Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Hurghada

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

#199
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 01.02.2017
Grand Resort Hotel 5* Hurghanda

A mai fost cineva la acest si poate sa spuna un feedback? M-am documentat deja pe tripadvisor si google.

#200
Khristine77

Khristine77

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 21.06.2019

 Basso, on 23 mai 2019 - 11:16, said:

Atat la hotelul nostru cat si altele de pe unde am mai preluat turisti securitatea e stricta, autocarele sunt controlate pe dedesubt, soferii au foi de drum stampilate fara de care nu intra in hotel, totul a fost foarte safe.
Daca nu aveti probleme sa vedeti multa politie, armata si puncte de control, recomand cu caldura excursiile.
La aeroport cum e securitatea?

#201
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 26.08.2005

 Khristine77, on 07 august 2019 - 18:07, said:

La aeroport cum e securitatea?
Ca in orice aeroport, controale de rutina. Mentionez ca a fost prima data de cand calatoresc cand mi s-a cerut sa ma descalt. Eram in tenisi, nu vad cum as fi putut ascunde ceva dar m-am conformat. :)

#202
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 01.02.2017

 Basso, on 08 august 2019 - 11:20, said:

Ca in orice aeroport, controale de rutina. Mentionez ca a fost prima data de cand calatoresc cand mi s-a cerut sa ma descalt. Eram in tenisi, nu vad cum as fi putut ascunde ceva dar m-am conformat. Posted Image

Toata lumea trebuie sa se descalte acolo.

#203
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
pentru  primavara  am o cumparat o vacanta in Hurgada , am vazut ca la hotel  wifi  este cu plata  dar vreau sa imi cumpar  si    o cartela prepay din egipt  . a cumparat cineva  ? cat costa  si cat net  primesti ?

#204
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 17.04.2006
Orange - 9$ - 20gb

#205
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
intrebare de snob  ,  9 usd   ?  adica banii americani  ?  deci  in euro  ar fi 8  euro cam asa  nu ?   dureaza  activarea  ? pot cumpara direct din aeroport  ?    poti detalia un pic ? mersi  .

#206
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
o firma de taxi sigura  cine poate recomanda  ?   si o agentie  care face excursi  la Luxor  si Cairo  ?

#207
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007
De taxi nu stiu sa-ti spun, dar la excursiile locale iti recomand Karex Tours. Sunt seriosi, au sediu cu tot ce trebuie, securitate si ghid in engleza, iar la preturi sunt cam la jumate. De fapt asta e si motivul pentru care am ajuns la ei, tot printr-o recomandare. Noi i-am scris direct pe WhatsApp din tara: +20 100 307 2207 (Hany il cheama).

http://en.karextours.com/

Uite si preturile, nu cred ca le-a schimbat de anul trecut:

Attached Files



#208
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
mersi mult , daca mai ai  sfaturi sau tipsuri   nu ezita  sa  mi le spui te rog   .  in aprile  la anul  am vacanta cu familia  o saptamana  in Hurgada   .

#209
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007
Ar fi multe de zis, incerc sa ti le spun pe cele mai importante:
- Daca iei excursii optionale de la agentii locale, foarte rar au ghid in limba romana. E singura diferenta dintre o excursie luata de la tour-operator roman si agentii locale. In rest, programul e acelasi, popasurile se fac in acelasi loc, se mananca in aceleasi restaurante. Daca va descurcati in engleza, e totul ok. Intreaba ghidul orice iti trece prin minte, egiptenii chiar se chinuie sa satisfaca clientii. Noi am fost foarte multumiti de Hany.
- Ar fi bine sa iei la tine dolari, nu euro. La ei paritatea dolar-euro e 1:1. Noi am ramas fara cash si am scos de la bancomat dolari, fara probleme.
- Alegeti cu atentie excursiile optionale si mai ales numarul lor, pentru ca poate fi obositor. De exemplu, la Cairo plecarea e la 02.00 noaptea iar intoarcerea seara tarziu. Sunt la distanta de 450 de km. Noi am stat 7 nopti si am facut Luxor, Caior și Giftun.
- Nu ratati insula Giftun/Gifton. Snorkellingul in Marea Rosie e de vis
- La cumparaturi, oricat ai negocia, tot platesti supra-pret. Accepta gandul asta si o sa fie ok. Noi nu ne-am batut capul prea tare, mi se pare stresant. În plus, ai magazinele cu preturi fixe: Cleopatra Bazaar.
- Nu rata freshurile de mango Posted Image
- Multi dintre romanii cu care ne-am nimerit pe-acolo se plangeau de atitudinea de "rromi" a egiptenilor. Incearca sa fii cu mintea deshisa si sa te gandesti ca turistul e singura lor sursa de venit, fiind destul de saraci. Concentreaza-te pe locurile grozave pe care le vezi.
- Internet pe mobil nu am cumparat, doar WiFi-ul din hotel. A o senzatie misto sa fim deconectati pentru cateva zile.  

Cam atat, asa pe scurt.

Vacanta placuta!

Edited by loccoxxl, 18 October 2019 - 09:51.


#210
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
mersi  ,   vorbesc  bine  engleza  si germana   cred ca e suficient  .  despre excursii    3 ma intereseaza  atat    ,  Cairo -piramide  , Luxor  si  Snorkellingul    :)    ajunge  .  Am tot  7 zile   ,  cum crezi ca ar  fi bine  sa programez aceste   excursii  ?   care ar fi prima  si care ultima  ?     este singura  dilema  care  o mai am  referitor la timpul petrecut  acolo   . Si  apropo  merita  sa vizitez  mallul  din Hurgada  ?

#211
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007
Din câte îmi aduc aminte, noi le-am făcut în ordinea Luxor, pauza, Cairo, pauza, Giftun. Depinde și când ajungeți, în ideea în care nu se pleacă în fiecare zi la Cairo. Parca de 3 sau 4 ori pe săptămână. Cel mai bine, vorbești cu agenția și te sfătuiesc ei cum e mai bine, în funcție de orarul agenției și programul tău. Ah, mi-am mai adus aminte o chestie: din rațiuni de securitate și competiție cu tour-operatorii mari, ghizii agențiilor locale nu au voie sa între în resort. Te iau fix din fata hotelului, însă nu au cum sa între la recepție.
La Mall nu am fost, deci n-aș avea o părere.

#212
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
sa putut  plati ca cardul  prin diverse locuri   sau se poate plati  ?  sau mai bine  peste  tot  in cash  ?  preferabil   usd  nu ?

#213
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007
Nu am plătit cu cardul, doar cash, deși am văzut în unele locuri POS-uri, cum ar fi în hotel sau aeroport. Preferabil dolari, da.

#214
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Astazi este ultima zi in Hurgada-Egipt. Peste 9 ore avem zborul catre București.
Aveți idee daca infolierea bagajelor se face gratuit in aeroport de catre operatul TEZ?
Intreb pentru ca la hotel ne-au oferit acest serviciu pentru 10 euro (ambele bagaje) dar in condițiile primite de la agentie scrie:
"Pentru destinația Hurghada:
La zborul de retur turiștii sunt obligați să apeleze la serviciul de înfoliere bagaje de cală, disponibil în cadrul terminalului de plecari al
aeroportului Hurghada. Acest serviciu este suportat în intregime de Tez Tour, iar turiștii vor fi asistati de câtre reprezentatul Tez Tour local"

#215
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.paralela...al-makadi-23811

ma gandesc la asta in vacanta copiiilor... cum vi se pare? a fost cineva? family room cu pool view vreau!

#216
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View PostY0samiteSam, on 23 noiembrie 2019 - 12:47, said:

Aveți idee daca infolierea bagajelor se face gratuit in aeroport de catre operatul TEZ?  

sa ne povestesti cum a fost  , eu mereu am de acasa  o rola de folie  , de 1 leu    si fac mereu bagajele  inainte  de vacanta  si dupa  ,  10  euro   e hotie   , asa ceva nu am auzit  , normal la aeroport  in eu  este 3-5  euro  . niciodata  gratis  .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate