Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Degripare butuc WD40 inactiv

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009
Buna ziua,

Am butucii de la usi gripati, am incercat de 2 zile cu WD40. Nu merge. Cred ca sunt gripati cu ulei de bucatarie, fiul meu a pus asa ceva in ei crezand ca face bine. Eu zic ca nu. Daca stiti o metoda de degripare fara demontare si fara murdarire/patare va rog sa ma ajutati. Masina are 6 ani si avand telecomanada nu am folosit cheia mai deloc. Acum telecomanda face figuri, a imbatranit si ea. De invartit se invart un pic, zic eu, dar nu suficient incat sa deschida usa.
Va multumesc anticipat pentru eventualele maini de ajutor.

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Eu zic ca nu este de vina uleiul de bucatarie.
Nu are ce sa faca rau.
S-ar putea sa agate si din cauza asta sa nu mai invarta suficient.

#3
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Uleiul de bucatarie rincezeste si se intareste .
Daca o luam ca la bucatarie cel mai mare inamic al uleiurilor , arsurilor s.a. de pe oale , aragaze este "triumf" produs de farmec cluj
Dai cu triumf cu ajutorul unei seringi , lasi citeva secunde sa actioneze dupa care dai cu wd 40 sa curete , daca nu iese din prima repeti operatiunea .
Nu lasa triumful sa actioneze prea mult pentru ca e foarte coroziv .
Sfat : pentru auto exista o gama foarte variata de lubrifianti si accesorii  :D , nu este obligatoriu sa ne bagam in sfera gastro .

#4
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
oricit ar fi uleiul de bucatarie de naspa, nu se gripeaza

eu zic ca e de la praf/oxidare/etc si s-au blocat cateii acolo
nici triumful nici nimic nu va rezolva problema pina nu se desface tot, inclusiv yala


exact acelasi lucru il am si eu la incuietoarea hayonului, totul e pietrificat acolo....

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
E posibil sa fie de la ulei de bucatarie mai ales daca a prins si praf. Am bagat eu asa ceva intr-un lacat si mi se cam blocase dupa un timp.
Triumf sau alte solutii de curatare nu ai cum sa pulverizezi eficient in butuci si daca mai si curge si sigur va curge, Triumful va curata si vopseaua de pe usi. Butucii trebuiesc desfacuti.

#6
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
eu inteleg ca juniorul nu a dat de prea mult timp cu ulei pe acolo....

#7
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009
Merci de sfaturi tuturor.
Eu cred ca uleiul de bucatarie e foarte nasol. Nu pentru ca rancezeste ci pentru ca atunci cand se usuca are o aderenta teribila. Am vazut asta pe aragazul propriu, eu sunt cel care il curata, curatenie generala cam o data la 2 ani, adica descompunere in toate piesele. Si nu se curata deloc usor. este teribil de aderent, uneori folosesc si peria de sarma, si ma gandesc ca la ce apropiate sunt piesele intr-un butuc ...
Cred totusi ca voi incerca cu Cilit, pentru moment nu am Triumf si sa cumpar numai pentru asa ceva parca nu vad rostul. Sper sa mearga cu Cilit. Daca merge va voi da de stire.
Stiu ca pentru auto sunt multe solutii si accesorii dar baiatul, ce vrei, asa l-a dus mintea. si aveam WD in casa. Pote nu l-a gasit si de aia a pus ulei de floare/rapita.

#8
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 laurentcauia2, on 21st March 2012, 21:43, said:

Am vazut asta pe aragazul propriu,
pentru moment nu am Triumf si sa cumpar numai pentru asa ceva parca nu vad rostul.
E momentul sa cumperi o sticla  :) , daca nu merge la masina merge la aragaz .
Da , cam asa e cum spune colegul mai sus , triumful fiind foarte coroziv apare riscul sa strice mai mult decit sa repare .
Problema mare la butucii de cheie apare la arcurile care tin sus "cuiele" pentru citirea cheii , acelea fiind foarte fine se ancraseaza foarte rapid de la mizga formata de ulei sau alti lubrifianti neadecvati.
Mai poti incerca si cu wd 40 si suflat cu aer comprimat intr-o statie peco sau la un sofer de camion - vezi ca la camion baga 8-12 atm , sa nu faci glont din yala cind pui furtunul :D

#9
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009
Sper sa mearga cu Cilit, maine de acum. E destul de bun si Cilitul.
Asa ma gandeam si eu, si la arcuri, dupa cum spui tu, dar si ancransarea butucului in cilidrul lui. Arcurile cred totusi ca sunt libere, cheia intra, deci cuiele joaca, arcurile sunt curate. La inceput nu prea intra nici cheia, acum intra dar nu roteste decat 1-2 mm. Eu cred ca butucul face corp comun cu cilindrul. WD ajunge relativ usor la arcurile murdare, mai greu pe suprafata externa a butucului.
Voi citi ce scrie pe flaconul de Cilit si va tin la curent

#10
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009
REZOLVAT.

Doar un butuc, cel de la portbagaj deoarece este mai usor de scos. Am bagat Cilit la greu cu seringa si ac in cuie, nu prea a mers. Mi-a venit ideea sa-l fierb si a inceput sa mearga, sa se rasuceasca adica. Mai este un cui care nu prea joaca cum trebuie, inca. Adica ii trebuie ceva timp pana coboara in pozitia necesara pentru imvartire cheie. L-am repus la fiert de data asta cu Cilit si apa, cam 70-30%. De deblocat am reusit, sa vad cat timp rezista. In orice caz nu este rugina, pisele sunt din metale care nu ruginesc si nici nu corodeaza intr-un alt fel, era doar ancrasat cu ulei de bucatarie intarit cu praf si datorita caldurii. Cam asta este. Update pemasura ce sunt progrese.
O seara buna.

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,865
  • Înscris: 28.11.2001
Incearca cu un spray de curatat franele - cred ca gasesti si la magazine de piese auto. Dai in butuc ca sa curete tot uleiul si dupa aia poti folosi ori un ulei mecanisme fine ori wd40.

#12
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009
Merci petman

Cred ca este periculoasa metoda ta. O iau cu incetul, cu fierberea controlata. A iesit lux. E drept ca e mai mult de munca cu desfacerea pana ajung la butuc dar e mai sigur.
Bafta tuturor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate