Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Adevărul despre creditele ipotecare

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvacantamijlocie, on 11th April 2012, 12:14, said:

Cati mai au ACUM - oficial/ legal ?


Este sistemul neosclavagist.


Americanii, ca si majoritatea tarilor din UE, au Legea falimentului personal.
la FEL de multi, ba nu scuze , mai multi !!! o sa vezi ca in ultimii 3-4 ani salariile la privat au crescut;

Legea Falimentului personal e in opinia mea, un lucru rau pentru "creditacii" ca mine. tu stii in cate luni te da afara banca in state daca n-ai platit rata la banca?
acum compara in cate luni te da banca din romania daca nu ti-ai platit rata? sa zicem ani mai bine ? da numaram anii din ro si lunile din america si tot sunt e mai mare la noi? in ro in hatisul de legi, decrete, norme si ordonante poti iesi la pensie linistit si banca nu se atinge de nici un banutz de la tine din cont sau nu te da afara din casa. ideea e sa nu stai ca prostul ci sa te agiti un pic... la americani in 2 luni au terminat cu tine dupa ce s-au hoatart ca esti in default

#74
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postvacantamijlocie, on 11th April 2012, 12:14, said:

Americanii, ca si majoritatea tarilor din UE, au Legea falimentului personal.
Și ce dacă au legea falimentului personal. ?
Noi avem 3% restanțieri pe imobiliare.
Deci putem plăti.

Habar nu ai ce înseamnă legea falimentului personal și care sunt consecințele pt. cel care este declarat falimentat.

Edited by paradigmatic, 11 April 2012 - 11:24.


#75
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View PostMembruAnonim, on 11th April 2012, 12:19, said:

la FEL de multi, ba nu scuze , mai multi !!! o sa vezi ca in ultimii 3-4 ani salariile la privat au crescut;

Legea Falimentului personal e in opinia mea, un lucru rau pentru "creditacii" ca mine. tu stii in cate luni te da afara banca in state daca n-ai platit rata la banca?
acum compara in cate luni te da banca din romania daca nu ti-ai platit rata? sa zicem ani mai bine ? da numaram anii din ro si lunile din america si tot sunt e mai mare la noi? in ro in hatisul de legi, decrete, norme si ordonante poti iesi la pensie linistit si banca nu se atinge de nici un banutz de la tine din cont sau nu te da afara din casa. ideea e sa nu stai ca prostul ci sa te agiti un pic... la americani in 2 luni au terminat cu tine dupa ce s-au hoatart ca esti in default
In Romania, daca dupa executare nu se acopera debitul, banca executa intregul patrimoniul al debitorilor si garantilor si orice venit al lor.

#76
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

View Postvacantamijlocie, on 11th April 2012, 12:23, said:

In Romania, daca dupa executare nu se acopera debitul, banca executa intregul patrimoniul al debitorilor si garantilor si orice venit al lor.
Ceea ce este echivalent cu un proces lent si dureros pentru ambele parti.
Revenirea va fi cu atat mai lenta fix din cauza acestei lipse a falimentului personal. Oricum falimentul personal = moarte economica deci nu este de dorit nicaieri pe lumea asta doar ca la noi este echivalent cu moartea fizica.

#77
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postvacantamijlocie, on 11th April 2012, 12:23, said:

In Romania, daca dupa executare nu se acopera debitul, banca executa intregul patrimoniul al debitorilor si garantilor si orice venit al lor.
Exemple.
Exemple.
Exemple.

Banca execută doar garanțiile ipotecate.
Adică din cei 3% restanțieri.
Uau.
Dacă nu ai ipotecă, banca vinde creditul către o firmă specializată în recuperări. :naughty: .
Probabil vrei să spui că firma de recuperări ar putea să execute veniturile sau alte obiecte de patrimoniu.
Nu banca.
Chiar și așa.
Exemple.
Exemple.
Exemple. :naughty:

#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvacantamijlocie, on 11th April 2012, 12:23, said:

In Romania, daca dupa executare nu se acopera debitul, banca executa intregul patrimoniul al debitorilor si garantilor si orice venit al lor.

ti-a raspuns paradigmatic mai sus: HABAR n-ai ce inseamna asta... falimentul personal. e o chestie F nasola pentru multi multi ani.

iar in ro crede-ma, studiaza putin te rog, vorbeste cu un avocat si o sa-mi dai dreptate: dar nu tre sa stai ca prostul si banca nu ti atinge nimeni de nici un fir de par pt multi ani. legea falimentului ar simplifica asta, bancile si-o doresc mai mult ca tine

#79
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postparadigmatic, on 11th April 2012, 12:19, said:

Cu toții avem un prieten care are un verișor care e însurat cu o tipă al cărui frate are un coleg care are o cumnată care are un amant al cărei soție are o mătușă care e lesbiană și a cărei iubită cunoaște pe cineva din bloc care are conturile blocate :lol: .
Exemple nu mituri și minciuni.

Transmite-i colegului să câștige mai mulți bani.
Este obligația lui asta.
Pai... domnu pacient din rezerva 14...
Cum draq sa va dau eu PE UN FORUM PUBLIC exemple ? Vreti sa vi-l teleportez pe preten pe net ? Sa-l arhivez ? Sau cum... ?

Habar nu ai ce vorbesti. Cei 3% pe care i-ai mentionat sunt IN DEFAULT. Adica credite neperformante.
Sunt MULT MAI MULTI cu RESTANTE.
O sa afli asta in curand, din presa.

#80
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
In aceste momente lichiditatile sunt foarte folositoare, nu imobiliarele, dar marea majoritate a oamenilor urmeaza sa descopere asta  …ca sa zic asa, in curand.

http://www.money.ro/...re_1218653.html
milioane-de-americani-risca-sa-si-piarda-locuintele-din-cauza-datoriilor-ipotecare

Edited by gicafranaru, 11 April 2012 - 11:39.


#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalex_133, on 11th April 2012, 12:32, said:

Cum draq sa va dau eu PE UN FORUM PUBLIC exemple ? Vreti sa vi-l teleportez pe preten pe net ? Sa-l arhivez ? Sau cum... ?

din ziare... de exemplu?  pana acum in ziare am citit cum persoanele au castigat contra bancilor tot felul de spete...
de ce oare nu apare si invers?

3% default dupa dilaila din 2005-2008 ... si la >4 ani de atunci e o rata f f buna, nu crezi?



View Postvacantamijlocie, on 11th April 2012, 12:23, said:

In Romania, daca dupa executare nu se acopera debitul, banca executa intregul patrimoniul al debitorilor si garantilor si orice venit al lor.

zici tu? cf caror reglemetari? cum zice parad... ai tu pe cineva CARE i s-a intamplat asta?
adica o sa se duca in bulgaria sa ma caute? :) mai ale naibi banci astea ...

#82
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View PostMembruAnonim, on 11th April 2012, 12:38, said:

din ziare... de exemplu?  pana acum in ziare am citit cum persoanele au castigat contra bancilor tot felul de spete...
:))
Voi chiar locuiti pe net... se pare...

Quote

3% default dupa dilaila din 2005-2008 ... si la >4 ani de atunci e o rata f f buna, nu crezi?

Pfff...

IN rarpotul de stab. financiara al BNR 2011, apareau 1% default credite ipotecare (analiza se incheia in Iunie 2011). Acum sunt 3%. Nu mi se pare ok deloc.

#83
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalex_133, on 11th April 2012, 12:32, said:

Cum draq sa va dau eu PE UN FORUM PUBLIC exemple ? Vreti sa vi-l teleportez pe preten pe net ? Sa-l arhivez ? Sau cum... ?
Din cei 700.000 de mii de români, găseai măcar un beștelit de articol printr-un ziar local gen, Realitatea Băicoiană sau Jurnalul de Țăndărei. :rolleyes:

#84
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Eu vad ca pastila asta  cu "lipsa creditelor ipotecare" o serveste si Orgonas pe blog in comentarii
http://businessday.r...0-in-bucuresti/
Cica nu ar fi rau sa mai creasca.  Intrebarea ar fi pentru cine nu ar fi rau ? Ca pentru cumparatori sigur ar fi rau.


Desigur avem si rata criminalitatii cam mica iar traficantii de droguri saracii nu prea fac bani in ultimul timp.

Creste economia (subterana sau nu) !!!

#85
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postparadigmatic, on 11th April 2012, 12:49, said:

Din cei 700.000 de mii de români, găseai măcar un beștelit de articol printr-un ziar local gen, Realitatea Băicoiană sau Jurnalul de Țăndărei. :rolleyes:
Nu stiu tu cum gandesti (sau daca)
Dar eu am "un pic" mai multa incredere in experienta personala decat in ce gasesc in Jurnalul de Tandarei...

bafta pe net!

#86
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Se vede pe strada cand mergi cum sta treaba, se vede inundatia de afise de vanzare, de inchiriere pe la toate colturile strazilor indiferent ca e vorba de spatii comerciale sau locuinte, se inchid magazine, cafenele peste tot gasesti acum spatii de inchiriat, pe oriunde iesi din bucuresti explozie de afise cu cotetze de vanzare, asa ca sa te rezumi la ceea ce e scris prin presa, majoritatea find articole la comanda e un rahat, daca citesti printre randuri si faci o paralela cu cu ceea ce se intampla langa tine altfel e situatia.
Creditele ipotecare i-a sufocat pe romani, i-a distrus pe multi dintre ei. Si sunt destui, mai ales tineri, care au intrat in sistemul sclavagist si acum nu mai stiu cum sa iasa.
Indicele INS ne prezinta o scadere de 20% pe Bucuresti, asta in conditiile in care actualele preturi sunt sustinute de prima casa. Corectia urmeaza sa se aplice, incet si sigur.
Nea caisa o sa zica: pai stai in lei sau heuro? HAHAHAhahahahaha
Astia zic ca 700.000 de romani au restante la banci ci nooi vrem articole sa ne spuna cum au fost executati sau cum li se opresc 1/3 din salariu, pai cum asa ma? sa inteleg ca facem pe prosti si nu stim cat de multi au conturile blocate ? facem pe prosti dar sa nu ramanem asa....

Edited by gicafranaru, 11 April 2012 - 12:23.


#87
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postgicafranaru, on 11th April 2012, 13:18, said:

Creditele ipotecare i-a sufocat pe romani, i-a distrus pe multi dintre ei. Si sunt destui, mai ales tineri, care au intrat in sistemul sclavagist si acum nu mai stiu cum sa iasa.
Indicele INS ne prezinta o scadere de 20% pe Bucuresti, asta in conditiile in care actualele preturi sunt sustinute de prima casa. Corectia urmeaza sa se aplice, incet si sigur.
Nea caisa o sa zica: pai stai in lei sau heuro? HAHAHAhahahahaha

Nu sunt foarte multi in total populatie, dar majoritatea regreta ca au cumparat la pret f mare.
Si nu sunt f multi nu pt ca ceilalti ar fi avut prea multa minte... ci pt ca nu au avut bani... si nu au nici acum... pt a putea plati asa ceva.

NOrmal ca preturile cad - in Budapesta si Sofia, apartamentele comuniste din prefabricate se vand la 400-600E/mp. Dar in BUCALE, 1000-1200. Pai cum sa nu ... ?

#88
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmihaicl1981, on 11th April 2012, 12:56, said:

Eu vad ca pastila asta  cu "lipsa creditelor ipotecare" o serveste si Orgonas pe blog in comentarii
http://businessday.r...0-in-bucuresti/
Orgonaș e mic copil.
Numerele sunt cel puțin uimitoare. :naughty:
Fii atent aici, direct de la sursă.
320 euro datorie ipotecată per capita :o

Attached Files


Edited by paradigmatic, 11 April 2012 - 12:27.


#89
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View Postalex_133, on 11th April 2012, 13:23, said:

Nu sunt foarte multi in total populatie, dar majoritatea regreta ca au cumparat la pret f mare.
Si nu sunt f multi nu pt ca ceilalti ar fi avut prea multa minte... ci pt ca nu au avut bani... si nu au nici acum... pt a putea plati asa ceva.

NOrmal ca preturile cad - in Budapesta si Sofia, apartamentele comuniste din prefabricate se vand la 400-600E/mp. Dar in BUCALE, 1000-1200. Pai cum sa nu ... ?

Nu sunt f multi daca ne raportam la ce? La pensionari? La cei din rural unde traiesc de azi pe maine?La cei din provincie unde 70% din orase e prapad, saracie cat vezi cu ochi? La cei cu salariu minim pe economie? La cei cu salariu ala mediu de rahat de 3-4 sute de euro? Pai astia sunt ca si scosi din ecuatie, oamenii aia traiesc atat cat sa supravietuiasca, sunt zero barat. Au si astia credite dar mici ca valoare si nu sunt multi raportat la aia care au salarii mari.
Daca ne raportam la cei care au salarii decente sunt foarte, foarte, foarte multi, pt ca astia s-au imprumutat!!!!

Edited by gicafranaru, 11 April 2012 - 12:29.


#90
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostMembruAnonim, on 10th April 2012, 23:24, said:

am abo la sky it cu un amic din italia... ca eu n-am amici in anglia din pacate (tre sa ai rezidenta)
am si focus si dolce si hd+ si digi da pe cablu... am chiar 2 focus  ... fericit:) acum :) ? ca sa fim corecti

la sky uk fac sharing cu mai multi de acolo... evident

Mai, recunosc ca aici nu ma pricep, dar din cate inteleg eu tu faci share cu cineva, pentru un canal tv ?  :roflmaofast:
Nu de alta, dar nici in cela mai mari cosmaruri nu vad cum de m-ar putea interesa atat de mult un canal tv, sau un provider, in fine !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate