Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)
 

Galaxy i9001 vs HTC Evo 3d

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
emirea

emirea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 11.02.2010
Va rog ajutati-ma si pe mine, in a a-mi cumpara telefonul potrivit.
Asa cum se poarta acum display mare de la 4,4.3 inch, nu pot sa nu zic ca nu imi place sau ca sunt doar fite, este chiar frumos si elegant.
Va rog sa ma ajutati dumneavoastra, in a-mi alege telefonul. Galaxy i9001 vs HTC Evo 3d??
2 terminale care imi plac, pe care ati alege? Aveti alte sugestii ?? Intr-un buget de 12 sute..!
Multumesc anticipat.!

#2
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012

View Postemirea, on 25th March 2012, 17:01, said:

Va rog ajutati-ma si pe mine, in a a-mi cumpara telefonul potrivit.
Asa cum se poarta acum display mare de la 4,4.3 inch, nu pot sa nu zic ca nu imi place sau ca sunt doar fite, este chiar frumos si elegant.
Va rog sa ma ajutati dumneavoastra, in a-mi alege telefonul. Galaxy i9001 vs HTC Evo 3d??
2 terminale care imi plac, pe care ati alege? Aveti alte sugestii ?? Intr-un buget de 12 sute..!
Multumesc anticipat.!
Lg optimus 2X
www.vanzari-gsm.ro
Evo3D e FOARTE incet,cu toate ca e peste sensation ..

#3
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
chiar daca asa ar fi cazul atunci poti sa te gandesti in continuare la Galaxy.

Ma gandesc ca ai nevoie de un telefon nu de o pocnitoare(LG).

#4
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View Postandreida, on 25th March 2012, 16:45, said:

chiar daca asa ar fi cazul atunci poti sa te gandesti in continuare la Galaxy.

Ma gandesc ca ai nevoie de un telefon nu de o pocnitoare(LG).
Mai sa stii ca telefoanele LG (cum e optimus black, optimus 2x) nu-s pocnitori deloc. Am fost in Vodafone si le-am tinut in mana pe ambele, si chiar sunt altfel fata de google nexus s, parca sunt mai bine construite. Uite-te si pe topicul celor cu O2X si vezi ca nu prea sun probleme.
Eu chiar nu sunt fanboy LG, tot parerea asta o aveam despre ele, dar cred ca terminalele ieftine sunt de cacao la ei.

@initiator: Parerea mea este sa te duci undeva (la un prieten, la vodafone, la orange sau unde vrei tu) si sa le iei in mana sa te joci cu ele putin, sa vezi care-ti place. Nu te lua dupa idei preconcepute gen "LG sunt pocnitori" sau "HTC e cel mai tare" (vezi sensation, care nu e chiar cel mai de calitate telefon). Ia ce-ti place, nu te lua dupa forum sau dupa internet.

Spor!

#5
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
http://www.gsmarena....-review-602.php

de ce crezi ca e mai ieftin LG-ul decat Samsung sau HTC?? Doar din cauza brandului?

#6
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012

View Postandreida, on 25th March 2012, 17:45, said:

chiar daca asa ar fi cazul atunci poti sa te gandesti in continuare la Galaxy.

Ma gandesc ca ai nevoie de un telefon nu de o pocnitoare(LG).
Era sa te..ajut  :notangel: sa vezi unde e usa.
Mai piticot...
Ia uita-te tu pe xda la Optimus one..Ia zii,multe posturi nu?Cam la toate LG e la fel ;)
Vezi cum jignesti o copmanie am-p..Daca nu ai pus mana pe un  telefon LG never,mai bine nu vorbii ca ...batu pe casa..

#7
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Uite cum sta treaba: m-am uitat si eu la zeci de review-uri (gsmarena, phonearena, youtube, phonedog, etc) inainte sa ma decid ce sa iau (gasesti si un topic de al meu (chestionar mai bine zis) pe aria android pe tema asta). Mi-au recomandat oamenii sa ma duc sa vad ce-mi place. Ce tinta aveam eu? Google Nexus S vs Samsung Galaxy S Plus vs LG Optimus 2X. Sa iti explic acum cam ce am vazut eu: SGS Plus e net inferior lui Nexus S (procesor mai slab, chiar daca are frecventa mai mare), placa video mult mai slaba (ca tot te uiti la review-uri si la versus-uri, cauta sgs plus vs nexus s sau vs O2X si vezi cum sta treaba la 3D; e adreno 205 vs PowerVR SGX540, care sta la baza multor telefoane dual-core si sta si pe nexus s si pe SGS i 9000), astia de la samsung au oprit dezvoltarea softurilor pentru acest terminal s.a.m.d.. Acum sa luam nexus s vs O2X: Nexus S are avantajul ca e telefonul celor de la Google, deci va fi primul la softuri intotdeanuna (sau a fost?), dar cam atat (poate are 16 GB memorie interna, dar neextensibila, din pacate). Nexus S e un telefon extraordinar, dar e deja mid-end, nu mai e high-end (am ajuns deja la quad core la telefoane, nu se merita sa cumperi single-core).
Am fost la Vodafone. Am cerut vanzatoarei sa imi aduca 2 telefoane: un Nexus S si un LG O2X. Le-am luat pe amandoua in mana, fiind convins ca LG e prastie. Ce sa vezi: LG-ul era mai solid construit decat google nexus S (si a fost scos dintr-o cutie sigilata chiar in fata mea) si ecranul se vedea mai bine decat celalalt. Ma apuc eu sa ma joc cu ele, si ce sa vezi: lg-ul era mai rapid decat nexus s (dual-core vs single-core). LG are camera de 8 mpx si filmeaza full HD, pe cand nexus s are camera de 5 si abia cu ICS filmeaza HD. Am facut poze cu ambele telefoane, si ce sa vezi? Spre surprinderea mea, LG-ul avea poze mai bune, la fel si filmarea. Am ajuns la partea de muzica. Aici erau la fel (ambele au Wolfson, deci nu prea ai de unde sa sesizezi vreo diferenta :D ). La final, parca e mai frumos nexus (aici nu comentez, dar nici LG-ul nu e de lepadat). Deci, ce vreau sa spun e ca LG nu e chiar prastie, deci ai putea sa mai incetezi cu reclama asta negativa la LG, ok? Chiar nu e nevoie. Daca nu crezi ce spun aici, du-te si tu la Vodafone si compara telefoanele si daca tie ti se pare mai bun nexus s, ia-l, e treaba ta.

@initiator: Iti recomand sa iti intorci imediat privirile de la SGS/SGS Plus. De ce? Sunt deja telefoane vechi si nu mai au parte de dezvoltare din partea Samsung, ceea ce poate fi un minus. E drept ca SGS are ROM-uri, dar SGS Plus nu are nici de astea. Daca e sa vorbim de un SGS vs SGS Plus, recomand SGS. Totusi, uite-te spre nexus s sau spre LG optimus 2x, nu o sa regreti :) .

:cheers: .

L.E.: Sa nu uit: nu cred ca samsung e mai scump decat LG din alta cauza decat din cauza brandului. Asta e parerea mea.
Si inca ceva, si LG o sa primeasca ICS cat de curand, mai au de rezolvat camera parca, deci nu poti ataca LG nici pe partea asta :P .

Edited by S3Se7, 25 March 2012 - 17:20.


#8
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012
daca :

-s-au vandut multe
-sunt multe posturi pe diferite forumuri

nu inseamna ca sunt si bune, degeaba ma chinui sa-ti explic tie, probabil nu ai avut decat alcatel, sagem si acum ai ajuns sa-ti permiti un
lg

insa poti sa ii lasi si pe altii care au un pic mai multa experienta ca tine sa vorbeasca.

si totusi sa nu uitam ce telefoane au fost prezente pe XDA in primul rand, apoi al doilea brand care a fost??

ma gandesc ca nu stii, deoarece probabil ai acces la internet de la sfarsitul lui 2011 incoace.

acesta e ultimul reply care ti-l dau, nu ma mai cobor la nivelul tau.

#9
emirea

emirea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 11.02.2010
Vad ca am primit si sfaturi.
Dar nu m-a ajutat cu nimic cearta voastra.... sau discutia in contradicotriu.
Alte pareri?

Edited by emirea, 25 March 2012 - 17:32.


#10
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012

View Postandreida, on 25th March 2012, 18:17, said:

daca :

-s-au vandut multe
-sunt multe posturi pe diferite forumuri

nu inseamna ca sunt si bune, degeaba ma chinui sa-ti explic tie, probabil nu ai avut decat alcatel, sagem si acum ai ajuns sa-ti permiti un
lg

insa poti sa ii lasi si pe altii care au un pic mai multa experienta ca tine sa vorbeasca.

si totusi sa nu uitam ce telefoane au fost prezente pe XDA in primul rand, apoi al doilea brand care a fost??

ma gandesc ca nu stii, deoarece probabil ai acces la internet de la sfarsitul lui 2011 incoace.

acesta e ultimul reply care ti-l dau, nu ma mai cobor la nivelul tau.
Esti un fanboy obosit..
Ti-am spus,in banii astia  LG e cel mai bun

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008
@andreida: Cu o asemenea atitudine nu vei aduna o vechime prea mare aici. Si nu e o amenintare.
on-topic: daca LG sunt prastii, atunci de ce modele precum Optimus One nici acum nu sunt trecute la Legacy&low activity devices? Pe langa asta, au si ROM-uri lansate anul asta, plus ICS in faza de development.

Edited by Hider141, 25 March 2012 - 17:30.


#12
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View Postandreida, on 25th March 2012, 17:17, said:

daca :
-s-au vandut multe
-sunt multe posturi pe diferite forumuri
nu inseamna ca sunt si bune, degeaba ma chinui sa-ti explic tie, probabil nu ai avut decat alcatel, sagem si acum ai ajuns sa-ti permiti un
lg
insa poti sa ii lasi si pe altii care au un pic mai multa experienta ca tine sa vorbeasca.
si totusi sa nu uitam ce telefoane au fost prezente pe XDA in primul rand, apoi al doilea brand care a fost??
ma gandesc ca nu stii, deoarece probabil ai acces la internet de la sfarsitul lui 2011 incoace.
acesta e ultimul reply care ti-l dau, nu ma mai cobor la nivelul tau.
1.  Propozitia se incepe cu litera mare (majuscula).
2.  Se folosesc semne de punctuatie in limba romana, cum ar fi . , : ; " ' etc.
3.  Ai fost tare cu faza asta: degeaba ma chinui sa-ti explic tie, probabil nu ai avut decat alcatel, sagem si acum ajuns sa-ti permiti un lg
insa poti sa ii lasi si pe altii care au un pic (ca sa vezi cultura, un pic; se scrie putin) mai multa experienta ca tine sa vorbeasca (Aici trebuie un punct, dar lipseste.). Ce experienta ai tu mai, ai avut si tu doua nokia si un samsung si te crezi un fel de guru al telefoanelor mobile? Poate ca el are si mai multa experienta ca tine, dar e mai modest. Stii care e treaba cu pretul? Presupun ca nu. Nu conteaza pretul, ci calitatea. Sa stii ca sunt telefoane foarte scumpe si foarte slab-calitative, nu tot ce e scump e si bun. Cine stie ce copilas vei fi si tu, din acela care a prins acces la internet si face pe smecherul aici. Toata lumea e "tare" in spatele unui monitor, sa stii, dar nu stiu cat de mare mai ai gura in realitate (fara google, fara nimic; doua intrebari si iti arat ca habar n-ai, dar cum ai spus tu, nu ma mai cobor la nivelul tau).
4.  Cu faza cu internetul, din nou, parca tu ai acces la internet de cand a aparut, cu toate ca te comporti ca si cand ai internetul din ianuarie a.c. (se certifica lucrul asta si din numarul tau "mare" de posturi pe softpedia) si din "vasta" ta experienta in domeniul despre care discutam.
5.  Ai o atitudine de om al strazii, ca sa nu te jignesc. Invata sa iti mai moderezi modul de a vorbi/a comunica cu ceilalti. Sa ne gandim ca pe forum poti sa editezi un mesaj si te mai scoti, dar in viata reala nici nu as vrea sa te aud cand ti se infirma ceva. Nu pretind ca eu sunt cel mai destept sau cel mai slefuit om din lume (nici nu sunt), dar incerc sa nu enervez pe nimeni pe aici, intelegi?

Ce sa-ti mai spun eu, experimentatule, mai bine taci si muta-ti privirea la alt topic pe forum, caci e clar ca domeniul electronicelor nu e pentru tine. :peacefingers:

@initiator: Cel mai bine e tot cum am spus eu, cred, du-te si vezi care iti place, nu mai sta sa ii asculti pe toti "experimentatii" pe aici.

:cheers: .

Edited by S3Se7, 25 March 2012 - 17:39.


#13
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008

View Postemirea, on 25th March 2012, 17:28, said:

Vad ca am primit si sfaturi.
Dar nu m-a ajutat cu nimic cearta voastra.... sau discutia in contradicotriu.
Alte pareri?

Mai pune ceva banuti si ia-ti un S2. La magazinele online il gasesti undeva la 1700 lei.

#14
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View Postemirea, on 25th March 2012, 17:28, said:

Vad ca am primit si sfaturi.
Dar nu m-a ajutat cu nimic cearta voastra.... sau discutia in contradicotriu.
Alte pareri?
Eu ti-am dat un sfat: du-te si vezi cu ochii tai ce si cum, ca pe aici gasesti multe topicuri poluate (mai mult sau mai putin) de fanboy din astia obositi, cum e andreida asta, marele experimentat, care nu isi poate tine gura.

Edited by S3Se7, 25 March 2012 - 17:42.


#15
andreida

andreida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 29.01.2012

View PostS3Se7, on 25th March 2012, 18:40, said:

Eu ti-am dat un sfat: du-te si vezi cu ochii tai ce si cum, ca pe aici nu o sa gasesti decat fanboy din astia obositi, cum e andreida asta, marele experimentat.


ce sa-ti spun, avand in vedere ca intr-un topic nesemnificativ tu ai reusit sa aduni 4 posturi demonstreaza vechimea, autoritatea si experienta ta pe acest
forum.

nu sunt fanboy, insa imi plac lucrurile de o calitate mai buna si produsele care au un oarecare istoric  pe piata. Din acest punct de vedere LG nu se incadreaza,
ei in primul rand produc de toate. Nu sunt nici fan Samsung pentru telefoane, imi plac aparatele de la HTC.

Oricum am vrut sa dau un sfat din punctul meu de vedere, sfat orientat catre initiatorul topicului nu catre altii.

Va doresc sa fiti fericiti cu aparatele voastre de calitate medie.

Zicea cineva de suport ICS si rom-uri custom de anul acesta. Il rog sa se uite si la SGS pe XDA si pentru HTC Desire ambele terminale aparute de mai bine de
doi ani.

Si ca sa fiu si mai rau, cine suntem noi sa facem afirmatii despre calitatea produselor avand in vedere ca LG e un lider de piata recunoscut in acest domeniu inaintea
celor de la Samsung si HTC.

#16
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012

View Postandreida, on 25th March 2012, 18:51, said:

ce sa-ti spun, avand in vedere ca intr-un topic nesemnificativ tu ai reusit sa aduni 4 posturi demonstreaza vechimea, autoritatea si experienta ta pe acest
forum.

nu sunt fanboy, insa imi plac lucrurile de o calitate mai buna si produsele care au un oarecare istoric  pe piata. Din acest punct de vedere LG nu se incadreaza,
ei in primul rand produc de toate. Nu sunt nici fan Samsung pentru telefoane, imi plac aparatele de la HTC.

Oricum am vrut sa dau un sfat din punctul meu de vedere, sfat orientat catre initiatorul topicului nu catre altii.

Va doresc sa fiti fericiti cu aparatele voastre de calitate medie.

Zicea cineva de suport ICS si rom-uri custom de anul acesta. Il rog sa se uite si la SGS pe XDA si pentru HTC Desire ambele terminale aparute de mai bine de
doi ani.

Si ca sa fiu si mai rau, cine suntem noi sa facem afirmatii despre calitatea produselor avand in vedere ca LG e un lider de piata recunoscut in acest domeniu inaintea
celor de la Samsung si HTC.
Amice,2X RUPE sgs,evo3d..se pune cu SGS 2..
Nu mai abera..

#17
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View Postandreida, on 25th March 2012, 17:51, said:

ce sa-ti spun, avand in vedere ca intr-un topic nesemnificativ tu ai reusit sa aduni 4 posturi demonstreaza vechimea, autoritatea si experienta ta pe acest
forum.

nu sunt fanboy, insa imi plac lucrurile de o calitate mai buna si produsele care au un oarecare istoric  pe piata. Din acest punct de vedere LG nu se incadreaza,
ei in primul rand produc de toate. Nu sunt nici fan Samsung pentru telefoane, imi plac aparatele de la HTC.

Oricum am vrut sa dau un sfat din punctul meu de vedere, sfat orientat catre initiatorul topicului nu catre altii.

Va doresc sa fiti fericiti cu aparatele voastre de calitate medie.

Zicea cineva de suport ICS si rom-uri custom de anul acesta. Il rog sa se uite si la SGS pe XDA si pentru HTC Desire ambele terminale aparute de mai bine de
doi ani.

Si ca sa fiu si mai rau, cine suntem noi sa facem afirmatii despre calitatea produselor avand in vedere ca LG e un lider de piata recunoscut in acest domeniu inaintea
celor de la Samsung si HTC.

Mai omule, lasa-te cu chestii din astea gen ai adunat 4 posturi intr-un topic nesemnificativ. In primul, orice topic e semnificativ pe softepdia, chiar si cele de la fun, ca altfel nu ar citi nimeni acel topic. In al doilea rand, eu nu am spus ca am experienta, tu ai spus lucrul asta despre tine, deci nu incurca borcanele, da? Eu nu am venit aici, mandru de mine, sa ii iau la 11 m pe altii. Si inca ceva, uite cum ai inceput sa scrii tu corect, romaneste, dupa ce ti-am atras atentia asupra acestui lucru. E bine macar ca nu ai comentat acest lucru si ca ti-ai dat seama ca ai gresit, dar, dupa cum am spus, modereaza-ti felul de a comunica putin, fara suparare.

Cu ultima fraza din postul pe care il citez nu incalzesti pe nimeni cu nimic, sa stii :D .

L.E.: Eu m-am raportat la suportul oficial, nu neoficial, al acestor telefoane. Intr-adevar, si SGS si HTC au ICS, dar e CyanogenMod, in schimb LG va avea ICS oficial si neoficial, la fel Nexus S, care are deja :D . Cred ca la acelasi lucru s-au raportat si colegii care au scris mai sus, nu cred ca te uiti ce ROM-uri custom are un telefon cand il cumperi (sau, ma rog, eu nu ma uit la asta prima data).

Edited by S3Se7, 25 March 2012 - 18:06.


#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Imi place de astia care zic ca LG sunt prastii...dar nu au avut in dotare aceasta marca.
Daca e sa alegi intre SGS/EVO3D/O2X...recomandarea mea este O2X.
SGS2 este clar peste O2X dar hai sa vedem ce specificatii au cele 2 telefoane si ce preturi au.

Nu imi place sa ma repet...dar LG chiar a inceput sa faca telefoane bune spre foarte bune,vezi seria Optimus.
Si tot firma asta de pocnitoare facea si va mai face ecranele pt Iphone,Ipad....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate