Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Credinta este o boala?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
marepreot

marepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 12.04.2007
ASTA E TARE DE TOT

http://directproprie...edem-n-Dumnezeu

Cercetătorii Universității din Missouri spun că spiritualitatea unui individ este un fenomen complex și că această capacitate a omului ține de mai multe porțiuni ale creierului său, potrivit Daily Mail.

Cercetarea este bazată pe un studiu mai vechi, care arăta că spiritualitatea unui individ este asociată cu funcționarea la o capacitate mai redusă a lobului parietal.




În studiul său, Johnstone a analizat 20 de persoane cu traumatisme craniene care au lobul parietal afectat. A descoperit că pacienții cu leziuni care au afectat mai mult lobul parietal sunt mai dispuși să creadă într-o instanță superioară, într-o putere divină și în faptul că viața lor face parte dintr-un plan divin.

#2
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Da si ce e asa ciudat? Stiam asta de ani de zile , a fost si intr-un documentar ... sau mai multe (mai exista articole care spun ca stimularea anumitor parti din creier iti da senzatia de prezenta , cand prezenta nu-i , fiind asociata cu divinitate).

E clar ca au ceva deranjat in creier cei care pierd timpul cu asta :)

Nimic nou aici , circulati circulati.

#3
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,887
  • Înscris: 10.02.2011

 marepreot, on 25th April 2012, 07:34, said:

Cercetătorii Universității din Missouri spun că spiritualitatea unui individ este un fenomen complex și că această capacitate a omului ține de mai multe porțiuni ale creierului său, potrivit Daily Mail.

Cercetarea este bazată pe un studiu mai vechi, care arăta că spiritualitatea unui individ este asociată cu funcționarea la o capacitate mai redusă a lobului parietal.

Asocieri, asocieri, daca vrei gasesti o legatura intre orice vrei tu, ca se poate.


 user033, on 25th April 2012, 07:41, said:

Da si ce e asa ciudat? Stiam asta de ani de zile , a fost si intr-un documentar ... sau mai multe (mai exista articole care spun ca stimularea anumitor parti din creier iti da senzatia de prezenta , cand prezenta nu-i , fiind asociata cu divinitate).

E clar ca au ceva deranjat in creier cei care pierd timpul cu asta :)

Nimic nou aici , circulati circulati.
Nimic nou sub soare. :crying:

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 14.08.2006
Credinta inseamna sa experimentezi lucruri care iasa din sfera celor 6 simturi primare; de obicei oamenii cand au anumite probleme sunt mai predispusi la asemenea experiente. In zilele noastre materialismul turbat a denigrat tot mai mult spiritualismul, din cauza asta perceptiile noastre se limiteaza tot mai mult, chiar si cele 6 simturi se limiteaza foarte mult (de exemplu fumatul inhiba foarte mult simtul olfactiv.)

#5
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
De multa vreme ma cac in gura savantilor si ma sterg cu premiile lor Nobel, asa ca... ^_^

#6
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007

 searcher-star, on 25th April 2012, 11:13, said:

De multa vreme ma cac in gura savantilor si ma sterg cu premiile lor Nobel, asa ca... ^_^

:peacefingers:

#7
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 marepreot, on 25th April 2012, 07:34, said:

În studiul său, Johnstone a analizat 20 de persoane cu traumatisme craniene care au lobul parietal afectat. A descoperit că pacienții cu leziuni care au afectat mai mult lobul parietal sunt mai dispuși să creadă într-o instanță superioară, într-o putere divină și în faptul că viața lor face parte dintr-un plan divin.
Dupa ce a analizat un numar impresionant de persoane, adica 20, a ajuns la o concluzie "clara".
Auzi, studiu...
Poti inlocui fara teama termenul "studiu" cu "manipulare" si vei avea imaginea exacta a perceptiei tale citind un astfel de articol.
Esti destul de obiectiv sa-ti dai seama de asta? Daca nu, te poti gandi la o boala pe care nu ti-ai descoperit-o inca. :rolleyes:

#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,887
  • Înscris: 10.02.2011

 meanman, on 25th April 2012, 10:16, said:

Credinta inseamna sa experimentezi lucruri care iasa din sfera celor 6 simturi primare;
Credinta inseamna sa crezi, nimic altceva. De exemplu eu cred ca in tot spatiul asta infinit o exista un fel de creator ( poate fi si universul ) si asta-i parerea mea din pt. de vedere filozofic, asa cred eu, hmm. Sau cred ca probabil sambata viitoare o sa ploua. Asa si ? Atunci cred ca o sa stau acasa si o sa ma joc diablo 2 lod. Ce-i asa deosebit ca crezi amu in ceva ? poate ca vecinu meu crede altceva, problema lui ce sau in ce crede ?  cred ca ma duc sa ma culc ca mi-e somn. Cica credinta e o boala, ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha. :death:

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,581
  • Înscris: 11.06.2010
Vazusem un studiu undeva, la pacienti cu creierul despicat, cum o emisfera a creierului era credincioasa si cealalta nu .

Edited by Handicarpati, 25 April 2012 - 12:36.


#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,499
  • Înscris: 04.05.2006

 marepreot, on 25th April 2012, 07:34, said:

Cercetarea este bazată pe un studiu mai vechi, care arăta că spiritualitatea unui individ este asociată cu funcționarea la o capacitate mai redusă a lobului parietal.

Nu e dom'le. Ailalti, au o activitate exagerata a lobului parietal, deci ei este aia bolnavi. Dea?

#11
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,887
  • Înscris: 10.02.2011

 richelieu, on 25th April 2012, 13:35, said:

Nu e dom'le. Ailalti, au o activitate exagerata a lobului parietal, deci ei este aia bolnavi. Dea?
Apropo de asta, am selectat doua fraze din linku ala : Specialiștii din Missouri merg însă mai departe și spun că "vinovat" este și lobul frontal. În cazul acesta, spiritualitatea ține de funcționarea la o capacitate sporită a lobului frontal.

Asta-i buna. Ce ne-am face fara lobii frontali ?

Ori se stie ca diferenta dintre om si animale e in primul rand la nivelul lobului frontal.

Iata care sint efectele lobilor frontali compromisi, ca sa stiti cat de importanti sint lobii frontali :

slăbirea principiului moral

decăderea socială (pierderea dragostei față de familie)

lipsa precauției

incapabil de raționare abstractă

nu poate explica proverbe

abilitate mică în înțelegerea matematicii

pierderea empatiei

lipsa abstinenței (lăudare, ostilitate, agresivitate

slăbirea memoriei în special a evenimentelor recente

susceptibilitatea de a fi distras și lipsa liniștii

zborul ideilor (fantezii, instabilitate emoțională)

apatia (lipsa inițiativei)

indiferența față de starea cuiva (fără grijă)

mania

dereglarea chinuitoare repetată

creșterea poftei de mâncare

slăbirea atenției din cauza hiperactivității deficitare

depresia

Oricum lobii cerebrali comunica intre ei prin sinapse, functionarea creierului e mult mai complexa decit atit iar ''studiul'' lui D. Johnstone ( despre care nu stim daca-i ateu militant sau teist si care doar face o declaratie- probabil si pt. manipulare sau nu ) pe 20 de pacienti toti cu traumatisme craniene s-ar putea sa nu spuna mare lucru, adica sigur nu spune mare lucru. Ori nici nu-i de mirare ca atunci cand un profesor universitar care face studii sau poate ''studii'' pe 20 de pacienti( nu stim nimic despre el ca persoana )si care face o declaratie ( nu stim daca in scop de manipulare sau nu ), declaratia fiind preluata pe zeci de site-uri in scop comercial  masele ''inculte'' si neinformate sa-l aplaude si sa creada orbeste in tot felu de teorii din astea mistice de genu ''credinta e o boala'', sau teorii aiuristice deja consacrate printre colectionarii de adevaruri unice- blablabla-uri.

Edited by Motanu13, 25 April 2012 - 14:07.


#12
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 marepreot, on 25th April 2012, 06:34, said:

.........În studiul său, Johnstone a analizat 20 de persoane cu traumatisme craniene care au lobul parietal afectat....
Nu mai face spam cu studiul tampit a unor doctor oarecare si utilizate ca umplutura/cancan de diverse medii ....
Billy inchide, te rog, topicul.

Edited by archaeus5, 25 April 2012 - 14:31.


#13
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

 marepreot, on 25th April 2012, 07:34, said:

Eu de cam multisor ma tot mir cum de niste inapoiati de parinti credinciosi au reusit sa cace niste savanti asa de destepti ca unii atei care frecventeaza aria asta.  :rolleyes:

#14
blankaver

blankaver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 19.02.2012
Cretinitatea nu dispare, cretinitatea se transorma. Cel mai bine ar fi sa se transforme in cenusa, macar n-ar mai consuma resurse usor utilizabile fara rost. Uita-te si tu cum atunci cand se produce ruptura in capu unui crestin nu mai crede in dumnezeu ci in extraterestii creatori universali sau stropitoare de gradina....  :deadtongue:  ASta e efectul spalaturii pe creier din mosi stramosi... Insii astia sunt irecuperabili intr-o viata de om. Tot ce pot sa faca e sa imite cunostiinte si comportamente care nu le apartin. Ei nu gandesc cu capul lor ci cu capul altora. Eu zic sa nu-ti mai pierzi vremea cu niste cauze pierdute.... Mai bine dute, invata sa dai cu pumnu cum trebe si rupe sacu ala de box. E mult mai benefic si folositor decat sa dai in gol.

#15
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

 blankaver, on 25th April 2012, 18:49, said:

Cretinitatea nu dispare, cretinitatea se transorma. Cel mai bine ar fi sa se transforme in cenusa, macar n-ar mai consuma resurse usor utilizabile fara rost. Uita-te si tu cum atunci cand se produce ruptura in capu unui crestin nu mai crede in dumnezeu ci in extraterestii creatori universali sau stropitoare de gradina....  :deadtongue:  ASta e efectul spalaturii pe creier din mosi stramosi... Insii astia sunt irecuperabili intr-o viata de om. Tot ce pot sa faca e sa imite cunostiinte si comportamente care nu le apartin. Ei nu gandesc cu capul lor ci cu capul altora. Eu zic sa nu-ti mai pierzi vremea cu niste cauze pierdute.... Mai bine dute, invata sa dai cu pumnu cum trebe si rupe sacu ala de box. E mult mai benefic si folositor decat sa dai in gol.
Du-te mai. Si tu cu al cui cap gandesti? :console:

#16
alba-ca-zapada

alba-ca-zapada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 13.04.2012
:)

#17
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,887
  • Înscris: 10.02.2011

 alba-ca-zapada, on 25th April 2012, 19:28, said:

:)
Da, stiam. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate