Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

solutie gargara

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
M-am ales cu o infectie in gat, care ma supara de mai multa vreme. Am fost la un medic ORL care mi-a prescris un antibiotic si o solutie pentru gargara, care se prepara la farmacie. Nu retin exact ce scria pe reteta, care oricum a ramas la farmacie.

Azi am ridicat de la farmacie solutia cu pricina, si am facut garagara cu ea de vreo 3 ori. Chestiunea este ca mi-a amortit instantaneu toata gura. Pe biletelul care mi l-a dat farmacista scrie: acid salicilic + rezorcina + alcool 70%, uz extern. Mai nou constat ca mi-a ars buzele, jumatate din suprafata buzei inferioare este alba ca zapada.

Oarecum alertat am cautat un pic pe intenet si solutia cu pricina am gasit-o ca remediu importiva ridurilor, foliculitei, tratarea acneei, si alte cateva chestii care n-au nicio legatura cu ORL.

Sa inteleg cumva, ca faramcista mi-a dat o alta solutie si am facut ca boul gargara cu o solutie de tratare a ridurilor? Cu care mi-am mai si parlit buzele?

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Pentru gargara: apa cu sare

#3
isdnd

isdnd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 15.11.2010

 liviu_np, on 11th April 2012, 21:37, said:

Pentru gargara: apa cu sare

Probabil el are o infectie mai avansata,nu o infectie banala care trece cu apa si sare .
Ne poti pune numele produsului intreg,aici?

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Vezi ca ti-a dat altceva sa nu mai folosesti ca-ti va arde toata mucoasa. Nu se foloseste decat pe piele in acnee si infectii cu gram pozitivi gen stafilococ. Nu se da contra ridurilor, unde le tot gasiti ????

Edited by Remicade, 12 April 2012 - 07:03.


#5
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Multumesc pentru raspuns.

Chestia cu ridurile e una din cautarile intoarse de google dupa compozitia mai sus mentionata.

Edited by radian, 12 April 2012 - 07:30.


#6
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Am fost la farmacia cu pricina. Cand au prins ideea ce greseala au facut, farmacistele s-au albit la fata mai tare decat s-au albit buzele mele aseara...

Primul impuls a fost sa le fac reclamatie la OPC. La insistentele sotiei (care are o situatie speciala) am renuntat. Le-am cerut, in schimb, sa-mi resitutie banii pentru solutia de ieri, iar, ca sa am si eu o minima satisfactie, le-am cerut ca solutia de gargara + o solutie contra arsurilor din gura si de pe buze (glicerina boraxata) sa le primesc cadou din partea firmei. Nu ma intereseaza valaorea efectiva a produselor.

Cert e ca acnee pe buze si in cerul gurii nu o sa fac veci pururi...  :rolleyes:

Se poate inchide topicul.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Inseamna ca gargara ta a dat-o altui pacient care avea reteta pentru cosuri. O sa-i tot treaca....

#8
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Vreo adolescenta distrusa psihic ca n-are tenul precum fotomodelele...  :rolleyes:

Nu, solutiile mele, A si B, ma asteptau cuminti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate