Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce pat nu mucegăiește pe timp de iarnă

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
ajutorr

ajutorr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.03.2012
Ce pat nu mucegăiește pe timp de iarnă, există așa ceva la un pret rezonabil

Mă refer la camera mea de 2.8 x 3.5 m izolată termic cu geam termopan de la etajul 3 pozitionata la umbra.

Pentru a scăpa de mucegaiul de pe ziduri am îmbrăcat toată camera cu autocolant dc-fix
și am scăpat.

Pentru a scăpa de mucegaiul de pe placajul din spatele mobilei am acoperit placajul cu autocolant.

Am cheltuit foarte multi bani cu paturi incepand cu anul 2000 de cand am devenit adult și înnebunesc de nervi, in prezent fiind incadrat in grad de handicap si nu mai am bani sa incerc alceva ?!

a. Primul pat a fost făcut la fabrica Luel Procust din Lugoj din pal 1x2 m cu o saltea de burete de 10 cm, buretele a fost pus direct pe o placă de pal și am ajuns să dau găuri în pal personal cu bormașina pentru aerisire dar degeaba dezastru cu mucegaiul, au fost o groază de încurcături cu aceasta firma, mi-au făcut patul din alt pal, neînțelegeri am ajuns și la Opc, nervi și nervi.

Pagubă: 400 lei.

b. Al doilea un pat pneumatic de la Quelle dar care era instabil, se răsturna plus mirosul toxic ce îl emana, l-am returnat.

Pagubă: timp și nervi

c. Al treilea o ladă din pal de 1x2 m la fabrica Rădulescu care o îmbrac complet în autocolant pentru a nu se strică palul de la condens, peste care am pus o saltea pneumatică Intex dar care cedează din îmbinări după câteva luni, apoi cumpăr o saltea relax cu arcuri de 20 cm ce a mucegăit și ea, am curățat-o și am îmbrăcat-o în o salteaua pneumatică spartă în idea de a fi cât mai impermeabila dar tot a mucegăit.

Pagubă: 200 lei lada îmbrăcată cu autocolant, 200 lei salteaua cu arcuri, 60 lei salteaua Intex plus nervi si munca.

d. Al patrulea alt pat pneumatic înalt de 50 cm, 1x2 m cumpărat din Lugoj, magazin Ianira care cedează imediat la îmbinări când îl umflu tare, retur, apoi mai încerc altă saltea pneumatică tot de la Ianira pentru lada de la Rădulescu, care nu ținea aerul la valva, ajung la Opc pentru a-mi primi banii înapoi.

Pagubă: timp și nervi

e. Al cincilea e o somieră de la Somproduct http://www.ramedepat...e-metalice.html peste care pun o saltea burete de 10 cm făcută la comanda la fabrica Rădulescu.

Să vă povestesc despre somiera: vopseaua cu care era acoperită era ca o cretă, când ștergi somiera cu cârpa se înnegrea cârpa, l-am vopsit, autocolantat..., lamelele de fag când te pui mai tare sau te întorci pe o parte ies din lăcaș și pică pe jos, picioarele metalice aveau la capăt dopuri de plastic ce sau sfărâmat imediat...

Salteaua am învelit-o complet în o piele sintetică în speranța de a nu mucegăi... dar dezastru, văd că pielea sintetică atunci când suflu prin ea trece aerul, deci nu era ermetica așa că comand a 2 învelitoare din altă piele sintetică dar și aceasta mucegăiește, o sfărâmă mucegaiul ca și pe prima.

Încerc numai cu salteaua din burete goala dar și aceasta mucegăiește.

Pagubă: somiera 250 lei+ vopsire, autocolantare, schimbat dopuri picioare metalice, finisări..., coarda ca să nu mai iasă lamelele de fag 20 lei, saltea 150 lei, a 2 învelitoare saltea 100 lei.

În prezent continui să dorm pe al cincilea pat dar nu mai știu ce să fac și pe ce voi dormi la iarnă ??

In poze se vede lada acoperita cu autocolant si somiera cu saltea din care am tot rupt buretele mucegait pentru a disparea mucegaiul.

Attached Files



#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
nu este mai simplu sa aerisesti decat sa cauti un pat care nu mucegaieste?

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
cred ca termopanul acela e de vina.

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Cumpara un dezumidificator in camera, din cauza termopanului ai prea multa umezeala si deaia apare mucegai.

#5
ajutorr

ajutorr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.03.2012
Condensul e problema , dimineata cand ma scol gasesc buretele in partea de jos ud. Daca as gasi un material care chiar daca se umezeste nu mucegaieste. Nu cred ca un dezumidificator ar rezolva ceva, ar fi neputincios la umezeala de peste iarna, 100 % bani aruncati aiurea.

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Scoate umezeala din camera: aerisire, dezumidificator, izolare. Mucegairea patului (dar si a restului mobilei) este consecinta umezelii. Cauta rezolvarea problemei, nu a efectelor sale.

#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 ajutorr, on 27th April 2012, 09:25, said:

Condensul e problema , dimineata cand ma scol gasesc buretele in partea de jos ud. Daca as gasi un material care chiar daca se umezeste nu mucegaieste. Nu cred ca un dezumidificator ar rezolva ceva, ar fi neputincios la umezeala de peste iarna, 100 % bani aruncati aiurea.

Nu e adevarat...dezumidificatoarele isi fac treaba, eventual un sistem de aerisire. Daca nu este aerisita camera macar 1 ora dimineata, o ora dupa amiaza, degeaba te chinui sa izolezi-supra-izolezi. Nu va merge ! Daca vrei ceva care nu mucegaieste, o rogojina direct pe parchet, desi chiar si aia s-ar putea sa se umezeasca.

Inca o intrebare: Noaptea dormi si cu usa camerei inchisa complet?

#8
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Condensul apare din cauza umiditatii din camera! Cumpara un dezumudificator si aeriseste foarte bine camera  peste zi! Cu ce incalzesti?

#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 ionut76, on 27th April 2012, 09:31, said:

izolare

Tocmai asta e problema, camera este PREA izolata

#10
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012
nu faptul ca nu este aierisita camera este  sursa de umezeala. eu am locuit intr-o casa in care desi fereastra de la bucatarie si fereastra de la baie erau deschise mai tot timpul plus la asta era integrat si un sistem de ventilare iar camerele erau aierisite de 2-3 ori pe zi apa curgea de pe perete in suvoaie iar mobila era toata in mucegai. problema era in constructia casei, in materialele folosite si in faptul ca era indreptata spre nord. pentru a rezolva aceasta problema a fost nevoie de investitie si in calcule corecte pentru a stabiliza punctul de roua. tencuiala am dat-o jos si am tencuit peretii din nou folosind in apa un antibiotic adus din Germania. din cauza unui vecin dus cu capul nu am putut izola un perete dar am hotarat problema prin alta inovatie. am pus incalzire in podea si doar dupa asta am scapat de mucegai.

p.s. daca ai vecini care nu locuiesc iarna si au caldura oprita garantat vei avea mucegai daca nu te izolezi corect.

#11
ajutorr

ajutorr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.03.2012
Camera e super aerisita , tot timpul zilei stau in camera si pe pat si tot la 2 ore deschid geamu pt a indeparta mirosul, peste zi se usuca salteaua, problema apare peste noapte cand dorm cu usa inchisa pt a fi cat mai cald.

Cum ia acel aparat condensul ce apare de la diferenta de temperatura, poate consuma curent f mult si nu ma va lasa mama.

Nu are cineva de donat un astfel de aparat sa nu mai cheltui banii si sa fie un esec.

M-am uitat la preturi si costa mai mult ca un pat nou si scoate un zgomot, are compresor, probabil nu am sa pot dormi noaptea. http://www.okazii.ro...p;sort=pret_asc

Edited by ajutorr, 27 April 2012 - 09:43.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pentru a scăpa de mucegaiul de pe ziduri am îmbrăcat toată camera cu autocolant dc-fix
și am scăpat.

Pentru a scăpa de mucegaiul de pe placajul din spatele mobilei am acoperit placajul cu autocolant.
Stai linistit ca nu ai scapat - e tot acolo dar nu-l mai vezi.

Problema ramane - ori a fost montat incorect geamul termopan, ori exista o sursa de umezeala in camera respectiva.

O solutie ar fi montarea unui sistem de aerisire la unul din geamurile termopan. Vezi firma care ti l-a montat.
Dupa care ar trebui toata camera re-tencuita si zugravita - altfel te vei imbolnavi extrem de grav.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
am inteles eu corect, ai lipit autocolant pe pereti ?!? pai omule, de aceea ai atata condens in camera, peretii nu "respira", geamul este termopan, ai izolatie pe exteriorul peretilor, camera este orientata spre nord si nu ai parte de soare, etc. in timpul noptii, cand dormi cu usa de la camera inchisa, camera ta devine aproape ermetica, umezeala nu mai are pe unde sa iasa. ai si plante in camera ?

nu mai rupe buretele din saltea, pentru ca nu vei scapa de mucegai in felul asta. mucegaiul e o ciuperca microscopica, are filamente si se inmulteste prin spori, se infiltreaza foarte usor, cu siguranta ai mucegai si pe perete, sub autocolant, nu numai in buretele saltelei...

#14
ajutorr

ajutorr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.03.2012
Am pus peste tencuiala poliester si apoi autocolant pe zidul exterior si acesta rezista la mucegai, apoi a inceput sa mucegaiasca restul camerei, am pus peste tencuiala tapet care mucegaieste si apoi pus autocolant si e ok.

nu e pic de mucegai sub autocolant, totul e inchis ermetic

cum sa scap de mucegai , de unde mi de euro pt sisteme de ventilatie si control al umiditatii din pensie de hd.?

#15
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Pe timpul zilei lasa geamul rabat,mai ales ca stai la 3,nu cred ca iti intra pe geam cineva,sa se faca aerisire in camera.Cu autocolantul ai facut o mare prostie,ai facut ca pisica,ai acoperit raul,nu ai scapat de el,chiar ai facut mai rau.Vine vara,daca ai si plasa de insecte,poti dormi cu geamul rabatat.Incearca sa faci o izolatie pe interior, cu polistiren de 5 cm pe peretele nordic.
PS:Eu stau tot la 3,neizolat si cu 3 camere,toate catre nord,dar nu am problema asta,dar de cand ma trezesc,in functie de anotimp deschid geamul,1 ora sau toata ziua.

Edited by dany07rap, 27 April 2012 - 10:13.


#16
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Problema ta este structura peretilor (autocolantul si tapetul mai rau fac) + ventilatia incaperii.
Lasa fereastra deschisa (doar crapata putin) peste noapte sau iti poti cumpara grile de ventilatie pentru termopane si lasi orificiile tot timpul deschide.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cum sa scap de mucegai , de unde mi de euro pt sisteme de ventilatie si control al umiditatii din pensie de hd.?
Un sistem de aerisire ptr geam termopan costa cativa euro. Singura problema ar putea fi necesitatea schimbarii sandwich-ului de geam cu unul mai mic, pentru a permite montarea acestuia.

O alta "solutie" mai putin inginereasca ar fi pur si simplu sa scoti garnitrule de la fereastra in partea de sus, ca sa nu se mai inchida ermetic.

#18
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 ajutorr, on 27th April 2012, 10:26, said:

Cum ia acel aparat condensul ce apare de la diferenta de temperatura, poate consuma curent f mult si nu ma va lasa mama.

dedicatie pentru aaee:

din bube, mucigaiuri si noroi
iscata-ma frumuseti si pereti noi!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate