Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

De Toamna...

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
mihaidacian

mihaidacian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.10.2005
3 poze de toamna. Va rog sa spuneti daca vi se par bune sau proaste. De asemenea, daca va pasioneaza culorile toamnei, m-as bucura daca ati adauga si voi. Ceao!
Attached File  toamna_1.jpg   226.97K   155 downloadsAttached File  toamna_2.jpg   220.48K   167 downloadsAttached File  toamna_3.jpg   292.19K   177 downloadshment]

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 mihaidacian, on Oct 26 2005, 21:31, said:

3 poze de toamna.

primul post pe softpedia? bravo !
dar nu vrei tu sa scalezi pozele alea la o dimensiune ceva mai acceptabila?

#3
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Acum, vb. dl Dinu Lazar. Cu un aparat digital si prelucrari minime poti obtine o imagine buna d.p.d.v tehnic. Dar care e mesajul? Ce ar trebui sa-mi sugereze mie radial blur-ul ala? O frunza in prim plan ar trebuie sa-mi spuna ce? mai mutl decat imi spune o frunza pusa la ierbar?

#4
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005
Poza din mijloc nu e deosebita, dar celelalte doua sunt reusite. Si sugestive, indiferent ce ar spune Mr. Fred. Sau Dinu Lazar? Cine mai stie!?

Mai vino insa si cu alte fotografii. Tot de toamna, sau nu neaparat.

#5
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Gabi, e simpu de zis "sunt sugestive", "de o expresivitate extraordinara". Mai greu e de argumentat. Ce-ti sugereaza tie niste frunze carora li s-a aplicat in PS un radial blur agresiv? Cu ce ajuta asta la potentarea unui sentiment de toamna care, ma gandesc eu, ar trebui sa fie mai melancolic, mai depresiv si nu vesel si energic asa cum sugereaza miscarea circulara.

Deci?

#6
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005
parerea mea de profesionist.. zice ca nu trebuia sa ii aplici nici un efect la poza 3.. cred ca era mai dragutza. o sa postez si eu o poza de toamna cand ajung acasa

#7
Bogdan!

Bogdan!

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 28.06.2005
poza mea de toamna  :proud:

Attached Files

  • Attached File  t1.gif   315.79K   127 downloads


#8
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
a ta seamana cu una facuta de thepuiu da numai ca e f intunecata si neclara.
daca la poza 3 nu trebuia blur la poza 1 de ce trebuie?

poza 2 cred ca ar fi fost interesanta daca era un covor de frunze inchise si in mijloc aia galbena.

#9
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005

 mr.fred, on Oct 27 2005, 10:34, said:

Gabi, e simpu de zis "sunt sugestive", "de o expresivitate extraordinara". Mai greu e de argumentat. Ce-ti sugereaza tie niste frunze carora li s-a aplicat in PS un radial blur agresiv? Cu ce ajuta asta la potentarea unui sentiment de toamna care, ma gandesc eu, ar trebui sa fie mai melancolic, mai depresiv si nu vesel si energic asa cum sugereaza miscarea circulara.

Deci?


In principiu am argumente pentru opiniile pe care mi le exprim.

In cazul de fata poza 3 imi sugereaza un cap ridicat pe spate catre cer. Catre frunzele care parca au luat foc. Sub razele de soare ale unei toamne prietenoase si senine. Incearca si tu: senzatia e de ameteala, de rotire a intregului pamant cu tine in centru.

Fotografia are calitatea unui haiku bun: tehnica si decorul sunt simple, austere chiar. Sugestia e puternica, corporala.

In realitate tu ai criticat fotografia din 2 motive:

1) Nu incape in sablonul toamnei bacoviene. De ce ar fi insa acesta un defect? Diferenta dintre sablon si loc comun e si foarte ingusta si foarte usor de calcat.

2) Efectul e "pus" in mod evident in Photoshop, nu e realizat din aparatul foto. Si e un efect "agresiv", clar ca lumina zilei.

Personal raman adeptul rezultatului final, indiferent de mijloacele tehnice utilizate.

Si ma intreb: tie ce iti sugereaza fotografia asta?

->Bogdan! - la fotografia ta cred ca ar fi fost interesant daca decupai din ea doar jumatatea de jos a pozei.

#10
Ddf_eu

Ddf_eu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 18.11.2004
Eu cred ca este o chestie de gusturi (care nu se dicuta).Spre exemplu mie imi place poza 2 (culori...umbrele acelea), nu in mod deosebit dar imi place. Iar celelalte nu imi plac deloc....ma cam ameteste ralual blur-ul acela!

P.S. Culorile toamnei sunt frumoase! :P

#11
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Nici mie nu imi spun mai nimic pozele lui MihaiDacian. Si nici ramele nu-mi plac. Ideea de blur la o poza de toamna nu mi se pare deplasata daca e facut mai cu bun gust, eventual sa cuprinda un cadru mai larg si sa aiba un blur mai "mic".
Cat despre poza de toamna a lui Bogdan, daca mai pune una de genul asta, cred ca ajunge ca si in poza din avatar, cu tot felu' de arme pe el...
N-ar strica lucrat la incadrare, white balance, etc...

#12
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Gabi, cazi intr-o capcana banala, anume aceea de a discuta alte poze decat cele de fatza. Uite, deschidem alt thread si luam la tocat marunt si imaginile mele.


1. Nu e vorba de a fi sau nu bacovian. Cu un pic de exercitiu iti pot gasi o legatua intre tigrii din zona Kashmirului si atacul terorist din 11.9. Daca tu vrei sa sugerez ca toamna e vesel, senina si prietenosa as merge pe aceasi idee si as incerca sa sugerez racoarea unei zile toride de vara sau arshita unei nopti geroase de iarna. Daca fumam ceva ai sa vezi ca pana si Oana Roman devine o tipa sexy.

2. Prea mult efect devine evident, mai ales aplicat brut fara a-l "indulci" cu un altul eventual dand senzatia ca "mi s-a barut banala asa cum era si am aplicat primul filtrul la intamplare".

#13
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004
cameraman, nu a contestat nimeni prelucrarea ci mesajul pe care il transmit asemenea fotografii intr-un topic intitulat  De Toamna. Daca chiar vrei sa exprimi o stare precum ai sugerat pentru poza 3, da-le un titlu, sa intelegem ce ai vrut sa exprimi.
Daca eu vin si pun o poza cu o tipa in topicul tau, vei sari in sus ca n-are ce cauta aici. Si eu o sa-ti spun poate ca e fotografiata in lumina soarelui de toamna, ca reprezinta toamna unei iubiri, ca etc, ai inteles cred ce am vrut sa-ti zic.
In poza 3 de exemplu, starea de ameteala era mai pregnanta decat atmosfera de toamna. ;) (cel putin asta e parerea mea)

LE Se pare ca am postat aproape in acelasi timp cu mr.fred. :)

Edited by sibelius, 27 October 2005 - 15:37.


#14
Ddf_eu

Ddf_eu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 18.11.2004
offtopic
Ioi...datorita faptului ca nu stiam cine este Oana Roman, am dat un serach si am vazut si eu o poza cu ea, si vreau sa il corectez pe mr.Fred si sa spun ca nici daca trag pe nas nu o sa o vad o tipa sexy!!

Edited by Ddf_eu, 27 October 2005 - 15:42.


#15
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005

 mr.fred, on Oct 27 2005, 16:34, said:

Gabi, cazi intr-o capcana banala, anume aceea de a discuta alte poze decat cele de fatza. Uite, deschidem alt thread si luam la tocat marunt si imaginile mele.

Scuze, nu era un argument, ci doar o prelungire a discutiei in zona photoshop vs. efecte facute "cu mana". Ca sa nu se interpreteze diferit poti sterge referinta la poza ta.

#16
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Tocmai eu sa critic folosirea PS? Nici vorba. Ca sunt din mana, din picior, din sold sau din PS mie imi e tot una atata timp cat serveste cauzei. In cazul asta nu prea serveste.

#17
bistibois

bistibois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 24.11.2004
si de la mine 1 exemplar

Attached Files



#18
mihaidacian

mihaidacian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.10.2005
Salut tuturor. Multumesc pentru critici si aprecieri. Nu am folosit PS decat pentru a adauga rame. efectul este obtinut "din mana". Nu efectul a fost greu de facut, ci sa gasesc trei copaci alaturati cu frunze de culori diferite. Mesajul pe care am vrut sa-l transmit este banal: toamna are culori frumoase, vii, energice atunci cand zilele sunt calde si insorite (uneori am impresia ca suntem in cautarea unor mesaje prea complexe; la fel fac si profesorii de romana care cauta o mie de semnificatii in opera lui Eminescu, gasind mai multe decat cele la care s-a gandit poetul insusi :)).
Sunt perfect de acord ca toamna are si aspectul celalalt, bacovian, mai lugumbru, dar in ziua in care am facut pozele s-a nimerit sa fie invers. Daca exista amatori de o sesiune foto pe tema culorilor toamnei, ma voi alatura cu bucurie, dar sa fie cat mai repede, cat mai sunt frunze in copaci. Va multumesc inca o data pentru opinii. Mihai

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate