Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Lufa - burete natural

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Intrebare pentru cunoscatori : pot fi folosite seminte vechi de cativa ani ? cand se pun in pamant ?
se pot pune direct in gradina, sau se face un rasad mai intai ? necesita o ingrijire mai speciala ?
face rod din primul an ?
Multumesc anticipat pentru raspuns. Orice alta informatie este binevenita.

#2
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.611
  • Înscris: 27.01.2012
Pot fi folosite seminte de 2-3ani vechime, dupa aceea incep sa-si piarda din facultatea germinativa...
Se pot pune in pamant cam la 1-2 saptamani dupa 'last frost date', cand s-a incalzit suficient pamantul...
Semintele au o coaja groasa 'hidrofuga', e indicata o 'scarificare' a cojii pt a permite incoltirea, eventual dublata de o pre-umezire...
Ca la toate 'bostanoasele', rasadul e pretentios, nu trebuie 'deranjate' radacinile...din rasad obti un 'avans' de 1-2 saptamani la recoltat...
Ingrijirea speciala inseamna:
apa din belsug, lumina si caldura asisderea+spalier inalt de 2-3m.
Rodeste dupa o perioada lunga de vegetatie inspre toamna...
Daca nu esti intr-o regiune sudica, nu prea ai sanse sa obtii fructe mature din care sa extragi 'buretele'...
Exista doua specii de 'bureti', una cu fructul 'neted' si cealalta cu fructul 'costat'...la bureti de baie e preferata prima...
Poparele din 'tzarile calde' folosesc fructele tinere (nelemnificate) pe post de 'legume', cam ca dovleceii...
Alte nelamuriri???

#3
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 523
  • Înscris: 24.05.2007

 subway_guru, on 19th March 2012, 19:57, said:

Deocamdata este deajuns....cred.
Maxime multumiri pentru promptitudine si sfaturi.

#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.961
  • Înscris: 12.10.2004
anul trecut am avut 2 seminte de lufa si le-am pus cum pun toti dovlecii la sf.de aprilie cu pet in cap. au rasarit, le-am scos petul, promiteau...pacat ca dobitocii angajati de vecin sa faca din nou gardul le-au calcat in picioare...

tatal meu a avut mai demult un angajat care crestea in fiecare an lufe pe gard. din ce mi-a spus nenea ala: nu-s pretentioase deloc, el manca fructele imature ca pe castraveti, cateva le lasa sa faca "bureti" si sa ia seminte, nenea ala le crestea pe gard in oras...la anu' mai experimentez si eu, ca anul asta deja am prea multe experimente...

#5
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 523
  • Înscris: 24.05.2007

 anknic, on 19th March 2012, 22:02, said:

Multam'.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate