Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Unde se povesteste despre Rai, viata vesnica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
192 replies to this topic

#37
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 20:42, said:

Eu n-am zis ca n-ai, ci te-am intrebat  de ce nu ti-o traiesti.


Am raspuns deja in posturile precedente.

da, si eu te-am intrebat de unde rezulta ca nu mi-o traiesc.


unde, aici?


Quote

Poti sa te gandesti si la a treia varianta: prin pazit nu s-a referit la sensul de a fi atent la 'hoti', ci chiar la sensul de a fi atent la ce se intampla, la cum se desfasoara activitatea in 'gradina', adica, poate a vrut sa spuna ca Dumnezeu l-a facut de la bun inceput pe om curios si cu inclinatii intelectuale indreptate spre cercetare...

nu vad unde ai explicat diferenta intre a ingriji si a pazi. ca doar asta a fost argumentul cu care mi-ai respins opinia, nu?

#38
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostMetallman, on 22nd April 2012, 20:58, said:

Geneza 2:5 În ziua când a fãcut Domnul Dumnezeu un pãmânt ºi ceruri, nu era încã pe pãmânt niciun copãcel de câmp ºi nicio iarbã de pe câmp nu încolþea încã: fiindcã Domnul Dumnezeu nu dãduse încã ploaie pe pãmânt ºi nu era niciun om ca sã lucreze pãmântul.

Deci m-a dus capul la "munca pamantului" pentru ca asta spune biblia - in rai chiar trebuia dat cu "sapaliga" ca pamantul sa rodeasca, chiar daca dumnezeu la un moment dat a "plantat" pomi prin Geneza 2:9

Da, doar ca ar putea sa fie o explicatie ca pentru aceia care gandeau ca acolo unde se afla om pe pamant, atunci si iarba o sa cereasca fiindca are cine sa ingrijeasca de ea; deci se poate ca era o explicatie suplimentara la faptul ca nu era inca nicio planta pe pamant...
Orisicum ideea e ca munca grea, trebuie a recunosti, doar dupa alungarea din rai a aparut.

#39
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 21:03, said:

Orisicum ideea e ca munca grea, trebuie a recunosti, doar dupa alungarea din rai a aparut.
Geneza 3:17 Omului i-a zis: „Fiindcã ai ascultat de glasul nevestei tale ºi ai mâncat din pomul despre care îþi poruncisem: „Sã nu mãnânci deloc din el”, blestemat este acum pãmântul din pricina ta. Cu multã trudã sã-þi scoþi hrana din el în toate zilele vieþii tale;

Logic, conform bibliei este blesetemul ce l-a dat Dumnezeu.
L-o fi izgonit pe teren arid, prin ceva desert  :lol:

Edited by Metallman, 22 April 2012 - 20:12.


#40
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postnuda, on 22nd April 2012, 21:02, said:

da, si eu te-am intrebat de unde rezulta ca nu mi-o traiesc.


unde, aici?




nu vad unde ai explicat diferenta intre a ingriji si a pazi. ca doar asta a fost argumentul cu care mi-ai respins opinia, nu?

Esti prea fascinat de ce au facut altii, de aia; parca nu ai fi multumit de realizarile tale.



prin pazit nu s-a referit la sensul de a fi atent la 'hoti', ci chiar la sensul de a fi atent la ce se intampla, ca o persoana care cerceteaza fenomenele in desfasurarea lor, ca un cercetator, ziceam eu, care studiaza cum creste iarba, cum se desfac florile samd... :rolleyes:



View PostMetallman, on 22nd April 2012, 21:06, said:

Geneza 3:17 Omului i-a zis: „Fiindcã ai ascultat de glasul nevestei tale ºi ai mâncat din pomul despre care îþi poruncisem: „Sã nu mãnânci deloc din el”, blestemat este acum pãmântul din pricina ta. Cu multã trudã sã-þi scoþi hrana din el în toate zilele vieþii tale;

Logic, conform bibliei este blesetemul ce l-a dat Dumnezeu.
L-o fi izgonit pe teren arid, prin ceva desert :lol:

Uf, bine ca ti-a revenit.

#41
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 21:07, said:

Esti prea fascinat de ce au facut altii, de aia; parca nu ai fi multumit de realizarile tale.



prin pazit nu s-a referit la sensul de a fi atent la 'hoti', ci chiar la sensul de a fi atent la ce se intampla, ca o persoana care cerceteaza fenomenele in desfasurarea lor, ca un cercetator, ziceam eu, care studiaza cum creste iarba, cum se desfac florile samd... :rolleyes:


ah, a aparut si un "parca". crezi ca nu poti sa-ti traiesti viata fara sa fii multumit de propriile realizari? sunt fascinat de don quijote vazut prin ochii lui unamuno. chiar am inceput sa cred ca don quijote nu e un personaj de poveste ci ca a existat in adevar...



pai ce zici tu se potriveste verbului "a ingriji". a te ingriji, adica a fi atent. dar a pazi? :rolleyes:

#42
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 21:10, said:

Uf, bine ca ti-a revenit.
Pai nu chiar. Degeaba stiu ce spune biblia.
Eu discutiile nu le port ca si cum ar fi adevarat ce scrie in biblie.

Pana si cele 7 zile de creatie... eu tind sa le consider ca fiind de fapt 7 perioade (asemanator cum le-au calculat si Maya), nici pe departe ca ar fi 7 zile solare (nici macar nu exista soarele in primele zile pentru a fi 24 ore).
Ma rog, e doar un exemplu pentru felul in care tind sa inteleg biblia. Totul e alegoric, sunt prea multe lucruri ce nu au sens sau au o ordine inversa, ce pana si un om al pesterii ar observa.

Edited by Metallman, 22 April 2012 - 20:19.


#43
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postnuda, on 22nd April 2012, 21:14, said:

ah, a aparut si un "parca". crezi ca nu poti sa-ti traiesti viata fara sa fii multumit de propriile realizari? sunt fascinat de don quijote vazut prin ochii lui unamuno. chiar am inceput sa cred ca don quijote nu e un personaj de poveste ci ca a existat in adevar...



pai ce zici tu se potriveste verbului "a ingriji". a te ingriji, adica a fi atent. dar a pazi? :rolleyes:

Lasi impresia ca iti lipseste ceva din viata, incercarile lui Don Quijote, de exemplu....


Poti sa ingrijesti si fara sa pazesti, asa, ca atunci cand faci curat in casa. De aceea am si pomenit de munca de cercetare cand faci monitorizari... Atunci practic pazesti sa nu pierzi momentele. :console:


View PostMetallman, on 22nd April 2012, 21:18, said:

Pai nu chiar. Degeaba stiu ce spune biblia.
Eu discutiile nu le port ca si cum ar fi adevarat ce scrie in biblie.

Pana si cele 7 zile de creatie... eu tind sa le consider ca fiind de fapt 7 perioade (asemanator cum le-au calculat si Maya), nici pe departe ca ar fi 7 zile solare (nici macar nu exista soarele in primele zile pentru a fi 24 ore).
Ma rog, e doar un exemplu pentru felul in care tind sa inteleg biblia. Totul e alegoric, sunt prea multe lucruri ce nu au sens sau au o ordine inversa, ce pana si un om al pesterii ar observa.

Dar samburii de adevar macar poti sa ii sesizezi, ori chiar pierzi vremea?

Nici eu nu iau cele sapte zile ca atare...

#44
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostMetallman, on 22nd April 2012, 21:18, said:

Ma rog, e doar un exemplu pentru felul in care tind sa inteleg biblia. Totul e alegoric, sunt prea multe lucruri ce nu au sens sau au o ordine inversa, ce pana si un om al pesterii ar observa.

pretene, cum poti, vorba karunei, sa traiesti cu asa o contradictie in creieri: pe de-o parte esti ateu si pe de alta sustii ca in biblie totul e alegoric? :lol:

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 21:22, said:

Lasi impresia ca iti lipseste ceva din viata, incercarile lui Don Quijote, de exemplu....


Poti sa ingrijesti si fara sa pazesti, asa, ca atunci cand faci curat in casa. De aceea am si pomenit de munca de cercetare cand faci monitorizari... Atunci practic pazesti sa nu pierzi momentele. :console:

asta cu siguranta. dar asta nu inseamna ca nu-mi traiesc viata, asa cum sugerai mai devreme, ci altceva...



nu stiu daca sesizezi dar in continuare nu faci nici o diferenta intre a ingriji si a pazi. si tocmai pe aceasta diferenta se baza argumentul tau impotriva parerii mele...

#45
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postnuda, on 22nd April 2012, 21:27, said:

pretene, cum poti, vorba karunei, sa traiesti cu asa o contradictie in creieri: pe de-o parte esti ateu si pe de alta sustii ca in biblie totul e alegoric? :lol:



asta cu siguranta. dar asta nu inseamna ca nu-mi traiesc viata, asa cum sugerai mai devreme, ci altceva...



nu stiu daca sesizezi dar in continuare nu faci nici o diferenta intre a ingriji si a pazi. si tocmai pe aceasta diferenta se baza argumentul tau impotriva parerii mele...

Ia te rog nu te lua de prietenul meu. Asa vrea el, ce ai tu?...

Pai nu prea ti-o traiesti e concluzia, daca te zgaiesti asa de fascinat la Don Quijote. Pe mine nu ma fascineaza, ci ma cutremura vietile celor care au trait in inchisorile comuniste... Experiente mai teribile doar mucenicii au putut sa aiba.


Nu intelegi tu de fapt, nu te-ai prins de idee, asa, ca altii care au mai citit ce am scris.

#46
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 21:33, said:

Pai nu prea ti-o traiesti e concluzia, daca te zgaiesti asa de fascinat la Don Quijote. Pe mine nu ma fascineaza, ci ma cutremura vietile celor care au trait in inchisorile comuniste... Experiente mai teribile doar mucenicii au putut sa aiba.


Nu intelegi tu de fapt, nu te-ai prins de idee, asa, ca altii care au mai citit ce am scris.

din faptul ca imi place don quijote nu are cum rezulta ca nu-mi traiesc viata. iara cu mucenicii din inchisori, ce altceva decat cavaleri ratacitori, exact precum don quixote, au fost aceia?


am inteles deocamdata ca interpretarea ta nu e mai buna decat a mea...dar poate insisti cu argumentele si poate ca le voi accepta...

#47
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postnuda, on 22nd April 2012, 21:27, said:

pretene, cum poti, vorba karunei, sa traiesti cu asa o contradictie in creieri: pe de-o parte esti ateu si pe de alta sustii ca in biblie totul e alegoric? :lol:
Simplu: la fel cum s-a intamplat cu Kabala!
Ei stiau ca ceva nu este in regula si au inceput sa descifreze cartile lui Moise.
Dupa foarte multa munca, rezultatul a fost urmatorul: cartile lui Moise nu au nici cea mai mica legatura cu religia si zeii de care se vorbeste acolo.
Au mai spus ca daca un neinitiat  ar citi adevarul, ar lua-o razna - motiv pentru care la randul lor au criptat totul.
De atunci si pana acum, cheia de citire este transmisa doar la cativa oameni dintr-o generatie ce duc la bun sfarsit initierea.

Retine: ei sustin ca de fapt cartile lui Moise nu au nici cea mai mica legatura cu religa!!!
Povestea e lunga dar cam asa suna pe scurt.

Deci contradicita de care vorbesti nu este de fapt o contradictie in creierii mei.
Am motive pentru care ateu fiind, inca citesc biblia (in paralel cu alte scrieri).
Iar parerea mea este ca biblia este un document important (chiar daca nu in intregime) - acolo sunt niste alegorii care nu sunt puse la intamplare.

P.S. motivul adevarat pentru care biblia a fost scrisa astfel, a fost "transmiterea". Era foarte important ca acele lucruri sa fie transmise cat mai exact pe cale orala si sa nu se piarda din generatie in generatie.
Conform istoriei, in acea perioada transmiterea orala era incredibil de exacta (nu perfecta, desigur) - este confirmat de manuscrise gasite mult mai tarziu.
De fapt transmiterea orala era tot ce aveau ei in acea perioada unde peste aprox. 98% din populatie era analfabeta.

Edited by Metallman, 22 April 2012 - 20:57.


#48
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postnuda, on 22nd April 2012, 21:41, said:

din faptul ca imi place don quijote nu are cum rezulta ca nu-mi traiesc viata. iara cu mucenicii din inchisori, ce altceva decat cavaleri ratacitori, exact precum don quixote, au fost aceia?


am inteles deocamdata ca interpretarea ta nu e mai buna decat a mea...dar poate insisti cu argumentele si poate ca le voi accepta...

Eu zic ca bati campii.
Mucenicii din inchisori nu pot fi comparati cu Don Quijote.


Chiar ma doare la basca de ce crezi.

#49
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 21:49, said:

Mucenicii din inchisori nu pot fi comparati cu Don Quijote.


Chiar ma doare la basca de ce crezi.


ohohoo...ba bine ca nu.


inteleg ca dialogul pe aceasta tema s-a inchis...

#50
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postnuda, on 22nd April 2012, 21:57, said:

ohohoo...ba bine ca nu.


inteleg ca dialogul pe aceasta tema s-a inchis...

Chiar nu iti dai sema ce aiurea e, si ce lipsa de respect pentru memoria lor, la urma urmei, ca sa ii compari cu Don Quijote... Parca ai fi un ateist.

Ai reusit sa ma obosesti, sa spunem... Plus ca chiar mai am treaba pe seara asta.

#51
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postkaruna, on 22nd April 2012, 22:00, said:

Chiar nu iti dai sema ce aiurea e, si ce lipsa de respect pentru memoria lor, la urma urmei, ca sa ii compari cu Don Quijote... Parca ai fi un ateist.

Ai reusit sa ma obosesti, sa spunem... Plus ca chiar mai am treaba pe seara asta.

imi dau seama doar ca inca nu l-ai cunoscut pe don quijote de la mancha...ca sa nu mai zic ca unii dintre intemnitati seamana mai degraba cu sancho...ceea ce nu-i nici asta lucru de lepadat. tot dupa unamuno...si tind sa-i dau dreptate.


imi pare rau. succes!...si o seara buna in continuare.
..

#52
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostMetallman, on 22nd April 2012, 21:48, said:

Simplu: la fel cum s-a intamplat cu Kabala!
Ei stiau ca ceva nu este in regula si au inceput sa descifreze cartile lui Moise.
Dupa foarte multa munca, rezultatul a fost urmatorul: cartile lui Moise nu au nici cea mai mica legatura cu religia si zeii de care se vorbeste acolo.
Au mai spus ca daca un neinitiat  ar citi adevarul, ar lua-o razna - motiv pentru care la randul lor au criptat totul.
De atunci si pana acum, cheia de citire este transmisa doar la cativa oameni dintr-o generatie ce duc la bun sfarsit initierea.

Retine: ei sustin ca de fapt cartile lui Moise nu au nici cea mai mica legatura cu religa!!!
Povestea e lunga dar cam asa suna pe scurt.
Iar parerea mea este ca biblia este un document important (chiar daca nu in intregime) - acolo sunt niste alegorii care nu sunt puse la intamplare.

P.S. motivul adevarat pentru care biblia a fost scrisa astfel, a fost "transmiterea". Era foarte important ca acele lucruri sa fie transmise cat mai exact pe cale orala si sa nu se piarda din generatie in generatie.
Conform istoriei, in acea perioada transmiterea orala era incredibil de exacta (nu perfecta, desigur) - este confirmat de manuscrise gasite mult mai tarziu.
De fapt transmiterea orala era tot ce aveau ei in acea perioada unde peste aprox. 98% din populatie era analfabeta.
io mai sceptic de felul meu. ai putea da ceva bibliografie in sensul asta? nu de alta dar parerea mea e ca acolo nu e nici o alegorie, totul s-a petrecut asa cum scrie doar ca nu ne putem astepta la o scriere nu stiu cit de detaliata avind in vedere perioada.

#53
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postnuda, on 22nd April 2012, 22:08, said:

imi dau seama doar ca inca nu l-ai cunoscut pe don quijote de la mancha...ca sa nu mai zic ca unii dintre intemnitati seamana mai degraba cu sancho...ceea ce nu-i nici asta lucru de lepadat. tot dupa unamuno...si tind sa-i dau dreptate.

Mey, nu mai vorbi aiurea, ca nimeni nu s-a dus in inchisoare de buna voie, asa cum a plecat Don Quijote in lume sa rataceasca si cu mersul si cu capul... Cum ziceam, e o lipsa de respect la adresa lor.

#54
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postcirus6, on 22nd April 2012, 22:09, said:

io mai sceptic de felul meu. ai putea da ceva bibliografie in sensul asta? nu de alta dar parerea mea e ca acolo nu e nici o alegorie, totul s-a petrecut asa cum scrie doar ca nu ne putem astepta la o scriere nu stiu cit de detaliata avind in vedere perioada.
Bibliografie in legatura cu ce? As fi vrut eu sa am descifrarile kabalistice :)

Cu privire la munca in rai nu stiu sigur, pot doar sa presupun.
Insa mi-e destul de greu sa cred inclusiv ca a existat un Adam si o Eva.
Poate doua grupuri de Adami si Eve simbolic denumite "Adam" si "Eva".

Edited by Metallman, 22 April 2012 - 21:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate