Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Capitalism=>concurenta=>autodistrugere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Nu sunt de acord cu opinia initiatorului thread-ului.

Concurenta creeaza autodistrugere, insa pentru cei care nu sunt indeajuns de buni pentru a supravietui. Concurenta, atunci cand e pozitiva, creeaza progres. Toate imbunatatirile tehnologice din ultimele decade se datoreaza presiunii concurentiale puse pe dezvoltatorii si marketerii de produse.

De ce acela care este mai bun sa nu castige intr-o lupta? De ce acela care este mai slab sa poata trai frecand menta? Asta duce in timp nu la solidaritate sociala, ci la parazitism. Oamenii, in aplecarea lor continua catre mai simplu si mai comod, vor fi incurajati sa lase la o parte preocuparea pentru 'mai bine' si se vor complace intr-o mediocritate extrem de periculoasa.

Exemplul pe care l-ai dat, Sebastian, este prost ales. Tu alegi in mod deliberat modelul extensiv al concurentei (unde omul munceste MAI MULT). Dar daca ne uitam la concurenta intensiva, acolo omul munceste MAI INTELIGENT. Altfel nu am avea astazi calculatoare, ele ne ajuta sa muncim MAI PUTIN, dar MAI INTELIGENT, ceea ce inseamna o crestere a nivelului de trai.

Creativitatea si forta progresista vine tocmai din aceasta neliniste si insatisfactie fata de status-quo, inerenta firii umane.

Filozofia comunista tocmai asta a incercat sa anihileze si se vede clar ca a esuat, in forma sa cea mai dogmatica.

Edited by glumetu, 26 October 2005 - 17:02.


#20
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

View Postglumetu, on Oct 26 2005, 18:01, said:

Nu sunt de acord cu opinia initiatorului thread-ului.
[...]
Creativitatea si forta progresista vine tocmai din aceasta neliniste si insatisfactie fata de status-quo, inerenta firii umane.

Filozofia comunista tocmai asta a incercat sa anihileze si se vede clar ca a esuat, in forma sa cea mai dogmatica.
daaaa... sunt multe lucruri "inerente" firii umane... si unul e autodistrugerea. Trebuie sa-si ridice din cand in cand nasul din spaghete (alea ale economiei)...
cand n-o s-o mai faca, atunci o sa se asfixieze.
Economia e toata o ticalosie, o pungasie, si cel ce crede altfel este un pungas, un ticalos, un fur.

- scuzati, parere umila si destul de aberanta.

#21
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
catapro: si ce mod ai vedea tu de a rasplati munca cuiva?Nu prin mijloace economice? bla bla bla.. ==> economia e parte integranta a fiintei umane.

#22
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostSebastian, on Oct 23 2005, 23:57, said:

Initial aveam de gand sa concep un articol detaliat despre parerea proasta pe care o am despre capitalsim, asa cum il inteleg americanii, asa cum se pare ca incepem sa il intelegem si noi.

M-am decis, totusi, sa vin cu o singura critica, un exemplu elocvent:

Fiecare om castiga in functie de cat munceste.
Sa ii luam pe A si pe B. A si B muncesc la fel de mult. La un moment dat, A se decide sa lucreze cu 25% mai mult. B se asteapta sa castige mai putin si nu il deranjeaza, insa pentru ca A lucreaza mai mult, se implica mai mult, clientii, o data, comuni ai acestora, par a se indrepta catre B mai toti, si nu o parte mica. Pentru ca un client care, la ora 5, cand a avut o treaba de rezolvat, il gaseste pe A, iar pe B nu, si atunci cand va avea de rezolvat o treaba la 2, cand ambii lucreaza, se va duce tot la A pentru ca acesta este cel care l-a rezolvat ultima data si nu intelege de ce s-ar mai duce la B. Astfel, incet-incet, mai toti clientii migreaza catre A. De ce? Pentru ca A a decis sa lucreze mai mult! Efectul concurentei. La un moment dat, B ramana fara clienti si, automat, incepe sa lucreze, nu cu 25% mai mult incat sa il ajunga pe A, ci cu 50% mai mult, incat sa il si intreaca. Si o face! In scurt timp, roata se intoarce: acum toti clientii sunt ai lui B! A a ramas fara clienti.

Si tot asa...pana cand si A si B mor de oboseala, de stres, de viata dusa sub "domnia" banului, sub "guvernarea" concuerntei, sub "dictatura" capitalsimului.

Ce e asta, apologia comunismului? Fiecare om e liber sa faca ce vrea, atata timp cat respecta legile. O sa-ti spun eu ceva, incet incet toti angajatii lui A vor migra catre B pentru ca nu o sa le mai convina programul. :D

#23
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
#

Edited by CataPro, 26 October 2005 - 22:35.


#24
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

View Postromaximusro, on Oct 26 2005, 23:11, said:

catapro: si ce mod ai vedea tu de a rasplati munca cuiva?Nu prin mijloace economice? bla bla bla.. ==> economia e parte integranta a fiintei umane.
ce rasplata? Rasplata asta (neconditionata, fortata, ca asa e) e o risipa si duce la risipa.

gandeste-te la mediile calugaresti... acolo toate sunt in "comun", in fratie totala.
Asa ar trebui sa fie lumea.
Sper sa se inteleaga ce am vrut sa zic acolo, acum.

;) cheers, budd

#25
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Stiu oameni la tara mult mai fericiti decat cei mai multi de la oras. Evident, ca daca il iei pe unul dintre acesti nefericiti de la oras si il duci la tara, o sa fie si mai nefericit, insa ceea ce incerc sa spun, este ca progresul nu este sursa a fericirii. De fapt, daca vreti sa stiti ceea ce cred eu, as spune ca progresul este un efect al razboaielor mondiale, razboiae ce sunt efecte ale nebuniei unora. Deci, printr-un simplu silogism, progresul inseamna nebunie.

Nu stiu, poate sunt eu ciudat, insa as fi preferat sa ma fi nascut intr-o perioda in care sa nu fiu nevoit sa completez formulare si sa "trebuiasca" sa ma multumesc cu mancare, muzica, futaiuri, somn, aer curat etc.

#26
numeric

numeric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 22.06.2005
Fals.

Numeric

View PostSebastian, on Oct 26 2005, 23:33, said:

Stiu oameni la tara mult mai fericiti decat cei mai multi de la oras. Evident, ca daca il iei pe unul dintre acesti nefericiti de la oras si il duci la tara, o sa fie si mai nefericit, insa ceea ce incerc sa spun, este ca progresul nu este sursa a fericirii. De fapt, daca vreti sa stiti ceea ce cred eu, as spune ca progresul este un efect al razboaielor mondiale, razboiae ce sunt efecte ale nebuniei unora. Deci, printr-un simplu silogism, progresul inseamna nebunie.

Nu stiu, poate sunt eu ciudat, insa as fi preferat sa ma fi nascut intr-o perioda in care sa nu fiu nevoit sa completez formulare si sa "trebuiasca" sa ma multumesc cu mancare, muzica, futaiuri, somn, aer curat etc.


#27
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
o sa si argumentezi?

#28
Shinji

Shinji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.04.2005

Quote

progresul este un efect al razboaielor mondiale, razboiae ce sunt efecte ale nebuniei unora
Asa e!! Cum cadea o bomba si facea praf totul in jur se obtinea progres. Asa am ajuns la capitalism. Dar capitalismul nu e bun, desi e progres. Impuscarea a milioane de oameni a dus la aparitia formularelor si a lumii moderne. Cum au fost multe bombe si gloante s-a ajuns la progresul cel mare din ziua de azi. Dar halatul, halatul cat costa??  :w00t:

#29
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
@catapro: si hipiotii au incercat chestia cu totu la comun, nu prea le-a iesit

@sebastian : sunt de acord cu tine, progresul a capatat rapiditate din cauza razboiului II mondial si a razboiului ulterior(desi nedeclarat) dintre sua si rusia ...

#30
Shinji

Shinji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.04.2005
Da' de fapt ce e progresul asta, fratilor? :dontgetit:

#31
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
aiurea.

din punctul de vedere al consumatorului, ma doare la basca faptul ca B o sa munceasca pana cade in Bot, face infarct si o mierleste, ca atunci apare C si poate si D, si io o sa am serviciu ala nonstop la juma de pret. ;)

pe de alta parte, daca te cheama B e cam nasol de tine, management prost, lasa-te de afaceri ca nu-s de tine. apuca-te mai bine de uebdizain ca la ala se pricep toti. :D

#32
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostShinji, on Oct 27 2005, 10:57, said:

Da' de fapt ce e progresul asta, fratilor? :dontgetit:

falsa impresie ca ne indreptam spre un loc mai bun, mai cald, mai primitor si mai avansat din punct de vedere tehnologic ... uman, suntem la fel ca in antichitate ... prosti

#33
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Adica eu muncesc intr-un birou cu aer conditionat, stand pe scaun, mai frunzarind ceva de pe net cand am chef, vin la 9 plec la 5 si am masa gratis la pranz, dupa ce am avut parte de 4 ani facultate 3 ani de master-uri si 16 ani de scoala+liceu in care am tras chiulul si m-am distrat cat de mult posibil (am mai si invatat, dar asta n-a durut chiar asa tare), o sa si ies la pensie pe la vreo 65 de ani si nu mai am nici o grija (pensie privata! hehe...)  si asta nu e bine?!!

Cum adica, un tzaran care munceste la camp si la vaci de la 10 ani pana moare, in absolut fiecare zi, ninge ploua, frig, bolnav nu conteaza, ala ar fi mai fericit ca mine? Ala ar fi idealul de care m-am indepartat eu, orbit de promisiunile capitalismului?

LOL


Desigur, cine vrea sa urce in ierarhie, sa fie sef, sa-si faca vile si piscine, ala va trebui sa munceasca mai mult, treaba lui, mie-mi ajunge cat castig si cum traiesc acum.


Ce vrea sa zica Sebastian e ca o sa vina unul sa ma concureze si voi fi fortat sa muncesc mai mult. Eu zic ca in acest moment concurez cu 6 miliarde de potentiali angajati , firma mea putea sa angajeze pe oricine altcineva, n-avea decat sa ia un indian sau un chinez. Si uite ca sunt ok.

Edited by Alexadi, 27 October 2005 - 11:35.


#34
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

View Postshobi, on Oct 27 2005, 10:40, said:

@catapro: si hipiotii au incercat chestia cu totu la comun, nu prea le-a iesit

@sebastian : sunt de acord cu tine, progresul a capatat rapiditate din cauza razboiului II mondial si a razboiului ulterior(desi nedeclarat) dintre sua si rusia ...
nu exista comparatie intre hippioti si fratia dintre monahi (sau crestini).
Hippiotii au iubit nebunia, desfranarea (in comun=orgie), razvratirea, idolatria, superficialitatea etc. (am vazut undeva ca semnul ala al lor... e o cruce intoarsa, cu bratele rupte... dar sa trecem peste asta). De fapt, leave me alone.  -_-

#35
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCataPro, on Oct 26 2005, 23:07, said:

daaaa... sunt multe lucruri "inerente" firii umane... si unul e autodistrugerea

- scuzati, parere umila si destul de aberanta.
bine ca ai precizat ca aberezi.

Cum sa fie autodistrugerea un lucru "inerent" firii umane...  :lol:  :lol:  :lol:
Pai daca-i asa cum de mai exista fiinte umane acum?  :huh:

View PostSebastian, on Oct 27 2005, 00:33, said:

Nu stiu, poate sunt eu ciudat, insa as fi preferat sa ma fi nascut intr-o perioda in care sa nu fiu nevoit sa completez formulare si sa "trebuiasca" sa ma multumesc cu mancare, muzica, futaiuri, somn, aer curat etc.
Pai e o simpla problema de optiune deoarece acest tip de existenta exista chiar si azi.

Ia orice comunitate de tigani nomazi si ti-ai gasit idealul de fericire.
Sau, un pic mai scump ca te costa biletul de avion, comunitatile Amish din USA.

Vezi ca nu-i chiar asa de simplu? Pentru ca daca era asa de simplu, ai fi optat deja pentru una din aceste variante (sau altele pe care eu nu mi le pot imagina acum).

Daca n-ai optat pana acum, inseamna ca "nefericirea" de aici inseamna mai mult pentru tine decat "fericirea" de acolo.

View PostCataPro, on Oct 27 2005, 14:06, said:

am vazut undeva ca semnul ala al lor... e o cruce intoarsa, cu bratele rupte... dar sa trecem peste asta).
:lol:  :lol:  :lol: , povestea adevarata care distruge aceste mituri stupide este ca semnul hippie a fost creat de niste hipioti cu fitze care aveau Mertane si s-au jucat un pic cu simbolul Mercedes in timpul unei partide de drogat in comun si pe urma noul simbol s-a raspandit pur si simplu.

Stiu, e cinic, dar daca vrem adevaruri...

Edited by glumetu, 28 October 2005 - 20:53.


#36
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

Quote

Cum sa fie autodistrugerea un lucru "inerent" firii umane...    :lol:  :lol:  :lol:
Pai daca-i asa cum de mai exista fiinte umane acum? :huh:

voiam sa-ti dau un raspuns "la sentiment" (adanc), dar cand am vazut (cascat ochi) ca ai scris asta, pemite-mi sa-ti trimit rasul inapoi. :lol:  :lol:  :lol: bubye

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate