Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Hurghada

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#217
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
nimic   nou   , noi  experiente  in Hurgada ? anul acesta

#218
smarandaoteanu

smarandaoteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2013
Am venit de cateva zile din Hurghada si as vrea sa impartasesc experienta, poate va fi de folos. Excursia a fost la sfarsit de februarie.
A fost prima vizita in Egipt. Excursia all inclusive de doua persoane - 11 nopti, (cu plecare/revenire din Londra), avion (Easyjet) si hotel (Sunny Days Il Palacio) cumparata de pe un site destul de cunoscut. Pretul cu tot cu asigurari 950£.
Egipul nu era pe lista noasta, fiindca mereu auzeam povesti cu atentate, mancare proasta, imbolnaviri, invadarea spatiului personal (ca sa ma exprim elegant) etc. Nevoia de soare si caldura si istoria milenara a Egiptului ne-au hotarat sa plecam, totusi.
Inainte de a ajunge acolo, am facut cercetarea amanuntita de rigoare si raspunsurile au fost intre f prost si f bine, nu prea am putut trage o concluzie clara. Ne-am inarmat cu hotarare si atentie si iata-ne pe aeroport in Hurghada. Primul contact a fost, desigur la toalete, unde spre linistea noasta era destul de curat, la iesire insa, un angajat ne cerea discret un mic bacsis. Nu i-a dat nimeni. Am ajuns la ghiseul cu vize (25$/pers), am completat un cartonas cu date personale, am trecut de politie si am iesit in fata aeroportului. Nu rezervaseram niciun transport, au venit taximetristii la noi (comportament asemanator cu al romanilor, unii mai ok, altii mai obraznicuti). Am oferit 10$, pt un drum de max 12km, nu au vrut si am plecat pe jos spre iesirea din zona aeroportului. La vreo 3 minute, ne-a claxonat un taxi, a acceptat 10$, a fost extrem de civilizat. Prima impresie a orasului a fost de nota 6 spre 7, nu ne asteptam la vreo minune, cam praf, cam mizerie pe jos in unele locuri, zonele turistice mai luminate si inverzite, periferiile mai saracute, cu multe blocuri neterminate, dar cu drumuri f bune, largi chiar si de 5 benzi pe sens, politie si armata la fiecare intersectie mare.
Resortul Sunny Days este urias, are 3 hoteluri, noi am ales Il Palacio, fiindca este situat pe maulul marii, construit pe o forma de U, astfel incat se formeaza o laguna interioara adapostita de vant, toate camerele au vedere la mare si review-uri, desi medii in sens culinar si maiestie, pozitive la reclamatiile de imbolnaviri. La receptie totul a decurs normal, am ajuns in camera, destul de acceptabil, cam imbatranita mobila (dar din lemn masiv sculptat si cu blaturi de onixPosted Image ). Cearsafurile insa varza, patate de sange, pernele de ruj si peretii din baie cu o pata de ceva rosu. Ne-am dus la receptie, au anuntat ingrijitorul, sunt numai barbati, si ne-am dus sa mancam. Mancare multa, cel putin 5 feluri de paine, 5 feluri de turtite, nenumarate garnituri, peste prajit, friptura de pui, mancare cu sos, salate, legume, fructe, prajituri. Dupa 12 zile de manacat acolo, nu am avut nimic, a fost mancare din plin, nu delicatese, dar o mancare gustoasa si curata. Sfatul meu este sa va spalati pe maini bine, sa alegeti cu atentie (nu tocatura, salate cu sosuri, mancare ce pare refacuta), sa mergeti la prima ora cand se deschid micul dejun, pranz si cina - sa nu aiba timp sa se deprecieze, nu luati mancare in camera sau pe plaja, curatati atent fructele. Cand ne am intors in camera, nimeni nu facuse nimic, deja 11 nopti mi se pareau mult, aproape ca imi parea rau ca am venit. Am mai anuntat o data, a venit unu' cam ametit asa, dar dupa ce i-am dat 20 lire egiptene (1£) s-a activat si, ca prin minune, am primit asternuturi impecabile. Luasem de acasa servetele cu dezinfectant si am alocat 1 ora facand curatenie, cat am putut de bine peste tot, am sters si fetele de perna. Apoi, am pus semnul interzis pe usa. Am mai apelat la ingrijitor pt apa, gunoi si asternuturi curate. In rest, am preferat sa facem noi curat. Poate am fost exagerat de pedanti, dar frica de doctor... As putea sa continui povestea personala, dar cred ca informatiile mai scurte sunt mai eficiente.
Hotelul a avut de toate, piscina naturala, piscina exterioara incalzita, tobogane, baruri, restaurante a la carte, activitati gen yoga, dans, aerobic etc. Personalul a fost ok, daca le mai scapam si cate 10/20 lire egiptene, erau super zambitori. Fata de ce citisem despre ei, pe toate siturile posibile, au fost mai buni decat ma asteptam.
Am vizitat pe jos orasul in doua zone, una mai turistica, una mai mult cu localnici, iti poti face astfel o idee despre viata si lumea de acolo. Se pare ca nivelul de trai nu e prea roz, te roaga sa cumperi orice, se tin dupa tine, dar nu sunt agresivi. Unii mi s-au parut chiar oameni onesti si buni de-a dreptul. De vizitat: se poate intra in moschei, biserici crestine - copte, acvariu. Nu am cumparat nimic, tesaturile sunt dragute si vazele de alabastru, dar nu ne-am complicat cu bagaje in plus.
Hurghada este paradisul pt snorkel si scuba diving. Recifele cu corali sunt peste tot, pesti de toate culorile, daca ai putin noroc si delfini, insule cu plaje de aur, apa - toate nunatele posibile de albastru si verde.  Am intrat in apa, cam recisoara, intre 20-22 grade, dar curata, foarte limpede. Vaporasele pt turisti sunt in general curatele, echipamentul nu e nou-nout, dar merge, personalul atent, conteaza sa cumparati de la cei cu review-uri f bune si nu veti avea surprize.
Sunt multe agentii de turism care ofera excursii in Cairo si Luxor, in general. Am fost in ambele orase, a fost interesant, atat ca istorie, geografie, arhitectura, dar si test de a te descurca in situatii indedite, dar asta nu tine de Hurghada ca topic.
Ca recomandari ar fi sa nu mergeti cu ideea ca acolo este Coasta de Azur si ca economia duduie. Nu va alarmati daca mai intarzie autocarul 10 minute, ca receptionerul nu sare imediat, ca masinile sunt vechi, ca pe strada sunt soldati inarmati si tanchete din loc in loc. Este o alta cultura, un alt mod de viata. In turism, eu zic ca s-au adaptat destul de bine cerintelor europene, desi un mic bacsis face minuni. Mancarea e gustoasa, peisajele si istoria spectaculoase. Vizita a meritat din plin, dar nu cred ca ne vom reintoarce.

#219
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
mersi  smarandaoteanu ,  mai am o luna si o saptamana  pana la vacanta in hurgada  ,  unde ai schimbat lire  egiptene  ?  ai luat sim pentru telefon  ?  cat mai costa  unul daca ai obs ?

#220
smarandaoteanu

smarandaoteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2013
1. Am schimbat in Londra 1£=15EL. In Hurghada cu 1£=20EL, dar trebuie sa fie la banca sau casa de schimb. ATM-urile aveau curs 19,9 si rotunjirea era mereu in defavoarea clientului, neavand monede. Se poate plati cu orice valuta la majoritatea agentiilor de turism, magazinase, restaurante. Cam la fel ca in Turcia.
2. Nu am luat SIM, dar am vazut la iesirea din cladirea aeroportului ca se vindeau si era coada, poate era o afacere buna... In oras sunt reprezentante Vodafone (s-ar putea si altele, dar nu am fost atenti la asta); se mai vand SIM-uri si in hotel.

Cu placere foxtian, vacanta placuta, poate povestesti cum a fost!Posted Image

#221
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
iei  mi sa anulat  vacanta  in Hurgada   de catre agentie  pe  motiv de crona virus  ,  zilele astea primesc  si banii inapoi  .  In toamna  care ar fi  o luna optima de vacanta  ,  sa fac si plaja   ,  sper sa treaca virusul pana atunci  !   deci  ce luna recomandati   in toamna  pentru Hurgada  ?

#222
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
La inceput de septembrie inca era extrem de cald. Nu puteam sa stau seara pe balcon sa beau o bere.

#223
smarandaoteanu

smarandaoteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2013
Cred ca sfarsit de octombrie. Imi pare rau pt amanare foxtian...

#224
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010

View Postfoxtian, on 25 martie 2020 - 12:57, said:

iei  mi sa anulat  vacanta  in Hurgada   de catre agentie  pe  motiv de crona virus  ,  zilele astea primesc  si banii inapoi  .  In toamna  care ar fi  o luna optima de vacanta  ,  sa fac si plaja   ,  sper sa treaca virusul pana atunci  !   deci  ce luna recomandati   in toamna  pentru Hurgada  ?
Ai cerut tu anularea sau agentia a anulat. Primesti suma integral? Am si eu rezervare pentu septembrie si nu stiu ce sa fac. Daca anulez eu pierd 50% din bani.

#225
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
sa  anulat  pentru ca Egipt  a inchis  granita  pe o perioada de timp  neclara  ,   plus ca hotelul care aveam rezervare   au avut multi turisti  infectati . da am primit suma  de banii inapoi  integral , nu era vina mea  si nici   a agentiei de turism   .   tu pana in septembrie nu cred ca trebuie sa iti faci griji , noi   vrem in octombrie sa mergem   daca totul este  ok   .

#226
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postfoxtian, on 25 martie 2020 - 12:57, said:

iei  mi sa anulat  vacanta  in Hurgada   de catre agentie  pe  motiv de crona virus  ,  zilele astea primesc  si banii inapoi  .  In toamna  care ar fi  o luna optima de vacanta  ,  sa fac si plaja   ,  sper sa treaca virusul pana atunci  !   deci  ce luna recomandati   in toamna  pentru Hurgada  ?

Eu am fost la mijlocul lui noiembrie si inca era cald si numai buna vremea de plaja. Singurul dezavantaj este ca fiind pe acelasi timezone cu noi se intuneca rapid, practic pierdeai vreme buna de plaja si de stat pe afara ca la lasarea serii se simtea frigul desertului care nu e prea departe. Eu nu as mai merge mai tarziu de octombrie decat daca e superoferta la pret.

#227
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Exact după un an de la ultima postare, voi pleca și eu spre Hurghada... 2 aprilie 2021...

Mergem axati pe vizite, din 7 zile am vrea ca 4 sa le alocam plimbarilor. De aceea am și luat cazare 4stele, in centru statiunii.
Acum intreb si eu... Din oferta de plimbari, ce sa alegem?
Eu imi doresc ”de musai ” Luxor si Giza. Mi-ar surâde si Alexandria, dar ar fi alte ore bune in autocar... Si imposibil de vazut  Abu Simbel...
Si ar mai fi 2 zile de plimbare, unde astept recomandarile voastre

Am mai vazut pe aici ca recomandati Karex Tours din Hurghada. Nu ar fi o problema daca ghidul vb engleza. Si din ce vad la preturi, sunt ok. Doar ca as vrea sa stiu daca au conditii de transport ok, pentru ca sa faci 8 ore până in Giza/Cairo in mijloc de transport impropriu nu ar fi de preferat

#228
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postsashamiha, on 17 februarie 2021 - 13:00, said:

, pentru ca sa faci 8 ore până in Giza/Cairo in mijloc de transport impropriu nu ar fi de preferat

Referitor la transport autocar Egipt, GoBus e  ok.

Edited by axisborn, 18 February 2021 - 18:34.


#229
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postsashamiha, on 17 februarie 2021 - 13:00, said:

Si imposibil de vazut  Abu Simbel...
Abu Simbel nu e imposibil de vazut, dar trebuie dormit o noapte pe drum, sau mers cu avionul, ceea ce costa.. :)

#230
pastelas96

pastelas96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.05.2014
Nu stiu daca mai sta multa lume sa citeasca acest thread, insa as dori si eu o parere legata de un eventual sejur in Hurghada in luna iulie 2021. Ma astept sa fie cald avand in vedere ca majoritatea lumii merge in octombrie-noiembrie, insa cam cat de cald? Este suportabil? Poate este cineva pe aici care a mers in luna iulie si exemplifica putin. Suntem un grup de 6 persoane si am primit recomandarea de la o agentie de turism sa plecam mai degraba in septembrie. Este o diferenta asa mare intre temperaturile din iulie fata de septembrie? Dorim sa plecam intr-un sejur de cel putin 7 nopti printre care 2 zile sa fie destinate vizitelor(Piramide/ Safari).

#231
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Citate de la alti calatori, de pe AFA, nu sunt recenziile mele:

"In 2016 am fost in Hurghada din 4 aug. 14 nopti, iar in 2017 din 21 iulie pana pe 4 aug)). Temperatura este cam la 40-42, insa datoritei brizei, nu se simte chiar asa, iar in camere clima duduie.
Da este destul de greu sa suporti o iesire la Luxor, de ex, dar noi, neavand copii mici, o facem."

"Am fost în 5-12.08.2015. Dimineaţa pe la 7.30 în aer erau aproximativ 36-38 de grade, apoi creşteau, pe plajă bătea vîntul în permanenţă, apa mării avea în jur de 28-30, seara reveneau temeperaturile aerului spre 38...
În excursia la piramide am avut parte de 41 de grade la umbră.
Toate temperaturile au fost suportabile fără probleme deoarece nu era umiditate."

"Subscriu la raspunsurile anterioare, temperatura peste 40 grade si apa 26. E perfect pentru plaja si snorkelling avand in vedere briza/ vantul, dar pentru excursii cred ca este foarte cald.
Probabil in Luxor in aceasta perioada sunt peste 50 grade. Eu am avut parte odata de 1 Mai in Luxor de 45 grade, dar nu este o regula."

"Am fost de două ori în perioada 20 august - 5 septembrie, anul ăsta vom merge în perioada 31 august - 14 septembrie.
Nu o să ai probleme cu căldura la hotel briza fiind tot timpul prezentă, nici în excursiile pe apă și nici măcar în cele din deșert (cu quadurile).
Ar putea fi o problemă excursia la Cairo mai ales datorită duratei (plecare la ora 1:00 AM revenire la 23:00). Dar în autocar este climă, trebuie să aduni apă din timp să ai.
Problema este cu snorkelingul, că o să fie superb în apă și s-ar putea să faci arsuri doar pe spate... așa că ia creme cu protecție mare și eventual un tricou. "

Edited by 2Unlimited, 29 April 2021 - 13:37.


#232
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017
Eu plănuiesc pe 3 octombrie să plec, tot cald dar parcă mai suportabil.

#233
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017

View Postpastelas96, on 28 aprilie 2021 - 19:02, said:

Nu stiu daca mai sta multa lume sa citeasca acest thread, insa as dori si eu o parere legata de un eventual sejur in Hurghada in luna iulie 2021. Ma astept sa fie cald avand in vedere ca majoritatea lumii merge in octombrie-noiembrie, insa cam cat de cald? Este suportabil? Poate este cineva pe aici care a mers in luna iulie si exemplifica putin. Suntem un grup de 6 persoane si am primit recomandarea de la o agentie de turism sa plecam mai degraba in septembrie. Este o diferenta asa mare intre temperaturile din iulie fata de septembrie? Dorim sa plecam intr-un sejur de cel putin 7 nopti printre care 2 zile sa fie destinate vizitelor(Piramide/ Safari).
Am fost in 2019 in primele 2 saptamani din iulie la Grand Resort si temperaturile au fost cam asa:
  • 30 -38 grade in resort, pe langa si pe plaja;
  • 36-40 grade la Cairo, piramide;
  • 38-42 grade in Luxor.
La Cairo am reusit si mai gaseai cat de cat umbra dar la Luxor a fost groaznic pentru ca nu am reusit sa gasim umbra.
La jeep safary cand esti pe ATV iti sare nisip de la roti pe picioare si ai impresia ca e lava.

Cel mai bine e sa porti haine deschise la culoare si cat mai subtiri, iar pe cap sa ai o esarfa, mai ales daca esti brunet/bruneta (iti arde parul cand pui mana pe cap). Cel mai important e sa iti iei foarte multa apa. Eu mi-am luat si apa inghetata (am pus peste noapte la mini barul din camera).

Sa nu te sperii de caldura de acolo pentru ca din punctul meu de vedere a meritat, drept dovada am mai fost o data in August 2020 si acum in 19 mai plec 2 saptamani tot la Grand Resort.

#234
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Si din topicul cu Grecia si Zakynthos am ajuns aici. Dupa ce am platit un avans de 10% pentru un concediu luna aceasta, am schimbat de la Grecia si am ajuns la Egipt pe 23.05.21.
Am mai fost in 2019 in Hurghada, la Meraki. Am apucat doar sa vad piramidele, muzeul din Cairo, o mica plimbare pe Nil, o mica plimbare in asezarile de beduini, snorkeling pe Paradise Beach si ceva cumparaturi prin oras.

Fiind a 2 a  oara cand merg in Egipt, o sa incerc sa vizitez si altele, gen Luxor si altele.
Hotelul o sa fie Jasmine Palace Resort Spa. O sa postez pe aici feedback-ul dupa aceste 7 zile cat si cel din 2019 de la Meraki (desi acum au niste preturi de le poti compara cu Maldive).
Dupa mesajele primite as incerca cumva sa urc si pe YouTube si sa le aranjez cumva intr-o ordine cu tot ce o sa facem luna asta in Egipt.


Am primit o lista de la ghidul egiptean cu care am fost la piramide si in celelalte excursii optionale. Dintre tot ce am enumerat mai sus am adorat piramidele si snorkelingul pe Paradise Beach.
Am primit un pdf cu preturile si urmatoarele locatii ca excursii optionale, ce recomandati?

- Luxor
- Insula Giftun
- Dolphin House
- Batiskaf
- Orange Bay
- Insula Paradisului (poate ca as mai merge acolo iar)
- Piramidele Sfinxul si Nilul

Aveti alte recomandari in Hurghada?

Edited by CatalynCN, 01 May 2021 - 19:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate