.E concurenta mare la sectia asta?E  de viitor?adresa mea de email e [email protected]

Edited by Shalom, 30 May 2013 - 18:36.


#118
inna266

inna266

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2010
Buna. Este cineva inscris la masterul Spatiul Islamic? As vrea sa stiu cum arata niste subiecte de admitere din anii trecuti. Din bibliografie am ales Istoria Imperiului Otoman. Mie personal mi se pare destul de greu, mai ales ca am terminat o facultate in alt domeniu. Examenul scris va fi unul de sinteza si m-a demoralizat ideea ca s-a modificat data examenului de admitere: este mai devreme cu 2 luni. In anii trecuti a fost mare concurenta? Ma poate ajuta cineva?

#119
MariaGeorgiana

MariaGeorgiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2013

 borntofly, on 04 februarie 2013 - 16:45, said:



Buna! Sunt in clasa a XII a si as vrea sa urmez Limbi moderne aplicate din cadrul Universitatii Tehnice de Constructii Bucuresti insa nu am aflat  daca exista si modulul pentru pedagogic, poate ma ajuta cineva care a urmat aceeasi facultate.De altfel, cateva sfaturi mi-ar prinde foarte bine.


Salut. Şi eu vreau să mă înscriu acolo. Ştii cumva cum e acolo ? Limba B se face la nivel de începător ?

 neagu_laurentiu, on 04 februarie 2013 - 16:52, said:

Asta ? http://fils.utcb.ro/

Nu exista specializarea aia la Constructii !!

http://dlsc.utcb.ro/...rezentarel.html

Există specializarea asta şi în ciclul de licenţă. Face parte din UTCB şi nu are de-a face cu FILS.

#120
Elena94

Elena94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.01.2013
Unde credeti ca e mai avantajos sa faci FLLS? La filologie, sau la traducere si interpretare?

#121
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
daca nu ai de gand sa devii om de stiinta...la traducere

#122
Elena94

Elena94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.01.2013
Programul de master "Formarea Interpretilor de Conferinta" sau alte masterate in Traductologie se pot urma si dupa absolvirea sectiei de Filologie?

#123
kittyas

kittyas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2013
Cu ce medie de bac s-a intrat anul trecut la STI-din cadrul facultatii UTCB?

#124
MariaGeorgiana

MariaGeorgiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2013

 kittyas, on 13 iulie 2013 - 16:34, said:

Cu ce medie de bac s-a intrat anul trecut la STI-din cadrul facultatii UTCB?


http://admitere.utcb.../iulie/dlsc.pdf
Uite aici !
Vreau si eu sa ma inscriu. Stii cumva cum e facultatea ?

Edited by MariaGeorgiana, 13 July 2013 - 18:27.


#125
Octaviandri

Octaviandri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.07.2012
Am rugamintea sa ma ajute cineva cu o informatie. La limbi si literaturi straine din unibuc la limba japoneza, pt admitere trebuie sa dau o proba scrisa cu doua discipline. Care sunt cele doua discipline?
Multumesc anticipat .

#126
kittyas

kittyas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.03.2013

 MariaGeorgiana, on 13 iulie 2013 - 18:24, said:

http://admitere.utcb.../iulie/dlsc.pdf
Uite aici !
Vreau si eu sa ma inscriu. Stii cumva cum e facultatea ?

Nu stiu.Asta voiam sa intreb si eu. Ce medie de bac ai?

 Octaviandri, on 13 iulie 2013 - 18:44, said:

Am rugamintea sa ma ajute cineva cu o informatie. La limbi si literaturi straine din unibuc la limba japoneza, pt admitere trebuie sa dau o proba scrisa cu doua discipline. Care sunt cele doua discipline?
Multumesc anticipat .

Poti sa dai examen la doua limbi straine sau mai usor engleza+romana gramatica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate