Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#271
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013
Am doar 4 fire de vinete albe bibo si as vrea sa pastrez seminte insa nu stiu nici cand e timpul potrivit sa le culeg pentru consum, nici cand sunt batrane pentru a le putea recolta semintele. Sfaturi?

#272
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,613
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru samanta le culegi cand sunt galbui la ten!
;)

#273
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 anasstasia, on 11 iulie 2016 - 12:24, said:

Am doar 4 fire de vinete albe bibo si as vrea sa pastrez seminte insa nu stiu nici cand e timpul potrivit sa le culeg pentru consum, nici cand sunt batrane pentru a le putea recolta semintele. Sfaturi?
Exemple:
* Vinete bune de recoltat pentru consum
* Vinete bćtrâne

#274
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
adica nu era indeajuns ca sau inbolnavit tomatele si ardeii, am si eu 20 fire de astea albe, aseara am descoperit ca unele din ele vor sa ma paraseasca, nu mai stiu cu ce sa le mai tratez, are cineva o idee privitor la pozele de mai jos?
Attached File  ardei bolnavi 005.jpg   206.71K   56 downloads, Attached File  ardei bolnavi 006.jpg   363.89K   58 downloads, Attached File  ardei bolnavi 007.jpg   310.78K   55 downloads

#275
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013

 Eugen_D, on 11 iulie 2016 - 21:52, said:


Mai clar de atat nici ca se putea. Multumesc mult!
La cele negre cum imi dau seama? Am Aragon.

#276
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Fructele aragoanelor sunt delicioase incepand de la 300g si pana peste 1 kg atata vreme cat isi pastreaza culoarea (negru intens stralucitor) si sunt pufoase la atingere. Pufosenia se verifica in jumatatea superioara a fructului.
Lipsa apei si bolile schimba calitatea fructelor, primul indiciu fiind culoarea. Cand negrul devine violet e semn ca trebuiesc taiate.De preferat este sa nu se ajunga acolo, dar nu-i mereu cum vrem noi.
Partea buna e ca perioada negru-violet tine cateva zile, iar fructele inca pufoase se mai pot consuma/semintele deja formate sunt crude .

Udati vinetele doar seara sau dimineata devreme... in jurul orei 5 pentru a intarzia cat mai mult posibil aparitia bolilor vasculare. Ceaiul de la ora 5:)

Edited by laum, 14 July 2016 - 12:30.


#277
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu cīt de des sa irig vinetele din cīmp si ce morma de apa sa le dau ??,cīti litri pe mp ??

#278
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Sile, cat duce pompa  :D  :D


#279
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu le irigam o ora la 10 zile .adica cam 50 l pe mp.oare sa le irig mai des ???

#280
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,613
  • Înscris: 27.01.2012
Atat cat sa nu le ineci!

#281
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Spuneti mai si voi o parere...

#282
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Eu le ud in fiecare seara intre orele 22,00 - 22,30 prin instalatia de picurare, cca 1 - 1,5 litri/planta.

#283
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Sile, eu gluneam si nu glumeam..pe caldurile astea daca au si mancare, duc lejer 1l per planta pe zi, poate si mai mult.
Functie de "camp",  unde poti avea evaporare foarte mare fata de gradina din curte intre case, nevoile pot creste..e drept ca ai si alte radacini daca le-ai udat mai rar...dar in general in camp poti uda lejer cat duce terenul cam la 3-5 zile..apa e daunatoare pe fond de dezechilibre si de boli deja prezente, altfel nu prea...

Eu gandesc asa....daca as avea o ploaie bunicica maxar o data pe saptamana, un 25/30l....ar avea ceva?
consider ca nu, si mai consider pe caldurile astea ca o ploaie de genul asta echivaleaza cu de 2-4 ori cantitatea aia daca nu mai bine.
e drept ca la planta efectiv ajung in cacul ploii aia 25-30 de litri...dar ploaia uda tot, apa aia se evapora si creste umiditatea in aer iar ecalorarea ulterioara incetineste foarte mult...plus ca ploaia vine cu racorire, o parte din apa condenseaza la loc sub forma de roia samd...
Cand tu uzi o parxela si in rest e sexeta, apa de la tine se evapora in continuu, temperaturile sunt mari, inclusiv noaptea, aerul e mai uscat samd...

Deci practic ...uda cat poti, in conditii de camp nu prea e pericolul de a uda prea mult, macar sa poti tu cat duce cultura.



#284
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Citeam despre cultura vinetelor si ziceau ca īn stadiul īn care sīnt a mele se uda la 9—10 zile cu 50 l pe mp ....deci eu zic ca le ud bine .

#285
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013
La cat este de cald mi se pare ca e cam rar. Nu sunt eu priceputa insa, sa se pronunte cei mai in tema.

#286
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ideal ar fi 30 l/mp la 7 zile ....  nici 50 l/mp la 10 zile nu e rau!

#287
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,613
  • Înscris: 27.01.2012
Vinete albe la mega 4,49lei/kg

#288
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Ma omorati voi cu vinetele astea...cum le mancati ma fratilor, ca eu in afara de salata nu stiu altfel..facui de vreo 2 ori anu asta, saptamana trecuta cu maioneza..prea grele, no good..maioneza de casa, evident.
azi un soi de babaganoush, cu vreo 3 catei de usturoi, o lingura pasta de susan..interesant dar prea pregnanta aroma de fum cu susanul ala, am pus o lingura de lamaie si s-a dus susanul, a ramas fumul, pauza si la final putin acreala de la lamaie....parxa se mai sinte putin susanul dar mult prea putin...
Am dres busuiocul cu creo cateva lamai tocate la cutit pana spre pasta, au rotunjit putin povestea....dar tot nu e ce trebuie, tot cu ceapa si putin ulei sunt bune...cat sunt calde....cu o telemea de oaie in loc de sare...


Deci cum ragalii mancati voi atatea vinete, si albe si cracanate si in dungi...sa nu mai spun ca unii colegi au si nspe milioane de fire...


e ceva ce imi scapa mie probabil, d'aia intreb..am tot incercat tot felul de jidanisme, arabisme, figuri pe grill, murate ca aperitiv si tot felul de alte chestii, multe la mama lor, adica nu facuta reteta din carte...bai tot salata aia simpla e cea mai buna...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate