Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Hurghada

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#235
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017
Azi am plătit și eu avansul pentru Hurghada pentru 9 noiembrie, hotel Tropitel Sahl Hashees. Și eu am in plan Luxor.

#236
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Din pacate excursia mea pentru Tunisia s-a anulat din nou. Asa ca vom alege sa mergem in Egipt. Plecare pe 18 mai in Sharm el Sheikh sau in 23 mai in Hurghada. Trebuie sa ma documentez serios, nu m-am informat deloc despre Egipt. Voi dori un hotel bun si voi face si 2 excursii, una obligatoriu pe Valea regilor...

#237
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Foarte ”pe scurt” experienta mea de Egipt Hurghada...
Am ales 4 stele din centrul Hurghada, pentru ca ne-am axat mai mult pe excursii, Nu am avut asteptari de la cazare sau masa, dar ne-au surprins placut.
Din 7 zile am stat la hotel/resort doar 4 zile pline, incluzand si ziua sosirii
In fiecare seara ieseam prin centrul statiunii, prin Marina Hurghada, pe la placintariile lor (luam knafeh parca, ... dementiala ).
Recomand si ceaiul de hibiscus , baut rece, putin indulcit si aromatizat cu vanilie...

Am vizitat Cairo si Luxor, prin karex Tour. Preturile au fost mult inferioare celor de la tour-operatorul.  Patron extrem de atent cu turistii, conditii de transport OK, Ghizi in limba romana. Drumurile sunt practicabile, insa cu circulatia e haotica.
Cairo l-am vazut la 28 de grade celsius, suportabil , dar la luxor au fost 35 de grade celsius, sufocant. Si am fost in prima saptamana de aprilie. Acum in luxor sunt peste 40 de grade. La luxor am vazut valea reginelor, pentru ca in valea regilor erau foarte multe grupuri si se astepta.

Am facut safari (slaba exerienta), submarin (interesant) si plimbare cu vapor cu snorkeling. Apa marii era la 22-23 de grade..

Acum avem prieteni in Sharm si in Hurghada si ne spun ca sunt 42 de grade , dar langa mare e suportabil.
Noi vom repeta la sfarsit de octombrie experienta Egipt

Edited by sashamiha, 06 May 2021 - 15:06.


#238
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Cat au costat excursiile la Luxor si la Cairo? Pe site-ul tur-operatorului costa 110 euro / pers. Cairo si 140 euro / pers. Luxor.
Daca exista posibilitate mai ieftina cu ghid in limba romana, de ce nu?
Eu ma descurc bine cu limba engleza, insa sotia nu stie, as vrea sa auda si ea descrierea.

Detalii excursie Luxor / Kusadasi:
Program:
- aprox: 06:00 plecare din statiune;
- aprox: 08:30 pauza;
- aprox: 10:30 sosire la Luxor;
- aprox: 11:00 vizitare Complexului de temple de la Karnak- vestigii arheologice incluse in Ptrimoniul Mondial Unesco cca. 1 ora si jumatate;
- aprox: 12:45 pranz cca. 30/ 40 de minute;
- aprox: 13:45 vizitarea celor 2 statui Colosii lui Memnon cca. 15 minute;
- aprox: 14:15 vizita la Valea Regilor cca. 1 ora si jumatate;
- aprox: 15:45  oprire pentru cumparaturi;
- aprox: 16:00 vizita la Templul Reginei Hatshepsut din secolul XV i.e.n. unul dintre cele mai frumoase si deosebite monumente funerare de pe planeta cca. 45 de minute;
- aprox: 17:00 oprire pentru cumparaturi cca. 15 minute;
- aprox: 17:30 se pleaca de la Luxor;
- aprox: 18:00 retur catre Hurgada;
- aprox: 22:45 sosire in Hurgada.
Sunt incluse: pranzul, intrarea la Valea Regilor.
Nu sunt incluse: intrarea la Mormantul lui Amon Grave, pozele, video, plimbarea cu vasul si bauturile.
Pret aproximtiv: 139 Eur/ Adl, 85 Eur/ Copil.
Durata: 1 zi.
Informatii utile: pasaport, haine comfortabile, mic- dejun la pachet.
Nota: preturile si zilele de operare sunt orientative, ele pot suferi modificari.

Si inca o intrebare. Ce inseamna sa platesti daca faci poze acolo. Degeaba ma duc daca nu fac poze. Totusi, fac poze cu telefonul mobil, nu cu aparat profesional.

Edited by 2Unlimited, 06 May 2021 - 17:58.


#239
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Eu am vorbit cu patronul agentiei Karex Tour pe whatsapp. In prima zi a venit la hotel, ne a luat cu masina si ne-a dus la agentia lui.
Am avut de ales intre excursie organizata , cu autocar sau privata, cu microbuz. Am ales a doua varianta, noi fiind 6 persoane . A fost mai scump, dar noi ne-am facut progranuk cum am vrut, am ales ce am vrut sa vedem .. Am fost lipiti de grupul mare doar in zonele cu ghid. In rest , soferul ne-a dus unde am vrut.
Ca preturi, Cairo, Luxor, submarin si plimbare pe mare am platit 555 euro de familie (3 persoane ) , negociat de la 590 parca
Daca alegeam grup, plata ar fi fost 155 euro de persoana, toate excursiile (de la 170 negociat)... Mult mai o decat prin dertour.
Cairo - ghid roman, Luxor- mai mul pe engleza ne intelegeam

Foto: Singura zona fara foto e sala Tutankhamon din Muzeul de istorie. In rest, peste tot a fost permis. Cu telefon, evident
Sa nu uitati ca au inceput din martie transferul de artefacte la noua locatie.Asa ca e de intrebat cat mai e de vazut la vechiul muzeu.. Chiar la inceputul lui aprilie fusese o parada grandioasa cu ocazia mutarii unor sarcofage.

Attached Files



#240
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

 sashamiha, on 07 mai 2021 - 08:28, said:

Eu am vorbit cu patronul agentiei Karex Tour pe whatsapp. In prima zi a venit la hotel, ne a luat cu masina si ne-a dus la agentia lui.
Am avut de ales intre excursie organizata , cu autocar sau privata, cu microbuz. Am ales a doua varianta, noi fiind 6 persoane . A fost mai scump, dar noi ne-am facut progranuk cum am vrut, am ales ce am vrut sa vedem .. Am fost lipiti de grupul mare doar in zonele cu ghid. In rest , soferul ne-a dus unde am vrut.
Ca preturi, Cairo, Luxor, submarin si plimbare pe mare am platit 555 euro de familie (3 persoane ) , negociat de la 590 parca
Daca alegeam grup, plata ar fi fost 155 euro de persoana, toate excursiile (de la 170 negociat)... Mult mai o decat prin dertour.
Cairo - ghid roman, Luxor- mai mul pe engleza ne intelegeam

Foto: Singura zona fara foto e sala Tutankhamon din Muzeul de istorie. In rest, peste tot a fost permis. Cu telefon, evident
Sa nu uitati ca au inceput din martie transferul de artefacte la noua locatie.Asa ca e de intrebat cat mai e de vazut la vechiul muzeu.. Chiar la inceputul lui aprilie fusese o parada grandioasa cu ocazia mutarii unor sarcofage.

Din 2019 cand am fost stiu ca erau  3 sau 4 egipteni de la securitate in camera cu Masca lui Tutankhamon, cea de aur si cu semipretioase care are undeva la 10kg de aur.
Acolo nu aveai voie sa filmezi sau sa faci poze, se plimbau aia 4 ca intr-o cusca cu lei si strigau odata la 5 secunde "No photo! No photo! Hei! No Photo!"
Daca esti prins ca faci poze, ti se ia telefonul/camera din mana si ti se sterge poza de catre unul din agenti.
Asta doar in camera cu masca aia de aur de 10kg, in restul muzeului poti face poze.
Asta daca mai ai la ce ... din ce spune colegul mai sus.

Acum mi s-au cerut 55 de euro pentru Cairo si am o masa inclusa in pretul asta. Parca intrarea la Muzeul din Cairo era undeva la 200 lire egiptene?

In schimb, pentru Luxor mi se cer 65euro de persoana, am o masa de pranz inclusa in pret, drumul cu barca cu motor pe Nil, iar intrarile optionale se platesc separat, 300 Lire Egiptene la mormantul lui Tutankhamon si 100 lire egiptene la mormantul lui Ramsis 6.

Am inteles ca nu sunt deschise vizitele pentru toate mormintele, ele fiind deschise aleator la anumite perioade de timp pentru a fi cumva conservate si sa se pastreze mai bine.
Ceea ce cu turisti mereu in ele ar fi dificil.

Ce recomandati intre Insula Orange (Orange Bay), Paradise (am mai vazut-o 1 data) si Sea Scop (vasul acela cu ferestre laterale)?

Pe 23.05 am zborul, pe 21.05 m-am programat sa merg sa fac testul PCR.

Edited by CatalynCN, 07 May 2021 - 19:14.


#241
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Jaz Aquamarine Resort Hurghada Egipt
Impresii de calatorie - Trip report.
29 Aprilie - 6 Mai 2021

Pe ultima suta de metri, am reusit sa prindem locuri in charter, pentru Egipt, Hurghada.
Ne-am fi dorit Grecia, dar nu a mai fost posibil, asa ca am cauta ceva, care sa ne scape putin de aceasta primavara mohorata din Romania. Ne-am dorit vara si pana la urma, exact asta am obtinut.
Vremea a fost senzationala, temperaturile au urcat pana la 42 de grade in ultimile doua zile, in rest au fost pe la 30-35 de grade, totusi umiditatea din aer nu este la un nivel care sa creeze disconfort termic. Perioada aleasa a fost perfecta, nu cred ca as recomanda iunie… Mai merge, dar iunie cred ca e cuptor.

Attached File  IMG_8025.jpg   311.28K   33 downloads  Attached File  IMG_8214.jpg   193.76K   32 downloads  Attached File  IMG_8321.jpg   518.75K   33 downloads

Pretul:
Pentru aceasta vacanta am platit 2.580e, pentru o camera de familie.
Noi suntem patru persoane, doi adulti si doi copii, 4 si 12 ani.
Agentul nostru a insistat pentru un upgrade, la acest pret, astfel ca am obtinut o camera de familie, numita de ei luxury…

Attached File  IMG_8613.jpg   246.62K   37 downloads

Hotelul si locatia:
De la aeroport, faci 20 minute cu autocarul, pana la hotel. Nu e chiar langa Hurghada, e ceva mai departe. Daca vrei sa mergi mai des in oras, nu aceasta este prima optiune, cu toate ca exista variante ieftine de transport cu taxi. Noi am folosit masinile hotelului, care costa 24e dus -intors, insa vin cand vrei tu, unde vrei tu.

Am primit o camera de 45 mp la parter, pe care am refuzat-o repede, pentru ca nu avea terasa, asa ca am primit fara prea multe comentarii, una la primul etaj. Am platit o mica spaga, dar senzatia mea este ca oricum m-ar fi ajutat… dar na, deranjul lor - problema mea. Altii au primit la etaj 1 si au solicitat la parter. Ce sa spun, e bine ca suntem diferiti.

Nimic de reprosat aici, camera a fost excelenta. Am fost cazati in corpus G, perfect asezat in mijlocul resortului, aproape de toate, si, cel mai important, fara soare. Balconul era pe Nord, deci se putea sta lejer in balcon la un suc, oricand… Am fost foarte multumiti de modul in care si-a facut treaba serviciul de curatenie. In fiecare zi au curatat camera, au aranjat lucrurile cu foarte multa grija.

Complexul este mare, plin de diferite chestii, copii au fost foarte incantati de tobogane, piscine incalzite/neincalzite, etc. Noi am fost multumiti de tratatia din timpul zilei, baruri de plaja sau de resort, in care se putea lua si masa de pranz, curatenia impecabila. Fiecare grup sanitar are desemnat personal care sa se ocupe doar de acel obiectiv, nu am vazut niciun fel de cusur. Vegetatie este destula si bine intretinuta, nu este ceva nemaivazut, insa nu poti sa te plangi ca nu este verde.

O chestie misto are acest hotel. O laguna cu apa mica, care ofera conditii perfecte de Kite Surfing. Cine vrea sa invete, aici trebuie sa mearga. Sunt instructori si poti invata repede, pentru ca apa mica iti permite sa te odihnesti si sa te ridici pe placa foarte repede.

La reflux, toata aceasta piscina naturala se goleste, lasand in urma fundul marii, plin de chestii vii, care intra in nisip sau isi vad de drum.

Attached File  IMG_8033.jpg   549.15K   38 downloads Attached File  IMG_8142.jpg   224.02K   37 downloads Attached File  IMG_8168.jpg   642.96K   39 downloads Attached File  IMG_8208.jpg   417.01K   35 downloads Attached File  IMG_8240.jpg   307.3K   35 downloads Attached File  IMG_8242.jpg   368.97K   35 downloads Attached File  IMG_8244.jpg   421.27K   31 downloads  Attached File  IMG_8245.jpg   439.75K   29 downloads  Attached File  IMG_8247.jpg   294.6K   27 downloads  Attached File  IMG_8248.jpg   518.76K   28 downloads  Attached File  IMG_8261.jpg   399.9K   30 downloads  Attached File  IMG_8264.jpg   275.08K   28 downloads  Attached File  IMG_8287.jpg   292.92K   29 downloads  Attached File  IMG_8291.jpg   444.74K   27 downloads  Attached File  IMG_8311.jpg   271.4K   24 downloads  Attached File  IMG_8326.jpg   594.73K   29 downloads  Attached File  IMG_8329.jpg   315.37K   45 downloads  Attached File  IMG_8164.jpg   408.26K   56 downloads

Masa:
Pentru All inclusive as spune ca este satisfacator sau mediocru, cel mult. La capitolul asta stat cel mai prost, daca e sa comparam cu celelalte chestii. Nu inseamn ca nu ai ce sa mananci, doar ca nu au in plan sa faca din acest lucru, un punct tare al lor, pur si simplu bifeaza chestiunea si nu poti spune ca este nasol, pentru ca nu e. Gasesti tot ce vrei sa mananci, insa niciodata nu sunt lucrurile pe care le mananci acasa. Cel mai ieftin cascaval posibil, cei mai ieftini cabanosi, carnaciori, salamuri si alte preparate. Chestii de care nu te atingi, in mod normal, ar trebui sa le mananci la ei.

Bun, dar ai sansa sa te feresti si sa servesti altceva. Poti merge pe un gratar sau pe o mancare locala, peste, lactate sau alte chestii. Nu mori de foame si nici prost nu mananci, faza e ca nu ai prea multa varietate, cu toate ca tavile sunt multe si pline. Fructe proaspete sunt, insa nu atat de multe cat ar fi fost normal. Nici macar pepeni nu erau in fiecare seara, noi am prins doar de doua ori. Nu inteleg de ce nu au adus in fiecare seara, caci aveau foarte mult succes. Dar se gaseau mere sau banane, niciodata mango (de exemplu) dar am vazut alte fructe mici, mai exotice, nu ma omor dupa ele.

Bere doar la draft, daca vrei la doza, in camera, de la minibar, este 4e, doza mica de Heineken.

Attached File  IMG_8034.jpg   384.97K   58 downloads  Attached File  IMG_8303.jpg   384.89K   51 downloads

Restaurantele:
In resort erau cateva restaurante “a la carte” insa eu nu am fost foarte incantat de ele. Am mers la unul indian, care doar un meniu fix, pe care nu-l puteai modifica si care nu m-a incantat deloc. Aveam inclus in parchet, doua seri la restaurant, insa cea de-a doua nu mi-a mai trebuit, dupa ce am fost la primul. Era unul italian, insa o mare bataie pe el… nu rezervi de cand te-ai cazat sau inainte, la revedere, nu mai pupi.

Mai era doua restaurante, din cele cinci sau sase existente, insa se platea serios pentru un meniu, intre 35 si 60euro de meniul prestabilit de ei… nu prea am fost curiosi. Ar mai fi fost unul Makay Tukay, cu specific asiatic si meniu prestabilit. Daca vrei sushi sau alte chestii, se platea separat.

Una peste alta, nu pentru asta ajungi la Jaz, dar daca te gandesti la niste seri magice la niste restaurante superbe, ia-ti gandul… nu e cazul. Mergi la plimba tava, stai la coada si ia-ti de  mancare. Apropo, aceasta saptamana a fost super aglomerata, dat find faptul ca am prins vacante de Paste a romanilor. Pentru orice chestie era de stat la coada, indiferent ce vrei sa servesti. Ce m-a suparat, este ca masa de la pranz era servita intr-un singur restaurant, asa ca se creea artificial o aglomeratie, care ar fi putut fi evitata. Celelalte doua mese, erau servite in doua restaurante diferite si totusi era greu sa razbesti.

Pentru copii:
Cu totii stim bine un lucru, daca ei se distreaza si noi suntem fericiti, daca nu, atunci avem o problema. Hotelul ofera multe chestii pentru ei, de asta am si mers aici. Trei tobogane mari, piscine, acces la plaja, programe de seara si de zi. Daca ii tii in resort, au ce face toata ziua, nu se plictisesc. Cred ca din acest punct de vedere, putem sa dam o nota buna celor de la Jaz Aquamarine, chiar daca erau destul de aglomerate, dura destul de mult sa te urci si sa te mai dai o data.
Tot aici pot sa spun ca exista cateva magazine bine aprovizionate cu vanzatori seriosi, de unde poti cumpara diferite chestii pentru plaja, dar si un pachet de biscuiti, un suc, un suvenir, etc.

Attached File  IMG_8153.jpg   370.21K   45 downloads  Attached File  IMG_8395.jpg   308.3K   35 downloads  Attached File  IMG_8233.jpg   502.92K   37 downloads  Attached File  IMG_8406.jpg   157.36K   34 downloads  Attached File  IMG_8236.jpg   429.71K   40 downloads

Pesonalul si oamenii locului:
Noi am mers pentru prima data in Egipt, per total ne-a placut, mai mergem. Sunt unele chestii care se regleaza foarte greu si sunt destul de deranjante. Spre exemplu, aceasta constanta agresiva cu tips-ul. Te ia un autocar de la aeroport, ti se aminteste de tips, iti aduce un chelner o bere, trebuie sa ii dai tips si tot asa, toata ziua tip, tips… o nebunie. E ca o regula, nu mai e deloc ceea ce trebuie sa fie. Tot personalul, pe care il intalnesti se uita la tine ca un sac de bani si nu face nimic cu placere, totul este tranzactional, inclusiv omul care vine si iti curata camera. Dupa ce o lucreaza, are grija sa vina sa iti spuna ca el a fost cel care a facut-o si, cam ar trebui sa tii cont, stii tu… tips!

Bai, de astea nu vezi in Turcia, nici in Grecia. Astia sunt deficitari tare la capitolul turism, nu il inteleg deloc, cel putin, nu asa cum il intelegem noi, in Europa. Nu e numai asta, dar vezi si iesiri de astea nervoase ale unora. O fi Ramadan-ul si toti sunt nervosi pentru lipsa meselor din timpul zilei, dar totusi, sa vezi un chelner ca se enerveaza si da cu piciorul intr-un dulap de metal, cat poate el de tare, nu e chiar o imagine de vacanta.

Apoi preturile! Nimic nu e la vedere, totul e la intrebare, chiar si in magazinele mai mari. Nu e o destinatie in care sa cheltui, sa faci shopping, chiar daca ai loc in valiza.
Or fi si oameni misto, cu care sa socializezi, sa ai un schimb cultural, or fi, dar noi nu i-am vazut. Totul e doar despre cash…

Altele:
Bai nene, ce enervanta e situatia asta cu internetul. Intri in hotel, ai de asteptat cateva zeci de minute, daca nu chiar o ora si nu ai acces la internet. trebuie sa te cazezi si apoi sa ti se genereze cale de acces, bazata pe numarul camerei si numele tau. Apoi, dupa ce te loghezi, nu prea ai mare internet in resort. Ai la receptie si intr-un bar din zona, dar la camera, mai subtire si foarte limitat. E o cota zilnica, nu mai stiu cat e, dar e mica.

Attached File  IMG_8295.jpg   358.59K   49 downloads  Attached File  IMG_8313.PNG   598.12K   54 downloads

Noi am folosit un router mobil, pentru care am cumparat o cartela Orange. Super internet, fara niciun fel de sincope. Am dat vreo 15e pe SIM si inca vreo 10e pe un pachet cumparat online.

Inainte sa plecati, generati un user de Apple Store Egipt si descarcati aplicatia operatorului, pentru cost control si TopUp. Unde mai pui ca ai si ceva bonusuri mai serioase, cand incarci prin app.

Attached File  IMG_8028.jpg   301.99K   54 downloads

Excursii:
Nu am mers la Luxor, nici la Cairo, nici safari in desert nu am facut.

Am fost pe mare, intr-o excursie de snorkeling, la Paradise Island, nu prea reusita, dpdv al scopului, dar frumoasa per total, de unde ne-au ramas niste poze foarte frumoase, facute de echipaj.

Am mers cu submarinul de la hotel Sindbad. Asta a fost chiar originala, copiii au fost super incantati. Nu recomand fotografiile, totusi. Oamenii cer bani aiurea, nu se pricep, habar nu au cum sa faca lucrul asta si nu merita.

Am mers in Hurghada si a fost misto. Doua seri ne-am dus acolo, una mai scurta, cand ne-am plimbat putin prin Marina Hurghada si piata de peste si una mai lunga, cand am luat bulevardul principal la picior si magazinele la puricat.

Attached File  IMG_8038.jpg   267.17K   46 downloads  Attached File  IMG_8092.jpg   449.27K   35 downloads  Attached File  IMG_8105.jpg   445.26K   31 downloads  Attached File  IMG_8136.jpg   350.25K   29 downloads  

Attached File  IMG_8417.jpg   311.84K   30 downloads  Attached File  IMG_8420.jpg   636.24K   31 downloads  Attached File  IMG_8423.jpg   415.36K   31 downloads  Attached File  IMG_8444.jpg   542.79K   30 downloads  
Attached File  IMG_8478.jpg   480.19K   37 downloads  Attached File  IMG_8518.jpg   215.89K   37 downloads  Attached File  IMG_8532.jpg   254.22K   37 downloads  Attached File  IMG_8531.jpg   242.39K   38 downloads

Am mancat in Marina, a doua seara. O terasa misto, cu mancare decenta, insa cu preturi babane, mai mari decat in Romania. Prietenii nostri au vrut sa mergem intr-un restaurant de tip Star Fish, langa marina. Am intrat, am luat loc intr-un slin original, insa cand m-am dus la baie si am vazut ca aceeasi cale de acces este si pentru WC si pentru bucatarie, iar de la toaleta se aud farfurile cum se spala, de parca ar fi langa mine, m-am scuzat, mi-am luat familia si m-am intors in Marina Hurghada. Nu merita riscul, mananc acolo unde e curat si decent, nu unde am o sansa mare sa ma lipesc de o infectie alimentara. Sotia mea oricum s-a lipit de o chestie, de la o inghetata din oras si a stat doua zile in camera, fara sa manance nimic.

Attached File  IMG_8178.jpg   305.52K   33 downloads  Attached File  IMG_8181.jpg   368.63K   33 downloads  Attached File  IMG_8188.jpg   310.18K   30 downloads  Attached File  IMG_8189.jpg   366.4K   28 downloads  
Attached File  IMG_8192.jpg   433.1K   33 downloads  Attached File  IMG_8194.jpg   723.36K   41 downloads  Attached File  IMG_8200.jpg   486.43K   43 downloads  Attached File  IMG_8205.jpg   236.53K   41 downloads  

Attached File  IMG_8330.jpg   232.18K   32 downloads  Attached File  IMG_8345.jpg   233.59K   27 downloads  Attached File  IMG_8353.jpg   505.2K   27 downloads  Attached File  IMG_8351.jpg   394.9K   43 downloads  

Despre masurile de protectie covid19:
La acest resort nu exista asa ceva. Ai intrat in hotel, ti-ai dat masca jos si asa stai pana pleci. Cateva chestii de ochii lumii, un obosit la intrarea in restaurant, care isi imagina ca pistolul lui de termoscanare, e un fel de sabie laser, cateva stickere pe jos cu distanta regulamentara, de care nu tinea nimeni cont, cativa barmani sau ospatari cu masca sub barbie si cam atat. Daca esti vaccinat, ai trecut prin boala sau nu crezi in Covid19, esti super fericit, te simti ca inainte de pandemie, insa daca esti vulnerabil, situatia s-ar putea sa fie cam stresanta. Noi am avut toti in decembrie si nu ne-a deranjat, insa ar trebui sa luati in calcul toate aceste lucruri.

Pentru clarificare, trebuie sa spun ca toti cei care au intrat in resort, au fost testati cu test PCR, insa acest lucru nu iti ofera garantii 100%, caci te poti duce intr-o excursie, unde participa alti oameni de la alte zece hoteluri, impreuna cu un echipaj, care vine cine mai stie de unde naiba. Ai toate sansele sa colectezi ceva special, pentru prietenii tai relaxati, de la Jaz Aquamarine.

Concluzii:
Daca as da o nota, cred ca ar fi 8/10
Iau un calcul un raport calitate pret, pentru acest pachet. Am avut aici un charter EgyptAir, care este o companie buna, cu conditii excelente de zbor, monitoare si continut multimedia la discretie, o masa consistenta in timpul zborului, un orar de zobr foarte bun, nu este  ca si cand as fi mers cu o companie low cost, de care nu a auzit nimeni. Lucrurile astea costa si sunt importante, dar asta nu înseamnã ca le-am cerut noi, asa a fost sa fie.

Attached File  IMG_8594.jpg   334.27K   43 downloads

Nu am platit pentru resort 2600euro, ci pentru un pachet consistent. Da, nota opt merita si resort-ul. Daca as fi platit vreo 5.000e, da, ar fi un 5,5 - 6.0, dar așa... nu cred ca e un raport calitate prost, este in regula. Ca se poate mai bine, normal ca se poate!

Tin sa multumim Travel Ideea, pentru ca fara ei, nu reuseam sa mai gasim locuri in charter. Am mai apelat la un alt prieten bun, care sa ne ajute, insa nu s-a putut. Cei de la Travel Ideea au acces la un cluster de agentii din Bucuresti, care folosesc impreuna informatiile importante, astfel ca s-a putut rezolva problema noastra, in mai putin de 24h, exact in timp pentru a ne face testul PCR, necesar la imbarcare. Am plecat Joi, insa confirmarea biletelor, am avut-o Marti la ora 10:00 dimineata.
In perioada sejurului, exista comunicare fluenta pe Whatsapp, tot ce se poate face, se face. Deci eu sunt un client multumit si recomand cu caldura.

Cam asta a fost, sper ca va plac pozele si va folosesc informatiile,
m-am chinuit o jumatate de zi sa fac acest review. Posted Image dar merita oricum, caci peste ani, mi le citesc si imi aduc aminte cu placere!
Vacante placute!

#242
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Multumim pentru review-ul onest, cu bune si mai putin bune!


#243
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Am ales Cleaopatra Luxury resort 5*, din Makadi Bay (este la 30 km de Hurgada). Pe AFA am gasit review-uri bune despre acest hotel. Plecare pe 23 mai. M-am programat la testare pe 21 mai. Desi am vaccinul facut, pentru Egipt inca se solicita test PCR-RT. Am gasit la maternitate test acreditat OMS cu 230 lei. La restul sunt 350 lei. O sa-mi cumpar dolari, asa cum mi-au recomandat toti, inclusiv domnisoara de la agentie. O sa-mi iau din aeroportul lor si Lire egiptene pentru maruntisuri si bacsis. Abia astept sa plec in vacanta.

Edited by 2Unlimited, 11 May 2021 - 12:40.


#244
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Lirele nu se iau de la aeroport, ci de la bancomat.
Introduci cardul si obtii cursul bancii tale.
Numai sa nu fie vreun Euronet. Trebuie sa fie o banca locala.

Edited by floraur, 11 May 2021 - 14:34.


#245
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Si daca e Euronet, trebuie sa mergi pe optiunea “aplica cursul de la banca ta”. Este perfect posibil la bancomatele Euronet doar ca ei iti tot scot in fata varianta cu cursul lor (care e evident mai prost), trebuie mereu sa fii atent ce selectezi.







Edited by mdt, 11 May 2021 - 14:51.


#246
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Euronet e cea mai mare japca de pe fata pamantului, iti face schimb din euro in euro si din lei in lei... e ceva de speriat, parerea mea este sa nu va atingeti de asa ceva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L5YsMLqiSRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#247
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Salutare.
Stie cineva unde se achita taxa de turist in aeroportul Otopeni, si care este programul, de luni pana duminica?
Banuiesc ca poza solicitata se va face acolo pe loc.

PS. Stiam de faptul ca la bancomate se face dubla conversie, de aceea auzisem ca cea mai buna optiune este o casa de schimb in aeroportul Hurghada...
Daca nu e casa de schimb in aeroport mai bine cumpar mai multi dolari.

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by 2Unlimited, 13 May 2021 - 07:46.


#248
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

View Postmdt, on 11 mai 2021 - 14:51, said:

Si daca e Euronet, trebuie sa mergi pe optiunea “aplica cursul de la banca ta”. Este perfect posibil la bancomatele Euronet doar ca ei iti tot scot in fata varianta cu cursul lor (care e evident mai prost), trebuie mereu sa fii atent ce selectezi.


O sa incerc eu sa scot cu Revolut-ul macar 1000 de lire egiptene sa vad ce curs au in aeroport.

Mai am efectiv 9 zile pana plec, de azi intr-o saptamana am programate testele PCR.

Edited by CatalynCN, 14 May 2021 - 14:02.


#249
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Asa, din interes stiintific?
Cel mai bine faci schimbul valutar in Revolut si cursul va fi cel oferit de Revolut.

#250
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View PostCatalynCN, on 14 mai 2021 - 14:00, said:

Mai am efectiv 9 zile pana plec, de azi intr-o saptamana am programate testele PCR.

Ne vedem in avion :)

#251
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

View Postmdt, on 14 mai 2021 - 14:03, said:

Asa, din interes stiintific?
Cel mai bine faci schimbul valutar in Revolut si cursul va fi cel oferit de Revolut.

Stiu ca am platit in 2019 cu Revolutul in Hurghada la magazine cu diferite suvenire si nu am mai schimbat nimic eu, a facut-o direct Revolut din leii pe care ii aveam pe cont in lirele lor egiptene.
O sa fie prima data cand scot alta moneda de la un ATM in alta tara.

@2Unlimited 7:00, Tarom?
Pentru ce este nevoie de taxa aceea de turism? Poza? La ce te referi?

Am vazut la mai multi pe care ii urmaresc in mediul social ca au completat pentru Egypt si Declaration Form, la o simpla cautare pe google "declaration form egypt" iti descarca un pdf de 2 pagini unde trebuie sa completezi diferite chestii despre vacanta ta, inclusiv detalii despre asigurarea ta de calatorie.

Apoi in aeroport se completeaza alta tot cu detalii de genul.

#252
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
7.00 - Air Bucharest am eu.
De la 1 mai se plateste obligatoriu si viza pentru Egipt, si pentru viza pe site se cer si 2 poze actuale.
Se poate plati si in aeroport taxa pentru viza, 25$, si din ce am auzit se fac poze acolo pe loc, cu aparatul lor.
Declaratia am completat-o.

https://centruldeviz.../Viza-Turistica

Edited by 2Unlimited, 17 May 2021 - 12:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate