Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Recuperare picior

  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
lzy

lzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2012
Buna,
De vreo 2 saptamani tot citesc pe forum, am inceput cu postarile mai vechi si m-au ajutat foarte mult comentariile vostre.

Pe 28 aprilie, coboram cateva trepte si la ultima treapta, am alunecat pe o bucatica de ghiata care era proaspat formata si nu stiu decat ca am ajuns jos cu dureri puternice, laba piciorului rasucita total spre exterior.

Am mers imediat la spital si diagnostic socant pentru mine "fractura bimaleolara si marginala posterioara mai mica de 1/3", pe 1 martie, asa de martisor m-am ales cu o placa semitubulara 5 gauri si 5 suruburi de corticala + 1 lag screw si inca un surub nu stiu de care..., frustrant si traumatizant..... 6 saptamani nu am avut voie sa pun piciorul jos, dupa controlul de 6 sapt. am voie sa-l pun jos cu incarcare progresiva 10 kg pe saptamana.

Mentionez ca fac gimnastica din a doua saptamana de la operatie, dar mi se pare foarte greu...acum merg cu carje, dupa ce initial am mers cu un cadru, am mobilitate cam 45 % glezna, dureri destul de mari, piciorul se umfla foarte tare...nu prea mai suport, recuperarea merge foarte greu.

Mentionez ca am 35 ani, doctorii mi-au spus ca recuperarea va fi de 100%, dar sincer sa spun nu mai stiu ce sa cred, oare voi mai fi vreodata ca inainte.
Pe 7 iunie m-a programat pentru scoaterea unui surub si restul a zis ca peste un an si jumatate..., cam mult cred...
As vrea sa stiu daca mai e cineva ca mine, in cat timp v-ati recuperat..a mers tot asa greu, oare este adevarat ca recuperarea va fi de 100%???
Multumesc frumos!
Multa sanatate tuturor

Edited by Courage, 24 April 2012 - 19:20.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Eu acum mai bine de 10 ani am avut o entorsa la 90 de grade la gamba dreapta. Horror. Durere groaznica. Totusi nu a fost fractura.
Dupa vreun an asa inca trebuia sa merg cu grija, inca simteam durere, am crezut ca asa o sa ramana.
Dupa 2 ani mi-a trecut de tot insa.

Acum tu ai fractura, deci mai devreme de 2 ani nu cred ca vei obtine recuperarea totala.

#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 lzy, on 24th April 2012, 20:13, said:

Mentionez ca am 35 ani, doctorii mi-au spus ca recuperarea va fi de 100%, dar sincer sa spun nu mai stiu ce sa cred, oare voi mai fi vreodata ca inainte.

Da. Ai toate șansele să te recuperezi 100% dar așteaptă-te la TIMP. La mine o fractură super-banală la picior, fără deplasare, pe poză eu ca ne-medic nici nu vedeam linia de fractură, fără operație (doar ghips simplu ținut 1 lună și fără gimnastică recomandată de doctor, a zis că nu are ce gimnastică să dea la așa ceva, pur și simplu să merg cît mai normal) a durut cam 6 luni... primele 3-4 luni mergeam puțin șchiopătat... de abia după 6 luni am putut zice că nu mai simt că am avut fractură. La fracturile astea complicate vorbim de și mai mult timp... uneori ani... pînă cînd trec efectele DE TOT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate