Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

RCS & RDS a cumparat firma de CA.TV Telemach Piatra Neamt

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
908 replies to this topic

#37
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003

View Postcatalinman, on 17th April 2012, 09:10, said:

adaug si Bitzone, retea de cartier din Bucuresti (provider de internet)  :naughty:

http://www.bitzone.ro/index.html


Despre astia stii ceva? (au televiziune analog si digital, 5 canale HD, net, fibra in 80% din oras)

#38
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Nu stiu :)

#39
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 29.01.2009
Ca alternative cablu in Piatra Neamt ar mai fi cablul TV de la Ambra (25 lei/luna). Ca alternativa la internet, este tot Ambra (personal dau 15 $/luna) si am fibra pana la routerul de pe bloc (de acolo cablu utp) si viteze destul de OK (click pentru a vedea viteze ambra)

Personal, sunt client Telemach. Astept sa vad cum e treaba cu RCS ... si sa vad daca vor aduce Cablu Digital si aici.

Pentru cei ce detin Cablu Digital de la RCS ... intrebare. Am tv samsung 32D5000, cu tuner dvb-t/c incorporat... mai trebuie decodorul ala a lor? Am si 2 tv-uri vechi, cu tub... daca pun cablu digital, va functiona si pe alea (analogic) ?

Attached Files


Edited by Alungatu, 17 April 2012 - 18:06.


#40
Rooney93

Rooney93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 21.02.2009
Cumpãrã tot ãºtia  :D

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Au mai cumparat si KABEX PRODCOM SRL din OCNA-MURES.

#42
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Prinzi digitalul direct cu tv-ul tau, inclusiv canale HD ;)

Daca pui stb la inca un tv mai ramai pe analogic cu celalalt tv crt.

#43
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 29.01.2009
Eu am unul HD si 2 vechi, cu tub. OK, pe cel HD merge Digi Cablu ... dar pe celalalte, o sa mearga? Stiu ca nu va fi HD ... dar macar analogic. Si apropo.. se poate cu splitter sau ... ? :)

#44
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Vei receptiona programele digitale SD si HD pe Samsung fara decodorul lor.
Daca vrei sa ai semnal digital si pe televizoarele vechi, trebuie sa-ti iei 2 receptoare digitale.
Poti sa-ti pui cate splitere vrei tu in casa.

Edited by Bukovina, 17 April 2012 - 22:07.


#45
danield4

danield4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 06.08.2008
eu am internet si catv de la ambra , is foarte multumit de ei , partea cu internetul merge foarte bine am abonament de 10 usd  60mbs/s , iar la tv platesc 26 ron pentru 90 canale pe care ambra le emite analog si digital la fel + 10 canale radio + 12 canale full hd , cele din roamnia si cateva intrenational, am un tv led samsung d5000 si 2 analogice, se vede foarte bine, dar sa vedem ce oferte or sa bage astia pe partea cu catv ca  net de la rds zici cai dialup antic,ma refer la cable link

Edited by danield4, 18 April 2012 - 12:19.


#46
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
RCS & RDS a cumparat firma de CA.TV Telemach Piatra Neamt  
inseamna ca sunt buni pe piata tv&internet la Piatra Neamt,ca si in alte orase :naughty:

#47
danield4

danield4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 06.08.2008
eu nu zic ca nu sunt buni , oricum cand baga oferta nationala cred ca am sa plec la ei , eu ma refeream mai mult la partea cu internetul 3mbs/s sau 320kB/s la cable link la 34 RON respectiv 44 ron , asta e bataie de joc plus o gramada de mate de la modem. La ce oferta au in tara toata stima si respectul RDS ,

#48
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Salut...
Pentru cei care au televiziune de la Ambra.....in ce standard transmit canalele digitale....DVB-T  sau DVB-C??

Si plus ca nu prea inteleg cum e cu televiziunea de la RDS???
Pentru pachetul digital ce ar fi necesar????  Nu vin tot pe cablu coaxial sau e un fel de IPTV(in acest caz fiind necesar si  un abonament de internet)???

#49
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
DVB-T inseamna Transmisie digitala terestra (ca la radio) care nu exista in Romania.
DVB-C inseamna Transmisie digitala prin cablu (coaxial)

Daca e DVB-C nu poate sa fie prin cablu de Internet, ca de aia se cheama DVB-C, daca era prin cablu UTP era IPTV.

Edited by Bukovina, 18 April 2012 - 22:19.


#50
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
CATV Telemach - o firma care folosea prin cablu emisia DVB-T si nu DVB-C , de mai bine de un an de zile in Piatra Neamt ...  :naughty:

#51
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Postmarluck, on 18th April 2012, 23:17, said:

CATV Telemach - o firma care folosea prin cablu emisia DVB-T si nu DVB-C , de mai bine de un an de zile in Piatra Neamt ...  :naughty:
Fals

#52
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Exact...
De asta am si intrebat....
Am un panasonic 42x10y si nu sunt sigur daca are DVB-C MPEG4......(are DVB-T MPEG4 pentru ca il folosesc in reteaua Telemach) si in cazul in care dupa preluarea RDS o sa apara modificari in grila digitala.....ma gandesc ca o optiune ar fi si Ambra......

@Bukovina
Prietene ...nu stiu de ce faci asemenea afirmatii daca nu stii realitatea.....
Citat de pe site-ul firmei:
"Pentru receptia Pachetului Digital se va folosi un tuner DVB-t incorporat in televizor sau un set-top box DVB-t.
Pentru recep?ia TVR HD (1080i) se va folosi un tv-set (LED, LCD sau PLASMA) cu raport de aspect 16:9
cu tuner DVB-t incorporat sau un set-top box (STB) DVB-t compatibil MPEG 4/H.264."

Edited by catalin_barna, 18 April 2012 - 22:27.


#53
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
- Pentru receptia Pachetului Digital se va folosi un tv-set (LED, LCD sau PLASMA) cu tuner DVB-t incorporat sau un set-top box (STB) DVB-t compatibil MPEG4/H.264.
Receptoarele DVB-t MPEG2 vor putea receptiona doar programele comprimate MPEG2.


http://forum.machnet.ro/


- Am scris anul trecut un articol special despre acest sistem inedit si despre problemele retelei . Intre timp vad ca discutiile
tehnice de pe forumul de suport au disparut fiind sterse , insa din memoria calculatorului (personal) nu se pierd .  :naughty:

Edited by marluck, 18 April 2012 - 22:26.


#54
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View PostBukovina, on 18th April 2012, 23:16, said:

DVB-T inseamna Transmisie digitala terestra (ca la radio)care nu exista in Romania.
Hai nu zau ! Cum sa nu existe ? E adevarat, e limitat ca acoperire, dar de aici pana la a spune ca nu exista...

View PostBukovina, on 18th April 2012, 23:20, said:

Fals
Din pacate pentru tine, este adevarat !
DVB-T e tot semnal digital ce se poate transmite si prin cablu coaxial, nu doar in eter. La fel si DVB-S-ul(cum crezi ca vine semnalul de la LNB ?).
Fata de DVB-C, DVB-T are avantajul recuperarii pierderilor de pachete, asta in detrimentul latimii de banda.
Datorita acestui fapt, e mai robust decat DVB-C, ineficient dpdv al latimii de banda, eficient dpdv al costului de intretinere.

Edited by blue-line, 18 April 2012 - 22:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate